Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Ρίξτε το φταίξιμο σε μένα αλλά πώς μπορούσα να ξεχάσω τον ύμνο των θερινών κινηματογράφων.
(Μεταξύ μας, την ταινία δεν την έχω δει, από την διαφήμιση το έμαθα!)

Put the blame on mame - Rita Heyworth
 
Το είδα πρώτη φορά τέτοια εποχή, τέλη Φλεβάρη, Απόκριες, στην ερτ. Η ταινία υπέροχη, η μουσική αξέχαστη.

Flashdance OST (1983)

Irene Cara - What a feeling



Michael Sembello - Maniac

 
Πραγματικά αυτή η ταινία είχε κομμάτια που να κοιμάσαι βαθιά άμα τα ακούσεις χορεύεις και κοιμισμένος.
 
Η σεριά Cosmos: A personal Voyage είναι από τις αγαπημένες μου.... την έχω σε DVD και την βλέπω συχνά. Λατρεύω φυσικά τον Carl Sagan, και η μουσική του Vangelis πραγματικά σε ταξιδεύει στο διάστημα, κάπου μακριά, εκεί που γεννιέται ένας γαλαξίας, ή εκεί που ένα αστέρι πεθαίνει με μια εντυπωσιακή έκρηξη supernova.
Πρόσφατα βρήκα το sequel Cosmos: A Spacetime Odyssey, και είδα κάποια επεισόδια. Λείπει ο Sagan, λείπει και η μουσική του Vangelis. Απογοητεύτηκα.
 
Berlin - Take My Breath Away από το σάουντρακ του Top Gun, αλλά και από το μουσικό χαλί... διαφημίσεων σε τοπικά ραδιόφωνα, ιδίως για αίθουσες γάμων ή ζαχαροπλαστεία.

Και μιας και θυμήθηκα Τομ Κρουζ, Maria McKee - Show Me Heaven, που πρακτικά πήγε να μιμηθεί την επιτυχία του προηγούμενου, μιας και η ταινία ήταν Τομ Κρουζ + όχημα + μοιραία γυναίκα.

Κι επειδή θυμηθήκαμε και τον υπέροχο Vangelis, Vangelis - Conquest Of Paradise, από την ταινία 1492: Χριστόφορος Κολόμβος, αλλά και από τα προεκλογικά σποτ του ΠΑΣΟΚ για τις εκλογές του 1993.
 
Η σεριά Cosmos: A personal Voyage είναι από τις αγαπημένες μου.... την έχω σε DVD και την βλέπω συχνά. Λατρεύω φυσικά τον Carl Sagan, και η μουσική του Vangelis πραγματικά σε ταξιδεύει στο διάστημα, κάπου μακριά, εκεί που γεννιέται ένας γαλαξίας, ή εκεί που ένα αστέρι πεθαίνει με μια εντυπωσιακή έκρηξη supernova.
Πρόσφατα βρήκα το sequel Cosmos: A Spacetime Odyssey, και είδα κάποια επεισόδια. Λείπει ο Sagan, λείπει και η μουσική του Vangelis. Απογοητεύτηκα.

Με το Cosmos του Carl Sagan ταυτίζεσαι. Για όσους έτυχε να το δουν στα 80s είναι αξέχαστη εμπειρία. Το sequel μου άρεσε είναι ένα σύγχρονο ντοκιμαντέρ με νέες θεωρίες και ανακαλύψεις.
 
Γράφτηκε για την ταινία του 1971, Bless the Beasts and Children. Χρησιμοποιήθηκε και στην σειρά The Young and the Restless.

 
Με το Cosmos του Carl Sagan ταυτίζεσαι. Για όσους έτυχε να το δουν στα 80s είναι αξέχαστη εμπειρία. Το sequel μου άρεσε είναι ένα σύγχρονο ντοκιμαντέρ με νέες θεωρίες και ανακαλύψεις.
Το είχα δει όταν ήμουν παιδί, την δεκαετία του 80. Είχα θαμπωθεί! Το 2000 περίπου είχε βγει ένα update, όταν ακόμα ζούσε ο Sagan. Τα DVD που έχω περιλαμβάνουν αυτό το update.
Το sequel έχει πολύ καλύτερα γραφικά, αλλά το animation που αντικατέστησε τις αναπαραστάσεις δεν μου άρεσε. Μου φάνηκε πιο φτηνό. Και όπως είπα παραπάνω λείπει ο Sagan (μοναδικός και αναντικατάστατος!) και ο Vangelis.
 
Beverly Hills Cop OST (1984)

Harold Faltermeyer - Axel F*



*το αυθεντικό, όχι η χαζομάρα του crazy frog που ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω γιατί έχει δυόμισι δις views στο ΥΤ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα