Όταν γεννήθηκα, έγραφαν οι εφημερίδες...

saboter

RetroActive
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
325
Αντιδράσεις
102
Αλήθεια, εκτός από τη γέννησή μου, αυτή η Ελλάδα έζησε και άλλα σημαντικά γεγονότα την ημέρα εκείνη; :nono:

Ποιά ήταν τα καυτά ζητήματα της επικαιρότητας, ποιά γεγονότα έλαβαν χώρα, πώς ήταν στημένα τα εξώφυλλα και ποιό το ύφος γραφής των εφημερίδων;

Ποιοί δημοσιογράφοι υπογράφαν, ποιός γελοιογραφούσε, τί έπαιζε η τηλεόραση, ποιά προιόντα διαφημίζονταν;

Μπορείτε να βρείτε απαντήσεις, μέσω των ελάχιστων ηλεκτρονικών αρχείων Τύπου που δημοσιοποιούνται απο την ψηφιακή βιβλιοθήκη της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος!

http://www.nlg.gr/digitalnewspapers/ns/main.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ενδιαφερον post και θελει ψαξιμο - αφαιρεσα ομως το link στην εφημεριδα που εδωσες μιας και δεν ειναι συμφωνο με τη (α)πολιτικη μορφη και θεση του forum.

Παρακαλω και τους πιθανους σχολιαστες να μην προχωρησουν σε αναφορες και links του τι εγραφε η ταδε ή η δεινα εφημεριδα.
 
Εμένα, σνιφ-σνιφ, την μέρα που γεννήθηκα έλεγαν τα ίδια που λένε τώρα κάθε κυριακή (όχι πόσα cd έχει) αλλά για εκλογές, ασυνήθιστα πράγματα βρε παιδί μου!
 
Εγώ έψαξα στην ημερομηνία γέννησής μου και βρήκα το παρακάτω εξώφυλλο:

picture.php


(συγγνώμη για τα Greeklish, δυστυχώς το site που το φτιάχνει δεν υποστηρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες ;) )
 
Άλκη, είσαι μεγάλο βελζεβουλ-άκι !
 
:D Πολύ καλό!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι! :) Και ότι το είχα και αυτό μια απορία - αν έχουμε κάποιο ψηφιακό αρχείο των εφημερίδων!....

Εμένα πάντως μόνο 2 εφημερίδες κυκλοφορούσαν όταν γεννήθηκα από αυτές που έχει: Μακεδονία & Ριζοσπάστης...
 
Κύριο ειδησεογραφικό γεγονός τη μέρα που γεννήθηκα, ήταν η παρέμβαση του ΟΗΕ στην διώρυγα του Σουέζ (Είχε προηγηθεί ο πόλεμος των έξι ημερών μεταξύ Ισραηλινών και Αράβων).

Στα εσωτερικά: Συνελήφθησαν δύο εφοριακοί γιατί πήραν λεφτά από τρεις φορολογούμενους προκειμένου να συγκαλύψουν ατασθαλίες (διαχρονική είδηση, σαν να μην κύλησε καθόλου ο χρόνος).

Αστυνομικό δελτίο: Στον Τύρναβο ένας άνδρας χτύπησε με τούβλο στο κεφάλι τη γυναίκα του, επειδή η τελευταία δεν έπλυνε τα πιάτα...

Ένας Βολιώτης επιδειξίας καταδικάστηκε σε 4 μήνες φυλάκιση, γιατί έδειχνε σε μικρά κορίτσια αυτά που δεν έπρεπε!

Καιρός: Αφόρητος καύσωνας σε ολόκληρη τη χώρα. 36 βαθμοί υπό σκιάν. (Γι αυτό βγήκα έτσι θερμός :p )
 
ένα θα πω...κυβερνούσε ο Μητσοτάκης... :cool:
 
dimitri10b είπε:
ένα θα πω...κυβερνούσε ο Μητσοτάκης... :cool:
Υπάρχουν και χειρότερα... Στην περίπτωσή μου κυβερνούσε η «εθνοσωτήριος επανάστασις». Πω πω... μικρούλης είσαι συνονόματε...
 
Εγώ τί να πω ο δύστυχος, που κυβερνούσε ο Καραμανλής? Όχι ο Κωστάκης... αυτός μόλις που είχε γεννηθεί.

Αλλά στην πρώτη σελίδα διαβάζω "Οι Δυτικοί αντί της ανοικτής επεμβάσεως επιδιώκουν ήδη την απομόνωσιν της Συρίας"... μερικά πράματα δεν αλλάζουν ποτέ :lol:

Πλάκα έχουν οι διαφημίσεις. Και μου τρέχουν τα σάλια με τα ονόματα που είδα στα θέατρα.
 
συνονόματε είμαι 19!!!το retroμικρόβιο δεν ξέρω πως μου κόλλησε!!!ίσως γιατί δεν έχω τίποτα να ζηλέψω στο σήμερα... :(
 
dimitri10b είπε:
συνονόματε είμαι 19!!!το retroμικρόβιο δεν ξέρω πως μου κόλλησε!!!ίσως γιατί δεν έχω τίποτα να ζηλέψω στο σήμερα... :(
Ωραίος Δημήτρη!

Προσωπικα σε ευχαριστω πολυ γιατι...

Αυτό που έγραψες σε τιμάει και μας τιμάει εδώ όλους εμάς πιστεύω που ζήσαμε μικροί ένα κομμάτι απο εκείνες τις εποχές

και ο λόγος είναι γιατί η απάντηση σου είναι αυτό που θέλουμε να βγάλουμε σαν φόρουμ προς τα έξω

δηλαδή να περάσει εκείνη η ρετρό εποχή σε επόμενες γενιές και φαίνεται ότι το καταφέρνουμε καλά ειδικά οταν έχουμε νέες ηλικίες.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις να μας πεις πολλά, να ρωτήσεις πολλά, να νιώσεις πολλά και ίσως επειδή δεν καταλαβαίνεις κάτι να έχεις απορίες που να σου φαίνονται περίεργες

και αυτό που θέλω να σου πω είναι να ρωτάς για οτιδήποτε ακόμα και αν πιστεύεις ότι μπορεί να είναι άσχετο.

Ότι χρειαστείς ήμαστε εδώ φιλέ Δημήτρη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστώ πάρα-πάρα πολύ!!! :)
 
τι εγραφαν?" Η Ελλας στην Σμυρνη..":D
 
Η ημερομηνια που γεννηθηκα ηταν ιστορικη, αφου θυμιζε ενα πολυ δυσαρεστο γεγονος που ειχε συμβει καποια χρονια πριν τη γεννηση μου. Αρα ισως οι εφημεριδες εγραψαν:

«Σαν σημερα 22 Νοεμβριου, πριν απο "τοσα" χρονια δολοφονηθηκε ο Προεδρος των Η.Π.Α. Τζων Κεννεντυ.»
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Κάτι ιδιαίτερο δεν είδα στα πρωτοσέλιδα της εποχής. Το μόνο που μου έκαvε εντύπωση είναι ένα άρθρο στο πρωτοσέλιδο εκείνης της ημέρας στην «Μακεδονία» που αναφέρει έρευνες για πετρέλαιο σε Χαλκιδική και Κατερίνη.

Όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν…
 
...Τραγωδία εις τους αιθέρας!


Έπεσεν ο Ίκαρος!


(κλεμμένο από Μποστ)
 
την μερα που γεννηθηκα εγινε αυτο :

[h=1]The Papal Visit : Church Wronged Indians, Pope Says : Pontiff Admits 'Mistakes' But Defends Calif. Mission Founder Junipero Serra[/h]
 
Δυστυχώς το site έχει μέχρι το 83, δεν με καλύπτει εμένα...
 
Πίσω
Μπλουζα