Αγορά τηλεόρασης

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
117
Μετά από 20 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας, η 21 ιντσών CRT sony των γονιών μου αποφάσισε να μας αφήσει χρόνους .

Ψάχνουμε με τον πατέρα μου να αγοράσουμε μια καινούρια , αλλά δεν μπορώ να πω πως είμαστε και πολύ σχετικοί με το τι κυκλοφορεί εκεί έξω.

Θεωρούμε πως μάλλον μια τηλεόραση στις 32" μας είναι αρκετή, γιατί θα μπει σε εντοιχιζόμενο έπιπλο που ήταν σχεδιασμένο για CRT, που δεν έχει πολλά περιθώρια για κάτι μεγαλύτερο (οχι δεν υπάρχει επιλογή να ξηλώσουμε το έπιπλο, γιατί η mother θα μας κάνει έξωση :p ).

Δεν ψάχνουμε κάτι εξεζητημένο. Κάτι που να παίζει το σήμα της digea, κανένα dvd, άντε το πολύ να συνδέσω κάποιο laptop μέσω hdmi για καμιά ταινία.

Με μια πρόχειρη ματιά είδα πως /2/"]αυτή η tv μάλλον είναι καλή περίπτωση.

Ακούω τις προτάσεις σας :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη αν θυμαμαι καλα υπηρχε καποιο θεματακι με links διαφορων μαγαζιων η τηλεοραση η οποια σε προτεινω ειναι η LG 32LB580V 32'' LED SMART TV FULL HD.Ειναι και Full HD και smart TV και κοστιζει μονο 10 ευρω παραπανω απο αυτη που αναφερεις παραπανω και φυσικα δεν ειναι αυτη η κανονικη της τιμη αλλα ειναι με εκπτωση 38% και ειναι και αμεσα διαθεση για παραγγελια.Το διαδυκτιακο μαγαζι που την πουλαει εχει κιτρινο φοντο και στα ελληνοαγλλικα το ονομα του ειναι e-μαγαζι ;)
 
Θα συμφωνησω και εγω με την προταση του Βασιλη..με 10 ευρα παραπανω παιρνεις smart tv.Εκτος αυτου θεωρω τις lg ποιοτικοτερες απο τις samsung (οσο αφορα την αξιοπιστια).Καποια στιγμη η panasonic ειχε κατι καλες προσφορες με κυριο χαρακτηριστικο τα 5 χρονια εγγυηση,αλλα δεν ξερω εαν ισχυουν ακομη.Aν σε ενδιαφερει, μπορεις να ψαξεις ωστε η τηλεοραση να εχει pvr ,δηλαδη εγγραφη ετσι ωστε να μπορεις να γραψεις κατι που θες(ειναι ομως πιο ακριβες).Γενικα παντως με τις πτωσεις τιμων συμφερει να παρεις μεγαλυτερη τηλεοραση,αλλα σε εσενα δεν γινεται λογω..mother.
 
Αν πας για Smart (που στο προτεινω 10000%), ειναι σχεδον μονοδρομος οι Samsung τηλεορασεις.

H νεα σειρα με τις τετραπυρηνες βλεπει με τη μια τα παντα στο δικτυο σου (υπολογιστες,NAS), παιζει τα παντα (και mkv και srt) απο παντου, εχει πολλα apps (YT,Vimeo,Browser κτλ), εχει ισχυ (πχ η MsWally βλεπει απο τον browser της τηλεορασης στο site του Ant1 το Εκδρομη και εγω εκπομες απο το αρχειο της ΕΡΤ χωρις κανενα θεμα, δεν κομπιαζει καμια λειτουργια της TV κτλ), εχει εξαιρετικο GUI, εχει αψογο PVR, προσφερει ARC, κανει bypass πολυκαναλο ηχο απο την οπτικη, πολλα ψηφιακα φιλτρα, εχει ωραια εμφανιση και εξαιρετικη εικονα (τη χρησιμοποιω απο BluRay εως Spectrum).

Το 3D ειναι εντυπωσιακο αλλα μετα απο μια βδομαδα δεν το ξαναχρησιμοποιησα. Ειναι πιο πολυ για τα πιτσιρικια και για τις ιντσες που θες αχρειαστο.

Τα μονα παραπονα που εχω ειναι οτι δεν εχει διπλο tuner και οτι δεν μπορω να ακουω mp3 και ταυτοχρονα να ψαχνω την συλλογη με τα mp3 μου.

Επισης δεν εχει VGA και SVideo εισοδους
 
Και εγώ δεν έχω παράπονο από την Samsung. Πολύ καλή εικόνα και παίζει τα πάντα που την ταϊζω ασύρματα από το NAS. Αλλά στο θέμα του dashboard οι τηλεοράσεις θέλουν δουλειά ακόμα...έχω καλομάθει τόσα χρόνια με τον XBMC στο πρώτο XBOX.

Πάντως μην περιμένεις 20 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας από την καινούρια TV που θα αγοράσεις...εμένα η πρώτη LCD Samsung άντεξε 6 χρόνια (βοήθησαν φυσικά και οι γάτες μου σε αυτό...)
 
Wally είπε:
Αν πας για Smart (που στο προτεινω 10000%), ειναι σχεδον μονοδρομος οι Samsung τηλεορασεις.
H νεα σειρα με τις τετραπυρηνες βλεπει με τη μια τα παντα στο δικτυο σου (υπολογιστες,NAS), παιζει τα παντα (και mkv και srt) απο παντου, εχει πολλα apps (YT,Vimeo,Browser κτλ), εχει ισχυ (πχ η MsWally βλεπει απο τον browser της τηλεορασης στο site του Ant1 το Εκδρομη και εγω εκπομες απο το αρχειο της ΕΡΤ χωρις κανενα θεμα, δεν κομπιαζει καμια λειτουργια της TV κτλ), εχει εξαιρετικο GUI, εχει αψογο PVR, προσφερει ARC, κανει bypass πολυκαναλο ηχο απο την οπτικη, πολλα ψηφιακα φιλτρα, εχει ωραια εμφανιση και εξαιρετικη εικονα (τη χρησιμοποιω απο BluRay εως Spectrum).

Το 3D ειναι εντυπωσιακο αλλα μετα απο μια βδομαδα δεν το ξαναχρησιμοποιησα. Ειναι πιο πολυ για τα πιτσιρικια και για τις ιντσες που θες αχρειαστο.

Τα μονα παραπονα που εχω ειναι οτι δεν εχει διπλο tuner και οτι δεν μπορω να ακουω mp3 και ταυτοχρονα να ψαχνω την συλλογη με τα mp3 μου.

Επισης δεν εχει VGA και SVideo εισοδους
Πφφφ ,απο το '07 τα κανεις αυτα με ενα PS3.


.



..



Kαι ψαχνεις και για MP3.
 
στις 32 ίντσες να μην σε τραβήξει το 3d...

Θα είναι σαν να βλέπεις σε ενυδρείο λόγω ιντσών. Το 3d οριακά για 46 και πάνω...

Τώρα για τις ίντσες αυτές σου προτείνω τις samsung για τα όσα σου περιέγραψε ο wally απλά προσπάθησε να έχει cmr 200 ! Από σειρά 6 και πάνω θα τα βρεις αυτά.

Το γιατί εδώ:

http://www.rtings.com/info/fake-refresh-rates-samsung-clear-motion-rate-vs-sony-motionflow-vs-lg-trumotion
 
Έχω 2 τηλεοράσεις Samsung 32' και 46' και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είναι smart και 3D. Το 3D το χρησιμοποίησα για κάποια βίντεο που υπήρχαν αποθηκευμένα μέσα στο smart hub και σε κάποιες ταινίες όπως Jurassic Park, Titanic που τις είδα μέσω USB. Κατά τα άλλα με κουράζει κάπως και δεν το μπορώ πολύ ώρα. Με το ίντερνετ μια χαρά βλέπω sites και η μόνη καθυστέρηση είναι όταν καμιά φορά κάνει αναβάθμιση software.
 
