Αγροτικές φυλακές

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.057
Μπορεί κάποιος να αναφερθεί στις "αγροτικές φυλακές" ;

Αν δεν απατώμαι, δεν υπάρχουν πια. Σωστά ;

Τι διαφορά είχαν από τις κανονικές φυλακές ;
 
Στης αγροτικες φυλακες μπορουσε να παει καποιος κρατουμενος που ειχε ποινη φυλακισης πανω απο ενα χρονο και τον εκριναν ικανο για δουλεια σε χωραφια και γενικα γεωργικες εργασιες.Επισης διαφοροι κρατουμενοι με ποινες κατω απο εναν χρονο που δεν μπηκαν στην ψηρου για καποιον χοντρο λογο και ηταν και απο χωρια πολλες φορες πηγαιναν σε καποια αγροτικη φυλακη.Οπως και κρατουμενοι που ειχαν καταδικαστη σε ισοβια μετα απο 15 χρονια που ηταν κλησμενοι σε καποια μεγαλη φυλακη της χωρας αν εκριναν οτι συμορφωθηκε ο κρατουμενος τον πηγαιναν σε αγροτικη φυλακη κατι σαν επιβραβευση επειδη τα πραγματα εκει ειναι πολυ πιο χαλαρα.Επισης μια μερα στην αγροτικη φυλακη μετρουσε σαν 2 μερες ποινης και ετσι περνουσε πιο γρηγορα ο καιρος για τον κρατουμενο.Δεν ξερω αν λειτουργουν ακομα καποιες φυλακες αλλα εχω την εντυπωση οτι οι αγροτικες φυλακες κασσανδρας λειτουργουν ακομα.Μπορει να κανω και λαθος βεβαια.
 
Δεν ξέρω αν υπάρχουν πια. Αν δεν κάνω λάθος στις αγροτικές φυλακές οι φυλακισμένοι μπορούσαν να δουλέψουν στα χωράφια των περιοίκων κερδίζοντας "έκπτωση" στην ποινή τους
 
- Μια αδελφουλα εχετε;


- Αν ειχα δυο, τωρα θα ημουν στις αγροτικες φυλακες!


 


Διαλογος μεταξυ Γιαννη Μιχαλοπουλου - Χρονη Εξαρχακου, απο την ταινια Ο κατεργαρης (1971).
 
Οι αγροτικές φυλακές υπάρχουν ακόμη σε Κασσάνδρα Χαλκιδικής, Χανιά και Τίρυνθα Αργολίδας. Στις τελευταίες μάλιστα είχε θητεύσει και ο Στράτος Διονυσίου που κατάφερε να ηχογραφήσει δίσκο μέσα στη φυλακή χρησιμοποιώντας για ηχομόνωση κουβέρτες!!!! Περισσότερα για το δίσκο εδώ.
 
exetlaios είπε:
Τι διαφορά είχαν από τις κανονικές φυλακές ;
Είχαν μεγάλη διαφορά από τις "κανονικές" φυλακές.

1) Κάθε μέρα μετρούσε για 2 λόγω μεροκάματου στις αγροτικές εργασίες που εκμεταλλευόταν η αγρ. φυλακή, οπότε την "έκανες" γρηγορώτερα...

2) Είχες πολύ περισσότερο ελεύθερο πεδίο επειδή έβγαινες έξω στα χωράφια και στα βουστάσια-χοιροστάσια για δουλειά, ανέπνεες καθαρό αέρα, έβλεπες καθαρό ουρανό...

3) Οι φύλακες ήταν πιό ελαστικοί και η επιτήρηση πιό χαλαρή.

4) Οι κρατούμενοι ήταν πιό ήρεμοι και φρόνιμοι, άλλωστε γι αυτό βρίσκονταν σε αγροτική φυλακή...

5) Αν δε ήσουν στα παραρτήματα της φυλακής και όχι στα κεντρικά τότε στην ουσία δεν μιλάμε για "φυλακή" με την ακριβή έννοια του όρου αλλά περισσότερο για "εξορία", αφού δεν υπήρχαν κάγκελα πουθενά και ήσουν μέσα στη φύση...
 
Στις ΗΠΑ πάντως, οι πιο σκοτεινές υποθέσεις σε αγροτικές φυλακές συνέβησαν. Είχε γίνει και ταινία, μια τέτοια υπόθεση...
 
VAGBITH είπε:
στα βουστάσια-χοιροστάσια ... ανέπνεες καθαρό αέρα,
Χε χε... αυτοί που δούλευαν στα χωράφια αναπνέανε καθαρό αέρα, αλλά γιατί έχω κάποια αμφιβολία γι' αυτούς εδώ?
 
elephadas είπε:
Χε χε... αυτοί που δούλευαν στα χωράφια αναπνέανε καθαρό αέρα, αλλά γιατί έχω κάποια αμφιβολία γι' αυτούς εδώ?
Από το να ήσουν πίσω από τα κάγκελα, χίλιες φορές να ανέπνεες τον αέρα του χοιροστασίου-πίστεψέ με φίλε μου...
 
Όπως είπε και ο ARETARA υπάρχουν στα Χανιά, τουλάχιστον μέχρι πριν 10 χρόνια που ήμουν εκεί φοιτητής.
 
Στην Κασσάνδρα υπάρχουν και ξέρω κάποιον που δουλεύει αλλά δεν εχω ρωτήσει τίποτα σχετικά. Πάντως έχουν γουρούνια και άλλα τέτοια.
 
Τις συναντήσαμε αρκετά και μέσα από ιστορίες του Λούκυ Λουκ.
 
Πίσω
Μπλουζα