Αγαπάς την Ελλάδα; Aπόδειξη!

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Κατά τη δεκαετία του 90 είχε προβληθεί στην τηλεόραση αυτό το σλόγκαν...Δεν θυμάμαι όμως σε τι αναφερόταν...

Το θυμάστε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμαμαι. Για τις αποδειξεις το εκαναν. Να ζητα ο κοσμος τις αποδειξεις απο τις συναλλαγες του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να ήταν επί τριετίας Μητσοτάκη (90-93).
 
Οντως. Συγκεκριμενα τελος 92-αρχη 93 το τοποθετω.
 
sypsi είπε:
Πρέπει να ήταν επί τριετίας Μητσοτάκη (90-93).
Γι 'αυτό γκαντεμιάστηκε και δεν πηγε καλά το μέτρο :animlaugh: .

Οντως αυτην την περίοδο πρέπει να ήταν.Εδώ που τα λέμε ήταν και είναι επίκαιρο και στις μέρες μας καθώς δεν είμαστε και πολύ νομιμόφρονες εμείς.
 
Θαρώ πως ήταν ακόμα πριν το 90, κάπου 85-88 θα έλεγα, και το σλόγκαν ήταν "Αγαπάς την Ελλάδα, Απόδειξέ το".
 
Ήταν σίγουρα ~1992 όπως είπαν και οι προηγούμενοι και ήταν σίγουρα "Αγαπάς την Ελλάδα; Απόδειξη!".

Την ίδια περίοδο νομίζω ήταν και το "Ο επιμένων Ελληνικά!"

Πιθανόν βέβαια να υπήρχε πιο πριν κάποιο λίγο διαφορετικό, όπως το λέει ο nkarytia, αλλά είμαι πολύ μικρός για να το θυμάμαι! :rofl:
 
20 χρόνια αποδείξεις προσπαθούν να πείσουν να ζητάμε. Epic fail και λίγο το λέω!
 
Πρέπει να 'ταν γύρω στο 1992-3, γιατί ο Λαζόπουλος το είχε σατιρίσει και στους Μήτσους, που ήταν πολύ επίκαιρο! Νομίζω ένα επεισόδιο ονομαζόταν έτσι!
 
ναι το λεγαμε και στο σχολειο σαν ατακα, εκεινη την περιοδο..
 
Νομίζω έγινε και τίτλος επιθεώρησης: "Αγαπάς τη γελάδα; Απόδειξη!"
 
Ναι , έτσι έλεγε ! : "Αγαπάς την Ελλάδα ; Απόδειξη ." . Μάλιστα πρέπει να είχε συνοδευτεί και από ένα μετρο περαίωσης , κάτα το οποίο όπως πάντα , όποιο κορό... εε , ήθελα να πω ο καθένας που πήγαινε έπαιρνε συγχώρεση από το κράτος και όλοι τότε (ναι , σίγουρα) συμφωνήσανε να ξεκινήσουνε από την αρχή . Οι μεν φοροφυγ... εε , ήθελα να πω οι μεν φορολογούμενοι εφεξής θα πλήροναν όλους τους φόρους , το δε κράτος θα επέστρεφε όλο το ΦΠΑ και ζήσαν αυτοί καλα και εμείς καλλύτερα . Φαίνεται όμως πως κάπου χάλασε η συμφωνία , διότι μετά αρχίσαν όλοι πάλι τα ίδια ... Τίποτα , μόνο η κάρτα αγοραστ... εε , η κάρτα πολίτη - ήθελα να πω - θα μας σώσει :) !
 
Μιλάμε για αυτές τις διαφημίσεις; (Σκιάζομαι ... λίγο)



 
Θυμάμαι έντονα το Λαζόπουλο να το χρησιμοποιεί σε ένα επεισόδιο των Μήτσων.

Ά ρε χαμένε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν από την κυβέρνηση 92-93 με υπουργό οικονομίας τον Σουφλιά και υπουργό οικονομικών τον Μάνο
 
Πίσω
Μπλουζα