Ώρα για emulation

spyros_s

Human RetroDatabase
Joined
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.942
Αντιδράσεις
317
Αρχικά θέλω να συγχαρώ τους συντελεστές του συγκεκριμένου φόρουμ για την δουλειά που έχετε κάνει...είστε τρελοί για δέσιμο :)

(άρα δεν θα νιώθω μόνος μου εδώ πέρα... :) )

Λοιπόν έχω 2 επιλογές:

1) Βγάζω την 1200 από τα κουτιά της και κάνω unemulated game:biglaugh:

2) Με μαθαίνετε τα του emulation και βολεύομαι στο pc

Ξέρετε ρε παιδιά πολλά από τα παιχνίδια της 500 δεν παίζουν στην 1200 ακόμα και με 1,3 κικσταρτ. Δείξτε μου πως γίνεται διότι θέλω επιτέλους να ξαναπαίξω Βeach Volley της Οσεαν καθώς και άλλα κλασσικά παιχνίδια της ίδιας εταιρείας όπως το untouchables και batman the movie. Μην αρχίσω τα περί wings of fury κλπ που θα με ξενυχτήσει πάλι όπως τα χρόνια της εφηβείας μου...

Λοιπόν παιδιά πως θα ξεκινήσω;;;; Ποιο πρόγραμμα κάνει το καλύτερο εμιουλεησον και που θα βρω ρομς;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και παρακαλώ τους mods να δείξουν λίγο κατανόηση που άνοιξα ένα θέμα που ενδεχομένως να υπάρχει ήδη...

(Άσχετο...θα μπορούμε να παίξουμε κάνα sensible soccer μέσω διαδικτύου;;; Τρομερό αν γίνεται...) :cool:
 
το 95% των Α500 παιχνιδιών παίζουν κανονικότα από τον δίσκο σε μια Α1200... προφανώς χρειάζεσαι ενα σκληρό δίσκο, 8ΜΒ+ fastram και το WHDLoad ( http://www.whdload.de ) , τα έτοιμα WHDLoad games τα παίρνεις από εδώ: http://www.guildserver.co.uk/kgwhd/

αν πας στο emulation, παίρνεις το WinUAE, ένα KICKSTART 3.1 rom και χώνεις το ClassicWB ( www. classicwb.abime.net ) που έχει ήδη έτοιμο ένα WB περιβάλλον (και το whdload εγκατεστημένο μαζί με αρκετά άλλα προγράμματα)

πάντως αν έχεις fastram (και δεν είναι στοκ η Α1200 σου) αξίζει να την σετάρεις... επίσης το classicWB μπορείς να το βάλεις άνετα και στην πραγματική σου Α1200
 
spyros_s είπε:
Λοιπόν έχω 2 επιλογές:1) Βγάζω την 1200 από τα κουτιά της και κάνω unemulated game:biglaugh:

2) Με μαθαίνετε τα του emulation και βολεύομαι στο pc

Το πρώτο το πρώτο!!!!!!!Καλός ήρθες Spiros_s:D
 
Ολίγον Off Topic

Σε 600αρα stock με σκληρό δίσκο, παίζει το WHDLoad ή θέλω έξτρα Hardware;

/Ολίγον Off Topic
 
παιδιά η αμίγκα είναι στοκ με 20μβ σκληρό από την κομοντορ...

Φυσικά είναι καραπροσεγμένη του κερατά και συνοδεύεται από 2 εξωτερικά drive της εποχής 3,5 ιντσών και τα κλασσικά στικ του ...Ανερούση pacman κ' τομαχωκ.

Α ρε κωλόπαιδα με βάλατε στην πρίζα... :)

Η Αμίγκα θα ενεργοποιηθεί πάλι αλλά σίγουρα θα βάλω και το pc emulator.

Νext project on my pc...emulate every 8-bit... :)
 
το whdload μπορεί να παίξει με μονο 2ΜΒ chip, αρκεί το παιχνίδι να χρειάζεται 1ΜΒ... ΑΛΛΑ θα πρέπει να απενεργοποιηθεί το PRELOAD, οπότε θα έχουμε καθυστερήσεις και φορτώματα χειρότερα από δισκέτα... έχει φτιαχτεί να δουλεύει με έξτρα μνημη... επίσης δεν ξέρω ακριβώς πόσα παιχνίδια θα παίξουν με μόνο 2ΜΒ μνήμη...

στην 600αρα είναι λίγο δύσκολο το πράμα, εκτός και αν βρεις keeper7k μια PCMCIA SRAM card, των 2 ή 4ΜΒ.... στην 1200 είναι απλό με περίπου 50ευρώ να μπεί μια 8ΜΒ επέκταση μνήμης...
 
Οπότε καιρός να κοιτάξω να "ψωνίσω" καμμια 1200άρα. Thanks keropi :thumbup:
 
Προτείνω κάποιος να δώσει 100,και να πάρει μια accelerator 1230/40 ~ 50 να τρέχει άνετα και τα custom WΒ, και φυσικά σφαίρα τα Whdloadgames.

στο ebay φυσικά θα βρείς ότι θες φτάνει να προλάβεις βεβαια.. :)
 
βασικά συμφωνώ με τον Anemos, 100-130 πάνε οι 030.... αλλά και μια στοκ Α1200 με 8ΜΒ μνήμη τα πάει όλα ΟΚ... μην ξεχνάτε ότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι φτιαγμένα για 68000/7ΜΗΖ, η Α1200 έχει 68020/14ΜΗΖ ... ένας 030+ πάντως δίνει άλλον αέρα στο λειτουργικό....
 
παίδες είστε πολύ προχωρημένοι και σας χάνω...πρέπει να εγκληματιστώ καλύτερα...είχα την εντύπωση ότι έφτανε η μνήμη και η ταχύτητα της απλής 1200 για να παίξει τα πάντα από την 500. Μου λέτε λοιπόν ότι για να παίξει σωστά κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα που βελτιώνει τις συνθήκες λειτουργίας των διαφόρων εφαρμογών πρέπει να ενσωματώσω περισσότερη μνήμη στο σύστημα την οποία θα βρώ στο e-bay.

Κάτι άλλο τώρα...ας υποθέσουμε ότι βρω κάποια ρομς από το νετ...μπορώ να τα μετατρέψω έτσι ώστε να παίζουν σε δισκέτα στην αμίγκα;;; Αυτό θα ήταν το καλύτερο
 
Oxi. μιλάμε για όλα τα GAmes στο δίσκο της A1200! πακέτο έτοιμα είναι τα WHDloadgames: http://www.guildserver.co.uk/kgwhd/archive.php

Αν θες μονο από δισκέτες δεν έχεις πρόβλημα για extra memory.

Ούτε με το kickrom 3.0 δεν έχεις πρόβλημα (εμενα μου παίζει η δεύτερη A1200 μια χαρά όλα τα WHD με 3.0 και ολα..)

Απλά για adf (amiga backup) σε δισκέτες πρέπει να πάρεις το (easy adf- PCMCIA CF adapter), όπου μετατρέπεις από εκεί τα backup σε δισκέτες και όλα ok!

ΥΓ,

EasyADF PCMCIA Compact Flash Transfer Kit : http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=440&osCsid=08caaf28f9c1d82b7befdcc323460ffb
 
Anemos είπε:
Oxi. μιλάμε για όλα τα GAmes στο δίσκο της A1200! πακέτο έτοιμα είναι τα WHDloadgames: http://www.guildserver.co.uk/kgwhd/archive.phpΑν θες μονο από δισκέτες δεν έχεις πρόβλημα για extra memory.

Ούτε με το kickrom 3.0 δεν έχεις πρόβλημα (εμενα μου παίζει η δεύτερη A1200 μια χαρά όλα τα WHD με 3.0 και ολα..)

Απλά για adf (amiga backup) σε δισκέτες πρέπει να πάρεις το (easy adf- PCMCIA CF adapter), όπου μετατρέπεις από εκεί τα backup σε δισκέτες και όλα ok!

ΥΓ,

EasyADF PCMCIA Compact Flash Transfer Kit : http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=440&osCsid=08caaf28f9c1d82b7befdcc323460ffb
χμ ενδιαφέροντα όλα αυτά...το θέμα είναι ότι μιλάς για hardware...δεν γίνεται η μετατροπή με κάποιο...software που θα προμηθευτούμε από την...ελεύθερη αγορά του διαδικτύου;;; Σόρυ αν αυτά που γράφω ακούγονται άσχετα αλλά η αμίγκα μου εδώ και 10 χρόνια περίπου δεν έχει χρησιμοποιηθεί παρά μόνο για ένα τεστ πριν 5 χρόνια...την έχω σχεδόν ξεχάσει και η αιτία που την ...ξεθάβω είναι το νοσταλγικό που μου ξυπνήσατε σε αυτό το φορουμ
 
μόνο με software δεν γίνεται,

πρέπει η Amiga να γράψει τις δισκέτες.

Μια άλλη περίπτωση είναι το null modem καλώδιο με το Amiga explorer νομίζω.. δεν έχω ασχοληθεί με αυτό.
 
Anemos είπε:
Μια άλλη περίπτωση είναι το null modem καλώδιο με το Amiga explorer νομίζω.. δεν έχω ασχοληθεί με αυτό.
Και εδώ έρχεται η σειρά μου. :D Διάβασε από τη σελίδα 4, γιατί πιο πριν δεν ξέρουν τί λένε :D :D. Λοιπόν, καραδοκιμασμένη εξ εμού του ιδίου, και πολύ φτηνή λύση για να φτιάξεις τις δισκέτες. Θέλει μεν υπομονή αλλά πιστεύω αξίζει εάν προς το παρόν δε θες να δώσεις χρηματα. Εάν βάλεις σκοπό να μεταφέρεις 100 δισκέτες τη μέρα, ξέχασέ το. Μεταφέρεις μόνο ό,τι θες να παίξεις. Ειδάλλως πας σε άλλες λύσεις, όπως σκληρό δίσκο, δίκτυο με κάρτα PCMCIA ή accelerator 030 με scsi controller για να βάλεις CDROM κλπ κλπ. Πολλά μπορείς να κάνεις.

ΓΙα ένα πράγμα σε διαβεβαιώ. Εάν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά με το άθλημα, ΣΟΒΑΡΑ όμως, ξέχασε γκόμενες, γυναίκα, παιδιά, σκυλιά, νοίκια, βενζίνες, λογαριασμούς κλπ κλπ. Ολα θα πάνε στο αμιγκάκι :D :D

Είναι τρέλα λέμε! :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΓΙα ένα πράγμα σε διαβεβαιώ. Εάν αποφασίσεις να ασχοληθείς σοβαρά με το άθλημα, ΣΟΒΑΡΑ όμως, ξέχασε γκόμενες, γυναίκα, παιδιά, σκυλιά, νοίκια, βενζίνες, λογαριασμούς κλπ κλπ. Ολα θα πάνε στο αμιγκάκι
Είναι τρέλα λέμε!
Μεγάλε ΣΕΒΑΣΜΟΣ. :thumbup: (Respect στην καθομιλουμένη. :thumbup: ). 20 χρόνια πίσω με γύρισες.:biglaugh::biglaugh:
 
τι λέτε ρε παιδιά...τελικά θα βγάλω την αμίγκα από την ναφθαλίνη και θα την δοκιμάσω στην 48 ιντσών τηλεόραση μου...ελπίζω να παίζει μετά από τόσα χρόνια ακινησίας... ο τρελός την είχα τυλιγμένη με ναυλον γύρω γύρω και θα είναι σαν καινούρια...μόλις την αναστήσω θα σας γράψω εντυπώσεις από το come back της δεσποινίδας
 
Πίσω
Μπλουζα