Αγορα cpc 6128 original games

nikoskor412

RetroN00b
Joined
18 Mαϊ 2011
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
0
Καλημέρα σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα εναν cpc 6128 με πράσινo monitor γιατί με αυτόν και με κάτι αλλους μεγάλωσα και με πιάσανε οι νοσταλγίες. :D

Ξέρετε που μπορώ να βρώ original games δισκέτες ή εστώ απο κάπου και με κάποια πατέντα να βρώ παίχνίδια που να μπορώ να τα παίξω κατευθείαν στο μηχάνημα?
 
Για ορίτζιναλ παιχνίδια στο www.ebay.co.uk. Θα μας πεις τώρα ότι δεν έχεις πιστωτική, ότι δεν τα πας καλά με τις ιντερνετικές αγορές κλπ κλπ :D :D

Αν θες να φορτώσεις παιχνίδια από πατέντα χωρίς να παιδευτείς, διάβασε αυτό το θρεντ ολοκληρο.

Καλωσήρθες παρεπιπτόντως!
 
Rygar είπε:
Για ορίτζιναλ παιχνίδια στο www.ebay.co.uk. Θα μας πεις τώρα ότι δεν έχεις πιστωτική, ότι δεν τα πας καλά με τις ιντερνετικές αγορές κλπ κλπ :D :D
Αν θες να φορτώσεις παιχνίδια από πατέντα χωρίς να παιδευτείς, διάβασε αυτό το θρεντ ολοκληρο.

Καλωσήρθες παρεπιπτόντως!
Thanx Rygar για την απάντηση και καλώς σας βρήκα.

Όχι αντιθέτος αγοράζω αβέρτα απο internet. Γνώστο Γερμανικό site με music instruments το έχω κάνει πλουσιο :)

Απλα επειδή καίρο έλεγα να ασχοληθώ με τις "νοσταλγίες" μου αλλά μόλις τώρα ξεκίνησα και δεν έχω ίδεα απο την "αγορά" σε vintage disks, games κλπ

θα δώ το thread και αν έχω καποια απορία την ποσταρω.
 
Τhomann.de; :D :D

Αν μπορείς να αγοράσεις από ΕΒΑΥ, θα βρεις μπολικο πραμα, ιδίως από αγγλία. Ομως κανείς δεν εγγυάται ότι θα δουλέψει μετά από 20 χρόνια. Ισως να πετύχεις και παιχνίδια σφραγισμένα, αλλα ισχύει το ίδιο. Εγώ θα σου πρότεινα να παίξεις σε πατέντα και να παρεις 5-6 δισκέτες να τις έχεις, για νοσταλγία, όπως πολύ καλά το έθεσες. Η συσκευή που σου αναφέρω πιο πανω, εχει γίνει ανάρπαστη. Λειτουργεί οχι μονο σε 6128 αλλα σε πολλά άλλα ρετρό συστήματα (και σε αρμόνια που διέθεταν φλοπι 3.5", δες εδώ), μερικά από τα οποία ίσως να μπεις σε πειρασμό να αποκτήσεις αφου διαβάσεις μερικά θρεντς ακόμα. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Τhomann.de; :D :D
Αν μπορείς να αγοράσεις από ΕΒΑΥ, θα βρεις μπολικο πραμα, ιδίως από αγγλία. Ομως κανείς δεν εγγυάται ότι θα δουλέψει μετά από 20 χρόνια. Ισως να πετύχεις και παιχνίδια σφραγισμένα, αλλα ισχύει το ίδιο. Εγώ θα σου πρότεινα να παίξεις σε πατέντα και να παρεις 5-6 δισκέτες να τις έχεις, για νοσταλγία, όπως πολύ καλά το έθεσες. Η συσκευή που σου αναφέρω πιο πανω, εχει γίνει ανάρπαστη. Λειτουργεί οχι μονο σε 6128 αλλα σε πολλά άλλα ρετρό συστήματα (και σε αρμόνια που διέθεταν φλοπι 3.5", δες εδώ), μερικά από τα οποία ίσως να μπεις σε πειρασμό να αποκτήσεις αφου διαβάσεις μερικά θρεντς ακόμα. :D
χαχα ναι ο θωμάς ο γερμαναράς

Μπα δεν μπαίνω στο τρυπάκι για synthia γιατι είναι ακριβό χόμπι. Vst's και ξερώ ψωμί. Τα αριστουργίματα των 80s ομως στους υπολογιστές που ήταν πολλα απο αυτά πόθος που δεν ευδοκίμισε ποτέ θα κοιτάξω να τα μαζέψω σιγα σιγά. :)

Ναι το είδα αυτό και θα το παραγγείλω μάλλον. Το SD version γιατι το usb απο μια γρήγορη ανάγνωση είδα ότι θέλει και pc ανοιχτό μαζί. Εγώ θέλω τη "μαγεία" του cpc μόνη της και αυτόνομη. :)

Ααααχ που είνα η εποχή που την πάλεβα με την GW Basic και την Turbo Pascal στον Amstrad 1512 ...εκτή δημοτικού πρώτη γυμνασίου κάπου εκει θά μουνα...
 
Εννοείται το SD θα παραγγείλεις, ακριβώς γιατί δεν εξαρτάσαι από το πισί.
 
*offtopic*ώπα δικός μου είσαι και συ...vst's ε; Ωραίος!!!

Καλός ο θωμάς αλλά ο λημναίος καλύτερος και ντόπιος!! :)

*offtopic end*

Λοιπόν στο θέμα μας...

Αφού γουστάρεις τη μαγεία γιατί δεν κάνεις τη μόντα με το 3,5" drive και να φορτώνεις τα παιχνίδια με δισκέτα;

μπορείς να διαβάσεις το σχετικό thread εδω
 
cutlaroc είπε:
*offtopic*ώπα δικός μου είσαι και συ...vst's ε; Ωραίος!!!
Καλός ο θωμάς αλλά ο λημναίος καλύτερος και ντόπιος!! :)

*offtopic end*

Λοιπόν στο θέμα μας...

Αφού γουστάρεις τη μαγεία γιατί δεν κάνεις τη μόντα με το 3,5" drive και να φορτώνεις τα παιχνίδια με δισκέτα;

μπορείς να διαβάσεις το σχετικό thread εδω

vst's και αγιος ο θεός χαχα

στο θέμα μας.

Δεν κατάλαβα απο το thread ακριβώς τι πάιζει. Πέρνεις εξετερικό 5 1/4" και το συνδεέεις???

εγω το πρόβλημα που έχω προς το παρόν είναι οτι το cpc 6128 είναι πλήρως λειτουργικό αλλα δέν έχω δισκέτες -games και απλα το κοιτάω.

Δεν καταλαβαίνω τη μόντα ακριβώς . Ειμαι χαζός η αποβλακωμένος ??? Anyway αν μπορείς διαφώτισε με περί mod γιαιτ είμαι και καινούριος στο sport.
 
Παίρνεις φλοπι εξωτερικό 3.5", το κοινό 3.5" της αγοράς και κάνεις την πατεντα πανω στο πλακέ καλώδιο σύνδεσης. Το θεμα είναι να βρεις τέτοιο καλώδιο. Ούτως ή αλλως τα υλικά και η μανούρα θα σου κοστίσουν όσο το SD, και σκέψου ότι θες και δισκέτες, εχεις βαλε-βγαλε, δισκέτες χαλασμένες, διακόπτη για Α/Β πλευρα....αστο καλυτερα. Αν όμως θες να δεις πώς γίνεται, είναι αλλο παπά ευαγγέλιο....
 
Rygar είπε:
Παίρνεις φλοπι εξωτερικό 3.5", το κοινό 3.5" της αγοράς και κάνεις την πατεντα πανω στο πλακέ καλώδιο σύνδεσης. Το θεμα είναι να βρεις τέτοιο καλώδιο. Ούτως ή αλλως τα υλικά και η μανούρα θα σου κοστίσουν όσο το SD, και σκέψου ότι θες και δισκέτες, εχεις βαλε-βγαλε, δισκέτες χαλασμένες, διακόπτη για Α/Β πλευρα....αστο καλυτερα. Αν όμως θες να δεις πώς γίνεται, είναι αλλο παπά ευαγγέλιο....
Μπα θα πάρω 1 - 2 απο το sd ..1 για τον amstrad και 1 για μελλοντικη αγορα amiga 500 που ειναι το επομενο target.

Τωρα άμμεσα τι κάνω που θέλω να τον παίξω και δεν έχω τπτ τι κάνουμε...μεχρι να έρθουν τα SD θα πάθω καταθλήψη..ασε που πρέπει να βρώ και joystick.

Θελω να πάιξω κανα commando κάνα bomb jack να γουστάρω. :(
 
Έτσι να μαζέυονται ρετρό μουσικοί σιγά-σιγά....Νίκο θα μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή που σου είπα γι'αυτό το forum, ξεκίναι οικονομίες άμεσα...By the way, ο floppy emulator είναι καλη λύση, αλλα τίποτε δέν συγκρίνεται με το "χώσιμο" μιάς δισκέττας. Οπότε ebay στάνταρ για παιχνίδια, στα κουτιά με εξώφυλλα και πάνε τα φράγκα σου...Και μόλις βρείς το emilio budragenio soccer να με πάρεις τηλ για να παίξουμε...
 
Other_Reality είπε:
Έτσι να μαζέυονται ρετρό μουσικοί σιγά-σιγά....Νίκο θα μετανιώσεις την ώρα και τη στιγμή που σου είπα γι'αυτό το forum, ξεκίναι οικονομίες άμεσα...By the way, ο floppy emulator είναι καλη λύση, αλλα τίποτε δέν συγκρίνεται με το "χώσιμο" μιάς δισκέττας. Οπότε ebay στάνταρ για παιχνίδια, στα κουτιά με εξώφυλλα και πάνε τα φράγκα σου...Και μόλις βρείς το emilio budragenio soccer να με πάρεις τηλ για να παίξουμε...

Αυτά είναι!!! κουτία με εξωφυλλα!!!! Δεν μου φτάνανε τα φράγκα στο music gear αμα πιάσω τα retro καήκαμε...

off topic : ήδη περιμένω το camelot 3000 απο amazon...ένας νέος κόσμος κατανάλωσης γενιέται... :)
 
καλη η μόντα με το 3,5" drive, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν θα το έκανα εκτός και αν είχα 2-3 cpc και όχι μόνο έναν......το θεωρώ ψιλό "ιεροσυλία" για ένα ιστορικό μηχάνημα να κάνεις "τρελά" hardware hacks...(το πιο ακραίο που έχω δει είναι Α1200 σε case Α600....τι ? τι ενοείτε δε χωράει ;;;...google it ! ;) ) καθότι και εγώ amstrad fan....δεν θα το πείραζα....
 
θα διαφωνήσω σε αυτό...με την τεράστια έλλειψη σε δισκέτες 3 ιντσών αλλά και την αλμυρή τιμή τους όταν τις βρεις μπορείς κάλλιστα να βάλεις ένα τροφοδοτικό απο pc και ενα 3,5 drive ώστε και να μην χαθεί το feeling της δισκέτας και να έχεις άπειρα παιχνίδια και εφαρμογές σε ολοκαίνουριες δισκέτες
 
Kαλημερα! :)

Θα ξεκινησω το μυνημα μου με ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλτατο ρετροσυντροφο circleag (κατα κοσμον Βαγγελης) για το υπεροχο δωρο

που εκανε στην κοπη της πιτας και της οποιας ειχα την τυχη και την τιμη να κερδισω το φλουρι και να παραλαβω το εν λογω υπεροχο δωρο

εναν Amstrad CPC 6128!!!

Bαγγελη σε ευχαριστω πολυ!!!! :thanx2: :thanx2: :bow:

Και τωρα ερχομαι στο διαταυτα...

Υστερα απο τοσο καιρο που ειμαι κατοχος του Amstrad ακομα δεν τον εχω χαρει

και τον εχω σκεπασμενο σε μια γωνια περιμενοντας υπομονετικα να μου δειξει τις ικανοτητες του. :(

Ο λογος? Δεν εχω κανενα παιχνιδι... :(

Εχω δει το παρον θρεντ πολυ καιρο αλλα δισταζα να γραψω φοβουμενος

την οχι και τοσο μεγαλη εμπειρια μου στο θεμα.

Μεχρι που το αποφασισα.

Το θεμα ειναι το εξης...

Πρωτον,οτι καλες οι μοντες που αναφερονται πιο πανω

αλλα δεν σκαμπαζω απο ηλεκτρονικα μαστορεματα και

Δευτερον ουτε απο ηλεκτρονικες αγορες ξερω οποτε αυτοματα

αποκλειεται και η αγορα games απο το e-bay.

Ευλογα η ερωτηση μου ειναι η εξης...

Που μπορω να κοιταξω/ψαξω για games του Amstrad?




Η οποια βοηθεια απο τους γνωριζοντες

επι του θεματος...καλοδεχουμενη! :)

Ευχαριστω

Σταυρος :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σου Σταυρο

Η ευκολοτερη λυση ειναι να συνδεσεις ενα εξωτερικο drive των 3.5 στον amstrad και να γραφεις οτι παιχνιδι θες στο pc σου..για να γινει αυτο ομως θες αυτο το καλωδιο :

BelkinFloppy1.JPG

που πλεον το βρισκεις μονο στο ebay (εκτος και εαν καποιος απο εδω εχει να σου δωσει).

Κατοπιν θες ενα εξωτερικο τροφοδοτικο για την τροφοδοσια του drive και πρεπει να ακολουθησεις τις οδηγιες απο

εδω:http://cpcwiki.eu/index.php/Guide_on_how_to_connect_a_3.5%22_drive_to_a_CPC6128/664 και εδω http://cpcwiki.eu/index.php/Guide_on_how_to_connect_a_3.5 Διαβασε τες πρωτα και πες μας οτι απορια εχεις..επειδη μενουμε και κοντα μπορω αν θες καποια στιγμη να σε βοηθησω..
 
Εγω πηρα τον sd floppy emulator και σωθηκα,τα φορτωνεις ολα τα games στην καρτουλα σου και ξενοιαζεις.


Οταν το πηρα δεν σκαμπαζα απο ebay και ο Lotharec συνεργασιμος δεχτηκε να του τα κανω καταθεση σε λογαριασμο,δες εδω να παρεις μια ιδεα!



HxC Floppy Drive Emulator
 
Οντως ειναι η καλυτερη λυση το HxC Floppy Drive Emulator αλλα τα 95 ευρω που κανει ειναι..αρκετα!!:sad:
 
Nαι το ρημαδι ειναι,μονο για τον amstrad θα τα'δινα ,ενα ευχαριστω απο μενα σε αυτον,ενα δωρακι για ολα αυτα που μου προσφερε παιδι,lol.
 
Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας για την βοηθεια! :)

Χρησιμες ολες οι πληροφοριες.

Ελπιζω κατι να καταφερω και να μην

τον ανατιναξω στο τελος...απο την απειρια μου! :D
 
Πίσω
Μπλουζα