Αγαπημενο Retro Cartridge Design

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.872
Αντιδράσεις
3.828
Το καλυτερο κατεμας σχεδιαστικα cartridge απο αποψη εμφανισης,εργονομιας,cool factor το βασικοτερο ,αυτο που το επιανες στα χερια σου και δεν ηθελες να το βαλεις στην κονσολα αλλα να το κρεμασεις στο λαιμο σου σαν κοσμημα.


Ελειψεις στο Poll υπαρχουν Μιας και επιλογες εχουμε 10,διαλεξαμε τις Top 3 εταιριες,τα handhelds ειναι εξω oπως και το 7800 μιας και ειναι ιδιο με το 2600 χωσαμε το κτηνος του Neo-Geo.


Ψηφος δικια μου παει στο 32Χ ,ο Cool Factor Που λεγαμε!

















 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Snes!

Συγκεκριμενος λογος επιλογης δεν υπαρχει , απλα αγαπαμε SNES! Την καλυτερη κονσολα ολων των εποχων!
 
Απολυτα υποκειμενικα :) θα πω το cart του 2600 διοτι με αυτα πρωτοσυνδυασα την εννοια του gaming. Μου αρεσει το σχημα, το artwork, η γερη κατασκευη, ουτε οδοντοκρεμες/βουρτσες/επιμεταλωσεις για να παιξεις...30 χρονια και παιζουν κανονι.

Ειναι υπεροχα και ως στοιβα :)

Ιδιαιτερα τα Imagic ηταν πολυ ψαρωτικα.
 
Θα έβαζα Game Gear που με το grip που έχει δύσκολα δεν θα το βγάλεις από την κονσόλα. Anyway ψήφισα Mega Drive γιατί είναι τόσο όσο στο μέγεθος και για τον λόγο που έγραψα πριν για το Game Gear. Για το χειρότερο αν ρωτήσετε θα πω Master System που δεν έχει και artwork στην ετικέτα.
 
Ψηφισα του NES πρωτον γιατι ειναι η αγαπημενη μου κονσολα και δευτερων γιατι αν χαλουσε η κασσετα και δεν διορθωνονταν μπορουσες να το χρησιμοποιησης και ως φρισμπι στην παραλια :D :p ;)
 
Snes!Συγκεκριμενος λογος επιλογης δεν υπαρχει , απλα αγαπαμε SNES! Την καλυτερη κονσολα ολων των εποχων!

Nαι το Pal του Snes καπως τρωγεται ,το λες και ομορφο!

Wally είπε:
Απολυτα υποκειμενικα :) θα πω το cart του 2600 διοτι με αυτα πρωτοσυνδυασα την εννοια του gaming. Μου αρεσει το σχημα, το artwork, η γερη κατασκευη, ουτε οδοντοκρεμες/βουρτσες/επιμεταλωσεις για να παιξεις...30 χρονια και παιζουν κανονι.
Ειναι υπεροχα και ως στοιβα :)

Ιδιαιτερα τα Imagic ηταν πολυ ψαρωτικα.
Aπο Atari.. 5200 για μενα,2η επιλογη μετα του 32Χ,η φραση που ειπες παραπανω "ψαρωτικα" για το του 5200 τα λεει ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Nαι το Pal του Snes καπως τρωγεται ,το λες και ομορφο!
Καπως τρωγεται;;;;;

Που ειναι το dislike button;; Δεν το βρησκω :p

Ps.το Pal και το Jap ειναι τα original το US ειναι οτι ναναι...
 
Ψηφίζω atari 2600 γιατί ακόμα και μετα απο 35 χρόνια παίζουν με την πρώτη (!!!) και τα artwork ήταν τόσο απίστευτα που την πρώτη φορά που έπαιξα asteroιds νόμιζα οτι ήμουν μέσα στο διαστημόπλοιο και χτύπαγα κομήτες :armed: Τότε είχαμε και τρελή φαντασία γιατί τώρα μας τα δίνουν στο πιάτο και πάλι γκρινιάζουμε για καλύτερα γραφικά...
 
Ήμουν ανάμεσα σε 2600 και Nes και ψηφισα Nes γιατί το θεωρώ πιο χορταστικό .
 
Με τέτοιο artwork, αλλά και "πρότερου ataro-βίου", φαντάζομαι ξέρετε τι επιλέγω...
 
Wow Dino με το ποστ σου μου θυμισες κατι πιο σημαντικο απο το cartridge design και το cool factor ,το artwork,αυτο που σε ταξιδευε πριν καν βαλεις το παιχνιδι στην κονσολα (κατι που το 2600 και η Atari γενικοτερα δεν ειχε ανταγωνισμο),θυμηθηκα τα νειατα μου να τα κοιταξω με θαυμασμο,too late now can't take my vote back.


Να πω την αληθεια Dino απ εσενα περιμενα να αναφερεις τα 8bit κασσετακια των Homes.
:D
 
Πράγματι, αν δε μιλάγαμε μόνο για carts αλλά και για κασσέτες θα έβαζα εκείνα! ;)

Επίσης, κάπου είχα βρει ένα link που έδειχνε carts του 2600 με απίστευτο artwork, αλλά τώρα δε θυμαμαι που είναι...

Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και πιστεύω να το βρω...
 
Αυτα ελεγα ,για ΧΕ και XL!

 




Capture.JPG
 
Μπα... Αυτά δε με ξετρέλλαναν ποτέ... :D
 
Wally είπε:
Απολυτα υποκειμενικα :) θα πω το cart του 2600 διοτι με αυτα πρωτοσυνδυασα την εννοια του gaming. Μου αρεσει το σχημα, το artwork, η γερη κατασκευη, ουτε οδοντοκρεμες/βουρτσες/επιμεταλωσεις για να παιξεις...30 χρονια και παιζουν κανονι.
Ειναι υπεροχα και ως στοιβα :)
Mε κάλυψε ο Γουώλλης. :) Kαι όσο για τα artwork, είναι πραγματικά έργα τέχνης. :thumbup:
 
Συμφωνώ με τα παιδιά από πάνω... 2600 με διαφορά... Κάτι οι αναμνήσεις από τη παιδική ηλικία σαν τα πρώτα " ηλεκτρονικά" που έπαιζα μέσα στο σπίτι αλλά κυρίως οι υπέροχες ζωγραφιές και το μέγεθος των cartridge είναι απλά αξεπέραστα...
 
Φυσικά Atari και εγώ με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Αλλά honourable mention στο Neo Geo. Τεράστια σε μέγεθος και στιβαρά δημιουργούσαν δέος. Καταλάβαινες ότι έχει ένα κανονικότατο arcade game στο σπίτι.
 
Πίσω
Μπλουζα