Αγγλικός γούντι

simonkey

RetroAdept
Joined
9 Ιουλ 2007
Μηνύματα
855
Αντιδράσεις
53
σκεφτομαι να παρω ενα βρετανικο γουντι...θα εχω κανα προβλημα με ηχο κλπ? :)
 
Ναι,αλλα αν κανεις μια ψακτικη σε παλαιοτερα ποστς θα βρεις πως διορθωνεται ;)
 
Aν δεν ηταν ο wally που πιανει πουλια στον αερα και εχει ντοκτορα σε αυτα τα θεματα ,οι υπολοιποι τι πρεπει να καταλαβουν απο τον τιτλο. :confused:
 
κατι θυμαμαι αλλα σε ποιο ποστ? :)
 
Μα Aardvark, το post είναι τελείως ξεκάθαρο!

γούντι=το πρώτο Atari 2600 με την ξύλινη επένδυση. :)

Ο άλλος γνωστός γούντι είναι ο Τρυποκάρυδος, αλλά εκείνος είναι Αμερικανός πολίτης...όχι Άγγλος!
 
Ναι το googlara και μου το εβγαλε πρωτο πρωτο .

Αποτελεσματα

1)Woody Allen

2)Woody Woodpecker

3)Woody's Bar

και παει λεγοντας :D
 
Χθές βράδυ άνοιξα τον Atari2600 woody (μοντέλο 1977 με 6 διακόπτες) που είχα πάρει πρόσφατα

Λοιπόν, όλη η πλακέτα η οποία είναι μικρή σχετικά, είναι κλεισμένη σε ένα μεταλλικό από αλουμίνιο κουτί με χοντρά τοιχώματα που ανοίγει από κάτω με βίδες (ηλεκτρομαγνητική θωράκιση).

Μια μακρόστενη ανεξάρτητη πλακέτα έχει πάνω της τους διακόπτες ενώ έχει και μια υποδοχή για μια μικρή σχετικά καλωδιοταινία που έρχεται από την κεντρική πλακέτα μέσα στο μεταλλικό κουτί.

Σήμερα θα ρυθμίσω τον ήχο γυρίζοντας το trimmer.

Θα ποστάρω φωτογραφίες.
 
Αφου έχει τριμμεράκι πάλι καλά...Δε μου λες, είναι κόκκινο;
 
Nαι κόκκινο είναι, ίδιο με αυτο που δειχνει στις φωτό ο Wally, απλά στο δικό μου είναι κάθετο.
 
Χθές ολοκληρώθηκε ο υποχονδριακός καθαρισμός και το γυάλισμα του αγγλικού Atari2600 woody που είχα πάρει σχετικά πρόσφατα.

Το θέμα με τον ήχο λύθηκε πανεύκολα γυρίζοντας το κόκκινο trimmer που βγάζει μάτι πάνω στην πλακέτα και δεν μπορείς να το χάσεις με τίποτα.

Κουκλί έγινε, αλλά τί πράμα και αυτό με τις πλακέτες, έχω παρατηρήσει ότι σε παλιά μηχανήματα οι πλακέτες είναι πασαλειμένες με ένα πορτοκαλί επίστρωμα που όμως διαλύεται και καθαρίζεται με οινόπνευμα. Κυρίως γύρω από χοντρές κολλήσεις αλλά γενικά ύπάρχει σε όλη την επιφάνεια της πλακέτας.

Η πλακέτα του 2600 ήταν μέσα σε αυτή τη λεχρίτικη επίστρωση (από κατασκευής προφανώς). Επειδή ήθελα όμως να κάνω την πλακέτα λουστρίνι, την εμβάπτισα ολόκληρη μέσα σε ισοπροπυλική αλκοόλη (στεγνώσει στο μισό χρόνο απ'ότι το καθαρό οινόπνευμα).

Το τι πορτοκαλί μπίχλα έφυγε επάνω από την πλεκέτα δε λέγεται, έσταζαν πορτοκαλί σταγόνες από πάνω της.

Όταν μέσα σε 2-3 λεπτά είχε στεγνώσει τελείως η πλακέτα, ήταν ολοκάθαρη και αστραφτερή.
 
Μιας και σε βλεπω "ζεστο",θες καποια στιγμη να βρεθουμε να εγχειρησουμε ενα Γερμανικο 2600?

Εχω κανει τα βασικα αλλα σημα ακομα δεν βλεπω...

Παμε για πειραματα...τι χειροτερο μπορει να παθει? :D
 
Αμέ γιατί όχι. Δεν βγάζει σήμα τηλεόρασης?
 
Αυτο ειναι το αποτελεσμα...τωρα που ειναι η βλαβη δεν μπορω να καταλαβω...χμμμμμμ
 
Όποτε θές πές μου να κανονίσουμε να το δούμε.
 
Gtsamour sugxarhthria pou to ka8arises:)Να ρωτήσω κάτι offtopic:Γίνεται ο Spectrum να αποκτήσει πληκτρολόγιο χωρίς μεμβράνες?Κάτι σαν του msx και amstrad?Κάτι πήρε το μάτι μου σε ένα website...Επίσης με το divide τι έγινε το πήρες?Αξίζει να χτυπήσω και εγώ ένα?
 
Αν δεν γουσταρεις να τα χωσεις για Dk'tronics ή για INES στο ebay και πιανουν τα χερια σου,κοιτα εδω
 
Ακριβώς αυτό που λέει ο Wally.... υπάρχουν οι έτοιμες λύσεις από DKtronics αλλά υπάρχουν και άλλες μάρκες πληκτρολογίων (πλήρες case).

Ακόμα περιμένω για το divide+ αλλά η διαδικασία έχει επιταχυνθεί πολύ οπότε με διαβεβαίωσαν ότι μέχρι τέλος Νοεμβρίου θα το έχω. Ήδη η λίστα παραγγελιών που είναι online φαίνεται ότι προχωράει.

Είχαν κάτι προβλήματα στην συναρμολόγηση, από τα 8 που έφτιαχναν δούλευαν σωστά τα 5 γιατί η πλακέτα θέλει πολύ μικρές κολλήσεις.

Πάντως από εντυπώσεις ατόμων που το παρέλαβαν, πρέπει να είναι τέλειο.
 
εντοs των ημερων θα καθαριστει και ο δικος μου WOODY!!
 
Πίσω
Μπλουζα