Αγαπημένο τραγούδι Αλίκης σε ταινία (1960-65)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
Για ψηφίστε! (δυσκολεύτηκα να επιλέξω 10!)

@Θάλασσα Πλατιά

@Μες σ' αυτή τη βάρκα

@Υπομονή

@Τράβα μπρος

@Άστο το χεράκι σου

@Μου αρέσουνε τ' αγόρια

@Χάλι Γκάλι

@Ξημερώνει

@Τα Νιάτα

@Ο Αμαξάς (Καροτσέρη)
 
Θάλασσα πλατειά...
 
Το αγαπημένο μου τραγούδι είναι η Θάλασσα πλατειά. Στίχοι,μουσική,ερμηνεία.
 
και εγώ Θάλασσα Πλατειά!!!

αλλά και το Χάλι Γκάλι(μοντέρνος-ζωηρός αληθινός χορός!!!) :) και το Τράβα Μπρος(η αισιοδοξία η ίδια μελοποιημένη)

και να ρίξω και ένα άκυρο...το Γύρνα με στα Περασμένα(με τ'αμάξι σου και εμένα)
 
Αστο το χερακι σου, απο Το Δολωμα. Το τραγουδι απο αυτα που μιλανε κατευθειαν στην καρδια αλλα και στο σωμα, αφου μου προξενει παντα μια γλυκια ανατριχιλα. Η Αλικη πιο ομορφη απο ποτε, ισορροπει τελεια στο ρολο της που αν και μελο, του δινει μια ερμηνεια ποιητικη.

Μια απο τις ωραιοτερες στιγμες του ελληνικου κινηματογραφου....
 
Ο κύριος johnalepou δυσκολεύτηκε να επιλέξει 10. Εγώ δυσκολεύομαι να διαλέξω ένα από αυτά. Μου συμβαίνει μετά το θάνατο της Αλίκης το εξής: κάθε φορά που την ακούω να τραγουδάει, συγκινούμαι και κλαίω. Μου αρέσει τέλος πάντων το δεύτερο (Μες σ' αυτή τη βάρκα) για τη ''δροσερή'' φωνή της και τη μουσική και το πρώτο (Θάλασσα πλατιά) αμέσως μετά. Ψηφίζω λοιπόν τη βάρκα.
 
δυσκολη η επιλογη.. θα διαλεξω το τραγουδι "ο αμαξας" ή καροτσερης, θυμαμαι που το επαιζα στο πιανο μαζι με το τραγουδι "υπομονη" ..
 
Πολύ δύσκολο να επιλέξω!

Είμαι ανάμεσα σε δύο...

στο ''Μες σ'αυτή τη βάρκα'' και στο ''Άστο το χεράκι σου''.

Και τα δύο μου βγάζουν κάτι νοσταλγικό-μελαγχολικό.
 
Παιδιά να πω ένα που δεν είναι στη λίστα? Λοιπόν.... ψηφίζω "Το φεγγαράκι" από τη "Σωφερίνα"!

http://www.youtube.com/watch?v=6mXdhGwf9IM

Νομίζω πως ακούγεται πολύ ευχάριστα ακόμα και σήμερα
 
"Θάλασσα πλατιά" και "Μες σ' αυτή τη βάρκα". Θεία τραγούδια του Χατζιδάκι από την ωραιότερη, για μένα, ταινία της, τη "Μανταλένα".
 
Αχ από μικρή έβρισκα ωραίο και συνάμα μελαγχολικό το "Ο Αμαξάς". ακόμα μου αρέσει πολύ! Οπότε σε αυτό το κουίζ θα επιλέξω τις αναμνήσεις από τη παιδική μου ηλικία! ( χωρίς να σημαίνει οτι τα άλλα δεν μου αρέσουν , να το τονίσω αυτό!)
 
Άλλη μια δύσκολη επιλογή Γιάννη. Μεταξύ όμως της Υπομονής και του Αμαξά θα ψηφίσω το πρώτο. ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπόν!
 
Τράβα μπρος, θα επιλέξω! Γιατί, α) είναι από τα πρώτα τραγούδια που θυμάμαι, β) μου άρεσαν οι ηθοποιοί την ώρα που έπαιζαν στο τραγούδι & γ) καθότι πολλά χρόνια ναυτοπρόσκοπος, ήταν το σήμα-κατατεθέν μας (μιας και όταν ήμουν ομάδα ν/πων, φορούσαμε την "ασπιρίνη" - το ίδιο πηλίκιο που φοράνε οι ναυτικοί δόκιμοι! Μπορείτε να φανταστείτε λοιπόν, τι τραγουδούσαμε στις παρελάσεις όταν μαζευόμασταν για πρόβα τζενεράλε! :p )
 
Όντως και για μένα πολλή δύσκολη η επιλογή του καλύτερου τραγουδιού!Θα επιλέξω και εγώ ένα εύθυμο και αισιόδοξο τραγούδι της,το:''Τράβα μπρος'',από την μεγάλη της επιτυχία:''Η Αλίκη στο ναυτικό''.
 
Τα δίκα μου αγάπενα τράγουδια

Θάλασσα Πλατιά

Μες σ' αυτή τη βάρκα

καί που είναι εκτος λίστας

Νανούρισμα του Μάνου Λοΐζου
 
Ε, "Θάλασσα Πλατιά" φυσικά!
 
Ειναι ευκολο να γινει δημοσκοπηση? :) :) Αν δεν ειναι κοπος δλδ!
 
Ξημερώνει και Μες σ' αυτή τη βάρκα
 
Τα περισσότερα τραγούδια της μου είναι σε γενικές γραμμές ανυπόφορα. Ένα που με ανεβάζει κάπως, είναι ο «Λευτέρης» από τις «Διπλοπενιές».

 
"Μες σ' αυτή τη βάρκα" ("Η παρθένα της γειτονιάς μου" από το κορυφαίο "Χαμόγελο της Τζοκόντας")
 
Πίσω
Μπλουζα