Αγαπημένο κορίτσι του Κώστα Βουτσά

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.519
Αντιδράσεις
28.123
Ο Κωστας Βουτσας ξεκινησε την κινηματογραφικη του καριερα το καλοκαιρι του 1958 με την ταινια της Φινος Φιλμ, Η κυρα μας η μαμμη.

Στην εταιρια αυτη και υπο τη σκηνοθετικη ματια του Γιαννη Δαλιανιδη, μεσα σε ελαχιστα χρονια εγινε διασημος. Στα τελη της δεκαετιας του '60 ο ηθοποιος στραφηκε στην εταιρια του Κωστα Καραγιαννη, καποια στιγμη επεστρεψε στο Φινο και εφυγε οριστικα το 1975 για να συνεχισει την πορεια του αλλου. Ο,τι κι αν εκανε ομως αργοτερα η και παραλληλα, ο Κωστας Βουτσας πηρε και εδωσε το στιγμα του στις κωμωδιες και τα μιουζικαλ του Δαλιανιδη που την εποχη εκεινη ηταν το σημα κατατεθεν της μεγαλης εταριας του Φινου.

Στην πληθωρα των ταινιων του ο Κωστας εγινε κινηματογραφικο ζευγαρι με πολλες νεαρες ηθοποιους. Κι ομως, αυτες που εδεσαν πιο πολυ μαζι του, αυτες που εμειναν περισσοτερο στο μυαλο και την καρδια μας σαν τα δικα του κοριτσια ηταν μονο τρεις και ολες μεσα απο τη Φινος Φιλμ.

Χλοη Λιασκου - Μερικοι το προτιμουν κρυο, Οι κληρονομοι, Κατι να καιει, Ραντεβου στον αερα, Κοριτσια για φιλημα.

Μαρθα Καραγιαννη - Ενα κοριτσι για δυο, Ξυπολητος πριγκηψ, Οι θαλασσιες οι χαντρες, Νυχτα γαμου, Μια κυρια στα μπουζουκια, Το ανθρωπακι.

Νορα Βαλσαμη - Γαμπρος απο το Λονδινο, Ο ψευτης, Για ποιον χτυπα η κουδουνα, Ο γοης.

Εσεις ποια απο τις τρεις συμπρωταγωνιστριες του Κωστα Βουτσα πιστευετε πως εκανε ωραιοτερο ζευγαρι μαζι του;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρίς καμία αμφισβήτηση νομίζω ταίριαζε γάντι με τη Μάρθα Καραγιάννη.
 
Και εγώ την Καραγιάννη θα επιλέξω. Θεωρώ ότι είχαν καλύτερη χημεία μεταξύ τους
 
Σαν χημεία ταίριαζε πράγματι με την Καραγιάννη. Αλλά ψήφισα "άλλη", τη Ζωή λάσκαρη σ' εκείνη την ταινία της Θεσσαλονίκης, για το κάπως διαφορετικό από τα συνηθισμένα του με το άλλο φύλο.
 
Βαλσάμη από εμένα.
 
Νόρα Βαλσάμη
 
Και εγω σαν Βαλσαμικος δεν θα μπορουσα να ψηφισω κατι αλλο....
 
Χμμ...δύσκολη επιλογή, αλλά θέλω να είμαι δίκαιη, οπότε παρ'όλο που θαυμάζω τη Νόρα σαν γυναικεία παρουσία στις ταινίες, επέλεξα τη Μάρθα Καραγιάννη. Ο αγαθός, γκαφατζής χαρακτήρας που έβγαζε ο Βουτσάς θεωρώ ότι έκανε ωραία αντίθεση με το δικό της πιο γκρινιάρικο προφίλ στους ρόλους, βγάζοντας ένα πολύ πιο όμορφο αποτέλεσμα προς τα έξω.
 
Θα συμφωνήσω με την πέρλα. Αν και προτιμώ γενικά τη Βαλσάμη, νομίζω ότι η Μάρθα Καραγιάννη του ταίριαζε περισσότερο.
 
Λατρεύω τη Νόρα Βαλσάμη, αλλά πιστεύω ότι ο Κώστας Βουτσάς έδενε περισσότερο με τη Μάρθα Καραγιάννη: το "Ανθρωπάκι" του Γιάννη Δαλιανίδη είναι μακράν η καλύτερη ταινία και των δύο.
 
Μάρθα Καραγιάννη!
 
Καίτη Παπανίκα για μένα! "Λούλα, παντόφλες"!
 
alkis21 είπε:
"Λούλα, παντόφλες"!
Γελάω μόνος μου σκεφτόμενος και μόνο το Βουτσά να λέει την ατάκα.

Επίσης με τη Σόφη Ζαννίνου στον Ιππότη της Λακκούβας ψιλοταίριαζαν.
 
Χλόη Λιάσκου: δεν μου άρεσε πολύ

Nόρα Βαλσάμη: γλυκιά φυσιογνωμία

μα προτιμώ τη Μάρθα Καραγιάννη ως συμπρωταγωνίστρια του Κώστα Βουτσά, μου αρέσει ειδικά στην κωμωδία ''Νύχτα γάμου''...
 
Βουτσάς + Καραγιάννη!....

Με τις άλλες, δεν υπήρχε χημεία....
 
Ψηφισα Χλοη Λιασκου... Στο "Μερικοι το προτιμουν κρυο" εδεναν πολυ!
 
Μαρθα Καραγιαννη ψηφισα κι εγω χωρις δευτερη σκεψη

πολυ ωραιο κινηματογραφικο ζευγαρι αλλα και τηλεοπτικο στη σειρα "ο Ανδροκλης και τα λιονταρια του"
 
perlastar είπε:
Χμμ...δύσκολη επιλογή, αλλά θέλω να είμαι δίκαιη, οπότε παρ'όλο που θαυμάζω τη Νόρα σαν γυναικεία παρουσία στις ταινίες, επέλεξα τη Μάρθα Καραγιάννη. Ο αγαθός, γκαφατζής χαρακτήρας που έβγαζε ο Βουτσάς θεωρώ ότι έκανε ωραία αντίθεση με το δικό της πιο γκρινιάρικο προφίλ στους ρόλους, βγάζοντας ένα πολύ πιο όμορφο αποτέλεσμα προς τα έξω.
Τα ειπε όλα η Περλα και γω Καραγιάννη, δεν μπορεσα ποτε να τον φανταστω με άλλη

Η Καραγιαννη εδενε και με Γεωργιτση κάνω λάθος;
 
Εγώ συμφωνώ μαζί σου Αριάδνη, όντως μου φαίνονταν ταιριαστοί ο Γεωργίτσης με την Καραγιάννη.
 
perlastar είπε:
Εγώ συμφωνώ μαζί σου Αριάδνη, όντως μου φαίνονταν ταιριαστοί ο Γεωργίτσης με την Καραγιάννη.
Κατά την γνωμη μου με αυτόν ταιριαζε περισσότερο
 
Πίσω
Μπλουζα