[ΑΝΑΦΟΡΑ] Lucasarts adventures

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Lucasarts....Ενα ονομα,μια εννοια....adventures!!!

Mε ολη την σημασια της λεξης!

Υπηρξε η εταιρεια που μαζι με την Sierra on Line,μας εδωσαν καποια απο τα πιο ολοκληρωμενα και αξιομνημονευτα adventures που ολοι οι χρηστες ανα τον κοσμο συζητουν ακομη και εως τις μερες μας....

H εταιρεια κυκλοφορησε συνολικα 14 adventures,ολα μεγαλες επιτυχιες και αυτο αν μη τι αλλο υπηρξε μοναδικο κατορθωμα,φανερωνοντας την δημιουργικοτητα και την ορεξη των στελεχων της,(με γνωστοτερους τους Ron Gilbert και Tim Schaffer) οι περισσοτεροι απο τους οποιους ομως δυστυχως αργοτερα αποχωρησαν απο την εταιρεια,αφηνοντας ενα δυσαναπληρωτο -απο οτι φαινεται-κενο πισω τους....

Ας τα θυμηθουμε λοιπον με την χρονολογικη σειρα κυκλοφοριας τους,για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι,οπως συνηθιζουμε να λεμε....

1.Maniac Mansion (1987)

2.Zak McKracken and the Alien Mindbenders (1988 )

3.Indiana Jones and the Last Crusade (1989)

4.Loom (1990)

5.The Secret of Monkey Island (1990)

picture.php


6.The Secret of Monkey Island 2:LeChuck's Revenge (1991)

picture.php


7.Indiana Jones and the Fate of Atlantis (1992)

picture.php


8.Maniac Mansion 2:day of the Tentacle (1993)

picture.php


9.Sam & Max Hit the Road (1993)

picture.php


10.Full Throttle (1995)

picture.php


11.The Dig (1995)

picture.php


12.The Curse of Monkey Island (1997)

picture.php


13.Grim Fandango (1998 )

picture.php


14.Escape from Monkey Island (2000)

picture.php


Η αληθεια βεβαια ειναι οτι η εταιρεια ειχε κυκλοφορησει και 1 ακομη adventure,το πρωτο της μαλιστα,ονοματι Labyrinth,το 1986 αλλα δεν υπηρξε ιδια επιτυχια με κανενα απο τα επομενα της αριστουργηματα....

Aξιζει επισης να αναφερουμε οτι:

-Τα παιχνιδια Maniac Mansion,Ζak McKracken,Loom και Secret of Monkey Island ξανακυκλοφορησαν το 1992 με βελτιωμενα γραφικα αλλα και ηχο τα δυο τελευταια

-Τα παιχνιδια Sam n max,day of the tentacle,Grim Fandango και Full Throttle ξανακυκλοφορησαν το 2002 σε ενα πακετο (του οποιου ειμαι ευτυχης κατοχος) ωστε να παιζουν κατευθειαν σε Win XP

-Τα παιχνιδια Escape from Monkey Island και Grim Fandango ειναι τα μονα 3D adventures της εταιρειας,τα οποια ομως σε αντιθεση με τις αρχικες γκρινιες των χρηστων προτου κυκλοφορησουν,ηταν τελικα πολυ καλα φτιαγμενα...

Nα τονισουμε επισης οτι ΟΛΑ αυτα τα παιχνιδια ειναι fully playable μεσω του ScummVm emulator για να μπορεσουμε να ξαναζησουμε εκεινη την εποχη που η Lucasarts κυριολεκτικα κενταγε οπως λεμε,οταν εβγαζε ενα adventure game.....

Εγω απο τη μερια μου,να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην εταιρεια που μου εμαθε τι σημαινει adventure,δηλαδη το πλεον δημιουργικο και εγκεφαλικο ειδος PC game και αν μη τι αλλο,πραγματικα περιμενω την ημερα που θα μας δωσει ενα ακομη αριστουργημα,ειτε αυτο θα λεγεται Indiana Jones 5,ειτε Μonkey Island 5,ειτε (επιτελους) Full Throttle 2 ειτε κι εγω δε ξερω τι αλλο.....

Αν και δεν το βλεπω για το αμεσο μελλον....ΜΑΚΑΡΙ....!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Πραγματικα περιμενω την ημερα που θα μας δωσει ενα ακομη αριστουργημα,ειτε αυτο θα λεγεται Indiana Jones 5,ειτε Μonkey Island 5,ειτε (επιτελους) Full Throttle 2 ειτε κι εγω δε ξερω τι αλλο.....Αν και δεν το βλεπω για το αμεσο μελλον....ΜΑΚΑΡΙ....!!!!
Μακάρι, αλλα να είναι και ανάλογης ποιότητας με τα παλιά. Αν είναι να μας δώσει πάλι παιχνίδια όπως το Monkey Island 4 (έτρεξα να το πάρω μόλις βγήκε κιολας - που να'ξερα), καλύτερα να μην ξαναδούμε ποτέ game απο την lucas.
 
