Αγαπημένη μουσική τίτλων Ελλ. σειρών 80s - Μέρος Β'

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Eπανέρχομαι όπως είχα υποσχεθεί και πριν από 15 μήνες με το δεύτερο μέρος του δημοσκόπησης για την αγαπημένη μουσική τίτλων ελληνικών σειρών των 80s. (το πρωτο μερος εδω)

Έχουμε και λέμε λοιπόν

1.Τα παλιόπαιδα τα ατίθασα 1980

http://www.youtube.com/watch?v=wMYDVDjjlNo

2. Ορκιστείτε Παρακαλώ 1982

http://www.youtube.com/watch?v=LlQv6VFYaP8

3. Ουράνιο τόξο 1983

http://www.youtube.com/watch?v=MbLD_QBV1KQ

4. Ο Θείος μας ο Μίμης 1984

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψηφίζω "Απόδραση". Είχε πραγματικά συνθέσει καταπληκτική μουσική η Θέσια Παναγιώτου για τη συγκεκριμένη σειρά, άκρως μοντέρνα και στο πνεύμα των 80s!
 
Ο θείος μας ο μίμης. Θα έλεγα την έκτη εντολή, αλλά είναι από ξένη ταινία, οπότε ας μην αδικήσω τον Ζουγανέλη :) ...
 
Περιττό να πώ οτι σαν παιδί τρόμαζα απίστευτα με την εισαγωγή του πατήρ-υιός και πνεύμα. Νόμιζα οτι το πνεύμα που κινούσε το δοξάρι δολοφωνούσε το κοντραμπάσο εν ψυχρώ..
 
Αγαπημενη μου μουσικη ειναι απο τη σειρα ο Θειος μας ο Μιμης.Τη λατρευω αυτη την μουσικη μαρεσει πολυ και με συγκινει.
 
O Θανατος του Τιμοθεου Κωνστα, ασυζητητι!

Πολυ ωραιο, και απιστευτα ατμοσφαιρικο το τζαζ κομματι της εναρξης. Ο,τι πρεπει για ενα σηριαλ που η ιστορια του εκτυλισσεται τη δεκαετια του '50.

Αν ομως εξαιρουσαμε το ζητημα της μουσικης, τοτε την ψηφο μου θα την εδινα στο Πατηρ Υιος και Πνευμα για την εμπνευσμενη κι εξυπνη εισαγωγη του. Πρωτοτυπη και χαριτωμενη!
 
Από ένα γρήγορο άκουσμα των μουσικών, μιας και δεν έχω δει τις σειρές, επέλεξα τα "Παλιόπαιδα". :)
 
Ψηφίζω Έκτη Εντολή. Το μουσικό κομμάτι θυμίζει κάτι απο δράση και περιπέτεια.....
 
Aμφιταλαντευομουν μεταξυ "Ορκιστείτε Παρακαλώ" "Μανταμ Σουσου" και "Πατήρ υιός & πνεύμα" αλλα τελικα ψηφισα Μανταμ Σουσου γιατι ημουν "fan" και εχω τις καλυτερες αναμνησεις απο την εποχη που προβαλλοταν.Πολυ ομως μου αρεσε και η μουσικη στο "Ανδροκλης και τα λιονταρια του",που δεν περιλαμβανεται στην ψηφοφορια
 
angel_grig είπε:
εχω τις καλυτερες αναμνησεις απο την εποχη που προβαλλοταν.Πολυ ομως μου αρεσε και η μουσικη στο "Ανδροκλης και τα λιονταρια του",που δεν περιλαμβανεται στην ψηφοφορια
Η μουσική από τον Ανδροκλή και τα λιοντάρια του ήταν η νικήτρια μουσική στο πρώτο μέρος της δημοσκόπισης για την αγαπημένη μουσική ελλ σειράς των 80s που έγινε πέρσυ.
 
Thanks tsalk.Δεν το θυμομουν καθολου oτι ειχε γινει περυσι και υπεθεσα οτι δεν συμπεριεληφθη"ο ανδροκλης και τα λιονταρια του "λογω των γνωστων περιορισμων του vBulletin
 
6η εκτολη, μου αρεσε πολυ αυτη η μουσικη! :)
 
Μαντάμ Σουσού ψήφισα αν και θα ήθελα να υπήρχε και δυνατότητα δεύτερης ψήφου για τα Παλιόπαιδα τ΄Ατίθασα... :D

Παραδόξως μου άρεσε και η μουσική της Απόδρασης την οποία μάλλον λόγω Πρέκα δεν έμπαινα στον κόπο να τη δω... :p
 
Ψηφίζω Απόδραση γιατί έχει ντίσκο μουσική! Άλκη ευχαριστούμε ξανά και πολύ πολύ :)
 
"Ο Θείος μας ο Μίμης", γιατί σιγοτραγουδώ το ρυθμό ακόμα και σήμερα...
 
Όπως ήταν φυσικό και εγώ δυσκολεύτηκα να αποφασίσω. Τελικά κατέληξα στον Θείο μας τον Μίμη.
 
Έχουν ενδιαφέρον τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της δημοσκόπησης:

Σε αντίθεση με άλλες δημοσκοπήσεις που έχουμε κάνει, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο/κάποια "φαβορί" που να ξεχωρίζουν με διαφορά από τις υπόλοιπες επιλογές, αλλά οι ψήφοι έχουν μοιραστεί και είναι πολλές σειρές που είναι πολύ κοντά... :)
 
Nαι θα συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις του bernard και εγώ στο ότι δεν υπάρχει μέχρι στιγμής κάποιο φαβορί ή μάλλον υπάρχουν αρκετές σειρές που μπορούν να διεκδικήσουν την πρωτιά μέχρι το τέλος. Άλλωστε κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στο πρώτο μέρος της δημοσκόπησης. Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη της ψηφοφορίας.
 
Πίσω
Μπλουζα