Έχουν πεθάνει οι next gen κονσόλες…;

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας grinder
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Γνωμη μου ειναι οτι δεν εχουν πεθανει οι κονσολεσ αλλα εχουν πεθανει τα παιχνιδια και οι φρεσκιεσ ιδεεσ.Τα τελευταια χρονια δεν εχω απολαυση καποιο παιχνιδι οπωσ παλια εκτοσ ελαχιστων εξερεσεων με αποτελεσμα να εχω ψιλοπαψει να ασχολουμαι με τησ καινουριεσ κονσολεσ και να καθομαι να παιζω παιχνιδια σε παλαιοτερεσ κονσολεσ οπωσ nes,snes,mega drive,dreamcast κτλ και πολλεσ ωρεσ στο MAME.Ειμαι φανατικοσ των rpg και τα τελευταια χρονια δεν εχω βρει καποιο rpg που να μου προκαλεση τα συναισθηματα που ειχα οταν επαιζα rpg σε παλαιοτερεσ κονσολεσ.Δεν μπορω να συμβιβαστω με την λογικη που επικρατη αναμεσα στησ εταιριεσ που το μονο που τουσ ενδιαφερει ειναι τα υπεροχα και καλογυαλισμενα στο ματι γραφικα και απο ιστορια μηδεν.Παιζουν και αυτα πολυ συμαντικο ρολο αλλα δεν ειναι μονο αυτο.Δεν περιμενω τα ξαναβγουν παιχνιδια διαμαντια που ειχαμε στο παρελθον αλλα τουλαχιστων να ξαναβγουν παιχνιδια που να εχουν εστω και στο ελαχιστο την μαγεια του παρελθοντοσ και να μην αναλωνονται οι εταιριεσ στον << πολεμο >> του hardware.Δεν νοσταλγο το παρελθον και μενα μαρεσουν τα φανταστικα γραφικα και ολα τα καλουδια που υπαρχουν στησ συνχρονεσ κονσολεσ απλα θελω παιχνιδια που να με κανουν να τα περιμενω με ανυπομωνυσια οπωσ καποτε που σαν πιτσιρικασ μαζευα τησ δραχμεσ μια μια που λεει ο λογοσ και περιμενα απο τησ 5 το πρωι να ανοιξη συγκεκριμενο μαγαζι που ειχε μονο 2 κομματια castlevania ΙΙ simons quest η 4 κομματια zelda link to the past.(αν απορηται γιαυτο να διευκρηνησω οτι ειμαι απο χωριο).Εχω βαρεθει σε καθε νεα γεννοια να βομβαρδιζομαστε με τα ιδια και τα ιδια,καινουριο zelda,mario,sonic,final fantasy,metal gear κτλ.που και αυτα ωσο περνανε τα χρονια γεινονται ολο και χειροτερα.Μετα απο αυτα ομωσ το χαοσ δεκαδεσ παιχνιδια που τα παιζεισ καποιεσ ωρεσ και μετα δεν τα ξανα αγγιζεισ ποτε.δεν ειμαι μηδενιστησ και εννοοιται οτι και την σημερινη εποχη υπαρχουν σε ολεσ τησ κονσολεσ φανταστικα παιχνιδια που σε καθηλονουν για ωρεσ απλα η ποσοτητα των καλων παιχνιδιων δεν εχει καμια σχεση με το παρελθον.Γιαυτο λοιπον μεχρι να βγει κανενα παιχνιδι που να με κανει να τρεξω να το παρω οπωσ παλια η καλητερα μεχρι να κυκλοφορησει για το wii το zelda skyward sword περνω την παγομενη μπυρα μου και παω για πολοστη φορα να χαθω στον κοσμο του final fantasy vi.
 
Πίσω
Μπλουζα