Γιατί βρε keeper?Δεν σου άρεσε το Monkey Island 4 ????

Περίεργο..Εμένα με ενθουσίασε....
 
To Monkey Island 4 το είχα βρει αρκετά καλό κι αστείο. (Είχε κι ένα απαράδεκτο bug θυμάμαι.)

Αυτό που με είχε ενθουσιάσει πολύ ήταν το 3, που ενώ αρχικά το πλησίασα επιφυλακτικά λόγω των «καρτουνίστικων» γραφικών του, στο τέλος με μάγεψε.

Γενικά στα Monkey Island πιστεύω ότι η σειρά απ’ το καλύτερο στο χειρότερο είναι η εξής: 2>1>3>4 Διαφωνίες;

Υ.Γ. Παίξει και κάποια σειρά sequels(σε μορφή επεισοδίων για μεγαλύτερη «κονόμα») του “Sam ‘n’ Max”, αυτόν τον καιρό. Ελπίζω να μην προσβάλλουν το πρωτότυπο…
 
Από το Monkey Island έχω παίξει μόνο το 3. Το βρήκα παρά πολύ αστείο, με τις ξεκαρδιστικές περιπέτειες του Guybrush Threepwood και την κομμένη ομιλούσα νεκροκεφαλή τον Murrey.

Το αγαπημένο μου της Lucas Arts, όμως, είναι το Indianna Jones and the Fate of Atlantis, το οποίο θα ήθελα πολύ να έβλεπα και σε ταινία. Αν θυμάμαι καλά είχε ανακοινωθεί ότι θα γυριζόταν και μια ταινία με το αυτό το θέμα, το script είχε γραφτεί αλλά για κάποιο άγνωστο λόγο δεν γυρίστηκε ποτέ.

Ιδιαίτερα μου άρεσε το τμήμα του παιχνιδιού που αναφέρεται στην Κνωσό, καθώς υπονοεί ότι και η Κρήτη ίσως υπήρξε τμήμα της Ατλαντίδος η οποία βρισκόταν στην Μεσόγειο.

Το Loom επίσης, πολύ ωραίο παιχνίδι για την εποχή του. Οι μουσικοί του γρίφοι είναι ανεπανάληπτοι.

Τελευταίο παιχνίδι από την Lucas Arts που έχω παίξει ήταν το Armed and Dangerous. Δεν είναι από τα αγαπημένα μου, μια και γίνεται splatter σε πολλά σημεία, αλλά είναι επίσης πολύ αστείο.
 
akmakas είπε:
Γιατί βρε keeper?Δεν σου άρεσε το Monkey Island 4 ????Περίεργο..Εμένα με ενθουσίασε....
Βασικά δεν μου άρεσε το 3D σε adventures ποτέ , προτιμούσα τα 2D (ειδικά εκείνη την εποχή που τα 3D ήταν ακόμα τετράγωνα).

Όσον αφορά ειδικά την σειρά Monkey Island, θεωρώ αριστουργήματα τα δημιουργήματα του Ron Gilbert (δηλαδή το 1 και το 2). Τα επόμενα 2 ήταν ευχάριστα και αστεία adventures, αλλα σε καμμία περίπτωση δεν άγγιζαν τους προκατόχους τους.
 
Koρυφαια στιγμη της Lucas...το GRIM FANDAGO.

Επισης ειμαι συναισθηματικα δεμενος με το Full Throttle,λογω της αγαπης που εχω για τις μηχανες.

Το πρωτο μου lucas adventure,ηταν το Μοnkey island 2 στην Amiga παρακαλω...11δισκετες.
 
Γεια σου Shadow Calavera :thumbup: in grim fandago we trust !!
 
Shadowdancer μια από τα ίδια φίλε......Full throtle και τα μυαλά!!!!!!!!

Αγαπητέ manos426f από Lucasarts τα έχω όλα!!!!!!Είμαι ολοκληρωμένος! :D
 
Και εγω τα εχω ολα ασφαλως,αυτο ελειπε....... :D :D :D
 
Shadowdancer2501 είπε:
Το πρωτο μου lucas adventure,ηταν το Μοnkey island 2 στην Amiga παρακαλω...11δισκετες.
Τις δισκέτες της Amiga τις έχω ακόμα (και τις 11) :D
 
Χε χε, έχω το patch μετάφρασης του Grim Fandango στα Ελληνικά αλλά δεν μου επιτρέπεται να το δώσω ακόμα. Είναι για να το παίξουν όσοι δεν γνωρίζουν καλά αγγλικά.

Σύντομα όμως...
 
Το grim fantango θα μπορούσε να γίνει και ταινία.Υπέροχο adventure..manos426f που είσαι?Αν σου πω πως το προχώρησα πολύ και το παράτησα λόγο των Αγγλικών θα το πιστέψεις...κάπου διασώζονται τα Saves...gtsamour θέλω το patch... :D .Πίστεψέ με θα το αρχίσω από την αρχή...Άραγε τέτοια patch υπάρχουν και για άλλα adventures?
 
