Αγορά Γραφομηχανής!

Joined
24 Νοέ 2012
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
Γειά σας παιδιά!!! Και Χρόνια Πολλά!! Ελπίζω όλοι να περνάτε καλά και να διασκεδάζετε όσο μπορείτε...!

Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, ενδιαφέρομαι για αγορά γραφομηχανής!

Πάντα ήθελα μία!!!! Όμως κανείς από το οικογενειακό μου περιβάλλον δεν είχε... Η μαμά μου είχε νοικιάσει στα μικρή μία για να μάθει τυφλό σύστημα ώστε να μπορέσει να δουλέψει ως γραμματέας, αλλά ποτέ δεν αγόρασε (σνιφ σνιφ)!

Σκέφτομαι να περάσω μια βόλτα από Μοναστηράκι, στην πλατεία Αβησσυνίας, μήπως βρω κανένα καλό κομμάτι... Αλλά δε ξέρω τι πρέπει να προσέξω (αν υπάρχει δηλαδή κάτι που πρέπει να προσέξω πριν αγοράσω κάποια -όπως εάν έχει κάποιο εξάρτημα, ποιά μοντέλα είναι καλά ποιά ελαττωματικά, εάν λειτουργεί και δεν ει΄ναι απλώς....διακοσμητική!!λολ! αυτό πιστεύω πως μπορεί να μου το και ο πωλητής, δε χρειάζεται κάποια ειδική γνώση! :D )

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας!!! Όποιος είναι γνώστης του είδους να μου πει τι πρέπει να γνωρίζω!

Και εάν η Αβησσυνίας είναι η μόνη λύση ή όχι....

Καθώς και τι άλλο πρέπει να εφοδιαστό και από πού! (ειδικό χαρτί; μελάνι ;) <---είναι και αυτό που πρέπει να προσέξω. Γιατί μπορεί να μη συμβαδίζουν αυτά που θα υπάρχουν στο εμπόριο με αυτή τη γραφομηχανή που θα δω και θέλω να πάρω...

Βέβαια είναι και το θέμα της τιμής. Εάν είναι πανάκριβες, δυστυχώς, δε θα μπορώ να αποκτήσω μία... Και μάλλον με βλέπω με καμιά παιδική από κανένα παιχνιδάδικο (ίσα για να γλυκάνει την απώλεια! :( )

Θα περιμένω με ανυπομονησία απάντηση!! :happyjump:
 
Δεν έχω σχέση με το αντικέιμενο ειδικά, αλλά επειδή κοιτάω παλιατζούρες γενικά, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά για γραφομηχανές στο γνωστό κατάστημα δημοπρασιών Γερμανίας και να έχεις υπομονή.

Έχει εκατοντάδες ακόμη και εποχής του 20 και 30 και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 500 ευρώ αλλά πολύ-πολύ-πολύ λιγότερα, εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Έλεος με τα παλαιωπολεία στη Ελλάδα δλδ!!! Γενικά ψάξου παντού, αλλά εγώ το τελευταίο μέρος που θα κοίταζα θα ήταν η Ελλάδα εκτός και αν ήθελα μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες.

Έτσι όπως λειτουργούν εδώ ας κάθονται να κοιτάν τις παλιατζούρες τους μέχρι να γίνουν αρχαιολογίες. Τότε ίσως και να πιάσουν τα χρήματα που ζοιτάν οι περισσότεροι.

Άντε και συγχύστικα πάλι... :angry:
 
chris73 είπε:
Δεν έχω σχέση με το αντικέιμενο ειδικά, αλλά επειδή κοιτάω παλιατζούρες γενικά, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά για γραφομηχανές στο γνωστό κατάστημα δημοπρασιών Γερμανίας και να έχεις υπομονή.
Έχει εκατοντάδες ακόμη και εποχής του 20 και 30 και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 500 ευρώ αλλά πολύ-πολύ-πολύ λιγότερα, εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Έλεος με τα παλαιωπολεία στη Ελλάδα δλδ!!! Γενικά ψάξου παντού, αλλά εγώ το τελευταίο μέρος που θα κοίταζα θα ήταν η Ελλάδα εκτός και αν ήθελα μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες.

Έτσι όπως λειτουργούν εδώ ας κάθονται να κοιτάν τις παλιατζούρες τους μέχρι να γίνουν αρχαιολογίες. Τότε ίσως και να πιάσουν τα χρήματα που ζοιτάν οι περισσότεροι.

