Ίκαρος PC [Διαφήμιση]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Αny info για τους παρακατω;;;;

Eλληνικοι δεν ηταν; :xm:

picture.php
 
Ναι ήντουσαν ελληνικοί. Έχω κι ένα βιβλίο MS-DOS που δίδονταν με ένα Ίκαρος PC/XT. Το έχω από την εποχή του 80286 μου. Μάλλον θα το είχε χαρίσει κάποιος στον πατέρα μου τότε.
 
Μου αρεσει το καπακι προστασιας στο πληκτρολογιο
 
Ναι τους θυμαμαι καλα !!! Ηθελα να παρω ενα τετοιο pc αλλα τελικα αγορασα εναν Amstrad 1512. Τους πουλαγε το Micropolis στον Πειραια και νομιζω και το Microland.
 
Νομίζω ελληνικοί, αν και η διαφήμιση λέει "Εισαγωγή-Διάθεση...".

Θυμάστε τους CAT? Αυτοί ήταν σίγουρα ελληνικοί...
 
Οι ΙΚΑΡΟΣ ήταν Ελληνικής συναρμολόγησης. Ότι κάνουν σήμερα όλες οι μεγάλες και μη αλυσίδες διάθεσης υπολογιστών.

Αλλά το "Ελληνικό" όνομα τους έφαγε, υπήρχε μεγάλη δυσπιστία σε ότι ακουγόταν Ελληνικό. Εδώ και σήμερα το ίδιο δεν συμβαίνει με τα φορητά "Ελληνικής" παραγωγής; Οι περισσότεροι τα θάβουν και ούτε καν ξέρουν ότι τα σασί είναι των ίδιων εταιρειών που φτιάχνουν Alienware, Dell, HP και δεν συμμαζεύεται.
 
Και καπως ετσι ολα τα γυμνασια της Ελλαδος γεμισαν με pc.

picture.php
 
.,..σβηστός; :D
 
χαχαχαχαχαχα
 
Ήταν κατεστημένο τότε. Όπου και να πήγαινες έβλεπες ΙΚΑΡΟΣ. Σχολεία, γραφεία. Ακόμα και ένα εργαστήρι Ελευθέρων Σπουδών για πληροφορική που παρακολουθούσα στις αρχές του 90, είχε τέτοιους.
 
που θα μπορούσα να βρω ένα Ikaros με την οθόνη του πληκτρολόγιο κτλ

πλήρες?
 
Αν έχει ξεμείνει σε κανέναν απο δω μέσα και τον δίνει. Η καμία επιχείρηση που τους έχει για πέταμε πλέον. Γενικά, πολλά παλιά μηχανήματα χάνονται έτσι!!
 
Παιδιά έχω στην κατοχή μου ένα Ikaros/XT αλλά χωρίς οθόνη.Μπορεί να συνδεθεί σε κοινό VGA monitor?
 
Mπορει να συνδεθει εαν εχει vga καρτα..εαν εχει cga δες μηπως βγαζει composite (βαλε να δουμε μια φωτο)
 
IKAROS PC. Ένα κλασικό κομμάτι που έπαιξε αρκετά στην ελληνική σκηνή στην αρχή των PCs. Συναρμολόγηση στην Ελλάδα και το όνομα του δόθηκε στην Ελλάδα. Είχαν βγει πολύ καλά «μηχανάκια» και είχε διαφημιστεί πάρα πολύ εκείνο τον καιρό. Χαρακτηριστικό όσοι το είχαν το πολύ δυνατό ηχείο που σε «ξεκούφαινε» και μερικοί το ξήλωναν ή βάζαν ποτενσιόμετρο. CPU 8088 στα 10 ΜΗz σε turbo mode. Phoenix bios, 640K RAM, 360K floppy Drive , Vga display και το συγκεκριμένο έχει και 20ΜΒ MFM Hard Disk.


Παρουσίαση και photo του   Ίκαρου PC-XT  από το site του ANTNICK

015_dsc_4997.jpg
017_dsc_4954.jpg
020_dsc_4947.jpg
009_dsc_4981.jpg


010_dsc_4989.jpg
 
Πολυ προσεγμενες φωτογραφιες. Tσεκαρε 1@Shock[/USER] 

 
  Ο ΙΚΑΡΟΣ , ο  υπολογιστής  με  το  Ελληνικό  όνομα έκανε  την πρωτη  εμφάνισή του το 1989.

    Δημιουργήθηκε απο  την MICROPOLIS-AMSTRAD HELLAS  για  να  καλύψει την τάση  της  εποχής  που  ήθελε τους χρήστες να μπορουν να  επέμβουν στην συνθεση  του  υπολογιστή  τους αλλαζοντας κάποιο  εξάρτημα  ή  προσθέτοντας  εσωτερικά κάποια  άλλη περιφερειακη μονάδα  απο  τις  πολλές  που ήδη κυκλοφορούσαν (modems , CD, καρτες οθόνης, κλπ).   Η  κατασκευή  του  με  προδιαγραφές και σύνθεση  κατα  παραγγελία της Micropolis σε  εργοστάσιο  της  Σιγκαπούρης  (όπου αρχικά  κατασκευαζόταν) έδινε  μια  ευελιξία προσαρμογής  στις  απαιτήσεις  της  αγοράς ,  αλλά  και  των  μεγάλων  Δημόσιων διαγωνισμών. Ετσι ο ΙΚΑΡΟΣ  κερδίζοντας  σε  επιδόσεις  ολους  τους αντιπάλους  του κερδίζει  ενα  μεγάλο  διαγωνισμό για  τα Γυμνάσια  της  χώρας και  μπαίνει  σε  πολλες  Γυμνασιακές  αιθουσες. Με άλλο  διαγωνισμό του  Υπ. Παιδείας,  Λύκεια  εξοπλίζονται με  Η/Υ ΙΚΑΡΟΣ   με  Unix    και  16 τερματικά  το καθένα.   Αλλα  και  άλλοι  Οργανισμοί του  Δημόσιου και Ιδιωτικού τομέα εμπιστεύονται  τους  Η/Υ ΙΚΑΡΟΣ , όπως ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΓΕΣ, ΤΕΙ, ΕΑΒ, ΚΕΕΘΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΟΤ, Νοσοκομεία  κ.ά.

    Αργότερα η συναρμολόγηση  του  ΙΚΑΡΟΥ  γίνεται στο κεντρο διακίνησης  χονδρικής  της  MICROPOLIS  στην οδο Κεραμέων  (κοντά στο Σταθμό Λαρίσης), κατα παραγγελία  του  πελάτου με  την σύνθεση  που ήθελε .

    Ακολουθούν μερικές διαφημίσεις στον Τύπο  του  Η/Υ ΙΚΑΡΟΣ.  Η  εταιρεία Microhellas  που  αναφέρεται σε  αυτές  ειναι  εταιρεία  του  Ομίλου Μicropolis. 
Από  το site  του  ίδίου του.  Μr AMSTRAD HELLAS/Micropolis  Άκη Καραιωσηφίδη .

>>> http://www.micropolis.gr/site/ikaros

I%2003%20Nov%2090.jpg


I%2004.jpg
I%2005.jpg


I%2007.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα