Αγαπημένη ιστορία του Τεντέν (Tintin)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Απο τους πλεον αγαπημενους ηρωες κομικς, με υπεροχες ιστοριες. Υπαρχει φυσικα ηδη παλιοτερο thread συζητησης περι Τεντεν στο φορουμ.

Απλα ειπα να ανοιξω μια δημοσκοπηση να δουμε πιο κομικ του, ηταν το πιο αγαπητο.

Διαλεξα μερικες χαρακτηριστικες ιστοριες (με τεραστια δυσκολια αφου σχεδον ολα τα Tintin ειναι ποιοτικα και σεναριακα ισαξια) τις οποιες παραθετω με χρονολογικη σειρα.

Cigars of the Pharaoh - Τα πούρα του Φαραώ

[edit] dead pics [/edit]

The Black Island - Το μαύρο νησί

[edit] dead pics [/edit]




The Crab With the Golden Claws - Ο κάβουρας με τις χρυσές δαγκάνες

[edit] dead pics [/edit]




The secret of the unicorn - Το μυστικό του μονόκερου

[edit] dead pics [/edit]

Red Rackham's Treasure - Ο θησαυρός του κόκκινου Ρακάμ

[edit] dead pics [/edit]

The Seven Crystal Balls - Οι επτά κρυστάλλινες μπάλες

[edit] dead pics [/edit]

Prisoners of the Sun - Ο ναός του ήλιου

[edit] dead pics [/edit]

Explorers on the Moon - Βήματα στη Σελήνη

[edit] dead pics [/edit]

Tintin in Tibet - Ο Τεντέν στο Θιβέτ

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ναός του Ήλιου

 


[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως ειχα ποσταρει και σε αλλο thread, το κομικ που εχω διαβασει περισοτερες φορες στη ζωη μου ειναι το υπεροχο Οι επτά κρυστάλλινες μπάλες.

Μου το ειχε φερει μια θειτσα της μανας μου, το καλοκαιρι του 1988 (το θυμαμαι διοτι ειχε Ολυμπιακους Αγωνες).

Φυσικα και ειναι μακραν το αγαπημενο μου.
 
Επιτελους ειδαμε ποστ σου σε δημοσκοπηση σου.

Οπως εχω γραψει παμπολες φορες ,Αστεριξ,Λουκυ Λουκ και Τεν Τεν δεν τα διαβαζα ,με ειχαν κερδισει τα ΠαπιοΣουπερηρωϊκα.

Τεν Τεν δεν μου γεμιζε το ματι σαν κομικ και ακομα δεν ξερω περι τινος προκεται.

Αν διαλεγα κατι απο το εξωφυλλο και τον τιτλο μονο θα ηταν το Black Island.
 
Οταν λεω εγω οτι εισαι κομιξακιας "του γλυκου νερου"...(για να παραφρασω τον Καπετανιο Χαντοκ :) )
 
Που να τα προλαβω ολα βρε.

Ας γραψει καποιος τι ηταν αυτο που τον τραβαγε στον Τεν Τεν,σχεδιο σεναριο ,φαντασια,τι;

Ποτε δεν ειναι αργα να ξεκινησω!!
 
Eίναι από τα λίγα κόμικ που δεν είχα διαβάσει ποτέ μου παρά τα πολλά του τεύχη που είχαμε στη δανειστική βιβλιοθήκη...
297.gif


Δε μου άρεσε σα φιγούρα, ούτε οι βέλγοι (αν δεν κάνω λάθος) που τον συνόδευαν...
 
Μερικά δεν τα θυμάμαι καν και μάλλον δεν τα έχω διαβάσει ποτέ. Από αυτά που θυμάμαι, ψηφίζω "Ο Ναός του Ηλίου" με runner-up το "Ο Θησαυρός του κόκκινου Ρακαμ".

Κάνε μια δημοσκόπηση για Αστερίξ βρε!
 
Δεν θα δώσω και εδώ ψόφο.

Ο Τεν τεν μου τη βίδωνε (τουλάχιστον) .

Προτιμούσα Asterix και μόνο.

Για Λουλούκι Λούκ ούτε λόγος. Ο καλός έναντι των κακών. Ρε ούστ!!!!!!
 
"Ο κάβουρας με τις χρυσές δαγκάνες"

Η πρώτη εμφάνηση του Captain Haddock μου είναι αξέχαστη!
 
Το σμαράγδι της κασταφιόρε μου άρεσε πολύ.

Αυτό που μου άρεσε στον τεν τεν ήταν το σενάριο.

Παιδιά, μου λείπει μόνο ο τεν τεν στο θιβέτ για τη συλλογή μου, ξέρει κανένας που να το βρω??? :please: :please: :please:
 
Η σειρα του Τεν Τεν ηταν αγαπημενο καρτουν, αλλα πιο αγαπημενη ηταν ''Η λιμνη με τους καρχαριες''.

Πριν 4 χρονια περιπου, αφου με ειχαν πρηξει στην δουλεια, αποφασισα ενα πρωι να το παιξω αρρωστος. Ξυπνησα αναγκαστικα για να παρω τηλεφωνο και να ειδοποιησω, οποτε ανοιξα την τηλεοραση. Και ω του θαυματος. Σε καπιο καναλι γ κατηγοριας επαιζε το Ο Τεν Τεν και η λιμνη με τους καρχαριες με την παλια καλη μεταγλωτιση. Δεν μπορειτε να φανταστειτε την χαρα μου. Αμεσως εφτιαξα τοστακι, πορτοκαλαδιτσα και αραξα στο κρεββατι να το απολαυσω. Τι απλα πραγματα σε κανουν χαρουμενο καμια φορα..

Πριν μερικους μηνες το βρηκα στο gamato (αιωνια του η μνημη) απο video rip και ετσι οταν μου την βιδωνει το απολαμβανω και παλι.
 
Το σμαράγδι της Kασταφιόρε ηταν σιγουρα το πιο αστειο απο ολα
 
Το διαμάντι της Κασταφιόρε!
 
[edit] dead link [/edit]

:p :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν και μου αρέσει αρκετά το μυστικό του μονόκερω,εντούτοις ψήφισα "άλλο" γιατί δεν μπορώ να ξεχωρίσω πραγματικά κάποια ιστορία του,μου αρέσουν όλες λίγο-πολύ το ίδιο...
 
Πίσω
Μπλουζα