Αγορά Α1200 από AMIGAKIT

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.349
Χαίρετε παίδες. Πρόσφατα, πριν περίπου 15 χρόνια(!), έκανα μια χαζομάρα την οποία σκέφτομαι κάθε φορά που μπαίνω στα θρεντς της μεγάλης κυρίας. Πούλησα την Α500 μου για να αγοράσω PC. Χρήματα δεν υπήρχαν τότε (λες και τώρα υπάρχουν), και το χρειαζόμουν στη σχολή. Βρήκα λοιπόν πρόσφατα το AMIGAKIT.COM και σκεφτομαι πολύ σοβαρά να χτυπήσω μία καινούργια A1200 κατασκευασμένη από την Amiga Technologies. Εχετε αγοράσει ποτέ από αυτούς κάτι σοβαρό; Δεν αναφέρομαι σε μικροπράγματα (μνήμες, δίσκους), αλλά στο ίδιο το μηχάνημα. Π.χ. σε τί κατάσταση ήταν κλπ κλπ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 
έχω αγοράσει ΠΟΛΎ πράμα από το amigakit.com (όχι amiga όμως) και το μονο που μπορώ να πω είναι ότι είναι άκρως αξιόπιστοι, επαγγελματίες και πολύ εξυπηρετικοί, απόλυτος ΚΑΝΈΝΑ πρόβλημα!

αλλα τη την θες την καινούρια? πάρε μια από ebay με κάνα 030 μέσα... κάνα κατοστάρι το πολύ θα σου πάει...
 
keropi είπε:
exo agorasei POLY prama apo to amigakit.com (oxi amiga omos) kai to mono pou mporo na po einai oti einai akros aksiopistoi, epaggelmaties kai poly eksipiretikoi, apolytos KANENA problhma!alla th thn thes thn kainouria? pare mia apo ebay me kana 030 mesa... kana katostari to poly tha sou paei...
Να σου πω, δεν έχεις άδικο. Απλά δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν. Ειδικά όμως το συγκεκριμένο μηχάνημα, θα το ήθελα καινούριο. Εχω βρει πολλές Α500/600 και 3000 κατακίτρινες, για τις οποίες δεν έχω κανένα πρόβλημα να τις πάρω από Ebay. Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
e ναι, το καινούριο είναι άλλη φάση πάντα...

θα πρότεινα να πάρεις (από ebay) και ένα φτηνό 030 accelerator που να έχει ΜΟΥ και να παίρνει τουλάχιστον 8MB "fastram", να πάρεις μια pcmcia lan (έχει το amigakit) και ένα 2.5" δίσκο γύρο στα 4-6GB... βάζεις OS3.9 μέσα, και το τιγκάρεις whdload!!! ούτε δισκέτες ούτε κόπος για games!

μπορείς να κανεις και δουλειά με τον ενσωματωμένο 020 αλλα θα χρειαστείς ΣΤΑΝΤΑΡ "fastram"... με 030 θα είσαι ποιο άνετα
 
keropi είπε:
e ναι, το καινούριο είναι άλλη φάση πάντα...

θα πρότεινα να πάρεις (από ebay) και ένα φτηνό 030 accelerator που να έχει ΜΟΥ και να παίρνει τουλάχιστον 8MB "fastram", να πάρεις μια pcmcia lan (έχει το amigakit) και ένα 2.5" δίσκο γύρο στα 4-6GB... βάζεις OS3.9 μέσα, και το τιγκάρεις whdload!!! ούτε δισκέτες ούτε κόπος για games!

μπορείς να κανεις και δουλειά με τον ενσωματωμένο 020 αλλα θα χρειαστείς ΣΤΑΝΤΑΡ "fastram"... με 030 θα είσαι ποιο άνετα
Με επεισες! Βρήκα στο ebay μια Α1200 με 55 λιρες + 40 μεταφορικα. Επισης στον ιδιο βρηκα και μια mbx1200z με 8mb fastram και RTC στις 28 λιρες. Λογικά τα στέλνει και τα 2 με τα ιδια μεταφορικα. Το μόνο που με φοβιζει είναι εάν το τροφοδοτικό της θα ταιριάζει ελληνικά δεδομένα.
 
ταιριάζει μια χαρά, απλά θέλεις ένα μετατροπέα για τη πρίζα η να την κόψεις και να βάλεις μια δίκια μας...

ψάξε λίγο καλύτερα όμως... με 67ευρ πριν 2 χρονια είχα πάρει 1200+mtec 1230 030/28mhz... πολύ καλύτερο από μια απλή ram κάρτα...
 
Rygar είπε:
Με επεισες! Βρήκα στο ebay μια Α1200 με 55 λιρες + 40 μεταφορικα. Επισης στον ιδιο βρηκα και μια mbx1200z με 8mb fastram και RTC στις 28 λιρες. Λογικά τα στέλνει και τα 2 με τα ιδια μεταφορικα. Το μόνο που με φοβιζει είναι εάν το τροφοδοτικό της θα ταιριάζει ελληνικά δεδομένα.
Αν κατάλαβα καλά την χτυπάς από Αγγλία. Μην φοβάσε για το ρεύμα. Υπάρχουν αντάπτορες για αγγλική μπρίζα σε ελληνική. Οπότε χτύπα αλύπητα......... :axer:
 
Τη χτύπησα! Μαζί με το mbx1200z για αρχή, αφου δεν έβρισκα πουθενά κάποιον accelerator που ο ιδιοκτήτης του να το έστελνε Ελλάδα. Δεν πειράζει. Η αρχή έγινε :) Τώρα πάω για κανά δίσκο από το amigakit.

Ευχαριστώ παιδιά.
 
Εκτός από δίσκο σκέψου ΣΟΒΑΡΑ την αγορά pcmcia lan card για να μεταφέρεις εύκολα αρχεία στην 1200άρα... όπως επίσης και ένα cocolino για να χρησιμοποιείς κανονικά οπτικά ποντίκια....

με γείες!!!! :D

δώσε link από ebay να δω τι πήρες βρε συ!
 
Καλόπαιχτη φίλε!!!!!!!!
 
Με ....YES !!!:biglaugh:
 
:biglaugh:

keropi είπε:
Εκτός από δίσκο σκέψου ΣΟΒΑΡΑ την αγορά pcmcia lan card για να μεταφέρεις εύκολα αρχεία στην 1200άρα... όπως επίσης και ένα cocolino για να χρησιμοποιείς κανονικά οπτικά ποντίκια....

με γείες!!!! :D

δώσε link από ebay να δω τι πήρες βρε συ!
Πάρε!. Βασικα μόνο κάποια πληκτράκια είναι κίτρινα, αλλά νομίζω διορθώνεται με μια μέρα παραμονής τους σε χλωρίνη ή κάτι αντίστοιχο. Εσείς εδώ σίγουρα θα έχετε καλύτερη εμπειρία.

Δίσκους έχω στη δουλειά μερικούς 6 και 12GB και λέω να βάλω το μεγάλο ... ασφαλώς :biglaugh:. Επίσης σιγουρα θα πάρω και μία pcmcia κάρτα δικτύου αλλά...τον άλλο μήνα. Ημαρτον! 200 μου φύγανε. Αλλά ρε παιδιά δεν τα λυπήθηκα! Το μόνο που δε μου άρεσε είναι τα 55€ μεταφορικά. Θα μπορούσα να πάρω και κάτι ακόμα, αλλα δυστυχώς ήταν αναγκαία. Πάντως ρε παιδιά, ξέρετε τί έχω διαπιστώσει τον 1 χρόνο που έχω αρχίσει να την ξαναψάχνω (και σε αυτό παίζει ρόλο μεγάλο το φορουμ αυτό); Οτι η τύπισσα πουλάει, πουλάει ΤΡΕΛΆ.Το διαπίστωσα και πιο έντονα, τις τελευταίες 2-3 μέρες που έκανα έρευνα. Ξέρετε επίσης τί ακόμα έχω καταλάβει; Οτι όσοι τις πουλάνε, το έχουν πιάσει το νόημα και χτυπάνε τις τιμές. Εγώ πήρα από αυτόν τον τύπο γιατί είχε πολύ καλό feedback σε όλες του τις πωλήσεις, και σκέφτηκα ότι καλύτερα παραπάνω και σίγουρα παρά λιγότερα και με αμφιβολίες. Επίσης ο τύπος δέχεται και επιστροφή του προϊόντος μέσα σε 7 μέρες εάν κάτι πάει στραβά.

Ευχαριστώ και πάλι για την όποια βοήθεια. Σήμερα θα πάρω τηλ. έναν φίλο μου στο σπίτι του οποίου παίζαμε με ένα Atari 2600 πριν 20+ χρόνια, να τον ρωτήσω εάν το έχει ακόμα. Ε ρε τρέλα!! Δε θα μεγαλώσουμε ποτέ, κουφάλα νεκροθάφτη!
 
mouxxaxaxa!
τα 55ευρω είναι normal τιμή για αποστολή από Αγγλία... εγώ πάντως προτιμώ Γερμανούς για συναλλαγές στο ebay, έχουν euro, φτηνά μεταφορικά και δέχονται χωρίς πρόβλημα ΙΒΑΝ μεταφορές :)

πάντως θέλεις και τοOS3,9 για να μην έχεις προβλήματα με τους δίσκους που είναι πάνω από 4GB (limit του kickstart δυστυχώς....)

είναι λίγο ιστορία ακόμα, αλλα doing't worry :D εδώ είμαστε
 
keropi είπε:
mouxxaxaxa!ego pantos protimo Germanous gia sinallages sto ebay, exoun euro, fthna metaforika kai dexontai xoris problhma IBAN metafores :)

pantos theleis kai to OS3,9 gia na mhn exeis problhmata me tous diskous pou einai pano apo 4GB (limit tou kickstart distixos....)

einai ligo istoria akoma, alla don't worry :D edo eimaste
Εψαξα και στο γερμανικό ebay, αλλά δεν υπήρχε κάποιος που να στέλνει Ελλάδα. Δεν ξέρω κατά πόσο περιοριστικό είναι, όταν κάποιος γράφει σε ποιά(ες) χώρα(ες) στέλνει. Δηλαδή μπορεί να του έστελνα μαιλ ικετευοντας(!!!!) να το στείλει Ελλάδα και να τον κατάφερνα.
 
