Αγαπημένος σας συνθέτης τραγουδιών-μουσικής για video games?ο

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13
Η μουσική σε ένα παιχνίδι παίζει απίστευτα σημαντικό ρόλο.Πόσους πόντους θα έχανε πχ το silent hill αν δέν είχε αυτήν την "άρρωστη" μουσική υπόκρουση δημιουργημα του Akira Yamaoka?ή ακομά το super metoid τι θα ήταν χωρίς αυτήν την νοσηρή/υποχθόνια ηχητική επένδυση που πετάγεται απο τα ηχεία μας?Οπότε Retro-μανιακοί gamers ποιος είναι ο αγαπημένος σας συνθέτης?Ποιανού το μουσικό έργο σας έχει στοιχειώσει και σας έχει αναγκάσει να αγοράσετε/κατεβάσετε την μουσική ενός βιντεοπαιχνιδιού έτσι ώστε να την απολαμβάνετε ακόμα και όταν δεν παίζετε κάποιο παιχνίδι?Σαφώς και ο καθένας απο εμάς είμαι σίγουρος πώς έχει πάνω απο έναν συνθέτη στο μυαλό αλλά όοοοοχιιιιι...Μόνο ΕΝΑΝ θέλω να πείτε έτσι για να έχει και λίγο νόημα το όλο ερώτημα :cool:

Προσωπικά μιλώντας ο αγαπημένος μου όλως είναι ο david wise. Ο συνθέτης πίσω από τα battletoads και donkey kong country(και πολλών άλλων).Για μένα ο wise έχει γράψει/συνθέσει το καλύτερο video game soundtrack όλων των εποχών και μιλάω για το Donkey kong country 2.Ένα πραγματικό αριστούργημα που το απολαμβάνω συχνά

Υ.Γ Αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα να διαγραφεί το παρόν με συνοπτικές διαδικασίες
 
Ο πρωτος στις προτιμησεις μου ειναι ο Huelsbeck.

Great Bath και Concerto for Laser and Enemies σε HiFi...Priceless

Θα επανελθω με τους επομενους (ειμαι με tablet και δεν βολευει)
 
Αkira Yamaoka απλά και συνετά...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα