Αγαπημένη SEGA κονσόλα (και γιατί)

Saturn για μένα. Πανέμορφο, αδικημένο, παιχνιδάρες και Segata Sanshiro.

Fly plaything, fly...
 
Ψηφισα το "Άλλο/Τίποτα και λοιπά" επειδη περιμενω οπως ολοι οι φιλοι της εταιρειας την κυκλοφορια του Dreamcast2 στις 13/13/13...

Κατα τα αλλα μεταξυ των υπαρχοντων μηχανηματων της κλαψοεταιρειας προτιμω το κλασσικο dreamcast για καποια εκπληκτικα παιχνιδια (shenmue,Shikigami no shiro κλπ)
 
Το megadrive φυσικα γιατι ειναι μακραν η πιο επιτυχημενη κονσολα της εταιριας.
 
To Multi-Mega δε βλέπω...
 
Mega Drive και από εμένα !

Ντάξει, και το Dreamcast, και το Saturn τα αγαπάω, αλλά Ζ80, 68000 και Yamaha YM2612 είναι η αποθέωση τη arcade ρετρίλας for me !
 
DINO είπε:
Τεύχος 33 - Φεβρουάριος 1993Θα ακολουθήσει φωτό αύριο (αν δε το ξεχάσω) ;)
Ευχαριστώ για την πληροφορία DINO! Εάν καταφέρεις και ανεβάσεις φωτο θα στο χρωστάω φιλαράκι! :D
 
Saturn από εμένα αν και έχουν περάσει από τα

χεράκια μου όλες στη εποχή τους,για τους εξής τέσσερις λόγους:

Panzer dragoon series ,

sega rally 1,

virtua fighter 2

και daytona usa!!!

Πραγματικά πολλά σάλια μας είχαν τρέξει με τις γραφικάρες

που είχε...σκέτη πόρωση!!!!
 
DarkSynbios είπε:
Επελεξε Mega CD η Mega drive, το ιδιο ειναι! :D
Ε,όχι και το ίδιο. :)

Εγώ αν και η πρώτη μου κονσόλα ήταν το Game boy και έχοντας κάποια στιγμή και Master System και Mega Drive ψήφισα Game Gear καθώς η αίσθηση του (πρώτου για μένα) έγχρωμου φορητού θα μείνει πάντα χαραγμένη και συν τοις άλλοις είναι μια κονσόλα που μου αρέσουν πολλά παιχνίδια της.
 
Αφού είχα μόνο το game gear το ψηφίζω και ως αγαπημένη sega κονσόλα. Το είχα λιώσει κυριολεκτικά στο παίξιμο και ακόμα και τώρα που το ζωντάνεψε ο johnny19818



εκεί θα παίξω ένα MORTAL KOMBAT 1 και το αγαπημένο μου αν και με κάκιστες κριτικές παιχνίδι Asterix and the secret mission!
 
Ποοοολυ δύσκολη απόφαση! Όταν πρωτοπήρα το master system II , μαγικά Χριστούγεννα στο Παρίσι, νόμιζα πως ολοκληρώθηκα στο gaming περνώντας από τον zx spectrum στην 8bit Sega. Alex kid και shinobi με κατέστρεψαν! Ατελείωτο κάψιμο μόνος η με φίλους. Μέχρι που είδα το megadrive στο Minion. Αρρώστησα...Sonic, ταχύτητα, χρώματα και λίγο πιο κάτω το επικό strider! Οι αναμνήσεις μου και οι ατέλειωτες ώρες ταξιδιού στα υπέροχα παιχνίδια του megadrive θα είναι για πάντα χαραγμένες στο μυαλό μου. Και η αναμονή για το street fighter 2 .... Πίστευα πως εύκολα θα διάλεγα αυτό το κερατάκι ως αγαπημένη κονσόλα. Ούτε το φοβερό Saturn θα μπορούσε να το περάσει γιατί το απέκτησα πολύ αργότερα και οι τίτλοι που έχω δεν μπορούν να υπερνικήσουν (ακόμα παλεύω να πάρω κάποιους must τίτλους). Κι'ομως ..... υπάρχει κάτι πιο πάνω από το megadrive μου.... Το dreamcast! Τι να πω.... Ότι και να έζησα πριν .... τα θόλωσε αυτός ο 128bit διάολος. Κεραυνοβόλος έρωτας, μαγεία, δύναμη, πρωτοπορία, τεχνοτροπίες πολύ μπροστά για την εποχή του, αδικημένο από την ίδια την Sega και τα 2 top αγαπημένα μου games (grandia 2 και skies of arcadia) φέρνουν το dreamcast πρώτο στην καρδιά μου. Συγγνώμη MS και Saturn. Sega....πρώτη αγαπη και παντοτινή
 
Πίσω
Μπλουζα