Rygaη η Amiga σου είναι Super...Τα κιτρινισμένα κουμπιά μην τα βάλεις στην χλωρίνη διότι μπορεί να ξεκολίσουν τα γράμματα..το κίτρινο δεν φεύγει με τίποτα!
 
akmakas είπε:
Rygaη η Amiga σου είναι Super...Τα κιτρινισμένα κουμπιά μην τα βάλεις στην χλωρίνη διότι μπορεί να ξεκολίσουν τα γράμματα..το κίτρινο δεν φεύγει με τίποτα!
Παλιά δούλευα σε εταιρεία πλεροφορικής η οποία εκτός των άλλων, είχε και την αντιπροσωπεία της Toshiba στα φωτοτυπικά. Οταν λοιπόν μας έφερναν φωτοτυπικά για συντήρηση, ο συνάδελφος που την αναλάμβανε, επειδή ήταν ψείρας, δεν άντεχε την κιτρινίλα, και έβγαζε τα πλαστικά και τα έβαζε σε μια μεγάλη λεκάνη με ,τώρα χλωρίνη ήταν ή κάτι άλλο, θα σε γελάσω. Πάντως την επόμενη μέρα ήταν κάτασπρα. Γι'αυτό ανέφερα τη χλωρίνη.

Μια και σας βρήκα όλους μαζεμένους, να χτυπήσω 1 kickstart 3.1 από amigakit ή υπάρχει κάποιο παλικάρι που να το έχει να το πάρω με κάτι λιγότερο; Μένω Μεταμόρφωση. Επίσης στη δουλειά τελικά βρήκα δίσκους 2.5" 60GB; Χρειάζομαι κάτι έξτρα για να τους δει το σύστημα; Εχω μείνει μερικά χρόνια πίσω. :help: Επίσης, θέλω να ρωτήσω για τις mediator καρτες. Πώς είναι δυνατόν να τις δει μία Α1200; Θεωρώ ότι το λειτουργικό δεν τις βλέπει εκ των πραγμάτων. Ισως το OS3.9. Σίγουρα όμως κάποια έκδοση Linux για 68000. Πάντως είναι εκπληκτικό που ένα σύστημα που κυκλοφόρησε πριν 15 χρόνια να είναι ακόμα τόσο ζωντανό. Ισως το πιο ζωντανό και πλήρως υποστηριζόμενο ρετρό σύστημα που έχει απομείνει.
 
Φιλε με γεια το καινουριο μηχανακι σου. Απλα προσεξε το πωλητη airey36 γιατι εχει απιστευτα αρνητικο feedback με μεγαλη συχνοτητα. Σου μιλαω και εκ πειρας. Αγορασα προ 5 μηνων 2 βιβλια για τη 1200 μου και για αρχη ολα καλα. Στη συνεχεια αγορασα σε 6 ξεχωριστες δημοπρασιες 6 Amiga Format απο τα οποια παρελαβα σε δοσεις εν τελει μονο τα 3, τα υπολοιπα 3 τα περιμενω ακομη και παρα τις υποσχεσεις του τυπου ακομη τα περιμενω μετα απο 3 μηνες. Κακιστη επικοινωνια και αρκετη καθυστερηση στην αποστολη των πακετων. Ελπιζω να μην εχεις κακη εμπειρια αλλα επειδη το αλανι εχει μαλλον κακη τακτικη ζορισε τον λιγο απο την αρχη!!! Δεν προσπαθω να σε απογοητευσω για κατι αλλα να σε προειδοποιησω!!!!
 
Rygar καλορίζικη η amiga σου! Την επόμενη φορά μακριά απο αγγλία. 55 ευρώ μεταφορικά για μιά 1200; Ήμαρτον! Εγώ πλήρωσα 35 ευρώ μεταφορικά για την 4000 μαζί με πληκτρολόγιο, ποντίκι, δισκέτες και βιβλία απο το ebay γερμανίας. Για αυτό σου λέω, την επόμενη φορά μακριά απο το αγγλικό ebay.
 
telonio είπε:
Rygar καλορίζικη η amiga σου! Την επόμενη φορά μακριά απο αγγλία. 55 ευρώ μεταφορικά για μιά 1200; Ήμαρτον! Εγώ πλήρωσα 35 ευρώ μεταφορικά για την 4000 μαζί με πληκτρολόγιο, ποντίκι, δισκέτες και βιβλία απο το ebay γερμανίας. Για αυτό σου λέω, την επόμενη φορά μακριά απο το αγγλικό ebay.
Σίγουρα, δεν έχεις καθόλου άδικο. Να σου πω, έψαξα και εκεί, αλλά μάλλον έπεσα σε περίοδο που δεν πουλάνε και πολλοί. Δε βαριέσαι μωρέ, 20 ευρώ περισσότερα ήταν. Απλά την επόμενη φορά μάλλον θα είναι από αγορά πιο κοντά σε εμάς.
 
Πίσω
Μπλουζα