Πολύ καλές οι Samsung αλλά αρκετά ακριβές σε σχέση π.χ. με τις LG.

angel_grig είπε:
Θα συμφωνησω και εγω με την προταση του Βασιλη..με 10 ευρα παραπανω παιρνεις smart tv.Εκτος αυτου θεωρω τις lg ποιοτικοτερες απο τις samsung (οσο αφορα την αξιοπιστια).Καποια στιγμη η panasonic ειχε κατι καλες προσφορες με κυριο χαρακτηριστικο τα 5 χρονια εγγυηση,αλλα δεν ξερω εαν ισχυουν ακομη.Aν σε ενδιαφερει, μπορεις να ψαξεις ωστε η τηλεοραση να εχει pvr ,δηλαδη εγγραφη ετσι ωστε να μπορεις να γραψεις κατι που θες(ειναι ομως πιο ακριβες).Γενικα παντως με τις πτωσεις τιμων συμφερει να παρεις μεγαλυτερη τηλεοραση,αλλα σε εσενα δεν γινεται λογω..mother.

Ομοίως κι εγώ συμφωνώ και προτείνω LG, καθότι έχει παρα πολύ καλό Player. Εχω παρει 2 στη μάνα μου και τη δική μου 50άρα. Ο Player της παίζει τα πάντα, ό,τι έχω βάλει. Εννοείται με ελληνικούς υπότιτλους. Οι δικές μου δεν είναι smart γιατί πανε τώρα 3 χρόνια,δεν ηταν διαδεδομένες τότε, όμως σημερα δεν υπήρχε περίπτωση να μην παρω smart. Επίσης η γνώμη μου είναι πώς δε χρειάζεται να είναι 3D γιατί τί 3D να δεις σε 32";; Θες και γυαλιά, θες και player που να παίζει 3D, είναι αλυσίδα όλα αυτά. Παρε κατι φτηνό, αφου είναι η πρώτη σου.

Αντε και η επόμενή σου, μετά από 20 χρόνια, θα είναι απ'αυτές που ξεδιπλώνονται :D .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Απο αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω πως μια tv με δυνατότητα smart tv είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή. (Αν ξεδιπλώνονταν θα μας βόλευε περισσότερο, γιατί δεν θα πιάνει χώρο, και θα καθαρίζεται ευκολότερα :p )

Το web browsing είναι εύκολο σε αυτές τις tv?

Ξέχασα να γράψω πως το 3D μας είναι παγερά αδιάφορο (ακόμα και στο σινεμά το σνομπάρω :) ).

Η tv που πρότεινε ο metal δείχνει καλή επιλογή, αλλά ο πατέρας μου θέλει να την δει προτού την αγοράσουμε. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο να δει από κοντά?
 
theoritikos είπε:
Το web browsing είναι εύκολο σε αυτές τις tv?
Εχμμ ναι, εδώ υπάρχει ένα θεματάκι. Αν θέλεις να το παλέψεις με το τηλεχειριστήριο καλή υπομονή :) . Υπάρχει όμως και ασύρματο πληκτρολόγιο που πιστεύω ότι θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Εγώ είμαι στην κατηγορία με το πληκτρολόγιο :precry:
 
Εγω τσιμπησα ενα keyboard/touchpad με λιγα δολαρια (κινεζια). Ετσι και ετσι.

Αντικειμενικα browsing στην τηλεοραση κανεις για να δεις videos.

Για τα YT,Vimeo,Dailymotion υπαρχουν applications.

Για τα υπολοιπα, αρκει και το τηλεκοντρολ
 
Έκανα μια μικρή βόλτα στα μαγαζιά, και είδα πως και αυτή η tv δείχνει αρκετά δελεαστική.
 
Υποψην η συγκεκριμένη θελει καλωδιο δικτυου μεχρι το ρουτερ. Λοιπον μην το πιπιλάμε, χτυπα τη αλύπητα! Εχει ενα σωρό ασύρματες λειτουργίες.Τo 3D αγνόησέ το, δεν την επέλεξα γι'αυτό, τυχαίνει απλώς να το διαθέτει. Εχει 3 θυρες USB για να συνδέσεις και πληκτρολόγιο και ποντίκι για browsing, όπως εγραψε πιο πανω ο γουώλης. Ασύρματο εχει ενσωματωμένο, αρα σου περισσεύει και μία θυρα για να βαλεις δίσκο ή memory stick.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα