Όταν οι Ρόδες Χορεύουν - Τι απέγινε το cast;

fotinid80

RetroN00b
Joined
13 Απρ 2009
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ καιρό το forum και επιτέλους αποφάσισα να γίνω μέλος, οπότε καλώς σας βρήκα :)

Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θα έχετε δει ή τουλάχιστον θα έχετε ακούσει για την ταινία του Γιάννη Δαλιανίδη "Όταν οι Ρόδες Χορεύουν" με πρωταγωνιστές τη Βάσια Παναγοπούλου, τον Σταμάτη Γαρδέλη και τον Παύλο Ευαγγελόπουλο. Η ταινία είχε προβληθεί το 1984 και μπορώ να πω ότι ήταν η αγαπημένη μου στην ώριμη ηλικία των 5 :D κι εξακολουθώ να τη γουστάρω τρελά.

rodesgl7.gif


Λοιπόν, παρακολουθώντας την πάλι τυχαία τις προάλλες, μου δημιουργήθηκε η απορία: τι απέγιναν οι υπόλοιποι ηθοποιοί που εμφανίζονται σ' αυτήν την ταινία; Όχι οι γνωστότεροι, όπως ο Κώστας Μακέδος ας πούμε που έπαιζε τον Καλαματιανό, αλλά η παρέα του "Γιώργου" (Σταμάτη Γαρδέλη), δηλαδή οι εξής:

Τόλης Βελονάκης


Φάνης Κούρκουλος

Μαρίνος Δούκας


Johnny Carry



Jessica Harris



Αλεξία Μαργαρίτη


Έπαιξαν σε κάποια άλλη ταινία ή σειρά ποτέ; Είχαν παίξει σε άλλη ταινία πριν; (ΟΚ, την Jessica τη θυμάμαι και σε κάποια άλλα του Δαλιανίδη, αλλά οι υπόλοιποι; ) Τι κάνουν σήμερα;

Όσο κι αν έφαγα το internet δεν βρήκα καμία πληροφορία, οπότε αν ξέρετε κάτι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να το συζητήσουμε :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω (δυστυχός) να σου απαντήσω στην ερώτηση σου.

Η αφορμη που σου γράφω είναι οτι μ΄αρεσει που κ άλλα άτομα (εκτός απο μενα) ασχολούνται με ηθοποιούς β και γ ρόλων απο το ελληνικό video και όχι μόνο.

Πληροφορίες απο το internet πολυ δισκολα βρισκεις για τέτοιους ηθοποιούς, το χω ψαξει και γω.

Σου αρέσει το ελληνικό video ?
 
video80 ναι, τρελαίνομαι για ελληνικές βιντεοταινίες (αν και η συγκεκριμένη έχω την αίσθηση είχε βγει κινηματογράφο; ) Ψάλτης rules και τα σχετικά ;)

Πράγματι, στο internet δεν βρίσκεις τίποτα για τέτοια θέματα. Και το κακό είναι πως όσο περισσότερος καιρός περνάει απ' την εποχή αυτών των ταινιών, τόσο θα εξαφανίζονται και οι λίγες πληροφορίες που μπορεί να υπάρχουν...
 
!!

"Έλα στο φώς...και φύγε από το σκοτάδι" χα χα χα...πρέπει να είναι το μοναδικό ελληνικό-gospel-rock τραγούδι που έχει ακουστεί σε ελληνική ταινία...εχεί πολύ πλάκα νομίζω.

[ame=

[MEDIA=youtube]2fhQtwkIXt0[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=2fhQtwkIXt0&feature=PlayList&p=658B30FCC2BC70AF&playnext=1&playnext_from=PL&index=11
 
Ναι - χαλαρά από τις "καλύτερες".
 
@Thanomas, "Εγώ δε θέλω μεροκάματο, θέλω χιλιάρα μηχανή και θάνατο, θέλω βία κι αγωνία και σε φτύνω κοινωνίαααααααα" :headbangdude: (δεν είδα το ΥΤ video, μας το έχουν κόψει, το στιχάκι το θυμάμαι απ'εξω!)
 
Eντελως οfftopic.... Το Fiat 128 αν δεν κανω λαθος που δειχνει στο βιντεο για περιπολικο υπηρξε ποτε περιπολικο της ΕΛΑΣ; Κατι Mitsubishi Galand και Nissan Sunny θυμαμαι τοτε...
 
Ούτε εγώ θυμάμαι fiat 128 περιπολικό να πω την αλήθεια (δεν ξέρω αν υπήρχαν πριν το 1980?). Επίσης τότε υπήρχαν και τα Volvo 244
 
Ο Κώστας ο Μάκεδος aka Κινούμενος στόχος κατα τον Μάρκο Λεζέ

λέγεται ότι έχει μαγαζί με οπτικά στη Κυψέλη. Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί αλλά αυτό έχω ακούσει να λέγεται.
 
Εντόπισα μερικά ονόματα στο facebook, δοκιμάστε να τους προσεγγίσετε κι εσείς αν έχετε λογαριασμό.
 
ΑΠΟ 'ΣΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΣΤΟ ΔΑΛΙΑΝΙΔΗ ΤΟΤΕ, ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΦΑΣΑΡΙΑ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΣΤΗ DISCO VIDEO (ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗ BARBARELLA) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Η ΟΜΑΔΑ ΕΣΠΑΣΕ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΕΩΣΕ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΚΑΙ Ο ΔΑΛΙΑΝΙΔΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ...ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ, ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΤΣΕΛΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
 
δυστηχως χαθηκαν οι περισσοτεροι μερικοι εμφανιστηκαν και σε βιντεοκασετες σε πολυ μικρα ρολακια το ενα παιδι χορευε σε ομαδα μπρεικντανς δεν ηταν ηθοποιος

εκεινη την εποχη γυνονταν πολλες μαχες-διαγωνισμοι με ομαδες μπρεικερ και ειχαν χρησιμοποιηθει πολυ σε ταινιες και κασσετες και ναι ο στιχος εγω δεν θελω μεροκαματο θελω χιλιαρα μηχανη και θανατο δεν υπαρχει λεμε αρκει να μην ουρλιαζε η παναγοπουλου τοσο χαχαχαχα
 
Ομολογώ πως δεν ξέρω το απέγινε το καστ αλλά αγαπώ την ταινια. Οταν το χα πρωτοδει γυρω στα 15 νομιζα πως ειναι ψαγμένη παρωδία του West Side Story διότι έχει άπειρες αναφορές. Αξεχαστα τραγούδια!
 
judaspriest είπε:
Ο Κώστας ο Μάκεδος aka Κινούμενος στόχος κατα τον Μάρκο Λεζέ
λέγεται ότι έχει μαγαζί με οπτικά στη Κυψέλη. Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί αλλά αυτό έχω ακούσει να λέγεται.
Ειχα δει μια εκπομπη καπου μεσα στο '90 με καλεσμενο τον Μακεδο

και αν θυμαμαι καλα ελεγε οτι εχει σπουδασει ιατρικη.
 
Σύμφωνα με "φήμες" ο Μακέδος εργαζόταν ( εργάζεται ακόμα ; ) σε φαρμακείο

και εικάζεται ότι δεν είναι και ιδιαίτερα "περήφανος" για το βιντεο-παρελθόν του.
 
Στο εξωτερικό σε περιοδικά έχουν αφιερώματα από τι έγιναν τα καστ θρυλικών ταινιών. Εδώ στην Ελλάδα σνομπάρουμε .
 
Πίσω
Μπλουζα