Αγάπη Μου Ουά-Ουά (1974)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.131
Αντιδράσεις
48.289
Αγάπη Μου Ουά-Ουά (1974)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αγάπη_μου_Ουά-Ουά

Κωμωδία του 1974 παραγωγής Φίνος Φιλμ , σε σενάριο και σκηνοθεσία Γιάννη Δαλιανίδη και μουσική Ζακ Μεναχέμ. Πρωταγωνιστούν η Κάκια Αναλυτή , ο Κώστας Ρηγόπουλος , η Μπεάτα Ασημακοπούλου , η Ρίτα Μουσούρη , ο Βασίλης Πλατάκης κ.α. Η ταινία έκοψε 94.945 εισιτήρια και ήρθε 11η στις 44 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Ο Πάνος Βένετης είναι ένας συγγραφέας που τα οικονομικά του δεν είναι καθόλου καλά τον τελευταίο καιρό. Η γυναίκα του Εύα γκρινιάζει συνεχώς γι`αυτή την κατάσταση, όμως η ίδια δεν έχει σκοπό να αλλάξει συνήθειες και να περιορίσει τις ανέσεις της. Έτσι όταν φεύγει η υπηρέτριά τους αμέσως θα ζητήσει απ`το πρακτορείο μια νέα για να την αντικαταστήσει. Η καινούρια υπηρέτρια είναι από την Αφρική και ονομάζεται ΟΥΑ ΟΥΑ.




[video=youtube_share;BKAVDSKIjlA]http://youtu.be/BKAVDSKIjlA

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετική ταινία που την έχω συνδέσει με τα παιδικά μου χρόνια! :)

Ακόμα και τώρα μου βγάζει πολύ γέλιο, ενώ το όνομα του Ρηγόπουλου μου φέρνει στο μυαλό τον συγκεκριμένο του ρόλο!

Ιδού και το link της retrodb για να προστεθεί στο αρχικό post: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αγάπη_μου_Ουά-Ουά
 
Φυσικά το φιλμ είναι ελληνοποιημένα το θεατρικό έργο του Φρανσουά Καμπώ "Αγάπη μου Ουάουα" που αποτέλεσε μεγάλη επιτυχία του θιάσου Αναλυτή - Ρηγόπουλου στα τέλη του '60, το έπαιζαν για χρόνια. Δεν ήταν πρωτότυπο σενάριο του Δαλιανίδη.
 
Δεν το γνώριζα αυτό! Δηλαδή ξεκίνησε από θεατρικό και μετά γυρίστηκε ταινία?
 
Λατρεύω αυτήν την ταινία! Ο ορισμός της αισιοδοξίας και της θετικής ενέργειας. Ο Κώστας Ρηγόπουλος, η Κάκια Αναλυτή και η Μπεάτα Ασημακοπούλου υπέροχοι! Κρίμα που δεν τη βλέπουμε πια στην τηλεόραση ή σε DVD!
 
Αγαπημένη ταινία<3

Έχω ταυτίσει Ρηγόπουλο-Αναλυτή μ'αυτή την ταινία.

Είναι ένα από τα πιο ευχάριστα και θετικά έργα που'χω δει. Παρόλο που γυρίστηκε σε μία εποχή παρακμής για τον ελληνικό κινηματογράφο,θεωρώ,ότι αξίζει.

Κρίμα που δεν την βλέπουμε στη tv.
 
D@redevil είπε:
Δεν το γνώριζα αυτό! Δηλαδή ξεκίνησε από θεατρικό και μετά γυρίστηκε ταινία?
Ακριβώς! Και παίχτηκε στο θέατρο για πολλά χρόνια και με μεγάλη επιτυχία από το ζευγάρι Αναλυτή - Ρηγόπουλος.
 
Υπήρξε η μεγαλύτερη θεατρική επιτυχια του ζευγαριού. Το παράδοξο είναι ότι ενώ στο θέατρο έσκισε, στο σινεμά δεν πήγε καλά. Το παρασκήνιο πάντως για το φιλμ, θέλει την ΘΕΑ Μπεάτα να έχει τσακωθεί με τον Φίνο , για τα οικονομικά
 
Δεν ηξερα πως η ταινια δεν ειχε παει καλα διοτι ειναι η αγαπημενη ταινια της οικογενειας μου και την λατρευαμε σε βαθμο που καποιος θειος φωναζε την κορη του Κακια (που ειχε ασχετο ονομα!) απο την Κακια Αναλυτη. Νομιζα πως ηταν πετυχημενη. Ο ορισμος του ρετρο και των καλοπροαιρετων στερεοτυπων. Παιζει να την εχω δει και 10 φορες!
 
πώς γυριστηκε


σχολιο του uploader Nico Mastorakis : "Οι νεες γενιες που βλεπουν τις ταινιες του Γιαννη Δαλιανιδη στην τηλεοραση αλλα και οι παλιοτεροι μη σινεφιλ, σπανια εχουν την ευκαιρια να δουν makin' of ελληνικης ταινιας. Αυτο το σχεδον 8λεπτο ρεπορταζ απο το ιστορικο ΣΗΜΕΡΑ εικονογραφει χορταστικα γυρισμα του μετρ του σινεμα (σκηνοθετη, σεναριστα, χορογραφο) Δαλιανιδη, στο πλατο της κινηματογραφικης μεταφορας της θεατρικης επιτυχιας "Αγαπη μου Ουαουα" ".
 
Έχω δει λίγες ταινίες του Ρηγόπουλου αλλά αυτή ξεχώριζε.
 
298.jpg
298.jpg

297.jpg
297.jpg
 
να σημειωσω μονο οτι στο θεατρικο καποια στιγμη μετα απο 3 σαιζον νομιζω σε καποια παρασταση ο ρηγοπουλος επαθε αυτο που λεμε εμεις οι ηθοποιοι "Σεντονι" ,κουραστηκε με τον ρολο και τον αντικατεστησε ο αντρεας μπαρκουλης.πολυ σπανιο αυτο να το κανει ενας θιασαρχης

τα λεει ο ιδιος στο βιβλιο που εξεδωσε η κορη του και συναδερφος ζωη ρηγοπουλου
 
Η ταινία θα επαναπροβληθεί μετά από πολλά χρόνια στην τηλεόραση, λογικά με νέα επεξεργασία από το OPEN την Παραμονή Πρωτοχρονιάς στις 17:00
 
να σημειωσω μονο οτι στο θεατρικο καποια στιγμη μετα απο 3 σαιζον νομιζω σε καποια παρασταση ο ρηγοπουλος επαθε αυτο που λεμε εμεις οι ηθοποιοι "Σεντονι" ,κουραστηκε με τον ρολο και τον αντικατεστησε ο αντρεας μπαρκουλης.πολυ σπανιο αυτο να το κανει ενας θιασαρχης

τα λεει ο ιδιος στο βιβλιο που εξεδωσε η κορη του και συναδερφος ζωη ρηγοπουλου

αυτο ακριβως θα εγραφα μολις τωρα
μαλιστα εχει ακουστει οτι ο αντρεας μπαρκουλης ηταν καλυτερος του ρηγοπουλου
 
Πίσω
Μπλουζα