Αγαπημένο Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο Ελληνικής σειράς

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.289
Ποιο Χριστουγεννιατικο/Πρωτοχρονιατικο επεισοδιο απο Ελληνικη σειρα θυμαστε και συμπαθειτε ιδιαιτερως?

Δεν το κανω ακομα δημοψηφισμα. Ισως οταν μαζευτουν τιτλοι, αναμνησεις και ατακες να αναρτησω μια.

Η πρωτη που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το Πρωτοχρονιατικο 3 Χαριτες οπου οι 3 γυναικες κλεινονται με εναν Αγιο Βασιλη (ο μακαριτης Ευθυμιου) παραμονη Πρωτοχρονιας στο ασανσερ.

Ο Αγιος Βασιλης παθαινει κριση πανικου και οι Χαριτες φρικαρουν επειδη φοβουνται οτι ο ευτραφης κυριος θα εξαντλησει το οξυγονο στο θαλαμο.

Οταν ηρεμει παει να την πεσει στα σοκολατακια αλλα και παλι οι 3 Χαριτες αντιδρουν απο το φοβο μην παχυνει και σπασει το συρματοσχοινο.

Στο τελος γινονται λιωμα με τη σαμπανια.
 
Εμένα μου άρεσαν τα απλά Απαράδεκτα Χριστούγεννα, που πήγαν στη Δήμητρα παιδάκια να πουν τα κάλαντα, τους έκλεψαν την καφετιέρα και την πούλησαν στον κύριο Βασίλη ο οποίος τους την έκανε δώρο πίσω σπασμένη!
 
Το καλυτερο για μενα ηταν το χριστουγεννιατικο επεισοδιο - μαμουθ απο τη σειρα Οι Μεν και Οι Δεν.

Ξεκιναει απο τα Χριστουγεννα της δεκαετιας του '20 και φτανει μεχρι δεκαετια του '90. Σε ολη αυτη τη διαδρομη περνουν ιστορικα και πολιτικα γεγονοτα, ηθη, μοδες, τραγουδια, απο ολες τις εποχες. Κι ολα αυτα μεσα απο το πρισμα του μοναδικου χιουμορ που ειχε αυτη η υπεροχη σειρα!
 
Θα συμφονήσω με τους προλαλήσαντες.

Το εορταστικό ''ΜΕΝ και ΔΕΝ'' δεν το θυμάμε και πολύ καλά (ίσως γιατι δεν πέχτικε σε επανάληψη συχνότερα απο τα άλλα), αλλά απο το λίγο που θυμάμε ειταν κάτι σαν μιουζικαλ.

Για αυτό έχω κρατίσει (φισικά) το χριστουγεννιατικο ,απο τους ''απαραδεκτους'' ,οπως ειπε και ο audiodee.

Μου αρεσε το επεισοδειο, και οχι μόνο η σκηνη με τα κάλαντα, εκει που παραγείλανε ετοιμο φαγητο απο ταβέρνα για το ρεβεγιόν (οπου λεγοτανε τα...27 αδέρφια) και το κατάλαβαν όλοι!

Και μετά στην ανταλλαγή των δώρων οπου εγιναν λάθη και παρεξηγήσεις.
 
Και εμενα το αγαπημενο μου χριστουγεννιατικο επεισοδιο ειναι απο τις τρεις χαριτες!!!!! :D

Πρωτα με τα τσιμεντενια μελομακαρονα της Μπεμπεκας,μετα με το γυρτο δεντρο της Ολγας,μετα ο εγκλωβισμος στο ανσασερ και τελος το παρτυ στο σπιτι οπου ολοι χορευουν το I am your baby tonight της Whitney Houston!!! :clap:
 
Μην ξεχνάμε τα εξαιρετικά εορταστικά επεισόδια του "Δις Εξαμαρτείν" που ήταν σκηνοθετημένα σαν παλιά ταινία. Συμμετείχαν η Κατ. Κούκα, ο Κώστας Μακεδόνας και διάφοροι άλλοι. Πολύ γέλιο και τραγούδι από το γνωστό παρεάκι.

Εξίσου ωραίο και το χιλιοπαιγμένο "Σ' αγαπώ, Μ' Αγαπάς" με τους Δήμητρα-Θοδωρή σε διάφορους ρόλους ζευγαριών στην ιστορία.

Γενικώς όμως, οι κωμωδίες στα 90s διέθεταν πολύ καλά Χριστουγεννιάτικα - Πρωτοχρονιάτικα επεισόδια, όλα πάνω κάτω στο ίδιο μοτίβο, που όμως χάριζαν ευχαρίστηση στον τηλεθεατή.
 
Εμένα μου αρέσουν όλα αυτά που αναφέρατε.
 
Το επεισόδιο των Απαράδεκτων "Απαράδεκτη Πρωτοχρονιά" είναι από τα αγαπημένα μου εορταστικά επεισόδια σειρών. Πέρυσι την Πρωτοχρονιά το είδα πρώτη φορά και ξεκαρδίστηκα στα γέλια.

Επίσης των Μεν και Δεν (πολλά εορταστικά Christmas επεισόδια υπήρξαν) αλλά με το μεγάλης διάρκειας επεισόδιο που παρέλασαν οι (Αλέξια, Σταμάτης Κραουνάκης, Δούκισσα, Γιάννης Σαββιδάκης, Λία Βίσση κ.α.) . Το 1996 μέχρι το 2005 το έπαιζε συχνά ο ΑΝΤ1 στα εορταστικά απογεύματα του Σαββατοκύριακου.

Τέλος θα προσθέσω το εορταστικό επεισόδιο της σειράς "Της Ελλάδος τα Παιδιά" που ήταν κι αυτό μεγάλης διάρκειας και είχε guest την Ναταλία Τσαλίκη, τον Τάκη Βαμβακίδη (Πλάτσα Πλάτσα Πλούτσα) και τον Κώστα Μακεδόνα. Το επεισόδιο είχε τίτλο "Χριστούγεννα στον Αέρα".

Στενοχωριέμαι που τα ιδιωτικά κανάλια προτιμούν σκουπίδια και ταινίες χιλιοπαιγμένες και τα θρυλικά σίριαλ τα πετάει στην ζώνη του λυκόφωτος a.k.a. The Twilight Zone.

Καλές γιορτές.
 
Τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά του Κακομοίρογλου, τα θυμάται κανένας; :biglaugh:

 
ναι των Αμάν, και αυτό επίσης θυμόμαστε

http://www.youtube.com/watch?v=Nbuga6uFowo

και τα 2 εορταστικά επεισόδια των Εγκλημάτων: το πρώτο το Χριστουγεννιάτικο με την αλησμόνητη σκηνή

και το πρωτοχρονιάτικο που είναι το δεύτερο που παίχτηκε 2 φορές στην tv , με πολλούς guest (Ζαχαράτος, Κραουνάκης κ.α.)
 
απο το χριστουγεννιατικο των εγκληματων μου εχει μεινει αυτη η κορυφαια σκηνη

επισης θυμαμαι μια τηλεταινια που ειχε κανει ο ρωμας με τιτλο για παντα μαζι που επαιζαν πολοι γνωστοι ηθοποιοι μεσα και εδειχνε καποιους παλιους συμμαθητες που εκαναν reunion στο σπιτι ενος απο αυτους για τα χριστουγεννα
 
τώρα που είπες Χάρη Ρώμα, είδα το απόγευμα το εορταστικό επεισόδιο της χιλιοπαιγμένης πετυχημένης σειράς Κωνσταντίνου και Ελένης με τίτλο "Ο πιο καλός δημότης είμαι εγώ'. Εύστοχες ατάκες είχε το επεισόδιο αυτό και αστείες σκηνές λες και βλέπεις αμερικάνικο σίριαλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου άρεσε το χριστουγενιάτικο επεισόδιο από τη σειρά ''Της Ελλάδος τα παιδιά'' με τίτλο ''Χριστούγεννα στον αέρα'' επειδή είχε ωραία τραγούδια...
 
Υπάρχει και άλλο ένα επεισόδιο "Οι Μεν και οι Δεν" που εκτυλίσσεται Χριστούγεννα.

Λέγεται 'Κυνηγοί Ταλέντων' και εμφανίζεται η Γλυκερία και η super trash προσωπικότης Καρλότα.

http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=_gp_q_pw_s_gz_c38%3d
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης οι Εμείς κι Εμείς είχαν κάνει ένα Χριστουγεννιάτικο σόου όπου μάλιστα αναπολούσαν τα εφηβικά 70s πάρτυ τους. Δείχνει την απαράδεκτη μόδα στα ρούχα των 70s και με τί τραγούδια διασκέδαζαν όπως Δάκη, Πασχάλη κτλ. Προσωπικά μου άρεσε κι εμένα των Απαράδεκτων. Πως εξηγείτε το γεγονός ότι αυτά δε συμβαίνουν στις μέρες μας? Δεν έχω δει δηλαδή Χριστουγεννιάτικο επείσόδιο του "Βασιλιάδες" π.χ. με καλεσμένους κτλ. Θα μου πεις " No money, no honey"...
 
Το Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο στη σειρά " Της Ελλάδος τα παιδιά ". Που ξεμένουν σε ένα στρατόπεδο, στην μέση του πουθενά...
 
johnny19818 είπε:
Πως εξηγείτε το γεγονός ότι αυτά δε συμβαίνουν στις μέρες μας? Δεν έχω δει δηλαδή Χριστουγεννιάτικο επείσόδιο του "Βασιλιάδες" π.χ. με καλεσμένους κτλ. Θα μου πεις " No money, no honey"...
Αρχικά, τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν ελληνικές τηλεοπτικές σειρές σε τέτοια έκταση όπως παλιότερα.

Οι παραγωγές είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Από αυτές τις παραγωγές, η πλειοψηφία είναι ξένα φορμάτ, και όχι 100% ελληνικό σενάριο, άρα είναι ψιλοστάνταρ τι μπορούν να χωρέσουν και τι όχι στο σενάριο.

Κατόπιν, αυτές οι σειρές έχουν πλοκή που συνεχίζεται και όχι αυτοτελή επεισόδια. Επειδή, λοιπόν, δεν ξέρουν πότε θα παίξει τελικά η σειρά, δεν κάνουν αναφορές σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές (βλέπε γιορτές ή εποχές). Γιατί αν τη σειρά την ξεκινήσουν Μάρτη (όπως συνήθως κάνουν, για να τους βγαίνουν και λιγότερα επεισόδια σε παραγωγή), δε μπορεί να λέει κάποια στιγμή κατά το Μάιο "Καλά Χριστούγεννα" :p Γιατί δε θα μπορούν να βγάλουν το επεισόδιο, αν είναι καθοριστικό για την εξέλιξη της πλοκής.

Γενικά υπάρχει ένα τεράστιο θέμα με τις παραγωγές και τον προγραμματισμό. Δεν είναι όπως παλιότερα, που τα κανάλια φρόντιζαν να γυριστούν ήδη από το καλοκαίρι κάποια επεισόδια των σειρών, ώστε να ξεκινήσουν Οκτώβρη και να τελειώσουν Μάη/Ιούνη. Τότε υπήρχε σταθερός προγραμματισμός. Ήξεραν πότε ξεκινά η σειρά, πόσα επεισόδια έχουν μέχρι τα Χριστούγεννα, και άρχιζαν τις ετοιμασίες.

Πλέον δεν είναι τίποτα σίγουρο. Τα κανάλια προσπαθούν με άλλα προγράμματα να γεμίσουν το πρόγραμμα, και σε περίπτωση που τολμήσουν να κάνουν ελληνική σειρά, ξεκινάνε την παραγωγή σχεδόν τελευταία στιγμή.
 
nwntas είπε:
Αρχικά, τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν ελληνικές τηλεοπτικές σειρές σε τέτοια έκταση όπως παλιότερα.Οι παραγωγές είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Από αυτές τις παραγωγές, η πλειοψηφία είναι ξένα φορμάτ, και όχι 100% ελληνικό σενάριο, άρα είναι ψιλοστάνταρ τι μπορούν να χωρέσουν και τι όχι στο σενάριο.

Κατόπιν, αυτές οι σειρές έχουν πλοκή που συνεχίζεται και όχι αυτοτελή επεισόδια. Επειδή, λοιπόν, δεν ξέρουν πότε θα παίξει τελικά η σειρά, δεν κάνουν αναφορές σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές (βλέπε γιορτές ή εποχές). Γιατί αν τη σειρά την ξεκινήσουν Μάρτη (όπως συνήθως κάνουν, για να τους βγαίνουν και λιγότερα επεισόδια σε παραγωγή), δε μπορεί να λέει κάποια στιγμή κατά το Μάιο "Καλά Χριστούγεννα" :p Γιατί δε θα μπορούν να βγάλουν το επεισόδιο, αν είναι καθοριστικό για την εξέλιξη της πλοκής.

Γενικά υπάρχει ένα τεράστιο θέμα με τις παραγωγές και τον προγραμματισμό. Δεν είναι όπως παλιότερα, που τα κανάλια φρόντιζαν να γυριστούν ήδη από το καλοκαίρι κάποια επεισόδια των σειρών, ώστε να ξεκινήσουν Οκτώβρη και να τελειώσουν Μάη/Ιούνη. Τότε υπήρχε σταθερός προγραμματισμός. Ήξεραν πότε ξεκινά η σειρά, πόσα επεισόδια έχουν μέχρι τα Χριστούγεννα, και άρχιζαν τις ετοιμασίες.

Πλέον δεν είναι τίποτα σίγουρο. Τα κανάλια προσπαθούν με άλλα προγράμματα να γεμίσουν το πρόγραμμα, και σε περίπτωση που τολμήσουν να κάνουν ελληνική σειρά, ξεκινάνε την παραγωγή σχεδόν τελευταία στιγμή.
Σημειωτέον ότι από σειρές βλέπω μόνο το "μην αρχίζεις τη μουρμούρα" λίγο. Τώρα που το σκέφτομαι όμως αυτή είναι μια σειρά με αυτοτελή επεισόδια. Θα μπορούσε να είχαν ένα θεματικό επεισόδιο.
 
Πίσω
Μπλουζα