Αγαπημένη μουσική τίτλων Ελλ. σειρών 80s - Μέρος Α'

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Ας δουμε λοιπον ποια μουσικη τιτλων απο τις κατωθι παλιες Ελληνικες τηλεοπτικες σειρες αγαπησαμε πιο πολυ. (τα kudos για τη λιστα και τα youtube videos αποκλειστικα στον Tsalk)

Ο ΑΝΔΡΟΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΟΥ

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ

ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ/ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ/ΒΕΝΤΕΤΑ (ΚΟΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ)

ΧΑΙΡΕ ΤΑΣΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟ

ΟΔΟΣ ΑΝΘΕΩΝ

Η ΑΛΕΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΜΠΟΥΦΟΣ

Η ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΤΖΩΝ ΑΥΛΑΚΙΩΤΗ

Εντος ολιγου θα ανεβουν και τα Videos των τιτλων των παραπανω σειρων...
 
ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ

Ο ΑΝΔΡΟΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΟΥ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=V9rFCWlj8C8]Ο ΑΝΔΡΟΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΟΥ

Μουσική Κώστας Τουρνάς

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=w9-tocA3rSk]ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

Μουσική Γιώργος Θεοδοσιάδης

Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OcErwoVTXBE]Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ (ΜΕΓΙΣΤΑΝΕΣ)

Μουσική Βαγγέλης Πιτσιλαδης

ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ/ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ/ΒΕΝΤΕΤΑ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0PYY92v65mM]ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ/ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ/ΒΕΝΤΕΤΑ

ΧΑΙΡΕ ΤΑΣΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JQXaj-ruIPI]ΧΑΙΡΕ ΤΑΣΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟ

Μουσική Γιάννης Μαρκόπουλος

ΟΔΟΣ ΑΝΘΕΩΝ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OCV9TqJbQX0]ΟΔΟΣ ΑΝΘΕΩΝ

Μουσική Γιώργος Θεοδοσιάδης

Η αλεπού και ο μπούφος

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Noe87BswDtY&feature=channel_page]YouTube - Ξ ΞΞΞΞ ΞΞ? ΞΞΞ Ξ ΞΞ ΞΞ?Ξ¦ΞΞ£

Μουσική Μιχάλης Ρακιτζής

Η εξαφάνιση του Τζων Αυλακιώτη

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WvDheuvmc68]YouTube - Ξ� Ξ�Ξ�Ξ�Ξ¦Ξ�Ξ�Ξ�Ξ£Ξ� Ξ?Ξ�Ξ? Ξ?Ξ�Ξ©Ξ� Ξ�Ξ?Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ©Ξ?Ξ�

Μουσική Γιώργος Χατζηνάσιος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύσκολη επιλογή θα έλεγα. Όλα είναι πολύ αγαπημένα τραγούδια. Ψήφισα όμως την καταπληκτική μουσική του Γιώργου Θεοδοσιάδη στα Καθημερινά.
 
Η μουσική του Χατζηνάσιου στην "Εξαφάνιση" μ'αγγίζει πιο πολύ.

Αλήθεια, καταλαβαίνω πως δεν μπορούσαν να μπουν όλες οι σειρές, αλλά με ποιο κριτήριο επιλέχτηκαν οι συγκεκριμένες;

Θα ακολουθήσουν και άλλες τέτοιες δημοσκοπήσεις μέχρι να φτάσουμε σε ένα είδος τελικού;
 
Λοιπόν δεν μπορούμε να βάλουμε την μουσική όλων των σειρών (άλλωστε μιλάμε αποκλειστικά για μουσικές σειρών από τα 80s η επιλογή των οποίων έγινε αποκλειστικά από μένα με βάση ποιές μουσικές σειρών άρεσαν τότε (αλλά και τώρα) σε πολλούς και τις έχουμε συζητήσει από εδώ μέσα από τα Θρέντ της κάθε σειράς.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες αγαπημένες μουσικές σειρών των 80s εκτός από αυτές.
 
Και για μενα η μουσικη απο "Τα Καθημερινα" αλλα αν ηταν μεσα "Τα Λιονταρακια" τοτε σιγουρα θα ηταν αυτα.
 
Κραυγη των Λυκων για εντελως ανεξηγητο λογο.

Απο τα μη περιλαμβανομενα, μου αρεσε και το νουαρ θεμα του Τιμοθεου Κωνστα...
 
το σημειώνω για την Νο 2 ψηφοφορία αυτό wally
 
ιερόσυλοι....και η λευκή σέλικα του Λειβαδίτη! :)
 
Θα ψήφιζα την "Κραυγή..." ::) γιατί την έχω συνδυάσει με μιά αγαπημένη φίλη στο Δημοτικό, τη Μαρία που λάτρευε την Αλιφέρη, μα επέλεξα τελικά τους "Ιερόσυλους" όχι λόγω κάποιας πρωτοτυπίας αλλά επειδή μου θύμισε εκείνη τη φορά που προσπάθησα να τη "σώσω" σε μιά κασέτα και κάπου στη μέση ακούγεται η φωνή της αγαπημένης μου γιαγιάς να μου λέει "Κλείσ'το τώρα... Τελείωσε..."

Εννοείται πως ήταν φαν της σειράς και του Λειβαδίτη... :)
 
Πολύ δυσκολεύομαι μεταξύ Αυλακιώτη και Κραυγης!

Θα προτιμησω τον συνονοματο μου Τζων για αρκετούς λόγους (λατρεια σε Χατζηνασιο,Βαλσαμη,εβλεπα φανατικα εκεινο το καλοκαιρι στην πρωτη μεταδοση τη σειρα),αλλά κυρίως λόγω του ότι το μουσικό αυτό θέμα είναι ουσιαστικα δύο θέματα:καπου στη μεση το μυστηριο δινει τη θεση του στο ρομαντζο οπου θυμιζει και κατι απο σειρες του Ξενοπουλου. Αψογος ο Χατζηνασιος!!!
 
Juanita είπε:
Θα ψήφιζα την "Κραυγή..." ::) γιατί την έχω συνδυάσει με μιά αγαπημένη φίλη στο Δημοτικό, τη Μαρία που λάτρευε την Αλιφέρη, μα επέλεξα τελικά τους "Ιερόσυλους" όχι λόγω κάποιας πρωτοτυπίας αλλά επειδή μου θύμισε εκείνη τη φορά που προσπάθησα να τη "σώσω" σε μιά κασέτα και κάπου στη μέση ακούγεται η φωνή της αγαπημένης μου γιαγιάς να μου λέει "Κλείσ'το τώρα... Τελείωσε..."
Εννοείται πως ήταν φαν της σειράς και του Λειβαδίτη... :)
Ξαναλέω πάλι αν και νομίζω ότι η ψηφοφορία είναι σαφής

Αγαπημένος μουσικός τίτλος 80s τηλεοπτικής σειράς

η μουσική ψηφίζεται και όχι οι ηθοποιοί και η υπόθεση του σήριαλ
 
tsalk είπε:
Ξαναλέω πάλι αν και νομίζω ότι η ψηφοφορία είναι σαφής
Αγαπημένος μουσικός τίτλος 80s τηλεοπτικής σειράς

η μουσική ψηφίζεται και όχι οι ηθοποιοί και η υπόθεση του σήριαλ
Mα... και εγώ... :xm: στη μουσική αναφέρομαι...
 
Mαρία Αλιφέρη. Κραυγή των λύκων. Μπράβο παιδιά μου θυμήσατε πολλά
 
Καταρχάς, θα ήθελα να πω ένα μπράβο στον tsalk για την διοργάνωση της δημοσκόπησης και για το υλικό που συγκέντρωσε στο post του.

Με μια "μικρή καθυστέρηση" κάποιων ημερών, η γνώμη μου για τα μουσικά θέματα των σειρών αυτών είναι η εξής:

1. Ο ΑΝΔΡΟΚΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΤΟΥ

Μουσική Κώστας Τουρνάς

Τέλειο μουσικό θέμα από τον Κώστα Τουρνά, ευχάριστο και "παιχνιδιάρικο", θεωρώ ότι "πιάνει" ακριβώς τον "παλμό" της αγαπημένης χιουμοριστικής σειράς με τον Κώστα Βουτσά, καθώς και της εποχής του (mid 80s). Δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω αν αυτό θα ψήφιζα ή όχι.

2. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

Μουσική Γιώργος Θεοδοσιάδης

Αν και ωραίο το μουσικό κομμάτι, έχω μία παρατήρηση να κάνω: στο άκουσμά του δεν είναι πολύ εύθυμο, ή τουλάχιστον όσο εύθυμο θα "έπρεπε" να είναι για μία χιουμοριστική σειρά. Θα ήθελα κάτι πιο "χαρούμενο" για τα Καθημερινά. Όπως έχει πει και ένας πολύ καλός φίλος, αυτό είναι ιδιαίτερα "έντονο" στην άλλη θρυλική σειρά του Γ. Δαλιανίδη Λούνα Παρκ, όπου η μουσική του Μ. Πλέσσα δεν είναι καθόλου εύθυμη για τον τύπο της σειράς που ακολουθεί τους τίτλους.

3. Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ

Μουσική Βαγγέλης Πιτσιλαδης

Θρυλικό μουσικό θέμα, το οποίο το θυμόμουν από το 1981 (5 ετών τότε) και όταν "ξαναπέτυχα" τυχαία τη σειρά το 1996 ανατρίχιασα! Ακόμα και τώρα στο άκουσμα της μουσικής από τους τίτλους της Κραυγής θυμάμαι τον φόβο που ένιωθα το '81. Γιατί, όσο και να αγαπούσα την Αλιφέρη και τη σειρά, την Κραυγή την "παρακολουθούσα" με κλειστά μάτια στις περισότερες σκηνές, διότι με φόβιζε το σκοτάδι του σπιτιού, αλλά και τα μέλη της οικογένειας των Ρϊχτερ (Γ. Βόγλης, Γ. Αργύρης, Π. Μεταλλίδου), καθώς βεβαίως και ο Σώστης (Α. Βλάχος). Και για να επανέλθω στο μουσικό θέμα, αυτό μου αρέσει σκέτο, χωρίς το τραγούδι (αν και το θυμάμουν και το τραγούδι: Βρέχει, βρέχει κι απόψε..") Είναι αυτό που παίρνει την ψήφο μου.

4. ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ/ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ/ΒΕΝΤΕΤΑ

Απίθανο μουσικό θέμα, ουσιαστικά κομμάτι από το τραγούδι Lovin Livin And Givin της Diana Ross από το 1978. Για να είμαι ειλικρινής, το θυμόμουν από τότε, αλλά δεν ήξερα ότι είχε χρησιμοποιηθεί το ίδιο και στους Αξιόπιστους και στους Ιερόσυλους (το θυμόμουν μόνο από την Βεντέτα). Πολύ "δυνατό" κομμάτι, έχει κάτι το δυναμικό. Σκέφτηκα να το ψηφίσω, αλλά αποφάσισα πως δεν θα το κάνω, διότι δεν ήταν ουσιαστικά κομμάτι γραμμένο ειδικά για τη σειρά/τις σειρές. Να υποθέσουμε ότι ήταν πολύ αγαπημένο και του Θάνου Λειβαδίτη?

5. ΧΑΙΡΕ ΤΑΣΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟ

Μουσική Γιάννης Μαρκόπουλος

Αν και του μέγιστου Γ. Μαρκόπουλου, το μουσικό αυτό θέμα δεν είναι του γούστου μου.

6. ΟΔΟΣ ΑΝΘΕΩΝ

Μουσική Γιώργος Θεοδοσιάδης

Επιτέλους (!) ένα ευχάριστο κομμάτι στη μουσική τίτλων σειράς του Γ. Δαλιανίδη (όπως και στα Λιονταράκια). Πάλι ο Γ. Θεοδοσιάδης στη σύνθεση, αλλά το μουσικό θέμα αυτό δεν μπορώ να πω ότι είναι αυτό που μου έχει χαραχτεί στη μνήμη από την Ελληνική τηλεόραση της δεκαετίας του '80.

7. Η ΑΛΕΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΜΠΟΥΦΟΣ

Μουσική Μιχάλης Ρακιτζής

Σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω και για τον Ανδροκλή. Ο Μ. Ρακιντζής έχει κάνει μια πολύ καλή δουλειά, έχει συνθέσει ένα ευχάριστο και "παιχνιδιάρικο" μουσικό κομμάτι, το οποίο "πιάνει" ακριβώς τον "παλμό" της αγαπημένης χιουμοριστικής σειράς με τον Γιώργο Κωνσταντίνου, καθώς και της εποχής του (mid/end 80s). Και με αυτό το κομμάτι δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω αν θα το ψήφιζα ή όχι.

8. Η ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΤΖΩΝ ΑΥΛΑΚΙΩΤΗ

Μουσική Γιώργος Χατζηνάσιος

Μέγιστος Γιώργος Χατζηνάσιος! Τι εκπληκτικό κομμάτι είναι αυτό? Η σύνθεση καταπληκτική, το πιάνο που ακούγεται μαγευτικό, η αίθηση που "βγάζει" μυστηριώδης. Το κομμάτι στο ξεκίνημά του είναι δυνατό και "τρομακτικό" ταυτόχρονα. Και ταιριάζει απόλυτα στο ύφος της σειράς. Εκεί που μου "τα χαλάει" είναι από το μέσον και μετά που γίνεται πιο "ήρεμο" και πιο ρομαντικό. Νομίζω ότι θα το ήθελα όλο "δυνατό" σαν το πρώτο μισό.

ΥΓ Φίλε tsalk, περιμένουμε 2ο μέρος της ψηφοφορίας διότι πολλές σειρές παρέμειναν "εκτός"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O bernard.c για ακομα μια φορα ηταν αναλυτικοτατος και μπραβο του.

Θελω να σχολιασω ξανα πως

1ον λειπει η υπεροχη και πολυ χαρουμενη μουσικη απο τα Λιονταρακια του κυρ-Ηλια, την οποια και θα ψηφιζα και...

2ον η "σωστη" μουσικη τιτλων της Κραυγης των Λυκων ηταν instrumental και ταιριαζε καλυτερα. Μηπως να την αντικαταστησουμε?
 
Προβληματίστηκα για αυτό πολύ μιας και η instrumental μουσική της Κραυγής είναι ίσως η πιό δημοφιλής, αλλά δεν είναι η μουσική που έπαιζε ποτέ στους τίτλους αλλά σε σκηνές έντασης
 
tsalk είπε:
Προβληματίστηκα για αυτό πολύ μιας και η instrumental μουσική της Κραυγής είναι ίσως η πιό δημοφιλής, αλλά δεν είναι η μουσική που έπαιζε ποτέ στους τίτλους αλλά σε σκηνές έντασης
tsalk, τα πρώτα επεισόδια της Κραυγής δεν ήταν μόνο με τη μουσική (instrumental)? Σε κατοπινά επεισόδια δεν προστέθηκε η φωνή της Μαρίας Αλιφέρη ή κάνω λάθος?
 
Αν δεν κανω λαθος το εχω ξαναγραψει. Στα πρωτα επεισοδια οι τιτλοι ηταν μονο με την μουσικη. Μετα προσθεσαν τους στιχους και προεκυψε το γνωστο τραγουδι "Βρεχει..."
 
Xάρηκα ιδιαιτέρως που σας άρεσε η ψηφοφορία των μουσικών θεμάτων αγαπημένων σειρών των 80s. Nικήτρια μουσική ήταν αυτή του Κώστα Τουρνά στην σειρά ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του με 7 ψήφους (περίπου 20%). Θα περιμένω τις προτάσεις όλων σας και για το 2ο μέρος της ψηφοφορίας το οποίο θα γίνει κάποια στιγμή αργότερα.

Ευχαριστώ πολύ όλους για την συμμετοχή σας.
 
Πίσω
Μπλουζα