Άντε και συγχύστικα πάλι... :angry:
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
chris73 είπε:
Δεν έχω σχέση με το αντικέιμενο ειδικά, αλλά επειδή κοιτάω παλιατζούρες γενικά, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά για γραφομηχανές στο γνωστό κατάστημα δημοπρασιών Γερμανίας και να έχεις υπομονή.
Έχει εκατοντάδες ακόμη και εποχής του 20 και 30 και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 500 ευρώ αλλά πολύ-πολύ-πολύ λιγότερα, εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Έλεος με τα παλαιωπολεία στη Ελλάδα δλδ!!! Γενικά ψάξου παντού, αλλά εγώ το τελευταίο μέρος που θα κοίταζα θα ήταν η Ελλάδα εκτός και αν ήθελα μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες.

Έτσι όπως λειτουργούν εδώ ας κάθονται να κοιτάν τις παλιατζούρες τους μέχρι να γίνουν αρχαιολογίες. Τότε ίσως και να πιάσουν τα χρήματα που ζοιτάν οι περισσότεροι.

Άντε και συγχύστικα πάλι... :angry:
Πές τα Χρυσόστομε !! :wink:
 
chris73 είπε:
Δεν έχω σχέση με το αντικέιμενο ειδικά, αλλά επειδή κοιτάω παλιατζούρες γενικά, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά για γραφομηχανές στο γνωστό κατάστημα δημοπρασιών Γερμανίας και να έχεις υπομονή.
Έχει εκατοντάδες ακόμη και εποχής του 20 και 30 και ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 500 ευρώ αλλά πολύ-πολύ-πολύ λιγότερα, εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Έλεος με τα παλαιωπολεία στη Ελλάδα δλδ!!! Γενικά ψάξου παντού, αλλά εγώ το τελευταίο μέρος που θα κοίταζα θα ήταν η Ελλάδα εκτός και αν ήθελα μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες.

Έτσι όπως λειτουργούν εδώ ας κάθονται να κοιτάν τις παλιατζούρες τους μέχρι να γίνουν αρχαιολογίες. Τότε ίσως και να πιάσουν τα χρήματα που ζοιτάν οι περισσότεροι.

Άντε και συγχύστικα πάλι... :angry:

Να Αγιασει το στομα σου!!!!! :thumbup:
 
Nemo είπε:
Είχαμε αγοράσει την clover που φαίνεται στο site σε χρώμα μπλε με ελληνικούς χαρακτήρες βέβαια. Υπάρχει ακόμη. Κλείνοντας την με το καπάκι ουσιαστικά την μεταφέρεις κιόλας αφού υπάρχει λαβή. Βαρύ πράμα. Εκεί έμαθα κι εγώ και η αδερφή μου το τυφλό σύστημα. Θέλει γερά δάκτυλα για τα πατήματα. Αν παρατηρήσετε η ταινία της είναι διπλή, χρώματος μαύρου και κόκκινου. Πολλές φορές χρησιμοποιώντας το κόκκινο η ταινία έφευγε από τη θέση της καθώς έπρεπε να σηκωθεί ψηλά. Υπήρχαν και ειδικές γόμες για γραφομηχανές. Το αγαπημένο μου κουμπί ήταν το κόκκινο με τα βελάκια ->-> δίπλα στο κουμπί διαστήματος. Πατώντας το η κεφαλή της μηχανής προχωρούσε γρήγορα.
 
chris73 είπε:
...."θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά για γραφομηχανές στο γνωστό κατάστημα δημοπρασιών Γερμανίας και να έχεις υπομονή".....
Ποιό είναι αυτό το κατάστημα ρε παιδιά, που είναι και γνωστό κιόλας;! :eek:

(noob το ξέρω! ::) )

Κατάλαβα.... Άρα εδώ δύσκολα θα βρω κάτι που να αξίζει (σε καλή κατάσταση, και χωρίς να δώσω για σέρβις και περαιτέρω αναβάθμισή της μια περιουσία) και γενικά, εδώ δύσκολα θα βρω γραφομηχανή σε χαμηλό κόστος....

Δεν έχω και κανέναν γνωστό ή μη που να έχει καμία και να θέλει να την ξεφορτωθεί (να μην του αρέσουν δηλαδή, και να τη θεωρεί παλιατζούρα...)

:wait2: Χμμμμ.... μου κόψατε τη φόρα. Δύσκολα τα πράγματα απ 'ότι βλέπω!
 
Πίσω
Μπλουζα