Αγαπημένη Superman κινηματογραφική ταινία

Αγαπημένη Superman κινηματογραφική ταινία

  • Superman I

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Superman II

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Superman II Donner cut

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Superman III

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Superman IV

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Superman Returns

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Man of Steel

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0
Superman 2 (1980). Μου άρεσε η σύγκρουση με τους 3 κακούς, από τον πλανήτη του Σούπερμαν . Μετά άρχισε η κατηφόρα για την σειρά ( ειδικά το 4 ήταν απαράδεκτο). Με το Donner cut τι παίζει;
 
Περιεχει περισσοτερες σκηνες (αυτες που εκοψε ο Lester). Δες εδω
 
Kneeeeeeeel before Zod,με δευτερη επιλογη το 3 λογω του Computing theme των 80ς.


Επικες μαχες στο 2(εχω το DVD και με τις δυο εκδοσεις της ταινιας),το πρωτο ηταν snoosefest και με το 4ο να βλεπετε μονο στα 80ς.Τα καινουργια απαξιω να τα σχολιασω.





 
Ψηφισα και εγω το Superman ΙΙ. Το εριξα στο Donner Cut διοτι ηταν πιο πληρες και χορταστικο.

Παντως η εναρξη του Superman I παραμενει απο τις καλυτερες ολων των εποχων.

Και το Superman ΙΙΙ παντως ηταν ΟΚ αν εξαιρεσεις τα γελοια εφε (δεν με χαλασε ο Prior και ηταν και κομπιουτεριστικο)

Το Superman IV ηταν απλα αισχος.

Τα δυο φρεσκα δεν τα εχω δει...

BTW πως σαραβαλιασε ετσι η Lois (Margot Kidder)?? Αντιθετως η Lana (Annete O' Toole) που ειναι συνομιλικη της, ειναι μια χαρα!
 
Aς μνημονευσουμε και το Supergirl ,την ξαδερφη του Σουπ απο τους ιδιους παραγωγους.

 
Superman I και ξερό ψωμί. Καταπληκτική έναρξη -συμφωνώ απολύτως, Wally-, υπέροχο καστ, φρεσκάδα, αισθητική δεκαετίας '70. Και το Superman ΙΙ αρκετά καλό. Το Superman IV είναι μακράν η χειρότερη ταινία της σειράς.
 
Θυμάμαι ότι το Superman II ήταν καταχωρημένο στο βιβλίο Guinness του 1983.

Είχε μια φωτογραφία και έγραφε ότι "σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες φήμες το S II κόστισε 100 εκ. δολάρια".

Εκείνο το βιβλίο, πολύ χοντρό και ασπρόμαυρο, ήταν πολύ διαφορετικό από τα αντίστοιχα που κυκλοφορούν σήμερα....

-
 
Σουπερμαν ΙΙ δαγκωτο. Αλλα και ενα σχολιο για το συνολικο soundtrack, που στο Man of Steel εχει φτασει σε απιστευτα επιπεδα. Ο Χανς Ζιμερ στα καλυτερα του.
 
Όλα με τον Christopher Reeve! :wub:

Επειδή όμως πρέπει να ψηφίσω ένα: ποιο είναι αυτό με το Νιαγάρα? Το 2 ή το 3? :)
 
Φυσικά το 2. Είναι και το πρώτο που είχα δει εγώ (ίσως και η πρώτη live action ταινία με σουπερήρωες που έβλεπα ποτέ) οπότε φυσικά θα ψηφίσω αυτό. Το Σουπεργκερλ είναι τόσο κακή ταινία που μόνο το Σούπερμαν 4 μπόρεσε να το ξεπεράσει. Το Σούπερμαν η επιστροφή είναι απλά αδιάφορη.
 
Εγώ είμαι συναισθηματικά δεμένος με τις δύο πρώτες ταινίες, τις οποίες έβλεπα μικρός σε βιντεοκασέτες. Αλλά αν το δούμε αντικειμενικά, το Man of Steel είναι μακράν η καλύτερη μεταφορά στη μεγάλη οθόνη, έτη φωτός μπροστά.
 
D@redevil είπε:
Όλα με τον Christopher Reeve! :wub:
Επειδή όμως πρέπει να ψηφίσω ένα: ποιο είναι αυτό με το Νιαγάρα? Το 2 ή το 3? :)
Στο 2 ήταν η σκηνή με


Και γω το 2 ψηφίζω χωρίς όμως να έχω δει, ακόμα, τα 2 τελευταία
 
A, πολύ ωραία! Οπότε, το 2 και για μένα! :D
 
Έβαλα το 3 λόγω περιεχομένου. Σε αυτή την ταινία τοποθετήθηκε άκομψα όλη η αντίληψη του μέσου ανθρώπου για τους ηλεκτρονικούς εγκεφάλους και τους χειριστές τους τη δεκατία του 80.

Η έννοια του ανθρώπου-μεγαλοφύιας που υποτίθεται οτι κρύβει μέσα του κάποιο ταλέντο και απλά χρείαζεται ένα πληκτρολόγιο για να το εκδηλώσει συν οτι αυτά τα μαραφέτια μπορούν να κάνουν σχεδόν αυτόματα τα πάντα.
 
Superman I απο εμενα. :)

To original μετραει αλλιως...πως να το κανουμε? :cool:

Ειδα προσφατα το Man of Steel...και δεν μπορω να οτι με εντυπωσιασε... :precry:

Οκ,ενταξει...τουμπανιασμενος καργα ο Henry Cavill αλλα δεν με επεισε σαν Superman... :xm: ...και γενικα η ολη ταινια

εδινε την αισθηση οτι κατι πηγαινε στραβα... :wait2:
 
Σουπερμαν 2 και απο εμενα...
 
Έχω πολλά χρόνια να δω Superman αλλά από τα λίγα που θυμάμαι το 2 μου άρεσε (κι αυτό ψήφισα κιόλας) που ήταν ο Ζοντ και η παρέα του.
 
Το 2 και μενα αλλα σε γενικες γραμμες δεν τρελενομαι κιολας με τον superman.Δεν τον πολυπαω γενικοτερα σε σχεση με αλλους σουπερ ηρωες.
 
Πίσω
Μπλουζα