Αγαπημένες κονσόλες

SurvivalHorror

RetroActive
Joined
27 Δεκ 2014
Μηνύματα
415
Αντιδράσεις
108
H πρώτη αγάπη και παντοτινή.Όταν ήμουν Πέμπτη δημοτικού πήρα το καλύτερο δώρο που θα μπορούσα να πάρω...(Εντάξει είχα και Hero Quest,Dragon Game System),αλλά αυτό ήταν το κάτι άλλο.Ένα SNES που με έκανε να αγαπήσω ακόμη περισσότερο τις κονσόλες.Ήμουν τυχερός επειδή ο νονός μου είχε μαγαζί με ηλεκτρονικά(arcades)και έπαιζα από μια σταλιά εκεί,αλλά πλέον αυτό ήταν ένα βήμα εμπρός.Μόλις άκουγα την εισαγωγή στο Super Mario World,ένιωθα μία μαγεία,ταξίδευα στους κόσμους του με γοργά βήματα.Πόσο μάλλον οι μουσικές στα κάστρα και τα φρούρια.Στο Super Nintendo δεν είχα την οικονομικη δυνατότητα να αγοράσω πολλά παιχνίδια,αλλά θα μου μείνουν αξέχαστα τα τουρνουά με φίλους(όχι δυστυχώς όπως τώρα που παίζουν σχεδόν όλοι ο καθένας από το σπίτι του)στο Super Soccer,στο NBA Jam και στο Street Fighter II και μετέπειτα το Turbo και το Super Street Fighter.

Mετά αγάπησα το playstation 1(αν και μου χαλούσε συχνά χαχα και δεν ήμουν υπεύθυνος πάντοτε εγώ).Το πρώτο μου παιχνίδι ήταν το Abe's Oddysee(δε νομίζω να χρειάζονται λόγια για το πόσο υπέροχο και μοναδικό παιχνίδι είναι).Εκεί έπαιξα πολλά παιχνίδια που ξεχώρισα όπως το Rayman(με αυξανόμενη δυσκολία),Deathtrap Dungeon με πολύ δύσκολο χειρισμό και για γερά νεύρα και φυσικά τα 2 αγαπημένα μου παιχνίδια,Silent Hill και Resident Evil.

Aκολούθησε το playstation2 στο οποίο είχαμε τη μεγάλη έξαρση των survival horror παιχνιδιών,του αγαπημένου μου είδους μέχρι σήμερα...Silent Hill 2,3,4:The Room,Clock Tower 3,Project Zero 1,2,3:The Tormented(Fatal Frame series),Kuon,Alone In The Dark:The New Nightmare,Cold Fear,Haunting Ground,Obscure ,II,Rule Of Rose κι άλλα.Aγάπες πολλά από αυτά που με συντροφεύουν μέχρι σήμερα.

Βέβαια ήμουν τυχερός που έπαιξα ένα υπέροχο παιχνίδι όπως το Shadow Of The Colossus,κάτι τρομερά πρωτόγνορο και μαγευτικό.Στις κορυφαίες στιγμές ήταν τα Devil May Cry 1,3(το 2 ήταν προχειροδουλειά) και τα God Of War I και ΙΙ.

Μία παρένθεση,αγόρασα και το Gamecube,για 3 υπέροχα παιχνίδια:Resident Evil Remake,Resident Evil Zero και Eternal Darkness:Sanity's Requiem.

Τα δύο πρώτα,ακόμη και σήμερα τα θεωρώ ό,τι καλύτερο έχω δει προσωπικά σε γραφικά.

Τέλος με το playstation3 δέθηκα με έναν τίτλο..με το Heavy Rain.To παιχνίδι αυτό δεν είναι ένα απλό παιχνίδι,αλλά ένα βίωμα που όποιος το έχει ζήσει με καταλαβαίνει.Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω το πιο ωραίο παιχνίδι σε αυτή την κονσόλα για εμένα πάντα.Φοβερά παιχνίδια το The Last Of Us φυσικά,τα 2 πρώτα Dead Space,God Of War III,Dragon Ageo_Origins,Demons Souls,Dark Souls,Reckoning:Kingdoms Of Amalur,Diablo 3,Beyond:Two Souls,Dragon's Dogma,Mortal Kombat,Street Fighter 4 και updates,LA Noire !!,Ni No Kuni:Wrath Of The White Witch,Heavenly Sword,Hunted: Demon's Forge,Dungeon Siege 3,Deadly Premonition: Director's Cut,The Evil Within και σίγουρα κάτι θα μου ξεφεύγει...

Τα video games είναι αγάπη,δεν είναι κάτι απρόσωπο που παίζει κάποιος μόνο για τρόπαια,όπως βλέπω αρκετούς να κάνουν τα τελευταία χρόνια.Πόσοι από εμάς δεν έχουν χαρεί,κλάψει,στεναχωρηθεί,συγκινηθεί, μπει στα μάτια των πρωταγωνιστών και ένα σωρό άλλα.Ξέρω ότι έφυγα από το θεμα μερικές φορές,αλλά είναι λόγια καρδιάς που βγαίνουν χωρίς σκέψη,καλό gaming λοιπόν με αγάπη και μεράκι σε ό,τι παίζουμε.
 
Δεν είχα ποτέ κονσόλες μικρός, πέρα από handhelds, αργότερα είχα πάρει ένα Dreamcast, οπότε δεν είμαι σίγουρος τι να επιλέξω. Τελευταία ψιλομαζεύω κονσόλες και προσπαθώ να εξερευνήσω την ιστορία τους, να παίξω παιχνίδια κλασικά ή που ήξερα από το PC, να συγκρίνω τις διαφορές και πως τρέχουν αναλόγως με το hardware και να αναρωτηθώ πως θα ήταν αν αυτά τα έβλεπα τότε. Περισσότερο αρχαιολογία και περιέργεια. Ειδικά για παράξενες κονσόλες που δεν είχα ποτέ.

1) Dreamcast. Το βάζω επείδη ήταν πολύ καλή για την εποχή της με φοβερούς τίτλους και αναρωτιέμαι πως δεν πούλησε. Θα το ξαναπάρω (το Treamcast μου χάλασε το CD) και θα ξαναπάιξω Shenmue, Rez, Ikaruga και πολλά άλλα.

2) 3DO. Είπαμε, μου αρέσουν οι υποτιμημένες κονσόλες. Υπάρχουν πολλές που όντως ήταν για τα μπάζα, αλλά το 3DO ήταν καλή προσπάθεια, υποτιμημένη γιατί το ταυτίζαμε όλοι με FMV games, αλλά υπήρχαν άλλα games και exclusives φοβερά που δεν τα ήξερα. Επίσης πολλά ports γνωστών παιχνιδιών από PC και αλλού με ανανεωμένη μουσική CD audio. Έπαθα πλάκα όταν είδα το port του Another World, του Super Street Fighter 2 Turbo, Alone in the Dark, Lost files of Sherlock Holmes, Wolfenstein και άλλα, που είναι όπως τα ξέρω αλλά με ανανεομένη μουσική και μερικές φορές και γραφικά. Ακόμα και το Doom που δυστυχώς ήταν το χειρότερο port, έχει την καλύτερη μουσική που έχω ακούσει σε κάθε port του Doom. Μετά έχεις exclusives όπως Killing Time, Gex, Lucienes Quest, Poed, Total Eclipse, Slayer και άλλα. Και φυσικά άλλα classics, Need for Speed, Road Rush και πολλά που δεν έχω δει ακόμα. Ένα αρνητικό είναι ότι ο επεξεργαστής το έριχνε, έχω δει πολλά από αυτά με καλά framerate στο youtube, λόγω overclocking στο emulation (από 12.5mhz πραγματικό, το πάει στα 30-40mhz) και μετά βλέπω την πραγματική σπαστή ταχύτητα στο πραγματικό μηχάνημα και ξενερώνω. Κρίμα.

3) Mega Drive και SNES μαζί. Δεν μπορώ να αποφασίσω. Έχω αγάπη για τα γραφικά/μουσική της 16bit εποχής, αγαπημένα παιχνίδια και στις δύο κονσόλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεκίνησα με ένα Game Boy το 1994. Έπαιξα αρκετά παιχνίδια και το ευχαριστήθηκα μπορώ να πω. Μερικά χρόνια αργότερα που γνώρισα ομοϊδεάτες είχα την τύχη να περάσουν από τα χέρια μου αρκετές κονσόλες μέχρι που κατέληξα με ένα SNES. Από το 1999 μέχρι το 2006 που αγόρασα το NDS δεν είχα άλλη κονσόλα παρά το SNES. Τώρα που έχω πιάσει αρκετές κονσόλες μπορώ να πω ότι στο SNES και GB έχω παίξει πολλά ωραία παιχνίδια. Δεν μπορώ όμως και να παραγκωνίσω το Mega Drive και το Game Gear καθώς υπάρχουν κι εκεί αρκετά διαμάντια.
 
Sega Saturn

Την περίοδο που οι περισσότεροι αγόραζαν Playstation 1 και στη χειρότερη Nintendo 64, εγώ επέλεξα το Saturn. Μία κονσόλα που ήταν στα κάτω της αλλά εν τούτοις μπορούσες να βρεις τίτλους της σχεδόν παντού. Δεν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος για την επιλογή, την είδα σαν next gen και δε το μετάνιωσα ιδιαίτερα αν κι οφείλω να παραδεχτώ πως από ένα σημείο και μετά με ενοχλούσε η απουσία υποστήριξης.

Κάποτε είχα φτάσει στο σημείο να κατέχω μερικές εκατοντάδες παιχνίδια γι'αυτήν, κυρίως Ιαπωνικά & sealed, ωστόσο σταμάτησα το συγκεκριμένο χόμπι και τα "ξεφορτώθηκα" όλα. Μου έχει μείνει πλέον μόνο η κονσόλα. Ευτυχώς, υπήρξα πολύ ενεργός στην emulation σκηνή και πρόλαβα να κάνω αρκετά releases τίτλων που ακόμη κυκλοφορούν σε μεγάλα iso sites ή από χρήστες σε upload υπηρεσίες, κι αυτό είναι κάτι που με ικανοποιεί ηθικά.

Σα φόρο τιμής στην κονσόλα, είχα φτιάξει και το Sega Saturn Database το οποίο κι έτρεχα για μία 4ετία περίπου. Δυστυχώς, η αδυναμία μου να το διαχειριστώ σε συνδυασμό με κάποιες υποχρεώσεις με ανάγκασαν να το εγκαταλείψω.

Αντίθετα, οι κονσόλες που δε χάρηκα καθόλου ήταν το CDi και ιδιαίτερα οι εμπειρίες μου με τα τραγικά Zeldas, το Amiga CD32 που ειλικρινά προσπάθησα να συμπαθήσω αλλά..δεν τα κατάφερα λόγω της "φτηνής" gaming συλλογής του και το Jaguar για τον ίδιο λόγο αν κι εδώ αναγνωρίζω ότι κανείς δε το αξιοποίησε ποτέ σοβαρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ την εποχή εκείνη έπαιξα περισσότερο Saturn παρά Playstation, από γνωστούς πάντα καθώς δεν είχα καμιά κονσόλα. Τώρα που έχω μαζέψει μερικά παιχνίδια πάντως μπορώ να πω ότι κυκλοφόρησαν αξιόλογοι τίτλοι και κρίμα για την πορεία του τελικά.
 
Εγω θα επιλέξω το Ν64 λόγω του ότι έχει τα περισσότερα games στο top 10 μου σε σχέση με τις άλλες κονσόλες.
 
Εμενα η αγαπημενη μου κονσολα με διαφορα ειναι το Snes!!
 
Νομιζω πως υπαρχει και αλλο η αλλα τετοιου ειδους θεματα εδω μεσα.Μπορει να κανω και λαθος βεβαια.

Τελως παντων.Στο θεμα μας τωρα η αγαπημενη μου κονσολα ειναι το NES και δευτερη αγαπημενη το SNES αλλα χιλιομετρα πισω απο το NES.Ολα τα αγαπημενα παιχνιδια τα πρωτοεπαιξα στο NES και η λιστα ειναι πραγματικα ατελειωτη.super mario bros 1,2,3,Final fantasy I,II,III,Dragon quest Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,ΙV,Castlevania,castlevania II simon's quest,castlevania III dracula's curse,Zelda,Zelda II the adventure of link,Metal Gear,Donkey kong που του ειχα πεταξει τα ματια εξω στα ηλεκτρονικα και μετα το απολαμβανα σπιτι οπως και το pacman η το Ghosts'n Goblins.Η το duck hunt που το ελιωνα με φιλους αλλα και με τον πατερα μου.Πραγματικα δεκαδες παιχνιδια που δεν μπορω να γραψω πολλα γιατι γραφω απο κινητο και βαριεμαι.Παντοτινη αγαπη το NES που ματωσα οικονομικα πιτσιρικας για να το παρω οπως και καθε παιχνιδι που αγορασα και γιαυτο αλωστε γουσταρω μεχρι εκει που δε παει αλλο οποιοδηποτε indie παιχνιδι θυμιζει παιχνιδι του NES οπως το shovel knight πχ η το elliot quest οπως και πολλα αλλα.

NES και τα μυαλα στο μπλεντερ.Now you're playing with power.
 
Now you are playing with portable power

game_boy_portable_power_large (1).jpg

Για να συμπληρώσουμε την τριλογία
 
1η το snes το ειχα παρει τον νοεμβριο 1994 και η home μαγεια των videogames σε αλλο επιπεδο!με παιχνιδια που δεν βαριεμαι ποτε οπως donkey kong country-super mario world-f zero κ.α

2η το nintendo 64 για παιχνιδαρες οπως το απιστευτο the legend of zelda ocarina of time-mario 64-turok d.h-banjo kazooie κ.α

3η το dreamcast!πραγματικα ονειρικη κονσολα για την εποχη με super γραφικαρες και φοβερα παιχνιδια οπως shenmue 1-2 -resident evil code veronica-crazy taxi-soul calibur-ecco the dolphin και πολλα αλλα

4η το nes για την ατελειωτη λιστα αγαπημενων παιχνιδιων οπως s.mario bros 1-3 -ninja gaiden 1-2-3 -adventure island 1-2-3 -contra-

megaman-baloon fighter και δεκαδες αλλα

5η το playstation 1 για resident evil 1-2-3 -wipe out-parasite eve-need for speed 1 κ.α

και 6η το gamecupe για τα resident evil-r.e zero-r.e 4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Game Boy Color στα τέλη της δεκαετίας του 90...ήταν η αγαπημένη μου παιχνιδομηχανή! Εχει ξεχωριστη θεση στην καρδια μου γιατι την ειχα αγορασει με δικά μου χρηματα, είχα πάρει επίσης και μερικά παιχνίδια...
 
Πίσω
Μπλουζα