Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Φυσικά το τραγούδι δεν γράφτηκε για την σειρά, αλλά η σκηνή έχει αφήσει εποχή στους φίλους του Miami Vice.

 
Αυτό:

Σταμάτης Σπανουδάκης - Ο θησαυρός της Βαγίας (1983) [μουσική τίτλων]


ακόμη ανατριχιάζω όποτε το ακούω, αν και στην πραγματικότητα ποτέ μου δεν κατάφερα να περιγράψω ακριβώς τι νοιώθω.
 
Κανονικά θα έπρεπε να κάνω αντιγραφή - επικόλληση όλων των ταινιών/σειρών που υπάρχουν, σχεδόν. Και αυτό το σχεδόν είναι που με κρατάει για να μην το κάνω.

Έχω χρησιμοποιήσει για ήχο κλήσης τις μουσικές από:
Μπάτμαν '66 (Batman '66 theme)
Οι άγγελοι του Τσάρλι (Charlie's angel theme)
Από την ταινία κινουμένων σχεδίων «Οι 12 άθλοι του Αστερίξ» η μουσική από το νησί των ηδονών «Les 12 travaux d' Astérix: l' île du plaisir». Το συγκεκριμένο μου θυμίζει το θέμα των πιο πάνω Αγγέλων.

Henry Mancini: Η μουσική από τον «Ροζ πάνθηρα». Ειδικά το «Here's looking at you kid» το 'χω λιώσει. Ένα από τα τραγούδια χρησιμοποιήθηκε στην σειρά «Το δις εξαμαρτείν» του Mega.

Τζον Γουίλιαμς: Ουράσιο πάρκο, Ιντιάνα Τζόουνς, Σούπερμαν, Τα σαγόνια του καρχαρία, Ο πόλεμος των άστρων. Θα αναφέρω και την μουσική από το «Οι αναμνήσεις μιας Γκέισας» που χρησιμοποιήθηκε πολύ στα επεισόδια της σειράς «Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα». Δυστυχώς, αυτή η σειρά διεκδικεί το βραβείο για την χειρότερη μουσική τίτλων τέλους.

Ο εξορκιστής (στην αρχή της ταινίας ακούγεται και η Ρίτα Σακελλαρίου αν θυμάμαι καλά)
Το παρακάτω μουσικό κομμάτι που έφαγα τον κόσμο να το βρω: Audio delux 60 seconds από ταινία «For a few dollars more». Δεν την έχω δει, όποιος ξέρει ας μου πει.

Σύντομα στους κινηματογράφους βγαίνει μια καινούρια ταινία Μόρταλ Κόμπατ. Δεν ξέρω αν θα είναι καλή αλλά τα τραγούδια της πρώτης ταινίας τα χορεύω ακόμα:
Mortal Kombat theme
KMFDM Megalomaniacal

Από ελληνικά θα φανώ εξαιρετικά φειδωλός.

Θα ήθελα να ήμουν σε ένα μπαράκι να δω και να ακούσω με την φωνή της Χωματά, την Νόρα Βαλσάμη να ερμηνεύει το «Το μεγάλο μυστικό μου» στην ταινία «Τζένη - Τζένη».
«Σου 'στησα καρτέρι» Μπρόγιερ, Τζένη Βάνου, ταινία «Ο Θόδωρος και το δίκανο»
«Σαν μια βροχή» από την Κλειώ Δενάρδου στο «Υιέ μου - υιέ μου»
«Έναν αητό αγάπησα» Μπέμπα Μπλανς «Καλώς ήρθε το δολλάριο»
«Ο κυρ Μέντιος» Γεωργία Βασιλειάδου «Ο θησαυρός του μακαρίτη»
«Σ' έβλεπα στα μάτια» Βίκυ Μοσχολιού «Ο τσαχπίνης» εδώ έχω να προσθέσω και το χορευτικό της Μάουερ!
Και μιας ανέφερα για χορευτικό, δείτε ένα ακόμα από την ταινία «Η καφετζού» με τον Μανώλη Καστρινό και την Χρυσούλα Ζώκα.
 
Αυτό το καλοκαίρι το περίμενα - Δάκης (Από την ταινία "Η θεία μου η χίπισσα")


Δως μου τ' αθάνατο νερό - Μαρινέλλα (Από την ταινία "Η Παριζιάνα")


Που θα' σαι συ μες στη φωτιά - Αρβανίτη - Παράβας (Από την ταινία "Το κοροϊδάκι της πριγκηπέσας")

 
Πίσω
Μπλουζα