Όταν οι ασπρόμαυρες ταινίες γίνονται έγχρωμες...

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.470
Αντιδράσεις
49.805
Το black and white στον ελληνικό κινηματογράφο σαφώς είναι και παραμένει πάντα all time classic! Πως θα σας φαινόταν όμως αν είχατε τη δυνατότητα να δείτε και κάποιες ασπρόμαυρες ταινίες έγχρωμες; Τι ρούχα φορούσαν οι ηθοποιοί , πως ήταν τα μαλλιά τους , το σκηνικό - τοπίο κτλ κτλ...Προσωπικά , όχι πως δεν μου αρέσει το ασπρόμαυρο αλλά θα ήθελα να είχα την επιλογή να μπορώ να δω και τις ταινίες που αγαπώ και σε έγχρωμο.


Στο παρών θέμα θα παρουσιαστούν κάποιες φωτογραφίες από ασπρόμαυρες ταινίες που έχουμε όλοι γνωρίσει , συνηθίσει και αγαπήσει αλλά έγχρωμες!



Η πηγή των φωτογραφιών τώρα...



Κάποιες είναι από προσωπικό μου αρχείο (κυρίως με την Αλίκη Βουγιουκλάκη) , κάποιες από εξώφυλλα βιντεοκασσετών της Φίνος Φιλμ και κάποιες από έρευνα σε διάφορα κινηματογραφικά βιβλία.


 


Έγχρωμες φωτογραφίες λοιπόν , από την ασπρόμαυρη ταινία "Αγάπη για πάντα"...


 


24.jpg
Προβολή συνημμένου 91133

26.jpg
Προβολή συνημμένου 91134

25.jpg
Προβολή συνημμένου 91135

23.jpg
Προβολή συνημμένου 91136

Μια έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία "Aliki my love"...

 


22.jpg


Έγχρωμες φωτογραφίες από την ασπρόμαυρη ταινία του 1957 "Χαρούμενοι αλήτες"...

 


1.jpg
Προβολή συνημμένου 91137

2.jpg
Προβολή συνημμένου 91138

3.jpg
 
Τι ωραιο και πρωτοτυπο που ειναι αυτο το θεμα!

Αγαπω πολυ το ασπρομαυρο. Το λατρευω! Αλλα κι εγω οπως εσυ, tonytony, ευχαριστηθηκα παρα πολυ που ειδα εγχρωμα στιγμιοτυπα απο ασπρομαυρες ταινιες γιατι ηταν κατι που δεν το περιμενα.

Χαθηκα μεσα στην ομορφια των φωτογραφιων και πιο πολυ χαθηκα μεσα στην ομορφια της Αλικης η οποια στους Χαρουμενους Αλητες ηταν γεματη αθωοτητα και δροσια.
 
Σ ευχαριστώ πολύ bambinella για τα καλά σου λόγια , συμφωνούμε απόλυτα! :)

 


Κάποιες ακόμη φωτογραφίες από τους "Χαρούμενους αλήτες"...


 


15.jpg


15.jpg

18.jpg


18.jpg

17.jpg


17.jpg

Ο Κώστας Βουτσάς στην ταινία "Γαμπρός απ' το Λονδίνο". Ούτε που το φανταζόμουν ότι φορούσε κίτρινο σακάκι!!!

 


27.jpg


27.jpg

Και δύο φωτογραφίες από την ταινία "Για ποιόν χτυπά η κουδούνα"...

 


29.jpg
29.jpg

28.jpg
28.jpg
 
Πολυ καλο υλικο!Ισως να χρειαστει καποτε,εαν χρωματιστουν ψηφιακα οι ταινιες!Επισης +1000 για την φωτο της Νορας!!!!
 
angel_grig είπε:
Πολυ καλο υλικο!Ισως να χρειαστει καποτε,εαν χρωματιστουν ψηφιακα οι ταινιες!!!!
Aυτο ακριβως σκεφτομουν οταν εβλεπα τις φωτογραφιες !!!
 
Πολύ ωραίες αυτές οι έγχρωμες φωτογραφίες.Ωραία θα ήταν αν τα χορευτικά μέρη από τους "Χαρούμενους αλήτες" είχαν γυριστεί έγχρωμα.Βέβαια αυτό θα ήταν αρκετά δύσκολο το 1957 που γυρίστηκε η ταινία.Πάντως ήταν πολύ καλή η ιδέα σου να βάλεις αυτές τις φωτογραφίες που οι περισσότεροι δεν είχαμε δει.Περιμένουμε και άλλες.
 
Πολυ ωραιο θεμα!!!!Δεν χορταινω να βλεπω το Αλικακι με καστανοκοκκινο μαλλακι :)
 
Εξαιρετικό το θέμα tonytony. Μακάρι οι παλιές ταινίες, να είχαν γυριστεί σε έγχρωμο φίλμ. Θα έδειχναν πιο φρέσκες και φανταχτερές. Την παρακάτω την βρήκα στο διαδίκτυο και είναι από το Κορίτσι με τα Μαύρα (1956).

λχ.jpg
 
Mιά ταινία που θα ήταν πολύ πιο εντυπωσιακή αν ήταν έγχρωμη είναι η "Ψεύτρα" του 1963 με την Βουγιουκλάκη.
 
Πολύ όμορφη η φωτογραφία από το "Κορίτσι με τα μαύρα" RIO σ' ευχαριστώ!

 


Ακολουθούν έγχρωμες φωτογραφίες από την ασπρόμαυρη ταινία του 1970 "Εν ονόματι του νόμου"...


 


37.jpg
37.jpg

36.jpg
36.jpg

32.jpg
32.jpg

30.jpg
30.jpg

31.jpg
31.jpg

...Και μία έγχρωμη φωτογραφία από την ταινία του 1967 "Αχ αυτή η γυναίκα μου".

 


35.jpg
35.jpg
 
Και αυτες οι εταιριες παραγωγης...1970 και ακομη εκαναν ασπρομαυρες ταινιες....
 
"Η λεωφόρος του μίσους" , άλλη μια ασπρόμαυρη ταινία του 1968...

 


44.jpg


43.jpg


43.jpg

42.jpg


42.jpg

41.jpg
41.jpg

40.jpg
40.jpg

39.jpg
39.jpg

38.jpg


38.jpg
 
Πολύ ωραίο θέμα και πλούσιο υλικό, Αντώνη. Αλλά, προσωπικά, είμαι κατά της χρωματοποίησης παλιών ασπρόμαυρων ταινιών. Ας τις αφήσουμε στην ησυχία τους.
 
Αντωνη μας εξεπληξες γι ακομη μια φορα :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

δε φανταζεσαι ποσο πολυ ηθελα να δω με χρωμα τα προσωπα,τα ρουχα των ηθοποιων,τα αντικειμενα αλλά και το χωρο που γυριστηκαν οι συγκεκριμενες σκηνες :)

Ιδιαιτερη χαρα μου εδωσαν οι δυο φωτογραφιες με την κουκλα,θα τις δανειστω συντομα για να τις προσθεσω στο θεμα με τα παιχνιδια.Μακαρι να εχεις κι αλλες φωτο στη συλλογη σου που να εμφανιζονται παιχνιδια.Η Αλικη ειδικα αλλά και η Ζωη ειχαν ενα σωρο παιχνιδια στις ταινιες :flower:
 
Ευχαριστώ πολύ Κατερινάκι για τα καλά σου λόγια. Να χρησιμοποιήσεις ότι θέλεις. Αγαπητέ atanasio νομίζω πως δεν πρόκειται για επιχρωματισμό εκ των υστέρων αλλά για έγχρωμες φωτογραφίες που είχαν τραβηχτεί τότε.


Και μια έγχρωμη φωτογραφία από την ταινία του 1968 "Το κορίτσι του λούνα παρκ".


 


45.jpg
45.jpg
 
Σίγουρα είναι αυθεντικό το χρώμα, σε αυτές τις φωτογραφίες. Συνήθως το επιχρωματισμένο φιλμ χτυπάει από χιλιόμετρα και δείχνει εντελώς αφύσικο ( ειδικά στα πρόσωπα των ανθρώπων, που μοιάζουν λες και έχουν ίκτερο)...
 
Αγαπητοί tonytony και RIO, δεν αμφισβήτησα ότι οι ωραίες αυτές φωτογραφίες που μας προσφέρει ο Αντώνης είναι αυθεντικές έγχρωμες. Αυτό που εννοούσα είναι ότι είμαι κατά της επιχρωμάτωσης ολόκληρων παλιών ταινιών, όπως συνέβη στις ΗΠΑ με πολλά ασπρόμαυρα αριστουργήματα.
 
Πίσω
Μπλουζα