Για κάποια υπάρχουν αλλά δεν ξέρω να σου πω για ποιά. Βλέπεις η μετάφραση δεν είναι απλή υπόθεση. Χρειάζεται ειδικός τρόπος για να κάνεις extract τα κείμενα στα Αγγλικά, και μετά τη μετάφραση είδικός τρόπος για να ενσωματώσεις το κείμενο στα αρχεία του παιχνιδιού.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτά, χρειάζεται να φτιαχθούν και Ελληνικά fonts αλλιώς βλέπεις κινέζικά....

χρειάζεται να φτιαχθεί προγραμματάκι που να εγκαθιστά τα αρχεία αυτά πάνω στη κύρια εγκατάσταση του παιχνιδιού,

οπότε χρειάζονται και γνώσεις προγραμματισμού.
 
manos426f.......Ακόμα κάθεσαι βρε!!!! :D
 
Project:Μετάφραση Grim Fandango! [beta released]

Για περισσοτερα info => GTSAMOUR

Προελευση :

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=140315&page=9

LADIES AND GENTLEMEN!

Με υπερηφάνεια αναγγέλλω ότι η πρώτη beta έκδοση του patch είναι έτοιμη!

Όσοι έχουν τη διάθεση να παίξουν το παιχνίδι, σημειώνοντας πραγματάκια που τους ενοχλούν, ας μου στείλουν private message και θα τους στείλω το patch. Θα ήθελα όμως σε κάποια στιγμή, να μου στείλετε email με παρατηρήσεις, λάθη που βρίσκετε.


Κοινώς, ψάχνουμε beta testers!

Όσοι πιστοί, προσέλθετε. Οι υπόλοιποι, περιμένετε να γίνουν τα περάσματα από τους beta testers, να κάνουμε τις διορθώσεις και έπειτα το patch θα κυκλοφορήσει ευρέως.

Το patch είναι στο format των archive αρχείων του Grim Fandango (lab files). Στην beta έκδοση υπάρχει λοιπόν ένα αρχείο .lab που περιέχεi:- τα δύο font files που τροποποιήσαμε για την υποστήριξη των ελληνικων

- το αρχείο υποτίτλων με την ελληνική μετάφραση

- το original αρχείο υποτίτλων με την αγγλική μετάφραση. (λες να υπάρχει πρόβλημα με αυτό;; ) Βασικά το έβαλα για να κρατηθεί η original αγγλική μεταφραση και να μπορεί αργότερα ο player να επιλέξει ποιους υπότιτλους θέλει. Και επειδή βιαζομουν δεν κάθισα να ασχοληθώ με την εναλλακτική (που θα ήταν κάτι με checksum checks σε αρχεία του GF καταλόγου)...

Η επόμενη έκδοση του patch υπολογίζω ότι θα αλλάξει αρκετά, γιατί το παιδί που ασχολήθηκε με τον launcher μου έδωσε κάποιες καλές ιδέες για binary patching (αν πάμε σε αυτή την κατεύθυνση ο patcher θα ξαναγραφτεί σχεδόν απο την αρχή).

Για προβλήματα του Grim Fandango με τα Xp, ίσως έχει νόημα να δημοσιεύσουμε ένα troubleshooting κάπου ώστε να ειναι όλα τα known problems μαζεμμένα.......................

.....................
 
Για μενα τα κορυφαια της Lucas ηταν τα Monkey Island(1,2,3) και το Indy 4.
 
Έχεις δίκιο Gyubrush, πραγματικά τα monkey island 1,2 με μάγεψαν και εμένα, όμως ποτε δεν κατάφερα να παίξω το monkey 3.

Με το που το πήρα και το εγκατέστησα ξενέρωσα με τον Guybrush...

Στο 2 είναι μαγκάκος με το μακρί του το μαλλί και με το look και τα ρούχα πειρατή. Στο 3 είναι ένας ψηλός αδύνατος φλώρος.

Το 2 το τερμάτισα χωρίς walkthrough και στο 3 τον περίμενα κάπως πιο καταξιωμένο ως πειρατή και όχι πάλι το κλώτσου και του μπάτσου.

Για τον ίδιο λόγο δεν μπόρεσα να παίξω το Larry 5 έχοντας πρώτα τερματίσει τα πρώτα 3.

Και κάτι άλλο με το monkey... Πόσες φορές πια θα πεθάνει για να αναστηθεί ξανά αυτός ο Le Chuck!!!! :)
 
Η κινηση να κανουν τον Gyubrush οπως στο avatar μου,νομιζω τελικα ειχε μεγαλη επιτυχια,σε αντιθεση βεβαια με το 4 που οι περισσοτεροι,μεταξυ τους καιγω,θεωρουν αποτυχια.

Μακαρι να αναστηθει για ακομη μια φορα ο Le cHUCK ετσι ωστε να δουμε και ενα 5......
 
Πίσω
Μπλουζα