"Έφυγε" ο Socrates

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Έφυγε σήμερα από τη ζωή ο Σόκρατες (Socrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira) σε ηλικία 57 χρονών από γαστρική αιμορραγία.

Προβολή συνημμένου 41532

Προέλευση φωτογραφίας: matchhighlight.com




«Με ύψος 1.93μ θα ήταν πιο ορθόδοξο να παίζει τερματοφύλακας, στόπερ, ή έστω επιθετικός, αλλά όχι. Ήταν το πιο μοντέρνο «οκτάρι» της εποχής του. Με άριστη τεχνική κατάρτιση, σπάνιες οργανωτικές δυνατότητες, φαντασία και πληθώρα τρόπων που μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ξεχώριζε μέσα στο γήπεδο. Το σήμα κατατεθέν του ήταν οι «τυφλές» του πάσες που έκαναν τους αντίπαλους αμυντικούς να ψάχνονται» όπως αναφέρει η ηλεκτρονική έκδοση της Ελευθεροτυπίας. Πλήρες και άκρως ενδιαφέρον το άρθρο για τον Σόκρατες εδώ





Κρίμα ….
 
Nα προστεθει οτι σπουδασε Ιατρικη, ενω επαιζε στο υψηλοτατο αυτο επιπεδο ποδοσφαιρου ,ενω μετα την αποχωρηση του απο τα γηπεδα πηρε και δοκτορα(αν δεν κανω λαθος) στην Φιλοσοφια .

Αν μη τι αλλο τιμησε το ονομα ,που εφερε ,οσο λιγοι ...
 
One more legend.....
 
Ο ανθρωπος κολωνα της Εθνικης Βραζιλιας το 82 - πολυ κριμα :-(
 
ΘΡΥΛΟΣ του ποδοσφαίρου!
 
Αν ακουσα καλα , πριν απο λιγο η Κorithians, η ομαδα με την οποια αναδειχτηκε ο Socrates

,προτου τον μαγεψουν οι Σ($)ειρηνες της Ευρωπης ,πριν απο λιγο εξασφαλισε το φετεινο τιτλο του πρωταθληματος .....
 
Κορυφαίος παίκτης - πραγματικός θρύλος και από τους αθλητές ορόσημα.

Πράγματι δικαίωσε το όνομά του όπως είπε κι ο Circleag...

Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
 
Η ομαδα που επαιξε απλα το καλυτερο ποδοσφαιρο για να βλεπεις..η Βραζιλια του 82.

ας οψεται ο καταραμενος καραφλας ο Βαλντιρ Περεζ...Το Σκουνα να χε τερμα, ο συχωρεμενος ο Σωκρατες θα το χε

σηκωσει...ε,αθανατος ενυγουεη..[video=youtube;zZxvYy5-ekI]

πιο αντιπροσωπευτικο βιντεο(αν μπορει να υπαρξει τετοιο..)για μια ομαδα που μας στοιχειωσε τη ματια για τη μπαλα..κι αυτης

της ομαδας ηταν ο αρχηγος.
 
Πρωτη φορα συμφωνουμε τοσο πολυ.
 
Ήμουν ακόμη πολύ μικρούλης όταν μου έκανε μεγάλη εντύπωση ο ψηλός Βραζιλιάνος με το μούσι και το απρόσμενο Ελληνικό όνομα. Και όπως ο καθένας από εκείνη την γενιά, μας έχει μείνει αξέχαστη η Βραζιλία του 1982 που τον είχε αρχηγό.

Αλλά εκτός από μεγάλος ποδοσφαιριστής, υπήρξε και σπουδαίος άνθρωπος, με ιδεαλισμό και εξαιρετική μόρφωση.

Αιωνία σου η μνήμη κύριε Σωκράτη, θα σε θυμόμαστε πάντοτε με αγάπη!
 
don dokken είπε:
Η ομαδα που επαιξε απλα το καλυτερο ποδοσφαιρο για να βλεπεις..η Βραζιλια του 82.
Είδα το βιντεάκι και δύο πράγματα έχω να πω: η μπάλα χάνεται και επίσης "δεν πωλείται". Ωραία πράγματα :)
 
Ήταν ο άνθρωπος που με έκανε να αγαπήσω τόσο πολύ το ποδόσφαιρο!

Λίγο η απαράμιλη τεχνική του, λίγο το Ελληνικό του όνομα, με έκαναν τότε, σε ηλικία 8 ετών το 1982 να αγαπήσω πραγματικά το ποδόσφαιρο!

Και να σκεφτείς, πως μέχρι τότε, όταν είχε ποδόσφαιρο στην τηλεόραση, φώναζα και απαιτούσα να αλλάξουμε κανάλι!

RIP μεγάλε μπαλαδώρε, Σωκράτη της μπάλας!
 
Μια σημαντική μορφή του ποδοσφαίρου και των έιτις. Νομίζω ότι θα του ταίριαζε το τραγούδι "Σωκράτη, εσύ σούπερ σταρ" της Ελπίδας. Επίσης, δεν ξέρω αν λέει και σε αυτό το τραγούδι ο Μπίγαλης γι' αυτόν: "είμαι ευτυχής με το γκολ του Σωκράτη

;

 
Τι να πω και γω για αυτόν τον τεράστιο ποδοσφαιριστή και άνθρωπο. Ήταν ο αγαπημένος μου παίκτης όλων των εποχών και ο λόγος που παρακολούθησα ποδόσφαιρο για πρώτη φορά το 82. Ο κυριότερος λόγος βέβαια τότε ήταν γιατί είχαμε το ίδιο όνομα και όλοι με φώναζαν Σώκρατες και η πρώτη φορά που αισθανόμουν περήφανος για το όνομα μου γιατί μέχρι τότε αισθανόμουν μειονέκτηκα επειδή δεν είχα ονομαστική εορτή. Δεν θυμάμαι παρά πολλά από αυτό το Μουντιάλ γιατί ήμουν παιδάκι, αλλά το 86 το θυμάμαι πολύ έντονα. Από τους πιο επιβλητικους και ´´αριστοκρατικους´´ παίκτες που έπαιξαν ποτέ ποδόσφαιρο. Μεγαλειώδης τυφλή πάσα-μισό γκολ αλλά και τεράστια έφεση στο σκοραρισμα για μέσος. Απαράμιλλο και το στυλ που εκτελούσε τα πεναλντι, αν και του γύρισε μπουμερανκ το 86 με αντίπαλο την Γαλλία. Πολύ κρίμα που αυτός ο πιακτης δεν έπαιξε παρα έναν μόλις χρόνο στη Ευρώπη. Τι άλλο να πούμε για μια τέτοια πληθωρικη προσωπικότητα. Ποδοσφαιριστης-Γιατρός-Φιλόσοφος. Socrates ας είναι ελαφρύ το χώμα που σε σκεπάζει
 
R.I.P. μεγαλε φιλοσοφε του ποδοσφαιρου
 
Αφού δεν το έπισε ο Ντασάεφ...
 
Πίσω
Μπλουζα