Αγαπημένο ρετρό φορτηγάκι

stayros είπε:
Toyota Hiace και απο εμενα! :) Το εβλεπα πιτσιρικας καθε μερα σχεδον οποτε μου εχει

τυπωθει στην μνημη ως το φορτηγακι του θειου μου

(μαραγκος στο επαγγελμα βλεπεται).

Το τι ντουλαπι ειχε μεταφερει αυτο το

φορτηγακι δεν λεγεται...πραγματικα

"σκυλι" στη δουλεια του! :)
Αλλη μια απο μενα στο "Τουότα"...

Το ειχε ο κολλητος του πατερα μου και ειναι επιπλοποιος.

Ειχε φτιαξει ολο το πατωμα αποθηκευτικο χωρο και απο πανω στρωματα για τις εκδρομες.

Για τις μεταφορες εβγαζε τα στρωματα.

Πολλες εκδρομες παρεα με αυτο το αυτοκινητο.

Παρεδωσε πνευμα και κινητηρα πριν 2 χρονια σε μια ανηφορα του Πηλιου.
 
Ωραίο θέμα παιδιά. Κατά την ταπεινή μου γνώμη όμως, νομίζω ότι το Nissan Vanette είναι πιο πρόσφατο από όλα τα προηγούμενα. Περίμενα το Toyota Liteace ας πούμε. Ίσως το μοντέλο που απεικονίζεται βέβαια είναι πιο πρόσφατο, τρόπον τινά, (μάλλον κατά το 1992) διότι ο θείος μου είχε ένα από το 1988 και από αυτό έχω αναμνήσεις. Δε σας λέω τίποτα! Ταχύτητες στο τιμόνι και του είχε βάλει μια περίοδο μία κόρνα που έκανε σαν αγελάδα. Σωστός κάουμπόυ ο θείος... Ένας ξάδερφος του θείου πάλι είχε το Volkswagen T2 (Camper εδώ). Εγώ παρόλαυτα θα ψηφίσω το Transporter καθώς αυτό το αμάξι πάντα με τραβούσε. Συγκεκριμένα το μοντέλο Westafalia με τα τετράγωνα φώτα. Έχω δει και κάτι μοντίφες με κινητήρα Subaru 2.000 κυβικά και πάνω που πάνε σφαίρα.
 
Το κλασικο αγαπημενο βαν της VW συνεχιζε τοσα χρονια να παραγεται στη Βραζιλια!

Φετος σταματα η παραγωγη του με την κυκλοφορια του "Kombi - Last Edition"

Το θελω κολασμενα!
 
Wally είπε:
Το κλασικο αγαπημενο βαν της VW συνεχιζε τοσα χρονια να παραγεται στη Βραζιλια!
Φετος σταματα η παραγωγη του με την κυκλοφορια του "Kombi - Last Edition"

Το θελω κολασμενα!
Στη Βραζιλία ακόμη παράγουν το VW, επί χρόνια κυκλοφορούσε το Sega Master System ενώ σε όλο τον κόσμο είχε σταματήσει προ πολλού και το Playstation 2 επισήμως κυκλοφόρησε τέλη του 2009. Τι γίνεται σε αυτή τη χώρα? Είναι περίεργοι αυτοί οι Βραζιλιάνοι!!!
 
Toyota Hiace δίχως δεύτερη σκέψη και το πιο παλιό που ήταν με τα διπλά στρογγυλά εμπρός φωτιστικά. Ο λόγος, το είχε ο father στα '80s λόγω εργασίας και το έφερνε συχνά και στο σπίτι(όχι μέσα ντε)! Έμπαινε όλη η οικογένεια και αλωνίζαμε τους δρόμους και τις παραλίες. Πραγματικό «σκυλί», δεν σταματούσε πουθενά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε βγει και ένα mazda με μεγάλα στρόγγυλα φανάρια και με τρέλαινε. Εμείς δυστυχώς δεν είχαμε βανάκι είχαμε σκέτο αγροτικό φορτηγάκι datsun το οποίο ο πατέρας μου το συντηρεί μέχρι σήμερα!
 
Wally είπε:
Το κλασικο αγαπημενο βαν της VW συνεχιζε τοσα χρονια να παραγεται στη Βραζιλια!
Φετος σταματα η παραγωγη του με την κυκλοφορια του "Kombi - Last Edition"

Το θελω κολασμενα!
Νομιζα οτι ο σκαραβαιος απο το Μεξικο ηταν το τελευταιο σημαδι παλαιου μοντελου...!!!

Πολυ ωραιο...αλλα 28000Ε!
 
hiace αθανατα αυτοκινητα αυτα και τα L300 τα θυμαμαι απο πιτσιρικας που κυκλοφορουν στους δρομους
 
Βιντεο του 1984 που συγκρινει την ασφαλεια σε μετωπικες συγκρουσεις των περισσοτερων φορτηγων του poll

 
Το Ford Transit καθώς είναι συνδεδεμένο με το γυμνάσιο μιας και ένα τέτοιο φορτηγάκι ερχόταν κάθε πρωί και με έπαιρνε απο το σπίτι για να με πάει στο σχολείο..

758f57aa89b2d4fb3852d229907f2606--ford-transit-ford-trucks.jpg
 
Wally είπε:
Βιντεο του 1984 που συγκρινει την ασφαλεια σε μετωπικες συγκρουσεις των περισσοτερων φορτηγων του poll
Κοίτα να δεις!! Τις προάλλες το έβλεπα αυτό το βίντεο και μου ήρθε η επιθυμία για άλλα παρόμοια με παλιά και νέα αμάξια. Απλά πληκτρολογήστε Worst Crash Tests. Δείτε το Ford Sierra να πάθετε πλάκα!!
 
Κανείς δεν μιλάει για την L300. Εμένα ειναι η αγαπημένη μου. Ακομα τις βλέπω να στριφογυρίζουν σε διάφορα χωριά καθημερινά. Εξωτερικά ειναι αστα να πάνε, αλλα ακόμα δουλεύουν. Ο παπάς του χωριού μου έχει μια παλια L300 με την "πατημένη" μούρη και της έκανε μια ολική ανακατασκευή. Ειναι σάν καινούρια, Γιαλιστροκοπάει. Έβαλε ακόμη και οθόνη με κάμερα για όπισθεν!
Αλλα εμένα η πιο αγαπημένη μου έκδοση ειναι η 3ή γενιά της L300 με την πιο μακρουλή μούρη και 4x4 που ξεκίνησε το 1986. Ακόμη πάνω απο την μηχανή καθεσε όμως.
9110542.jpg
2-4113.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Datsun 1600 με καρότσα...... Το καλοκαίρι 1973 επισκέφθηκα την Αθήνα και μας έπαιρνε τα Σαβ/κύριακα ο μαραγκός θείος στην καρότσα (που την περιέβαλε τέντα), καθισμένους σε πτυσσόμενες καρέκλες θαλάσσης που ακουμπούσαν με την πλάτη στο πλάι της καρότσας (από όπου και πιανόμασταν) και μας πήγαινε για μπάνιο.

Σαν παιδιά είμαστε ενθουσιασμένοι, κουνιώμασταν με το σταμάτα-ξεκίνα, βλέπαμε πίσω από το άνοιγμα της τέντας τα αυτοκίνητα που ακολουθούσαν και χαιρετούσαμε τους οδηγούς, ωστόσο όταν μεγάλωσα ανατρίχιαζα με τη σκέψη του τι θα γινόταν ακόμα και σε ελαφρό τρακάρισμα..... Μερικές φορές βρέθηκε πίσω μας περιπολικό και μας έβλεπαν, αλλά ο θείος πήγαινε σιγά και μας προσπερνούσαν. Ανεγκέφαλοι τελείως, μεγάλοι, μικροί και αστυνομικοί.........

Θυμάμαι είχε το λεβιέ ταχυτήτων στο τιμόνι και η καμπίνα του ήταν πολύ άνετη, διότι ήταν του επιβατιγού. Ο θείος έλεγε ότι ήταν πολύ ανθεκτικό και το κράτησε χρόνια.
 
Κανείς δεν μιλάει για την L300. Εμένα ειναι η αγαπημένη μου. Ακομα τις βλέπω να στριφογυρίζουν σε διάφορα χωριά καθημερινά. Εξωτερικά ειναι αστα να πάνε, αλλα ακόμα δουλεύουν. Ο παπάς του χωριού μου έχει μια παλια L300 με την "πατημένη" μούρη και της έκανε μια ολική ανακατασκευή. Ειναι σάν καινούρια, Γιαλιστροκοπάει. Έβαλε ακόμη και οθόνη με κάμερα για όπισθεν!
Αλλα εμένα η πιο αγαπημένη μου έκδοση ειναι η 3ή γενιά της L300 με την πιο μακρουλή μούρη και 4x4 που ξεκίνησε το 1986. Ακόμη πάνω απο την μηχανή καθεσε όμως.
9110542.jpg
2-4113.jpg

Αυτό το γλυκύτατο φορτηγάκι το βλέπω χρονια στο Πειραιά παρκαρισμενο σε κεντρικό δρόμο και κάποιες φορές έχει τύχει να δω και αυτόν που το έχει.

Εχω δει στο ΥΤ μερικά βίντεο που το έχουν μετατρέψει σε πανέμορφο camper για αυτό και το κοζάρω τρελά..

Ποσες φορες μου εχει έρθει στο νου να τον πιάσω και να τον ρωτήσω αν το πουλάει..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα