Ίδιο κατοικίδιο

oldgrcinfun

Retro Member
Joined
17 Μάρ 2013
Μηνύματα
329
Αντιδράσεις
228
Σε δυο ταινίες εμφανίζεται το ίδιο κατοικίδιο ζώο. Τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Μοιάζει πολύ και νομίζω πως είναι το ίδιο. Ποιες είναι οι ταινίες αυτές;
 
Γάτα ή σκύλος? Γιατί δεν πάει το μυαλό μου καθόλου...
 
@oldgrcinfun Eχεις δικιο. Βλεπουμε το ιδιο μαυρο σκυλακι στις ταινιες Το Δολωμα και Τζενη-Τζενη.
Στο Δολωμα ειναι το ζωακι που εχει η Αλικη για να ψαρευει κοροϊδα. Στο Τζενη-Τζενη ειναι το ζωακι της Νανας Σκιαδα.
 
Σωστό! Όμως είχα κατά νου άλλο σκυλάκι. (Δε το λες και σκυλάκι το θηρίο που εννοώ εγώ).
 
@oldgrcinfun Eχεις δικιο. Βλεπουμε το ιδιο μαυρο σκυλακι στις ταινιες Το Δολωμα και Τζενη-Τζενη.
Στο Δολωμα ειναι το ζωακι που εχει η Αλικη για να ψαρευει κοροϊδα. Στο Τζενη-Τζενη ειναι το ζωακι της Νανας Σκιαδα.

Να ρωτήσω... Αυτό το ίδιο μαύρο σκυλάκι είναι και στο "Η Αγάπη μας" εκεί που τρέχουν ερωτευμένοι Αλίκη-Παπαμιχαήλ και είναι και ο Αράπης από το "Η Αλίκη δικτάτωρ"? Επίσης, είναι το ίδιο σκυλάκι στο "Πιο λαμπρό αστέρι"? Ρωτάω γιατί όταν βλέπαμε τις ταινίες με την μαμά μου, λέγαμε ότι είναι "το σκυλάκι της Αλίκης". Πιστεύαμε ότι είναι δικό της και το βάζει να παίζει κι αυτό... :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να ρωτήσω... Αυτό το ίδιο μαύρο σκυλάκι είναι και στο "Η Αγάπη μας" εκεί που τρέχουν ερωτευμένοι Αλίκη-Παπαμιχαήλ και είναι και ο Αράπης από το "Η Αλίκη δικτάτωρ"? Επίσης, είναι το ίδιο σκυλάκι στο "Πιο λαμπρό αστέρι"? Ρωτάω γιατί όταν βλέπαμε τις ταινίες με την μαμά μου, λέγαμε ότι είναι "το σκυλάκι της Αλίκης". Πιστεύαμε ότι είναι δικό της και το βάζει να παίζει κι αυτό... :)
Στην Αγαπη μας και στο Πιο λαμπρο αστερι δεν θυμαμαι ακριβως πως ηταν το σκυλακι για να σου απαντησω.
Σχετικα με τον Αραπη παντως στο Η Αλικη δικτατωρ, ξερω σιγουρα πως δεν ηταν δικο της. Ειχα διαβασει οτι στη σκηνη που το σκυλακι επρεπε να φαινεται νεκρο ειχε ναρκωθει και ο ιδιοκτητης ειχε προβλημα με την παραγωγη διοτι δεν ειχε γινει σωστα η ναρκωση και το ζωακι αργουσε να ξυπνησει. Τελικα ευτυχως ολα πηγαν καλα και το αγγελουδι συνηλθε.
 
Δίνω την απάντηση για το κατοικίδιο που εννοούσα. Στην ταινία "Το ξύλο βγήκε απ'τον παράδεισο" το σκυλί που ταΐζει η Βουγιουκλάκη το πρωί πριν φύγει για το σχολείο, φαίνεται πως είναι το ίδιο με το σκυλί που βρίσκεται ανάμεσα και λίγο πιο πίσω από τον Κωνσταντάρα και τη Βουγιουκλάκη στην ταινία "Η Αλίκη στο ναυτικό" το πρωί που μιλούσαν για το εκπαιδευτικό ταξίδι. Κατά σύμπτωση ήταν και στο ίδιο σπίτι.
 
Κατά σύμπτωση ήταν και στο ίδιο σπίτι.
Το πολυ χαριτωμενο εκεινο σκυλι πρεπει να ζουσε στη βιλα που βλεπουμε στις δυο ταινιες.
Μαλιστα στο Ξυλο, η Αλικη το φωναζει Χανυ.
 
Πίσω
Μπλουζα