Αγαπημενο Disney Game!!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.884
Αντιδράσεις
3.874
Παιχνιδια με αγαπημενους ηρωες του Disney οπως Μικυ Ντοναλντ Γκουφυ και λοιποι υπαρχουν απο εποχη 2600,ποια ειναι τα favorites και αυτα που συνεχιζετε να παιζετε μεχρι σημερα;;


Aγαπημενο ενα ειναι το Donald's Duck Quack Attack το οποιο εχω σε Cube,Ps2 Dreamcast και συντομα για ps1 επειδη θελω να το εχω και στο ps3 λογω ευκολιας καθημερινης χρησης της κονσολας.



Το περιεργο ας πουμε σε αυτο το παιχνιδι ειναι το διαφορετικο Gameplay που εχουν οι διαφορετικες version παραπανω,αλλο ps1 και dreamcast και αλλο το cube Και ps2,μια μιξη platform 2d με ολιγον απο 3d και μυρωδια 8bit πλατφορμε.



Κυκλοφορει us και με το ονομα going Quackers.


 


B0000506BD.03.LZZZZZZZ.jpg


 





 


Χειροτερο να το γραψουμε και αυτο ηταν οταν πρωτοπηρα το cube και η ελειψη disney games με αναγκασε στην τυφλη αγορα του ...



Ηλικιες 3-6


 


20253572-260x260-0-0_Disneys+Magical+Mirror+Starring+Mickey.jpg



 
Νομιζω οτι το Mickeymania ειναι το καλυτερο

 
Δεικα μου αγαπημενα ειναι τα εξης:

kingdom hearts 1,2(ps2)

Ducktales 1 και 2(nes)

chip'n'Dale 1,2(nes)

Darkwing duck 1,2(nes)

Mickey mouse world of illusions(megadrive)

Quackshot(megadrive)

Goof troop(snes)

Mickey mania the timeless adventures of mickey mouse(προτιμω την snes εκδοση)

Μaui mallard in cold shadow(snes)

The great circus mystery(snes)

Toy story 2(Dreamcast)

Land of illusion starring mickey mouse(master system)

Adnentures in the magic kingdom(nes)

Goofy's histerical history tour(mega drive)

Gargoyles(mega drive)

Aυτα με ερχονται προς το παρον στο μυαλο απο τα αγαπημενα μου Disnay παιχνιδια.
 
και για μένα το mickeymania (η έκδοση του ps1 όμως που ονομάζεται mickey's wild adventure) ,παλιότερα μπορεί να έλεγα το Donald Duck Quack Attack που ήταν και το πρώτο που έπαιξα (ps1 έκδοση) αλλά δυστυχώς με ένα πέρασμα που έκανα σχετικά πρόσφατα κατάλαβα γιατί θεωρείται ένα πολύ μέτριο disney παιχνίδι :( (που φυσικά λόγω ηλικίας δεν με είχε απασχολήσει αρχικά) .

* αν περιλαμβάνονται και οι συμπαραγωγές τότε πρώτο μαζί με το mickeymania είναι το kingdom hearts 1 *

@metalcandyman

όσο αφορά το mickeymania,τι ακριβώς σε ικανοποιεί περισσότερο σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις :p :D ; αν θυμάμαι καλά από τη τελευταία φορά που το έπαιξα (σε emulator) υπήρχαν μερικές μικρές απώλειες κατά τη μεταφορά του,όπως ένα ολόκληρο level :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Donald Duck Quack Attack!!!!!! Το είχα στο PS1 και πέρσι το τσάκωσα και για το PS2. Όντως τελείως διαφορετικό gameplay ανά κονσόλα, όπως και τελείως διαφορετικό επίπεδο δυσκολίας! Στο PS1 ήταν αρκετά εύκολο να το τερματίσεις και 100%, αλλά στο PS2 μέχρι και σήμερα δεν έχω καταφέρει να περάσω τον τελευταίο αρχηγό. Πολύ παλούκι ώρες ώρες και χρειάζεται φοβερή υπομονή όσο προχωράει το παιχνίδι. Δεν περίμενα τόση δυσκολία από ένα παιχνίδι της Disney...

Για το ρετρό του πράγματος, θα αναφέρω ως δεύτερο αγαπημένο το Lion King για Sega Game Gear. Θυμάμαι τον αδερφό μου να παίζει ώρες ατελείωτες και θυμάμαι ότι είχε ως μουσική επένδυση τα κομμάτια της ταινίας όπως τον "Κύκλο ζωής" και το "Θέλω να γίνω εγώ βασιλιάς"! Όταν πήγα τον Οκτώβρη και ειδα ξανά τον Βασιλιά των Λιονταριών σε 3D μου ήρθε deja vu ο ήχος από το Game Gear, ειδικά στο "Θέλω να γίνω εγώ βασιλιάς"!
 
krem13 είπε:
και για μένα το mickeymania (η έκδοση του ps1 όμως που ονομάζεται mickey's wild adventure) ,παλιότερα μπορεί να έλεγα το Donald Duck Quack Attack που ήταν και το πρώτο που έπαιξα (ps1 έκδοση) αλλά δυστυχώς με ένα πέρασμα που έκανα σχετικά πρόσφατα κατάλαβα γιατί θεωρείται ένα πολύ μέτριο disney παιχνίδι :( (που φυσικά λόγω ηλικίας δεν με είχε απασχολήσει αρχικά) .
* αν περιλαμβάνονται και οι συμπαραγωγές τότε πρώτο μαζί με το mickeymania είναι το kingdom hearts 1 *

@metalcandyman

όσο αφορά το mickeymania,τι ακριβώς σε ικανοποιεί περισσότερο σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις :p :D ; αν θυμάμαι καλά από τη τελευταία φορά που το έπαιξα (σε emulator) υπήρχαν μερικές μικρές απώλειες κατά τη μεταφορά του,όπως ένα ολόκληρο level :p
Σε emulator και γω δεν προτιμω την snes εκδοση φιλε krem.Για το original μιαλω και λεω με βολευει γιατι με βολευει καλητερα το gamepad του snes για το συγκεκριμενο παιχνιδι.
 
Mickey Mouse land of illusion για Game Gear.
 
Πηρα προσφατα την εκδοση του Mickeymania για το ps1 μεσω PSN με 2-3 ευρω και το φχαριστιεμαι,οπως επισης ειπα να δοκιμασω και την μοναδικη εκδοση του Quack Attack που μου ελειπε ,ξερεις για ευκολια φορτωματας μεσω ps3 πηρα την ps1 κουτατη και το χιλιομετανειωσα,τα γραφικα ειναι απελπισια γεματα πολυγωνα και Pixels.


Αν θελεις να ευχαριστηθεις αυτο το παιχνιδι δεν γλυτωνεις το φορτωμα στο dreamcast και θα μου πεις γιατι δεν βαζεις του ps2 η του Gamecube αν θελεις γραφικα,γιατι δυστυχως σε αυτες τις εκδοσεις το gameplay ειναι διαφορετικο σε συγκριση με του Ps1 και του Dreamcast.



Aυτα.
 
To Mickeymania ειναι ενα εκνευριστικο παιχνιδι που ομως δεν βαριεμαι ποτε!

Ποτε δεν βαριεμαι να παιξω Mickeymania (ή Manic Miner - ασχετο)

Χτες επαιζα με τη μεγαλη μου κορη το Donald in Maui Mallard το οποιο ειναι ωραιοτατο.

Βρηκα και μια λιστα των Disney videogames
 
Που το παιξατε το Malaui; :)
 
Συμφωνα με την καταμετρηση του Wiki η εκδοση του PS1 στο Mickeymania δειχνει να ειναι η καλυτερη με 2η του Mega CD!

 

 

The four versions of the game differ greatly from each other. The Super NES version is missing the hidden Band Concert level and the staircase sequence in the Mad Doctor level, as well as a few special effects and some of Pluto's appearances and some ending-level sequences. It also adds loading time screens in between each area. In contrast, the Mega CD and PlayStation versions add a sequence near the end of the Prince and the Pauper level wherein Mickey must find pencils to call upon the other Mickeys from the six main levels to attack Pete, as well as giving Mickey an extensive dialogue relevant to situations throughout the game. The Mega Drive/Genesis lacks the hidden area near the end of the first level. The PlayStation version, meanwhile, enhances the graphics (all sprites are remade, notably the staircase sequences are rendered in 3D graphics and in the one in the Mad Doctor level, crates occasionally come from behind which Mickey has to dodge) and adds a sequence at the end of the Mickey and the Beanstalk level where Mickey must run away from Willie the Giant (Willie makes no appearance in any of the other game versions despite being mentioned in the manuals of all four versions). On the contrary the difficulty level is increased and badly balanced in respect of the Mega Drive/Genesis, Mega CD/Sega CD and SNES versions.
 

 


http://en.wikipedia.org/wiki/Mickey_Mania:_The_Timeless_Adventures_of_Mickey_Mouse
 
Άλλο ένα πολύ καλό παιχνίδι είναι το Donald Duck the Lucky Dime Caper. Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα στο Game Gear. Παρακάτω η έκδοση για Master System.

[video=youtube;bzD1-XVUXFQ]

 
Δεν πρεπει να εχω παιξει πολλα. Παντως με ειχε πορωσει στην Αμιγκα το Ducktales: Quest for Gold. Στο πνευμα της σειρας, και των εργων του Μπαρκς, ταξιδευουν σε ολο τον κοσμο γι θησαυρους. Καθε μερος του κοσμου ειναι ενα μικρo minigames (λαβυρινθους, platform κλπ)
 
Για gameboy

μικρή γοργόνα (το πρώτο παιχνίδι που πήρα με το gameboy)

sylvester and tweety
 
Lion King και Aladdin. DOS versions πάντα.
 
Τα top δικα μου ειναι τα παρακατω:

-Lion King

-Aladdin

-Donald Duck in maui mallard

-Ducktales

Edit! Ρεεε ξεχασα το Ducktales... πως γενεν αυτο;; :p (που θα ελεγε και ο Ογκουνσοτο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα