Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Στη σελίδα της λιφο πέτυχα ωραία σειρά από έγχρωμες φωτο από σκηνές από ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες. Ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά και ότι η πλειοψηφία δεν γουστάρει τον επιχρωματισμό των ασπρόμαυρων ταινιών. Εγώ τον βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα και είμαι σίγουρος ότι αν τότε υπήρχε η δυνατότητα να γυρίζονται εξ αρχής έγχρωμες οι ταινίες, θα γυρίζονταν. Εξ άλλου αν ήταν τόσο καλές και ρομαντικές και δεν ξερω γω τι οι ασπρόμαυρες γιατί άραγε δεν γυρίζονται πλέον; Όπως και να'χει, όσοι αγαπάτε τον επιχρωματισμό βυθιστείτε οι υπόλοιποι φρίξτε:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποιος θα το έλεγε ότι κάμποσα χρόνια μετά θα τρέλαινε τους άντρες στο πέρασμά της και θα αποκτούσε τον τίτλο της "βασίλισσας της νύχτας" ( της αθηναϊκής κι όχι μόνο).
Χρόνια σου πολλά θεά Ζωζώ! Να είσαι καλά και πάντα να μας εμπνέεις το πάθος και την αισιοδοξία για τη ζωή!
 
Στη σελίδα της λιφο πέτυχα ωραία σειρά από έγχρωμες φωτο από σκηνές από ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες. Ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά και ότι η πλειοψηφία δεν γουστάρει τον επιχρωματισμό των ασπρόμαυρων ταινιών. Εγώ τον βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα και είμαι σίγουρος ότι αν τότε υπήρχε η δυνατότητα να γυρίζονται εξ αρχής έγχρωμες οι ταινίες, θα γυρίζονταν. Εξ άλλου αν ήταν τόσο καλές και ρομαντικές και δεν ξερω γω τι οι ασπρόμαυρες γιατί άραγε δεν γυρίζονται πλέον; Όπως και να'χει, όσοι αγαπάτε τον επιχρωματισμό βυθιστείτε οι υπόλοιποι φρίξτε:

Χρόνια αναρωτιόμουν τι χρώμα είχε η καταπληκτική ολόσωμη φόρμα που φοράει η Βλαχοπούλου στην τρελή σαραντάρα!!!
 
Αυτή η φωτογραφία είναι από την ανάγνωση του θεατρικού έργου "Απιστίες" (σ.σ. σχετικό thread "Απιστίες") του Νίκου Τσιφόρου το 1960 στο Θέατρο Σαμαρτζή, ή αλλιώς "Δέκα μέρες στο Παρίσι" όπως μεταφέρθηκε στο σινεμά το 1962.
Ο Νίκος Σταυρίδης (Βάσος) και ο Γιάννης Μαλούχος (ψευτογιατρός Βαγγέλας) ήταν οι μόνοι που έπαιξαν τους ίδιους ρόλους κι στην ταινία. Όλο το υπόλοιπο cast είχε αλλάξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα