Αγαπημένο 80s Video Game

Δηλώνω και εγώ αναποφάσιστος !! :D

Ο keeper έκανε κάποιες διευκρινήσεις και έθεσε κάποιους περιορισμούς, (να διαλέξουμε παιχνίδια της δεκαετίας 1980-1989, που πραγματικά παίξαμε), αλλά και πάλι η επιλογή είναι δύσκολη. ("Ευτυχώς", αγόρασα την Amiga μου το 1990, οπότε μάλλον δεν θα χρειαστεί να διαλέξω *και* απο εκεί - αν και έπαιξα σε αυτήν και αρκετά pre-1990 παιχνίδια - κυρίως τίτλους που έβλεπα παλιότερα σε περιοδικά και τους "λιμπιζόμουν" !! :D ).

Μπορώ σχετικά άνετα να αποφασίσω ως πρώτη μου επιλογή το Elite και δεύτερη το Pirates!, αλλά απο εκεί και πέρα τα πράγματα δυσκολεύουν, δεδομένου ότι μάλλον θα χρειαστεί να προσθέσω κάποιους αγαπημένους μου τίτλους απο arcade & κονσόλες. Απ' ότι φαίνεται, σίγουρα θα χρειαστεί να "αδικήσω" πολλά αξιόλογα παιχνίδια που είχα "λιώσει", πράγμα που είναι σκέτος εφιάλτης !!

Tέλος πάντων, θα προσπαθήσω να διαλέξω, και ελπίζω να τα καταφέρω !! :wait2:
 
Το δύσκολο δεν ήταν να βρω τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια... το δύσκολο ήταν αφενός να κλείσω την πεντάδα, αφετέρου να βάλω τους βαθμούς...

WONDER BOY IN MONSTER LAND [1987] (5P)

BUBBLE BOBBLE [1986] (4P)

TETRIS [1989] (3P)

GHOSTS 'N' GOBLINS [1985] (2P)

PANG! [1989] (1P)

-----[EDIT]-----

(Μόνο arcades από εμένα φυσικά)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξεθάβω για τους αναποφάσιστους!!!

Άντε βρεεεε, γιατί θα βγει πρώτο το Bubble Bobble!!! :D :D:D
 
Δεν το ειχα δει πιο μπροστα!!!

Prince of Persia (1989) 5p

Indiana Jones And The Last Crusade (1989) 4p

Defender of the Crown (1988 ) 3p

Target Renegate (1987) 2p

Lakers vs Celtics (1989) 1p
 
Άντε μπράβο,να συνεχιστεί αυτό το παραμελημένο poll εν τέλει...!
 
1) Bubble Bobble (1986) - 5P

2) New Zealand story (1988 ) -4P

3) Rainbow Islands (1987) -3P

4) Cabal (1988 ) -2P

5) WonderBoy in Monsterland - 1P
 
Δεν βλέπω πολύ (έως καθόλου) κονσόλα, εδώ μέσα, οπότε μάλλον θα πρέπει να συνεισφέρω κι εγώ...

1) Tehkan World Cup [1985 - Arcade]

tehkanwc.png
tehkanwc.png

Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται... Άπειρα 20άρικα (μπορεί και 10άρικα) και ακόμα περισσότερες ώρες να χαζεύω άλλους να παίζουν...

2) Super Mario Bros. [1985 - NES]

NES_Super_Mario_Bros.png
NES_Super_Mario_Bros.png

Ιεροσυλία που δεν έχει αναφερθεί το διασημότερο video game όλων των εποχών, αλλά κατανόω πως α) το forum είναι SEGA-κρατούμενο και β) στην Ελλάδα ήρθε αρκετά χρόνια αργότερα...

3) Double Dragon [1987 - Arcade]

double-dragon-ss1.jpg


Θυμάμαι ένα καλοκαίρι που μαζεύαμε με μια ξαδέρφη μου χαρτζιλίκι επί βδομάδες, πήγαμε με μια σακούλα με 20άρικα και το τερματίσαμε... Εγώ καθάρισα όλους τους εχθρούς, αυτή όμως έπαιρνε τα 20άρικα και το κορίτσι στο τέλος, αφού είχα μείνει χωρίς ενέργεια... :cry:

4) North & South [1989 - Amiga]

[dead pic]

Μπορεί να μην είχα ποτέ Amiga, αλλά τα καλοκαίρια πέρναγα όλα τα μεσημέρια (μέχρι να τελειώσουν οι ώρες κοινής ησυχίας και να βγούμε έξω να παίξουμε) στο σπίτι ενός φίλου που είχε, οπότε μπορείτε να καταλάβετε πόσες φορές αναπαραστήσαμε τον εμφύλιο αμερικάνικο πόλεμο...

5) Double Dribble [1987 - NES]

Double_Dribble_NES_ScreenShot2.jpg
Double_Dribble_NES_ScreenShot2.jpg

To λιγότερο γνωστό από τα 5, όμως το μπασκετάκι της Konami προσέφερε στην παρέα μου ουκ ολίγα συναρπαστικά τουρνουά, παρά τις όσες αδυναμίες είχε (π.χ όσες φορές δοκίμασα in real life να βάλω τρίποντο από τη σέντρα κάνοντας στροφή 720 μοιρών στον αέρα κόντεψα να γυρίσω αμφότερους τους αστραγάλους μου!)

//Σίγουρα θα ξεχνάω κάποιο που πιθανόν το έχω στην καρδιά μου περισσότερο από όσα προαναφέρθηκαν, αλλά αυτά ήταν τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έγινε πρόσθεση και των τελευταίων,πιο πρόσφατων ψήφων και το poll "ανάβει" για τα καλά...!

Επίσης,όπως θα δείτε,προστέθηκε σε παρένθεση ανάλυση της συγκέντρωσης των πόντων κάθε παιχνιδιού,ώστε να μη χαθεί ο μπούσουλας στην πορεία...
 
Ευκαιρια να βαλω και εγω το αποσταγμα του teenager gaming μου, που εγινε κυριως στον STFM μου. Παρακατω ειναι η καυτη πενταδα και εξηγω τους λογους επιλογης τους.

Golden Axe [1989] [5p]

Wonderboy In Monsterland [1987] [4p]

Lotus Turbo Esprit [1990] [3p]

Pirates! [1987] [2p]

Spy Hunter [1983] [1p]

Αν ειχα να επιλεξω ενα μονο παιχνιδι στην ζωη μου που να μπορω να παιζω στον Atari μου, αυτο δεν θα ηταν αλλο απο το Golden Axe. Πανεμορφα σχεδιασμενα γραφικα, χρωματα που δενουν με την δραση, μαγικα φιλτρα (παντα επαιρνα τον warrior επειδη γεμιζε πολυ γρηγοροτερα μαγεια με τα φιλτρα), και απιστευτα τρελες κινησεις του warrior με το σπαθι (στριγογυριστα προς την αντιθετη κατευθυνση, κοπανημα στον αντιπαλο με την λαβη του σπαθιου, σαν πελεκυς οταν πηδουσε). Και ολα με ενα μοχλο και ενα κουμπι. Ενω πλεον χρειαζεσαι 18 κουμπια, δυο μοχλους, δυο σταυρους, και δυο σκανδαλες για να κανεις κατι αντιστοιχο!

Μαζι με το παραπανω παιχνιδι, αλλο ενα που ταλαιπωρησε μεχρι γονατισματος το CMS joystick μου (καθως επαιζα ακουμπωντας το στο γονατο οπως παντα, εσπασε η βαση και την αλαξα με μια αλουμινενια και με τουβλακια lego για να παταει η πλακετα με τα switches!! - Eιπαμε, τα τεκνα του Ανερουση ηρθαν στην φορα μετα!!) ηταν το Wonderboy In Monsterland. Aυτα τα δυο παιχτηκαν απο εμενα σε τρομακτικα απελπιστικο βαθμο, σε σημειο να μπορω να τα τερματισω χωρις την βοηθεια απειρων ζωων. Αν τα εφτυσε το drive του STFM μου, τα δυο παιχνιδια αυτα φερουν μεγαλη ευθυνη!

Δεν ημουν fan των racing games, αλλα το Lotus Turbo Esprit το αλαξε αυτο για παντα. Λατρευα τον ηχο του, τα γραφικα του, το πως φαινοταν το αυτοκινητο υπο κλιση (που εκανε το αντιστοιχο του outrun να μοιαζει σε συγκριση Walt Disney Αnimation με Καραγκιοζη!) και τα στοιχεια του ανεφοδιασμου βενζινης!

Το Pirates! γεμισε ατελειωτες ωρες παιχνιδιου στην οθονη μου. Κυριολεκτικα ενας ολοκληρος κοσμος για εξερευνηση, και με τακτικες που εναλασσοντουσαν μεταξυ "καφτα ολα" και "κανε συμμαχους". Μεχρι και χαρτες ειχα φτιαξει για να μην ψαχνομαι στα τυφλα!

Το Spy Hunter ειναι το παιχνιδι που με εισηγαγε στους ηλεκτρονικους υπολογιστες, και το πρωτο που πρωτοεπαιξα σε εναν Spectrum +2 (wally, μην βαρας!!). Φρενηρης δραση, ανεφοδιασμοι, πυραυλοι και πυροβολισμοι και ενα πολυ καλο παιχνιδι που εχασα πολυ χρονο απο την ζωη μου μαζι του (συν το φορτωμα της κασσετας εννοειται!!!) :)
 
Ευκαιρια να βαλω και εγω το αποσταγμα του teenage gaming μου, που εγινε κυριως στον STFM μου. Παρακατω ειναι η καυτη πενταδα και εξηγω τους λογους επιλογης τους.

Golden Axe [1989] [5p]

Wonderboy In Monsterland [1987] [4p]

Kick Off - Extra Time [1990] [3p]

Pirates! [1987] [2p]

Spy Hunter [1983] [1p]

Αν ειχα να επιλεξω ενα μονο παιχνιδι στην ζωη μου που να μπορω να παιζω στον Atari μου, αυτο δεν θα ηταν αλλο απο το Golden Axe. Πανεμορφα σχεδιασμενα γραφικα, χρωματα που δενουν με την δραση, μαγικα φιλτρα (παντα επαιρνα τον warrior επειδη γεμιζε πολυ γρηγοροτερα μαγεια με τα φιλτρα), και απιστευτα τρελες κινησεις σε σπαθια και πελεκυ (στριγογυριστα προς την αντιθετη κατευθυνση, κοπανημα στον αντιπαλο με την λαβη του σπαθιου/πελεκυ, θεριστικη κινηση πανω κατω οταν πηδουσε) και ολα με ενα μοχλο και ενα κουμπι. Ενω πλεον χρειαζεσαι 18 κουμπια, δυο μοχλους, δυο σταυρους, και δυο σκανδαλες (και προσευχη να τα πετυχεις με την πρωτη) για να κανεις κατι αντιστοιχο!

Μαζι με το παραπανω παιχνιδι, αλλο ενα που ταλαιπωρησε μεχρι διαλυσεως το CMS joystick μου (καθως επαιζα ακουμπωντας το στο γονατο οπως παντα, εσπασε η βαση και την αλαξα με μια αλουμινενια και με τουβλακια lego για να παταει η πλακετα με τα switches!! - Eιπαμε, τα τεκνα του Ανερουση ηρθαν στην φορα μετα!!) ηταν το Wonderboy In Monsterland. Aυτα τα δυο παιχτηκαν απο εμενα σε τρομακτικα απελπιστικο βαθμο, σε σημειο να μπορω να τα τερματισω χωρις την βοηθεια απειρων ζωων. Αν τα εφτυσε το drive του STFM μου, τα δυο παιχνιδια αυτα φερουν μεγαλη ευθυνη!

Οτι και να πω για το Kick Off - Extra Time ειναι λιγο. Αποτελεσε το CMS killer (μαζι με το Wonderboy In Monsterland), και με εκανε να ασχοληθω με την μπαλα, παρολο που δεν ειμαι καθολου ποδοσφαιροφιλος. Το απλο το Kick Off το αγαπησα, αλλα το Kick Off - Extra Time το λατρεψα κυριολεκτικα. Με τις νεες προσθηκες απο τα φαλτσα ειδικα και με νεες επιλογες στα κορνερ, με καθηλωσε στον ST μου. Επισης ενα προσωπικο στοιχειο, ειναι οτι καταφερα να του προσθεσω τις τελιτσες στις μπαλες, αποκτωντας ετσι μια πιο αληθοφανη οψη και επισης μια πιο "προσωπικη" εκδοση. Εκει λατρεψα πραγματικα το παιχνιδι που μπορεσα να βαλω εγω ενα σημαντικο κομματι μεσα του, και διεγραψα για παντα την Anco, Gupta, Screech, Dini και λοιπους απο τον σεβασμο μου. Καθως οι τυποι in my book ειναι παπατζηδες και αχρηστοι. Αν ενας πιτσιρικας 12 χρονων ειχε την δυνατοτητα να προσθεσει στοιχεια που κραυγαζαν με την ελειψη τους απο το παιχνιδι (τελειες στην μπαλα, διχτυα, διαφημιστικα..) το θεωρω απαραδεκτο που δεν το εκαναν οι ιδιοι. Aφηνοντας τους αχρηστους στο πλαι, το Extra Time μου χαρισε απειρες στιγμες παιχνιδιου, και ολοκληρωθηκε μετα με την αποκτηση των Player Manager και Kick Off 2.

Το Pirates! γεμισε ατελειωτες ωρες παιχνιδιου στην οθονη μου. Κυριολεκτικα ενας ολοκληρος κοσμος για εξερευνηση, και με τακτικες που εναλασσοντουσαν μεταξυ "καφτα ολα" και "κανε συμμαχους". Μεχρι και χαρτες ειχα φτιαξει για να μην ψαχνομαι στα τυφλα!

Το Spy Hunter ειναι το παιχνιδι που με εισηγαγε στους ηλεκτρονικους υπολογιστες, και το πρωτο που πρωτοεπαιξα σε εναν Spectrum +2 (wally, μην βαρας!!). Φρενηρης δραση, ανεφοδιασμοι, πυραυλοι και πυροβολισμοι και ενα πολυ καλο παιχνιδι που εχασα πολυ χρονο απο την ζωη μου μαζι του (συν το φορτωμα της κασσετας εννοειται!!!). Δυναμαι να το αποκτησω και παλι σε κασσετα, με την επιστροφη μου στα "μαυρα" μονοπατια του Sinclair! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To poll έχει αρχίσει κι εμπλουτίζεται από παιχνίδια-θρύλους,ήδη 42 τίτλοι έχουν αναφερθεί από όσους ψήφισαν και πολλές εκπλήξεις παρουσιάζονται μέχρι στιγμής,αν και έχουν ψηφίσει μόνο 11 άτομα,οπότε έιναι πολύ νωρίς ακόμη...!
 
Άς βάλω και εγώ μιά πεντάδα, κυρίως βασισμένη στις "εργατοώρες"...

