Όταν οι ασπρόμαυρες ταινίες γίνονται έγχρωμες...

Έγχρωμες φωτογραφίες από την ασπρόμαυρη ταινία του 1964 "Αν έχεις τύχη"...

 


46.jpg
46.jpg

47.jpg
47.jpg

48.jpg
48.jpg

49.jpg
49.jpg

50.jpg
 
RIO είπε:
Σίγουρα είναι αυθεντικό το χρώμα, σε αυτές τις φωτογραφίες. Συνήθως το επιχρωματισμένο φιλμ χτυπάει από χιλιόμετρα και δείχνει εντελώς αφύσικο ( ειδικά στα πρόσωπα των ανθρώπων, που μοιάζουν λες και έχουν ίκτερο)...
Για τις συγκεκριμμενες - 1 και 4 ειδικα -σαν να εχει δικιο ο RIO ....
 
Ναι, αυτές είναι στάνταρ επιχρωματισμένες ( φυσικά και δεν εννοώ ότι το κάνει επίτηδες ο tonytony).... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από την ασπρόμαυρη ταινία της Φίνος Φιλμ "Η ωραία του κουρέα" παραγωγής 1969.

 


60.jpg


60.jpg

59.jpg


59.jpg

58.jpg


58.jpg

57.jpg
57.jpg

56.jpg
56.jpg

55.jpg
55.jpg
 
Το ασπρόμαυρο έχει την δική του μαγεία, άλλα εγώ θέλω πολύ να δω, έστω και για μια φορά, τον έγχρωμο ζηκο, τον έγχρωμο Ηλία του 16, τόν έγχρωμο θου βου κτλ
 
Τέλειες οι φωτογραφίες!! Απόλαυσα ιδιαίτερα της Αλίκης όλες σχεδόν!!! Ευχαριστούμε πολύ!

Από το κορίτσι με τα μαύρα πολύ κυκλοφορεί στο διαδίκτυο όντως! από όσες έβαλες ήταν η μοναδική που είχα δει ήδη.

Όσο για τον επιχρωματισμό, για φωτογραφίες οκ είναι, το καταλαβαίνουμε εξάλλου πότε είναι και πότε όχι, απλά για ταινίες δεν ήξερα οτι γινόταν

Πάντως και εμένα μου περνούσε από το μυαλό πόσο διαφορετικά θα ήταν τις αγαπημένες μας να είχαμε και την επιλογή της έγχρωμης! Τα χρώματα κτλ ! Να βλέπαμε βρε αδερφέ αν ήταν όντως κίτρινα τα γάντια της Κοντού!!!
 
Και κάποιες ακόμη από την "Ωραία του κουρέα"...

 


54.jpg
54.jpg

53.jpg


53.jpg

52.jpg
52.jpg

51.jpg
51.jpg

Και μια φωτογραφία από την ταινία του 1960 "Τρεις κούκλες κι εγώ".

 


61.jpg
 
Η ηθοποιός που περιποιείται η Καραγιάννη, δεν είναι η ....Σούζυ από την Παριζιάνα? :biglaugh:Θυμίστε με παρακαλώ το όνομά της! :D
 
D@redevil είπε:
Η ηθοποιός που περιποιείται η Καραγιάννη, δεν είναι η ....Σούζυ από την Παριζιάνα? :biglaugh:Θυμίστε με παρακαλώ το όνομά της! :D
Αν δε κάνω λάθος αυτή πρέπει να είναι η Μαίρη Μεταξά.
 
Σωστός για το Μαίρη Μεταξά κι εγώ λάθος για τη Σούζυ! :)

Ήταν η μητέρα του Βουτσά στο Νύχτα Γάμου (η ...Πολίτισσα!). Αυτή που έπαιζε τη Σούζυ ήταν η Ρένα Πασχαλίδου...

Πώς τις μπερδεύω αυτές τις 2!...
 
Έγχρωμη φωτογραφία από την ταινία του 1955 και της Φίνος Φιλμ "Λατέρνα , φτώχεια και φιλότιμο". Δεν ξέρω αν είναι original έγχρωμη ή επιχρωματισμένη... :xm:

 


62.jpg


62.jpg
 
Έγχρωμες φωτογραφίες από την δεύτερη ταινία της Αλίκης , "Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας" του 1955.

 


66.jpg


65.jpg
65.jpg

64.jpg
64.jpg

63.jpg
63.jpg
 
Τρεις έγχρωμες φωτογραφίες από την ταινία του 1960 "Μανταλένα". Η πρώτη είναι μάλλον επιχρωματισμένη...

 


69.jpg
69.jpg

68.jpg
68.jpg

67.jpg
67.jpg
 
Έγχρωμη φωτογραφία από την ασπρόμαυρη ταινία του 1969 "Ησαία μη χορεύεις".

 


70.jpg
70.jpg
 
τελικά οι επιχρωματισμένες είναι και λίγο αποτυχημένες προσπάθειες..δύσκολη δουλειά, βρε παιδιά
 
Zelatina είπε:
τελικά οι επιχρωματισμένες είναι και λίγο αποτυχημένες προσπάθειες..δύσκολη δουλειά, βρε παιδιά
Οχι παντα...εξαρταται ποιος θα το κανει..η πρωτη φωτο απο την Μανταλενα μοιαζει σαν να χρωματιστηκε στα 60s με το χερι...
 
Έχει δίκιο ο Angel. Ο επιχρωματισμός είναι συνήθως πετυχημένος όταν γίνει από το σωστό χέρι. Το έχω δουλέψει υπό άλλες συνθήκες και το ασπρόμαυρο δίνει ακριβή ταυτότητα για το χρώμα.
 
Έγχρωμες φωτογραφίες από την ασπρόμαυρη ταινία του 1970 και της Φίνος Φιλμ , "Μια τρελλή τρελλή σαραντάρα".

 


84.jpg


83.jpg


82.jpg


81.jpg
81.jpg

80.jpg


79.jpg


78.jpg
78.jpg
 
Και κάποιες ακόμη φωτογραφίες από την ίδια ταινία...

 


77.jpg
77.jpg

76.jpg
76.jpg

75.jpg
75.jpg

74.jpg
74.jpg

73.jpg
73.jpg

72.jpg
72.jpg

71.jpg
 
μερικες ακομη εγχρωμες σε αρκετα καλη αναλυση ειναι αυθεντικες εγχρωμες κι οχι επιχρωτισμενες ενω ολες προερχονται απο ταινιες που προβληθηκαν ασπρομαυρες

ο ρωμιος εχει φιλοτιμο

2a5iwja.jpg


περαστε την πρωτη του μηνος

2da0uq9.jpg


η σωφερινα

sm7wxl.jpg


ο γιγας της κυψελης

4kyc7k.jpg


ποια ειναι η μαργαριτα

295aiwm.jpg


εγκλημα στα παρασκηνια

jgiqt1.jpg


ο μπαμπας μου κι εγω

2uiy7ap.jpg


ο στρατης παραστρατησε

2v19jph.jpg


το κοριτσι με τα μαυρα

xshav.jpg


η μουσιτσα

jgh5rt.jpg


πισω μου σ'εχω σατανα

25pgtu9.jpg


κοκκινα φαναρια

2zgda2p.jpg


ραντεβου στην κερκυρα

2q2e0ao.jpg


ολγα αγαπη μου

2nv4753.jpg


καπεταν φαντης μπαστουνι

wqwt9j.jpg


ενας δον ζουαν για κλαματα

8wy6nr.jpg


καλημερα αθηνα

vy8h6r.jpg


ο νανος και οι 7 χιονατες

o56s9k.jpg


ο γεροντοκορος

16a1yd0.jpg


θα σε κανω βασιλισσα

2rft4js.jpg


μοντερνα σταχτοπουτα

29cxhsw.jpg


τεντιμποι αγαπη μου

15eu7ix.jpg


η ταξιτζου

2j439lt.jpg


ο μπλοφατζης

28rk68i.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα