Αγαπημένη ρετρό Χριστουγεννιάτικη Μουσική

Καλά Χριστούγεννα με τα Στρουμφακια (1983)

R-2481242-1322651531.jpeg.jpg


2.jpg


Θυμάμαι να κάθομαι κάτω απο το χριστουγεννιάτικο δέντρο (εκείνα τα ασημένια που ήταν της μόδας τότε) και να ακούω τον συγκεκριμένο δίσκο στο πικάπ.
 
Η μουσική που παίζει στην αρχή του National Lampoon's Christmas Vacation:


Κάποια στιγμή βρήκα την έκδοση του τραγουδιού χωρίς lyrics και το έχω κάνει παράδοση κάθε Δεκέμβρη το βάζω σαν ringtone στο κινητό μου.
 
Οποιος φιλος ενδιαφέρεται μπορει να δει κι αυτό το ρετρό βίντέοκλιπ απο την Ρώσια.
 
Αυτή την κασέτα άκουγα μικρός.

Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, 1978

Παιδική χορωδία Ραλλείου Δημοτικού Πειραιά
Παιδική χορωδία Λυκείου Αθηνών
Χορωδία Κολλεγίου Ανατολία

Μπορείτε να τα ακούσετε εδώ:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLRVDfj1lFJgIUUkDx5h9Qeil3xOWABpY2

Προβολή συνημμένου 201747Προβολή συνημμένου 201748Προβολή συνημμένου 201749Προβολή συνημμένου 201750
Απίστευτος!!! Ανατρίχιασα!
 
Και φυσικά το πιο αγαπημένο μου μουσικό κομμάτι για τα Χριστούγεννα:

Αλέξια

Πέφτει το χιόνι απαλά
οι καμπάνες χτυπούν
Χριστούγεννα
...

Φίλε μου το αγαπημένο μου και μου θυμίζει έναν εφηβικό έρωτα γύρω στα 17 εγώ το ίδιο και κείνος που ποτέ δεν γυρισε να με κοιτάξει ενώ εγώ είχα τρελαθεί. Οπότε το τραγούδι αυτό μου τον θυμιζει. Δεν ξέρω βέβαια σήμερα τι κάνει έχω να τον δω χρόνια. Ήταν κάποια Χριστούγεννα όταν τον πρώτο είδα εκεί ή σύνδεση
 
Αυτή την κασέτα άκουγα μικρός.

Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, 1978

Παιδική χορωδία Ραλλείου Δημοτικού Πειραιά
Παιδική χορωδία Λυκείου Αθηνών
Χορωδία Κολλεγίου Ανατολία

Μπορείτε να τα ακούσετε εδώ:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLRVDfj1lFJgIUUkDx5h9Qeil3xOWABpY2

Προβολή συνημμένου 201747Προβολή συνημμένου 201748Προβολή συνημμένου 201749Προβολή συνημμένου 201750
σε ευχαριστω για την αναρτηση!
την εχω και εγω αυτην την κασσετα !
ακομα ακουω τα τραγουδια μεσω youtube βεβαια, μετα απο 36 χρονια!!!
 
Εντάξει, τα παρακάτω δεν είναι και τα αγαπημένα μου αλλά τα είχα στο αρχείο και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας.

Nat King Cole - Cole, Christmas, & kids, 1990

1 All I want for Christmas (is my two front teeth) - Conald Gardner
2 Frosty the snowman - S. Nelson, J. Rollins
3 The little christmas tree - Mickey Rooney
4 The little boy that Santa Claus forgot - Connor, Carr, Leach
5 Mrs Santa Claus - Fulton, Steele, Houle
6 The christmas song (Mery Christmas to you) - M. Torme, R. Wells
7 Take me back to toyland - K. Mann, B. Lowe
8 Buon Natale (Means Merry Christmas to you) - B. Saffer, F. Linale
9 The happiest christmas tree - Cathy Lynn
10 O come all ye faitfull - Traditional
11 God rest ye merry gentlemen - Trad, Arr, N. K. Cole, E. Bergdahl
12 Brahm's lullaby - Johannes Brahms
13 Toys for tots

νατ 1.jpgνατ 2.jpgνατ 3.jpg

Εγώ - X-mas songs, 1996

1 Jingle bells - Boney M
2 Santa Claus is comin' to town - B. Crosby with Andrew Sisters
3 Feliz Navidad - Jose Feliciano
4 Little drummer boy - Boney M
5 Silent night - Bing Crosby
6 Merry Christmas baby - Chuck Berry
7 White Christmas - Boney M
8 The christmas song - Jose Feliciano
9 Mary had a little boy - Snap
10 It's beginning to look like Christmas - Bing Crosby
11 I wish it could be Christmas forever - Perry Como with the Ray Charles singers
12 I'll be home for Christmas - John Gary

εγώ 1.jpgεγώ 2.jpgεγώ 3.jpg

Καλές γιορτές!
 
Από τις πρώτες μου παιδικές αναμνήσεις είναι το "Ω έλατο" και το "Άγια νύχτα" στα γαλλικά. Αλλά ενώ βρίσκω στο Youtube το πρώτο, ακριβώς με τα λόγια που το είχα μάθει, το δεύτερο το βρίσκω σε εντελώς διαφορετικές εκτελέσεις, με άλλα λόγια που δεν είναι αυτά που είχα μάθει εγώ! Μόνο η εκτέλεση της Mireille Mathieu είναι τα λόγια που είχα μάθει μικρή. Επίσης, υπάρχει ένα τραγούδι που μου τραγουδούσε η Μαντάμ Μαίρη και το βρήκα στο Youtube μετά από πολλά χρόνια. Ήξερα μόνο τα λόγια του πρώτου μέρους. Υπέροχες μελωδίες, χαραγμένες στην ψυχή μου.

Mon beau sapin


Trois anges sont venus ce soir


Douce nuit, sainte nuit

 
Δε θα έλεγα ότι είναι τόσο αγαπημένη μελωδία όσο εκείνη του Μικρού Τυμπανιστή που ανέκαθεν μου προκαλούσε ένα δέος, όμως είναι πολύ νοσταλγική καθώς πρόκειται για ένα από τα πρώτα χριστουγεννιάτικα τραγούδια που μου έμαθε η μητέρα μου πριν ακόμη πάω σχολείο και για έναν ρυθμό που δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο παρά μόνο ελληνικός.

Σαν τη νύφη στολισμένο

 
Από τις πρώτες μου παιδικές αναμνήσεις είναι το "Ω έλατο" και το "Άγια νύχτα" στα γαλλικά. Αλλά ενώ βρίσκω στο Youtube το πρώτο, ακριβώς με τα λόγια που το είχα μάθει, το δεύτερο το βρίσκω σε εντελώς διαφορετικές εκτελέσεις, με άλλα λόγια που δεν είναι αυτά που είχα μάθει εγώ! Μόνο η εκτέλεση της Mireille Mathieu είναι τα λόγια που είχα μάθει μικρή. Επίσης, υπάρχει ένα τραγούδι που μου τραγουδούσε η Μαντάμ Μαίρη και το βρήκα στο Youtube μετά από πολλά χρόνια. Ήξερα μόνο τα λόγια του πρώτου μέρους. Υπέροχες μελωδίες, χαραγμένες στην ψυχή μου.

Mon beau sapin


Trois anges sont venus ce soir


Douce nuit, sainte nuit

Κάθε Χριστούγεννα μας έβαζε και μας η δασκάλα μελωδίες στα γαλλικά την τελευταία μέρα πριν τις διακοπές
 
petit papa noel θυμάμαι κι εγώ ένα γαλλικό τραγουδάκι αλλά τότε δεν ήξερα καθόλου γαλλικά πάντως μου έχει μείνει. αν έχω κέφι θα το ψάξω.
 
Πίσω
Μπλουζα