Αγκίρε η μάστιγα του θεού - Aguirre: The Wrath of God (1972)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.920
Αντιδράσεις
67.504
Η εκπληκτική ταινία του Βέρνερ Χέρτζογκ, με πρωταγωνιστή τον μεγάλο Κλάους Κίνσκι. Η υπόθεση, μας μεταφέρει στην Νότια Αμερική του 16αι. Ο Δον Λόπεθ ντε Αγκίρε, είναι ένας ισπανός αξιωματικός σε μια αποκομμένη ομάδα στρατιωτών, του εξερευνητή Πιζάρο. Ο Αγκίρε, θα αναλάβει την αρχηγιά της ομάδας, σκοτώνοντας τον διοικητή και θα υποσχεθεί να οδηγήσει τους άνδρες του, στο μυθικό "Ελ Ντοράντο", την πόλη του χρυσαφιού. Σκοπός του είναι, να φτιάξει στα βάθη της ζούγκλας ένα πλούσιο κράτος, με βασιλιά τον ίδιο. Όμως, η μεγαλομανιά και η παραφροσύνη του, θα έχουν ολέθρια αποτελέματα για όλους. Μεγαλειώδης ερμηνειά από τον Κίνσκι, εξαίρετικές εικόνες, λυρισμός και μια θαυμάσια μουσική από τον Popol Vuh. Ενδιαφέρουν παρουσιάζουν και διάφορα περιστατικά, που συνέβησαν κατά την διάρκεια των γυρισμάτων, με τον Χέρτζογκ να απειλεί με όπλο τον μονίμως μαινόμενο Κίνσκι, σε περίπτωση που πραγματοποιήσει τις απειλές του περι αποχώρησης...
 
Αγκιρε Λαουρο νομιζω δεν λεγοταν;; Πωπω... που τη θυμηθηκες;;;

Αυτος ο Κλαους Κινσκι τρελη μορφη!!
 
H υπέροχη μουσική της ταινίας!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά αριστουργηματική ταινία, πάνε πολλά χρόνια από τότε που την είχα δει στην τηλεόραση...
 
Ταινια σταθμος. Μουσικαρα, εκπληκτικες ερμηνειες, δυνατο σεναριο. Με ειχε καθηλωσει. Δειχνει με μοναδικο τροπο την παρανοια στην οποια μπορει να οδηγησει η εξουσια.

Σιχαινομαι το Γερμανικο σινεμα, ομως ο Herzog αποτελει εξαιρεση. Αγαπημενες του ταινιες επισης ειναι το Nosferatu και το υπεροχο Fitzcarraldo (θα προτεινα να διαβασετε και το βιβλιο απο την εκπληκτικη μεταφραση των εκδοσεων Θεμελιο). Στο Fitzcarraldo μαλιστα θυμαμαι οτι διαβασα πως πεθαναν αρκετοι συντελεστες μεσα στη ζουγκλα...
 
DoctorGalifrean είπε:
Αγκιρε Λαουρο νομιζω δεν λεγοταν;;
Νομίζω το μπερδεύεις με το Ακίλε Λάουρο, το κρουαζιερόπλοιο όπου είχε γίνει πειρατεία το 1985 και μετέπειτα γυρίστηκε και ταινία. ;) http://en.wikipedia.org/wiki/MS_Achille_Lauro

Την θυμάμαι και εγώ την ταινία αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που την είδα τελευταία φορά. Νομίζω ότι ο λόγος που είχα κάτσει να την δω σαν πιτσιρικάς ήταν το όνομα. Βλέπετε, ο Ολυμπιακός είχε έναν παίκτη ονόματι Ντιέγκο Αγκίρε προς τα τέλη του 80.

Άβυσσος η ψυχή του πιτσιρικά...8)
 
Εχω δει και τις 5 ταινιες τις συνεργασίας Κινσκι-Χερτζογκ και κατα την γνώμη μου αυτή ειναι η δευτερη καλύτερη μετα το εκπληκτικό Φιτζκαράλντο. Σε προβολή της στο Γκαιτε, πριν απο πολλά χρόνια, γνώρισα τον άντρα μου και τη θεωρώ την απόλυτη ρομαντική ταινία. Και μετά ειδαμε μαζι τα άπαντα Γερμανικού Κινηματογράφου (το επομενο ραντεβού ήταν στα ''Φτερά του έρωτα᾽᾽του Βεντερς). Λοιπόν ενώ ο Αγκίρε οδηγειται στην τρέλλα, καταστρέφει τα πάντα και οι επιζώντες περιπλανωνται στην αμειλικτη ζούγκλα εγώ γέλαγα χαρούμενη και έλεγα ᾽᾽Με κοιτάει, με κοιτάει!᾽᾽. Και μετά συστήθηκε κιόλας! (και τελικώς με παντρευτηκε). Εκτοτε την ξαναειδα 5-6 φορές και οταν το παιδι μεγαλώσει λιγο ονειρευομαι να πάμε ολοι μαζί να διασχίσουμε τον Αμαζόνιο. Αν μια ταινία σημαδεψε την ζωή μου ειναι αυτή.

