Αγαπημένες ηρωίδες, θηλυκές παρουσίες στα video games

SurvivalHorror

RetroActive
Joined
27 Δεκ 2014
Μηνύματα
415
Αντιδράσεις
108
Nαι,ναι όσο κι αν κάποιοι λέμε καλύτερα να έχω άντρα χαρακτήρα νιώθω πιο ασφαλής,υπάρχουν γυναικείες παρουσίες στα παιχνίδια που έχουμε παίξει που έχουν φερθεί με περισσότερο αντρισμό από αρκετούς,πιο έξυπνα ή με το χαρακτήρα τους και τη συμπεριφορά τους έχουν κερδίσει και τον πιο δύσπιστο.Ή έστω σε μερικά παιχνίδια επειδή πραγματικά είναι πιο αδύναμες,επειδή το παιχνίδι πρέπει να είναι έτσι σε κάνουν να βλέπεις μέσα από τα μάτια τους και να δένεσαι προσπαθώντας να τις βοηθήσεις.Φυσικά μερικές είναι εντυπωσιακές και από μόνες τους και σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον.

Εδώ θα παρουσιάσω τις 10 αγαπημένες μου μέχρι σήμερα.

1)Εllie(Τhe Last Of Us,2013)

Προβολή συνημμένου 126775

Προτού βγει το παιχνίδι,είχα παραγγείλει το Special Edition του Joel φυσικά έλεγα τότε,σκεφτόμενος ποιο θα είναι αυτό το μυξιάρικο που θα πρέπει να τη σώζεις σε κάθε σημείο της ιστορίας...Κι όμως διαψεύστηκα πανηγυρικά!Η Εllie εκπαιδευμένη από τους Fireflieς,όχι μόνο σε βοηθάει σε πολλά σημεία και σε κερδίζει με τον υπέροχο ατίθασο χαρακτήρα της,ενίοτε πιο κοριτσίστικο,ενίοτε πιο πονηρό,αλλά έρχεται ένα σημείο που αναγκάζεται να πάρει όλες τις ευθύνες πάνω της και να βρει φάρμακα για τον Joel.Εκεί ναι,ενεργεί πιο αντρικά από πολλούς άλλους που θα δείλιαζαν και γι αυτό έχει κερδίσει μαζί με τη Jill το μεγαλύτερο σεβασμό μου γυναικών στα video games.

2)Jill Valentine(Resident Evil,1996)

Προβολή συνημμένου 126776

Ναι είναι η πιο αγαπητή ηρωίδα μου και η πρώτη που παραδέχτηκα σε video games τόσο πολύ.Όχι όμως στα Resident Evil 5 και Revelations,αλλά στο 1 με τον μπερέ(αυτή είναι η κανονική Jill)και στο Resident Evil 3(όχι για την εμφάνισή της εκεί,αλλά για το πολύ καλό παιχνίδι σε συνδυασμό με το Nemesis).Στοιχεία που είναι φοβερά στη JIll είναι οτι δεν έδειχνε το στήθος της ή αλλά μέρη για να πουλήσει(με λένε Lara Croft λέω εγώ)και σε κέρδιζε με την αίσθηση της δικαιοσύνης που είχε,τη δυναμικότητά της και τον ενθουσιασμό για να υπηρετήσει τους S.T.A.R.S.Δεν είναι τυχαίο και το παρατσούκλι της "Master Of Unlocking"για την ευχέρεια που είχε να παραβιάζει πόρτες.


3)Aya Brea(Parasite Eve,1998)


Προβολή συνημμένου 126777

H πανέμορφη αστυνομικίνα που αποκλείεται να περάσει απαρατήρητη από τα αντρικά βλέματα.Αλλά δεν είναι μόνο αυτό...Η Αya διαθέτει τόλμη,αποφασιστικότητα και πολλές extra δυνατότητες όπως τα Full Energy,Liberation κτλ τα οποία την κάνουν πολύ υπολογίσιμη.Η τραγική ιστορία με την αδερφή της,τα μιτοχόνδρια που διαφέρουν σε σχέση με τους περισσότερους γύρω της και το χριστουγεννιάτικο τρομακτικό κλίμα σε κάνουν να δεθείς μαζί της μέχρι το τέλος.Πραγματική ηρωίδα,σώζει και προστατεύει εκατομμύρια κόσμου στο τέλος.

4)Chun Li(Street Fighter)

Προβολή συνημμένου 126767

H Chun Li είναι διαχρονική,γι αυτό και δε βάζω χρονολογία.Τη γνωρίσαμε στο Street Fighter II το 1991 και έμελε να μείνει για πάντα στις καρδιές αρκετών.Σαν πρώτη όψη μου είχανε κάνει τρομερή εντύπωση τα πόδια της που θύμιζαν ποδοσφαιριστή από τη γύμναση χεχε,αλλά ήταν συμπαθέστατη και πολύ δυναμική.Η πρώτη γυναίκα σε beat em up παιχνίδι επίσης και η καλύτερη μέχρι σήμερα.Περάσανε Cammy,Makoto,Κaren κτλ αργότερα αλλά καμία σαν αυτή.Δεν ήταν τυχαίο και το μήνυμά της όταν κέρδιζε"Ι am the strongest woman in the world".Σε κερδίζει με τις ικανότητες της,σε συνδυασμό με την εμφάνισή της.

5)Emily(Deadly Premonition:The Director's Cut,2013)

Προβολή συνημμένου 126768

Η βοηθός του Σερίφη και πιο νέα κάτοικος της πόλης.Η Εmily είναι και αυτή αθώα σχετικά με το τι συμβαίνει γύρω της και αυτό αποτυπώνεται και στο πρόσωπό της.Φυσικά δεν τα έχει καλά με τη μαγειρική,αλλά είναι πολύ σημαντική στο να σε υποστηρίξει σε ο,τιδήποτε κάνεις και να ξέρεις οτι θα δώσει και την ψυχή της για την επιτυχία της επιχείρησης.Σε κερδίζει πολύ εύκολα με την εμφάνισή της,αλλά επειδή δε βγάζει αυτό που λέμε"είμαι όμορφη"γι αυτό.Έχει μάτια που δείχνουν πολύ καλή ψυχή και αυτό είναι το μεγάλο της συν.Από τις πιο όμορφες-σεμνές παρουσίες στα video games.


6)Mai Shiranui(Fatal Fury,1993,KOF)


Προβολή συνημμένου 126769

Nαι είναι από αυτές που με κέρδισαν με την εμφάνιση και μόνο.Μου αρέσει πάρα πολύ η εμφάνισή της Mai και σαν ομορφιά και στο ντύσιμο της,προκλητικό με βεντάλιες και ανοιχτά ρούχα σε επίμαχα σημεία.Δεν ήμουν ποτέ λάτρης του King Of Fighters κτλ αλλά κάθε φορά που την έβλεπα κολλούσα και έτσι μέχρι και σήμερα την ξεχωρίζω.

 


7)Clementine(The Walking Dead,2010)


Προβολή συνημμένου 126770

Τη γνωρίσαμε μέσω του πρώτου The Walking Dead όταν ο κύριος χαρακτήρας Lee τη βρήκε μέσα στο σπίτι της κλειδωμένη καθώς περίμενε τους γονείς της...Κοριτσάκι φοβισμένο και άτολμο,μέχρι που ο Lee τη βοήθησε να μπορέσει να επιβιώσει από μόνη της(της έμαθε να μπορεί να βαδίσει ανάμεσα στα zombies,να μπορεί να φωνάζει για το δίκαιο,να σημαδεύει με το όπλο).Και έτσι η Clementine έγινε από τις αγαπημένες μου ηρωίδες στο χώρο των games.Χαρακτήρας που δε μπορεί το άδικο,μερικές φορές σαν ελάτωμα δεν παίρνει ανοιχτή θέση,αλλά ιδιαίτερα αγαπητός που χαίρεσαι να την προστατεύεις και να κοιτάς ανά πάσα στιγμή να δεις αν είναι καλά.

8)Morrigan(Dragon Age: Origins,2009)

Προβολή συνημμένου 126771

Ή αλλιώς η "κόρη της μάγισσας".Τη γνωρίσαμε στο Dragon Age: Origins και είχε ένα ιδιαίτερο μυστηριακό χαρακτήρα από την αρχή που σε παρακινούσε να τη γνωρίσεις καλύτερα.Προσωπικότητα με πολύ καλά κρυμμένη θηλυκότητα που όταν ανακαλύψεις σε συναρπάζει.Της αρέσουν πολλά πράγματα που θα ήθελε κάποιος τύπος άντρα να έχει η ιδανική γυναίκα,μακριά από χαζομάρες.Της αρέσουν τα σκοτεινά πράγματα επίσης,τα ανατρεπτικά και αν άκουγε κάποια μουσική θα ήταν σίγουρα heavy metal ή rock.Στο παιχνίδι δείχνει έντονα την συμπάθεια ή αντιπάθειά της σε ανθρώπους,τη ζήλεια της και φυσικά έχει μαγικές δυνάμεις που σε βοηθάνε πάρα πολύ.

9)Mio-Mayu Amakura(Project Zero II:Crimson Butterfly,2003)

Προβολή συνημμένου 126772

Οι δίδυμες αδερφές του καλύτερου παιχνιδιού της σειράς με κορυφαίο Ιαπωνικό τρόμο.Από την αρχή του παιχνιδιού είναι τόσο ιδιαίτερο το δέσιμό τους όπως έχουν όλοι οι δίδυμοι το οποίο σε κάνει να γίνεις και εσύ με τον τρόπο σου σαν κι αυτές.Η μία νοιάζεται για την άλλη και δε μπορεί χωρίς αυτή.Είναι η πραγματική αγάπη που έχουν δύο αδελφές ή οποία μπορεί να τις οδηγήσει μέχρι το θάνατο μαζί ή μέχρι τη σκληρή απόφαση που πρέπει να πάρει η μία για το καλό της άλλης.Σαν χαρακτήρες δεν είναι δυναμικές,αλλά έχουν όρεξη να μάθουν την αλήθεια.Φυσικά τρομάζουν με τα διάφορα φαντάσματα που συναντούν και προσπαθούν με τη φωτογραφική τους μηχανή να επιβιώσουν.Αυτός ο τρόμος στα μάτια τους σε κάνει να δεθείς απόλυτα.


10)Fiona Belli(Haunting Ground,2005)


Προβολή συνημμένου 126773

Μετά το τροχαίο ατύχημα της οικογένειάς της(φυσικά προμελετημένο)η Fiona βρίσκεται σε ένα μεσαιωνικό κάστρο σε ένα κλουβί,σχεδόν γυμνή, με κάποιον δίπλα της να σφάζει κρέατα..Τι πιο τρομακτικό να βλέπεις από τα μάτια της και να ξεκινάς την περιπέτειά της.Έτσι δένεσαι αμέσως και προσπαθείς να βοηθήσεις μία τρομαγμένη και απελπισμένη κοπέλα να επιβιώσει.Δεν έχει όπλα,δεν είναι κάποια wanna be,είναι μία απλή γυναίκα,όμορφη,η οποία προσπαθεί να κρυφτεί για να επιβιώσει από τους διώκτες της.Η αγάπη της για τα ζώα,όπως ο Hewie ο σκυλάκος που ελευθερώνει σε κάνει να τη συμπαθήσεις ακόμη περισσότερο.Σαν χαρακτήρας είναι φοβισμένος,αλλά η ανάγκη για αυτοσυντήρηση σου μεταφέρεται αμέσως και θέλεις το καλό της και την ασφάλειά της σε κάθε κίνδυνο.Γλυκιά επίσης,που δυστυχώς οι συνθήκες την αναγκάζουν να μην το εκδηλώνει συχνά.
 
Samus (Metroid) και Chell (Portal)

Eξαιρείται το πολυαπαίσιο OtherM το οποίο αν ειχα σαν παράδειγμα η Samus θα ηταν ο χειρότερος χαρακτήρας
 
Θυμάστε που είχε κάνει θέμα το Games για το εξώφυλλο με τη Nikki από το Pandemonium αν ήταν τολμηρό ή όχι;
 
johnny19818 είπε:
Θυμάστε που είχε κάνει θέμα το Games για το εξώφυλλο με τη Nikki από το Pandemonium αν ήταν τολμηρό ή όχι;
Και τι είχε αποφανθεί η κοινή γνώμη ???
 
Ευχομαι να γινομαι κατανοητος και να μην χρειαστει εξηγηση.... :D

attachment.php


Πηγη φωτο

Και μια πιο "καλοκαιρινη"...... ::)
 
stayros είπε:
Ευχομαι να γινομαι κατανοητος και να μην χρειαστει εξηγηση.... :D
attachment.php


Πηγη φωτο

Και μια πιο "καλοκαιρινη"...... ::)
Αδικείτε την forum ρε παιδιά :p Στo αφιέρωμα στη Jill Valentine έχω αφιερώσει ΟΛΟΚΛΗΡΗ μισή γραμμή για τη Lara Croft.

"Ναι είναι η πιο αγαπητή ηρωίδα μου και η πρώτη που παραδέχτηκα σε video games τόσο πολύ.Όχι όμως στα Resident Evil 5 και Revelations,αλλά στο 1 με τον μπερέ(αυτή είναι η κανονική Jill)και στο Resident Evil 3(όχι για την εμφάνισή της εκεί,αλλά για το πολύ καλό παιχνίδι σε συνδυασμό με το Nemesis).Στοιχεία που είναι φοβερά στη JIll είναι οτι δεν έδειχνε το στήθος της ή αλλά μέρη για να πουλήσει(με λένε Lara Croft λέω εγώ)


 
Μs.Pacman,Samus,Zelda,Princess peach,Shanoa,Bayonetta.
 
Felicia από Darkstalkers. Kαι μετά το χάος.

Darkstalkers-felicia.png
 
Κι από μένα, Cammy από το Street Fighter

Το σχέδιο από τo παιχνίδι

cammy-cd-back.jpg

Και η αληθινή από την ταινία

tumblr_m69fb7ft3N1rnbh9no1_1280.jpg
 
angel_grig είπε:
Eτσι βρε Σταυρο...ειναι δυνατον να απουσιαζει η νουμερο 1?????
Ε μα... :D ...την καλυτερη ξεχασαν!!!!! :tsktsk:

Και βεβαια μην ξεχναμε και την Angelina.... ;)

attachment.php


πηγη

...οπως επισης και την 1η θηλυκη παρουσια του Street Fighter την Chun Li...

attachment.php


πηγη

...και η movie version....

attachment.php


πηγη

...και μια ομορφη -απο τις 100αδες - cosplay version... :D

attachment.php


πηγη
 
Bayonetta και τα μυαλα στα καγγελα :D

1616700.jpg
 
gt.jpg

Ginna Timmins απο την Runaway adventure τριλογια
 
Τελευταία γνωριστήκαμε με την εν λόγω κυρία στο DOA. Tina Armstrong

DOAD_Render_Tina_4.jpg

Έβαλα μια από τις πιο σεμνές της παρουσίες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και κάπου εδώ είναι που θα πρέπει να απορήσω και να αναρωτηθώ....

Πού στην ευχή είναι η Lara Croft? :D

Lara-Croft-tomb-raider-6374221-1280-1024.jpg

Αν μη τι άλλον, αυτή η κοπέλα ήταν role model!

Tsk, tsk! Ειδικά από τα αγοράκια, δεν το περίμενα! :D
 
Πίσω
Μπλουζα