Αγαπημένη 80s Χριστουγεννιάτικη ταινία

Αγαπημένη 80s Χριστουγεννιάτικη ταινία

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Scrooged

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • A Christmas Story

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • A Christmas Carol

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • I Believe in Santa Claus

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Santa Claus: The Movie

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • A Muppet Family Christmas

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • The Night They Saved Christmas

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0
Εχμ... Gremlins για μένα... :D

Ξέρω, δεν υπάρχει στη λίστα, οπότε ψήφο faux δε δίνω... :D
 
Στο άλλο thread έχω ψηφίσει και εγώ Gremlins... :D

Αλλα απο τη συγκεκριμένη λίστα πάντως ψηφίζω Scrooged με κλειστά μάτια :)
 
TallMan είπε:
Scrooged μακράν! Ο Bill Murray δίνει ρεσιτάλ σε μια πολύ πετυχημένη μοντέρνα εκδοχή της ιστορίας!
scrooged.jpg


LOL για το Die Hard.

Αν βάζαμε και ταινίες των 90's η παρακάτω ταινία για μένα είναι αξεπέραστη.

nightmare_before_christmas.jpg


Το MEGA παραδοσιακά εδώ και αρκετά χρόνια την προβάλλει κάθε βράδυ Χριστουγέννων... :)
Πολυ ώραία η επιλογή ταινιών, αλλά ο κατάλογος σαφώς και είναι μακρύτερος! Τέλος πάντων, απ τις πιο πάνω σίγουρα ξεχωρίζει η Νύχτα των Φαντασμάτων (Scrooged) μαζί με το Τρελλό Θηριοτροφείο (National Lampoon's Christmas Vacation) του ακόμη πιο τρελλού Τσέβυ Τσέις. Και οι δύο πρωταγωνιστές, Μπίλ Μάρευ και Τσέβυ Τσέις σ αυτές τις ταινίες δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Αρα, για μένα, είναι και οι δυό ισάξιες και αγαπημένες. Ψήφισα όμως το...μεταλλαγμένο αριστουργηματικό παραμύθι του Ντίκενς, λόγω του ότι αποτελούσε η πιό αγαπημενη μου Χριστουγεννιάτικη Ιστορία των παιδικών μου χρόνων. Τα μηνύματα που απορρέουν απ την ιστορία αυτή, είναι αθάνατα και διαχρονικά. Ο Μπίλ Μάρευ, απλώς τα έδωσε με χιούμορ, κάτι που ξέρει πάρα πολύ καλά να κάνει.
 
Διαμαρτύρομαι διότι απουσιάζει το Star Wars - Holiday Special από τη λίστα των επιλογών! :)

Το έδειχνε η ΕΡΤ.
 
Κακως διαμαρτυρεσαι διοτι ειναι του 1978 και εδω ψηφιζουμε για 80s :p
 
Κρίμα που το περιορίσαμε στα 80'ς.

Οι προηγούμενες δεκαετίες είχαν δώσει "διαμάντια" όπως "Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΑΚΤΑΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΕΙΑΝΟΥΣ" !

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
One magic Christmas

Και ένα ίσως λιγότερο γνωστό αλλά χριστουγεννιάτικο έργο του '80:


One magic Christmas


http://www.imdb.com/title/tt0089731/

Για αυτούς που θέλουν να "πιστέψουν"! Δεν έχει πάρει και τις καλύτερες κριτικές, αξίζει πιστεύω όμως να το δει κανείς... #)
 
Scrooged χαλαρά...έχει πιάσει εκπληκτικά το θέμα!

Θυμάστε το τραγούδι "put a little love in your heart" με την Annie Lennox και τον Al Green!

Όσοι δεν το ξέρετε ακούστε το στο youtube πάραυτα!
 
Χμμ.. καμια απο τις παραπανω..

Η αγαπημενη μου χριστουγενιατικη ταινια ειναι η "The Snowman" (1982).

the-snowman-raymond-briggs-film.jpg
the-snowman-raymond-briggs-film.jpg

Περιεχει και ενα απο τα αγαπημενα μου κομματια, το Walking in the Air [edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Ακομα και τωρα κοτζαμ μαντραχαλος δισταζω να την δω γιατι παντα βουρκωνω οταν λιωνει ο χιονανθρωπος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαντάζομαι σκηνικό, παντρεμένος π.χ άνθρωπος γύρω στα 35-40 να κλαίει μπροστά στη τηλεόραση, να τον ρωτάει η γυναίκα του "αγάπη μου γιατί κλαίς;" και η απάντηση: "έεεεεεελιωσε ο χιονανθρωποοοοοός" :p :D - Αλλά τι να κάνουμε, έτσι είμαστε, πάντα παιδία :)
 
Predator. Σκότωσε τα πάντα, μαζί και το πνεύμα των χριστουγέννων.

Άριστο!

predator.jpg
predator.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ξεχνάμε... Πέρα από τον υπέροχο Bill Murray, μέρος της ατμόσφαιρας του Scrooged (1998 ) οφείλεται στη μουσική του Danny Elfman. Ίσως το πρώτο score του που είχε αυτό το "dark christmas" ήχο, κάτι σαν προκάτοχος του Ψαλιδοχέρη (1990), του Batman Returns (1992) και του Χριστουγεννιάτικου Εφιάλτη (1993).
 
Aπο ολες, εχω δει μονο τις τρεις και ισως γι' αυτο η ψηφος μου να μην πηγε εκει οπου θα πηγαινε αν ειχα δει και τις οκτω.

Christmas Carol, λοιπον απο μενα!

Μιλαμε για ταινιες δεκαετιας του '80 και παρηγοριεμαι οτι μονο γι' αυτο λειπει η πιο αγαπημενη μου: While You Were Sleeping, του 1995, με τη Sandra Bullock.
 
bambinella 100 είπε:
Aπο ολες, εχω δει μονο τις τρεις και ισως γι' αυτο η ψηφος μου να μην πηγε εκει οπου θα πηγαινε αν ειχα δει και τις οκτω.Christmas Carol, λοιπον απο μενα!

Μιλαμε για ταινιες δεκαετιας του '80 και παρηγοριεμαι οτι μονο γι' αυτο λειπει η πιο αγαπημενη μου: While You Were Sleeping, του 1995, με τη Sandra Bullock.
#) παρομοίως!
 
εχουμε ξεχασει και τις μικρες κυριες, με την Σαραντον και την Ραιντερ το 94' Χριστουγεννα ξετυλιγονταν η ιστορία..και ηταν και πανέμορφη..
 
Από μένα το Scrooged.
 
National Lampoon's Christmas Vacation με χιλια και δεν υπαρχει σκηνη που να μην σκασω στα γελια.Απιστευτη κωμωδια.
 
Πίσω
Μπλουζα