Εχω δει και το ντοκιμαντερ για την ηλεκτρισμένη συνεργασια Χερτζογκ-Κινσκι απο οπου και η ιστορία που λέει ο RIΟ. Ο Κινσκι το έπαιζε τοσο ντιβα και έκανε τον Χερτζογκ τοσο έξαλλο που οι ιθαγενεις στο Φιτζκαράλντο προσφέρθηκαν να τον σκοτώσουν. Εν τέλει ο ιδιος ο Χερτζογκ απειλησε με οπλο τον Κινσκι καιο τελευταίος πείστηκε πως ειναι ηθοποιος και οχι ημιθεος και δεν τα μάζεψε να φυγει.

Προς admin

Δεν κανουμε ψηφοφορία για το ποια προτιμάμε από την εν λογω συνεργασία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτική ταινία, και για μένα η καλύτερη ερμηνεία του Kinski. Βρίσκεται εντελώς στο στοιχείο του, και υποδύεται τέλεια τον μεγαλομανή που αρχίζει να τρελαίνεται. Ο ίδιος ο Ηerzog είχε πει ότι όταν είχε δώσει το σενάριο στον Kinski, δέχτηκε ένα τηλεφώνημα στις 3 τα ξημερώματα, ξύπνησε ταραγμένος και πήρε το ακουστικό, κι από την άλλη πλευρά της γραμμής ακούγονταν συγκεχυμένα λόγια και περίεργες κραυγές, και στον νυσταγμένο Herzog πήρε λίγη ώρα να καταλάβει ποιός ήταν και τι ήθελε. Ήταν ο Kinski που είχε ενθουσιαστεί με το σενάριο και ήθελε να παίξει απελπισμένα! Οι συνθήκες όμως στα γυρίσματα εννοείται ότι δεν ήταν καλές για έναν τύπο σαν τον Kinski που ήθελε την άνεσή του, κι έτσι έγιναν αυτά που περιγράφει ο Rio, με τον Herzog να τον απειλεί με καραμπίνα να μη φύγει. Μία φορά ο Kinski πήγε να τη σκάσει με βάρκα, αλλά γύρισε πίσω όταν είδε τον οπλισμένο Herzog να καραδοκεί πίσω από τις φυλλωσιές :D Αλλά τα νεύρα του Kinski δεν ηρεμούσαν εύκολα, κι έτσι ανάμεσα στα κατορθώματά του, εκτός από το να τσακώνεται συχνά με διάφορους, μία φορά χτύπησε και τραυμάτισε βαριά στο κεφάλι με σπαθί ένα από τα μέλη του συνεργείου, κι άλλη μία φορά του την έδωσε που κάποιοι κομπάρσοι κάθονταν σε μία σκηνή, συζητούσαν και γελούσαν, κι άνοιξε πυρ εναντίον τους, τραυματίζοντας τον έναν στο χέρι. Παρακάτω ένα απολαυστικό βίντεο με τον Herzog να τραβάει με την κάμερα ενώ ο Kinski τσακώνεται με τον παραγωγό αυτή τη φορά επειδή δεν του αρέσει το φαγητό, και τον στολίζει με διάφορα, ενώ οι ιθαγενείς κοιτάνε σαν χαμένοι.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λέγεται πως κάποια στιγμή, οι απηυδισμένοι ιθαγενείς πρότειναν στον Χέρτζογκ, να αναλάβουν αυτοί τον Κίνσκι και να φανεί σαν ατύχημα στην ζούγκλα. Ευτυχώς εκείνος τους απέτρεψε...
 
RIO είπε:
Λέγεται πως κάποια στιγμή, οι απηυδισμένοι ιθαγενείς πρότειναν στον Χέρτζογκ, να αναλάβουν αυτοί τον Κίνσκι και να φανεί σαν ατύχημα στην ζούγκλα. Ευτυχώς εκείνος τους απέτρεψε...
Σωστά, μέχρι εκεί φτάσανε, όπως είχε αναφέρει και η Domenica. Ε, τα είδαν όλα με τον Kinski, μπορεί να τον θεωρούσαν και δαιμονισμένο :)
 
Κορυφαία ταινία (για υπομονετικούς θεατές πάντως)
 
Τις είδα και τις 2 στο καπάκι χθες (Αγκιρε και Φιτζκαράλντο)...ταινιάρες με πολύ δύσκολα γυρίσματα. Αν και στο άκουσμα των ονομάτων Βέρνερ Χερτζογκ και Κλάους Κίνσκι παλιά φανταζόμουν δυσνόητες και βαρετές ταινίες για ύπνο, αυτές οι συγκεκριμένες άνετα θα μπορούσαν να ήταν αμερικανικές και σίγουρα αν ηταν θα έσπαγαν ταμεία. Εδώ μια μικρή βάρκα πας να σύρεις μισό μέτρο σε ίσιωμα και είναι φύσει αδύνατον να μετακινηθεί πόσο μάλλον ένα θεόρατο ποταμόπλοιο. Πέρα από τα παρασκήνια των γυρισμάτων είναι καταπληκτικές ταινίες που αξίζει να δει ο καθένας. Ένα τοπικό κανάλι της πόλης μου τις είχε δείξει αυτές τις ταινίες το καλοκαίρι του 1992 και νομίζω και το Cobra Verde μια άλλη μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: RIO
Πίσω
Μπλουζα