Όνομα παιχνιδιού [CPC με Ninja][Saboteur 2 & cauldron 1]

steliospal

RetroN00b
Joined
15 Νοέ 2010
Μηνύματα
26
Αντιδράσεις
5
Ρε παιδιά ψάχνω ένα παιχνίδι που έπαιζα πάάάάάάάάάάάάρα πολύ παλιά με (μία?) ninja στο CPC 6128 με πρασινόασπρη οθόνη

δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες, ήταν 2d platform και τότε μου φαινόταν τεράάάάάάστιο (δηλαδή περπάταγες ώρες και δεν έφτανες κάπου)

ξέρω οτι δεν βοηθάω πολύ αλλά αν έχει κανείς κάτι υπόψιν θα το εκτιμούσα να το μοιραζόταν

υ.γ. δεν είναι shadow dancer ούτε strider
 
Το εβλεπες απο πανω, και ητανε σαν λαβυρινθος; ΚΑι ειχε μαματη μουσικη;
 
όχι δεν έβλεπες απο πάνω και δεν θυμάμαι τη μουσική ο/η ninja ήταν πολύ πιο μικρός σε μέγεθος γενικά έπαιζαν και σκοινια που τα ανεβοκατέβαινε αλλά ήταν όπως προείπα πολύ πιο μικρός σε μέγεθος

υ.γ. ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις
 
Ninja Massacre; Ξέρω ότι δεν ταιριάζει απόλυτα στην περιγραφή σου αλλά μερικές φορές η μνήμη μας παίζει παιχνίδια...

 
Aυτό το παιχνίδι θυμίζει σε πολλά το into the eagle nest της pandora!

Εντάξει εκείνο αναφέρεται σε στρατιώτη του β'ΠΠ αλλά το στυλ είναι πανομοιότυπο...είμαι σίγουρος ότι οι codemasters δανειστηκαν την αρχική ιδέα
 
χμμμζ επειδή όντως το μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια , ξανακοιτώντας το saboteur μου θυμίζει περισσότερα, αλλά μου φαινόταν μικρότερος ο ninja ρε γμτ! @ άλκη , δεν είναι αυτό σίγουρα

ευχαριστώ πολύ όλους σας :)
 
υπήρχε και το σαμποτερ 2...

θα μας πεις την περίοδο που έπαιζες για να προτείνω ή να αποκλείσω παιχνίδια;
 
xmmmmz περίπου το 89-90 (εκει γύρω ) και μιλάμε για 6 χρονών παιδάκι οπότε μην με παρεξηγείτε αν η μνήμη μου είναι κάπως :Ρ

επίσης θυμάμαι είχα λιώσει και ένα παιχνίδι με μία μάγισσα πάνω σε ένα σκουπόξυλο

και (πολύ λογικό για παιδάκι) το Friday the 13th (που φόρτωνα την κασσέτα :Ρ )
 
Καλησπέρα,

Το παιχνίδι με την Ninja, 100% είναι το Saboteur 2, καθώς ΚΑΙ Ninja ήταν, αλλά ΚΑΙ γυναίκα :)

Saboteur%20II%20(E)_1.png


Το δεύτερο με την μάγισσα είναι το Cauldron (υπήρχε 1 και 2)

untitled3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα

έπεσες μέσα και στα 2 (το δεύτερο ήταν το cauldron το 1) , 1000 ευχαριστώ

φανταστικά παιχνίδια, ειδικά το cauldron , τρελή ατμόσφαιρα...!!!!

ευχαριστώ και πάλι ! Have fun!
 
τίποτα φίλε! το cauldron ήταν και εμένα από τα αγαπημένα μου! στο 2 μου άρεσε η εισαγωγική οθόνη! (όπως φαίνεται και από τα reviewδάκια μου για CPC, είχα λιώσει στο παιχνίδι εκείνες τις εποχές... και όχι μόνο! :D )
 
το cauldron 2 ηταν αυτο με την κολοκυθα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ παιχνιδι κατα την γνωμη μου. προς αποφυγη. το πολυ 4-5 λεπτα gameplay.

Το cauldron 1 ηταν το καλο, με την μαγισσουλα με την μακροστενη μυτη.
 
Εμενα μου αρεσε περισσοτερο το Cauldron 2...χμμμμ
 
σαν ιδεα καλο ηταν, οπως και τα γραφικα του. απλα το εβρισκα απανθρωπα δυσκολο. ενα σαλτο κατα λαθος και καπουτ.
 
Τα νευρα...αρπα
 
χαχαχα... αυτό ήταν το όλο "θέμα" βρε παιδιά... να έχει και μία δυσκολία το παιχνίδι! :D

(αν και εγώ ανέφερα πως... η εισαγωγική οθόνη ήταν η αγαπημένη μου... όχι το ίδιο το παιχνίδι :p )
 
το into the eagle nest που ανεφερε ο φιλος spyros_s ηταν ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!
 
Σε ότι αφορά το cauldron Ι, θυμάμαι ότι το Pixel είχε δημοσιεύσει επέμβαση όπου όμως το υποτιθέμενο "μαγικό" poke για άπειρες ζωές ΔΕΝ δούλευε.

Ευτυχώς υπήρχε το micromad που έδωσε το σωστό και έτσι είδαμε τελικά όλες τις πίστες...

Παρεμπιπτόντως, στο πολύ καλό remake είναι ενοχλητικό το γέλιο της μάγισσας ή μου φαίνεται ;

-
 
Ρε παιδιά ψάχνω ένα παιχνίδι που έπαιζα πάάάάάάάάάάάάρα πολύ παλιά με (μία?) ninja στο CPC 6128 με πρασινόασπρη οθόνηδεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες, ήταν 2d platform και τότε μου φαινόταν τεράάάάάάστιο (δηλαδή περπάταγες ώρες και δεν έφτανες κάπου)

ξέρω οτι δεν βοηθάω πολύ αλλά αν έχει κανείς κάτι υπόψιν θα το εκτιμούσα να το μοιραζόταν

υ.γ. δεν είναι shadow dancer ούτε strider
μόλις το διάβασα αυτό, το μυαλό μου πήγε αμέσως στο Legend of Kage

πολύ αδικημένο παιχνιδάκι νομίζω..
 
Πίσω
Μπλουζα