Ήχος και Φως (Ακρόπολη)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
433
Στα δεκαπέντε μου απόρησα για πρώτη φορά. Τι να είναι άραγε το Ήχος και Φως, τι είδους εκδήλωση ήταν αυτή που διαδραματιζόταν στην Ακρόπολη; Και ενώ την άκουγα συχνά δεν ήξερα τι ακριβώς αφορούσε. Συνδύασα ξαφνικά τα ηχεία που έβλεπα τότε κοντά στα μάρμαρα, με το φωτισμένο μνημείο της Ακρόπολης και ρώτησα κάποιον που μου έλυσε την απορία. Η απάντηση με έκανε να νιώσω περήφανη που γινόταν εδώ ένα τόσο όμορφο, ένα τόσο καλλιτεχνικά ιδιαίτερο πολιτιστικό δρώμενο.

Λυπάμαι πολύ που θεωρείται το Ήχος και Φως Ακρόπολης ρετρό (με την έννοια πως η λειτουργία του έχει σταματήσει πια) και νομίζω παιδιά πως αξίζει να ρίξουμε μια ματιά εδώ: http://www.rhodes.ws/el/attractions-rhodes-greece/sound-and-light-in-rhodes
 
Αυτό ακριβώς ξέρω (και έχω δει) εγώ... Το "Ήχος και Φως" στη Ρόδο...

Η φωνή του τεράστιου Μάνου Κατράκη, είναι για πολλές ανατριχίλες!

Δε γνώριζα οτι παιζόταν κάτι παρόμοιο και στην Ακρόπολη...
 
Κι εγώ είχα δει το "'Ηχος και φως" στη Ρόδο πριν από 13 χρόνια, και το είχα βρει εξαιρετικό. Μαλιστα θυμάμαι ότι κάθε ημερα της εβδομάδας παρουσιαζόταν και σε μια διαφορετική γλώσσα (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά κλπ) και για τους ξένους τουρίστες. Έχω την εντύπωση ότι εκτός από τη φωνή του Μάνου Κατράκη, θυμάμαι και τη φωνή της Άννας Συνοδινού...

Μοναδική εμπειρία κάτω από το Κάστρο των Ιπποτών και ένας άλλος τρόπος να μάθεις την ιστορία του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να πω κι εγώ ότι ντράπηκα ιδιαιτέρως που όσο ακόμα υπήρχε το ήχος και φως στη ρόδο δεν είχε τα ιταλικά ανάμεσα στις γλώσσες του.
 
Πίσω
Μπλουζα