1. TV Sports Basketball (Amiga, 1990) 5p

tvsbasket.jpg
tvsbasket.jpg

2. Tetris (Gameboy, 1990) 4p

tetrisgb1.jpg


3. Super Offroad (Amiga, 1989) 3p

offroadscrsho.jpg


4. Speedball 2 (Amiga, 1990) 2p

3_Speedball2_s5.jpg


5. One on One (1983, Amstrad 1512-PC) 1p

drjlarrybird.jpg
drjlarrybird.jpg

Όχι γιατί είμαι sports-fan μόνο, αλλά τα μονά κάποια στιγμή τα τερμάτιζες. Αυτά τα games τα έχω λυώσει πραγματικά, και με φίλους, αλλά και μόνος για practice μέχρι το rematch !!! Aτέλειωτες ώρες, πολλές αναμνήσεις και συγκινήσεις....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεθάβω το ιδιότυπο αυτό poll,μια και έχουμε αρκετές νέες εγγραφές μελών από τότε που αυτό "βάλτωσε"...

Φυσικά είναι κι αρκετά παλαιότερα μέλη μας,που δεν έχουν ακόμη δώσει ψήφο οπουδήποτε ! :) :)
 
Λοιπόν, απαντώντας στην πρό(σ)κληση του manos426f έχουμε και λέμε:

1.Fruity Frank (1984) Amstrad CPC 6128

2.Wonder Boy in Monster Land (1987) Arcade

3.Shadow of the Beast (1989) Amiga

4.Turrican (1989) Amiga

5.Defender of the Crown (1986) Amiga

και επειδή το 6 είναι ο τυχερός μου αριθμός αλλά για να βάλω και κάτι από NES

6.The Legend of Zelda (1987) NES
 
Μόνο που το 6) δε πιάνεται,μια κι οι πιθανές-δυνατές επιλογές είναι 5 ! :) :)
 
manos426f είπε:
Μόνο που το 6) δε πιάνεται,μια κι οι πιθανές-δυνατές επιλογές είναι 5 ! :) :)
Μα δεν μπορούμε να βρούμε μια λύση ,έ καταπληκτικέ κυριε SM; ;) ;) ;)

(τουλάχιστον έκανα μια προσπάθεια!)
 
Εμ,τώρα που το λες,ναι,και μια έκτη επιλογή δε θα ήταν κι άσχημη ιδέα και ναι,γιατί όχι,μπορώ να το κοιτάξω...

Χα,χα,χα !!! :D :D :D
 
Αν πρόκειται για παιχνίδι της Ninty, θα πρέπει να δεχτούμε την επιλογή του αγαπητού Kujo χωρίς πολύ σκέψη!!!!!!!!!!!!!!!
 
Aϊντε, ας βγάλω και εγώ μία λίστα - αν και όπως σημειώθηκε σε παραπάνω post, απο το τρίτο παιχνίδι και έπειτα απλά γίνεται μία "ενειδκτική" αναφορά τίτλων χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλα, εξίσου αγαπημένα παιχνίδια...

Oι τίτλοι που ακολουθούν κυκλοφόρησαν απο το 1980 έως το 1989, και για να μην υπάρχει παρεξήγηση (όπως στο Asteroids που στα ηλεκτρονικά το είδαμε την αμέσως προηγούμενη δεκαετία :D ), αναφέρω και το σχετικό σύστημα στο οποίο "έτρεχαν":

Elite (5p) [Amstrad CPC - 1986]

Pirates! (4p) [Amstrad CPC - 1987]

Asteroids (3p) [Atari 2600 - 1981]

Renegade (2p) [Amstrad CPC - 1987]

Defender of the Crown (1p) [Amiga - 1986]
 
Ορίστε και τα δικά μου.

Bubble Bobble (1986) 5p

Pacman (1980) 4p

Pang (1989) 3p

Tehkan World Cup (1985) 2p

Double Dragon (1987) 1p

Ούτε σε Eurovision να ήμουν :) .
 
Πίσω
Μπλουζα