Όσα δε σβήνει ο χρόνος - Raintree County (1957)

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
123
Μια από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες όλων των εποχών!

Χαρακτηρίστηκε ως το cinemascope "Όσα παίρνει ο Άνεμος" (ακόμη και ο ελληνικός τίτλος αντανακλά αυτή τη σύγκριση)

Ελίζαμπεθ Τέηλορ και Μοντγκόμερι Κλιφτ, σε ένα επικό μελόδραμα στα χρόνια του Αμερικάνικου Εμφυλίου!

4 Υποψηφιότητες για Όσκαρ (Α' γυναικείου, σκηνικών, κουστουμιών, μουσικής).

Μια από τις πιο αριστουργηματικές μουσικές που έχουν γίνει ποτέ και που μπαίνει συχνά σε λίστες με τα καλύτερα κινηματογραφικά σκορς.

Το είχα δει παλιά 2-3 φορές, και το ανακάλυψα πάλι πριν κάποια χρόνια!

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε αυτούς που τους αρέσουν τέτοιου είδους έργα.

και ένα trivia:

O Κλιφτ στη διάρκεια των γυρισμάτων έπαθε ένα σοβαρό ατυχημα με το αυτοκίνητο με αποτέλεσμα να παραμορφωθεί κάπως το πρόσωπό του.

Για αυτό σε κάποια πλάνα φαίνεται κάπως διαφορετικός απ'ότι σε άλλα, σ'ένα μάτι που θα το προσέξει..

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι μια ενδιαφέρουσα ταινία που δεν έχει εκτιμηθεί λόγω της σύγκρισής της με το Όσα παίρνει ο άνεμος. Η ερμηνεία της Taylor ήταν πολύ καλή και για αυτό είχε προταθεί για Oscar. Το τραγούδι στους τίτλους αρχής το ερμηνεύει ο Nat King Cole.

Για το ατύχημα του Clift έχω διαβάσει ότι συνέβη ένα βράδυ καθώς επέστρεφε στο σπίτι του από ένα πάρτυ στο σπίτι της Taylor. Είχε εγκλωβιστεί στα συντρίμμια του αυτοκινήτου και η Taylor κατάφερε να τον πλησιάσει και να αφαιρέσει δύο σπασμένα δόντια που είχαν σφηνωθείστο λαιμό του. Του έσωσε τη ζωή γιατί κινδύνευε να πεθάνει από ασφυξία. Οι πολλαπλές χειρουργικές επεμβάσεις δεν κατάφεραν να επαναφέρουν το πρόσωπό του Clift στην αρχική του μορφή. Αυτό το ατύχημα ήταν η αρχή του τέλους του.
 
Πάντως εγώ νομίζω το προτιμώ από το Όσα Παίρνει ο Άνεμος, κυρίως λόγω των πρωταγωνιστών του:

Taylor + Clift > Leigh + Gable :D
 
Ωραία, θεαματική ταινία, με πολύ γοητευτικούς πρωταγωνιστές: υπέροχοι η Ελίζαμπεθ Ταίηλορ και ο Μοντγκόμερυ Κλιφτ, αλλά και η καλλονή Εύα-Μαρί Σαιντ (συμπρωταγωνίστρια του Μάρλον Μπράντο στο "Λιμάνι της αγωνίας" και του Κάρυ Γκραντ στο "Στη σκιά των τεσσάρων γιγάντων").
 
Πίσω
Μπλουζα