Αδέσποτος Spectrum+

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Καλησπέρα, σήμερα το πρωί περιμάζεψα ένα σπεκτρουμάκο από ένα κάδο ανακύκλωσης. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για τους Sinclair αλλά ποτέ δεν είχα ασχοληθεί ούτε είχα στην κατοχή μου κάποιον. Οπότε για μένα ήταν μια πρόκληση να διαπιστώσω αν είναι λειτουργικό το μηχανάκι.

attachment.php


attachment.php


Αρχικά ήταν τίγκα στη βρωμιά και σκόνη. Τον καθάρισα σχολαστικά με οινόπνευμα και τον άνοιξα να τον φυσήξω με πιστολάκι. Έψαξα στο ίντερνετ (και φυσικά στις σελίδες εδώ) να δω τι τροφοδοσία θέλει (πολικότητες, βολτ κτλ) αλλά και πως θα τον κάνω να δείξει εικόνα. Αφού τα βρήκα με το τροφοδοτικό (universal μετασχηματιστής -ο)+, 9V ) σειρά είχε η εικόνα. Να σημειώσω πως πάνω από την έξοδο που γράφει TV είχε ένα κομμένο ομοαξονικό καλώδιο, σημάδι πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του είχε κάνει κάποια μόντα. Η πιο διαδεδομένη είναι αυτή του composite video οπότε προσπάθησα μέσω αυτου του κομμένου καλωδίου να δώσω σήμα μέσω component στην οθόνη μου. Μάταια όμως. Οπότε με μια πιο προσεκτική ματιά είδα πως είτε είχε κάνει τις κολλήσεις λάθος, είτε είχε κάνει κάποιου άλλου είδους μόντα. Αποσύνδεσα το καλώδιο και τις κολλήσεις και σύνδεσα το κατάλληλο πινάκι στο εσωτερικό του RCA και ο σπεκτρουμάκος έδειξε σημάδια ζωής! Κλαπ κλαπ, συγκίνηση να βλέπεις στην οθόνη 1982 Sinclair Research ltd!!!

attachment.php


Επειδή όπως σας ανέφερα δεν έχω ιδέα απο σπέκτρουμς το μόνο που έκανα ήταν να αρχίσω να πατάω διάφορα κουμπιά να δω αν ανταποκρίνεται, τα μισά δεν πατούσαν. Ε και σκόνταψα στο συχνότερο πρόβλημα απότι διαβάζω για τα μηχανάκια αυτά, το πρόβλημα της μεμβράνης του πληκτρολογίου. Πραγματικά μόλις αποσύνδεσα το πληκτρολόγιο η μια λωρίδα (αυτή με τις 5 γραμμές) μου έμεινε στο χέρι, όχι απο δικό μου λάθος καθώς την τράβηξα με πολλή προσοχή από τo board εξάλλου κόπηκε ψηλά από τη μεριά του πληκτρολογίου. Προσπαθησα κομπογιαννίτικα να τη επανασυνδέσω αλλά μάταια. Οπότε μάλλον θα πρέπει να πάρω καινούρια. Στο ebay βλέπω πως κοστίζουν 15 λίρες (ακριβούτσικες θα έλεγα). Γνωρίζετε αν μπορώ να προμηθευτώ από κάπου αλλού φθηνότερα;

Ελπίζω να καταφέρω να το φτιάξω ώστε να περιπλανηθώ στον κόσμο του Sir Clive. Πραγματικά είναι απίστευτο το μέγεθός του, μεγάλη πρωτοπορία για 30 χρόνια πριν!
 
Με γειά το Σπεκτρουμάκι, σχεδόν σε ζηλεύω!

Φίλε elefas, είναι αναπόφευκτη ουσιαστική η καταστροφή της παλιάς μεμβράνης πληκτρολογίου και σαφώς δεν φταίς εσύ. Φταίει το υλικό τους, που δεν είχε σχεδιαστεί με ορίζοντα 30ετίας. :)

Μεμβράνη πρέπει να πάρεις και το Ebay είναι το ίδιο καλή πηγή με οποιαδήποτε άλλη, οι τιμές είναι ψιλοστάνταρντ.

Αν θέλεις, αρκετά γνωστό είναι και αυτό εδώ το site, η τιμή όμως όπως βλέπεις είναι ίδια με αυτήν που αναφέρεις. Υπόψιν πάντως ότι αυτές που πωλούνται πλέον είναι πρόσφατης παραγωγής και από ότι ακούγεται πολύ καλύτερης ποιότητας από τις παλιές.

Υπάρχει και η δυνατότητα χακιάς (και κάπου μέσα στο Retromaniax υπάρχει ένα σχετικό θέμα) αφού οι "γραμμές" της μεμβράνης είναι ουσιαστικά γραμμές αγώγιμου υλικού και μπορούν να αντικατασταθούν με καλώδια. Προσωπικά δεν αισθάνομαι ότι αξίζει τον κόπο για να γλυτώσεις 15 λίρες.

EDIT: έριξα μια ματιά, το θέμα στο οποίο αναφέρομαι είναι αυτό εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ και για το site και για το λινκ επιδιόρθωσης. Η κατάσταση της δικιάς μου δεν είναι τόσο καλή όσο του λινκ, όπως ανέφερα έχει κοπεί από ψηλά οπότε δεν έχει νόημα να μπω στον κόπο να κάνω όλες αυτές τις κολλήσεις με τα καλώδια. Με βλέπω να παραγγέλνω μεμβρανούλα. Ευχαριστώ πολύ για τα tips. Θα συνεχίσω να ενημερώνω το thread με την προσπάθεια μου.
 
μπράβο σου που τον μάζεψες...θα χαρώ να μάθω ότι τον επισκεύασες και ότι ασχολήσε μαζί του
 
Ωραιο ευρημα!Ευτυχως που υπαρχουν και οι καδοι ανακυκλωσης!Με το καθαρισμα εγινε κουκλι!Περιμενουμε νεοτερα οταν θα παρεις την μεμβρανη!
 
Εν τω μεταξυ το retromaniax επικυρησσει τον ιεροσυλο που το εστειλε για ανακυκλωση! :)
 
Δεν θα τον βρείς... του έχω προσφέρει άσυλο σε ασφαλές μέρος. :diablotin:

Πέραν της πλάκας, εύχομαι το project της αναβίωσης να στεφθεί με επιτυχία. Κάθε μηχάνημα που ξαναβρίσκει "ζωή", είναι σαν μία μικρή "νίκη" των νοσταλγών του retro...
 
Γειά σας και πάλι!

Μετά από 2 βασανιστικές εβδομάδες έφτασε επιτέλους η πολυπόθητη μεμβράνη! Σήμερα λοιπόν την τοποθέτησα, και επιτέλους ο σπεκτρουμάκος έγινε λειτουργικός! Αφού έχουμε πλέον πληκτρολόγιο ξεκίνησε με άκρατη συγκίνηση η πληκτρολόγηση listings (τελευταία φορά που το έκανα ήταν 20 χρόνια πριν στον amstrad 6128). Το πρώτο listing αφιερωμένο σε εσάς :D

attachment.php


Εν συνεχεία δοκίμασα να φορτώσω κάποια παιχνιδάκια με το otla - k7zx, μέσω της κάρτας ήχου του υπολογιστή. Δεν κατάφερα και πολλά πράγματα, από καμιά 10αριά που δοκίμασα μόνο 2 φόρτωσαν πλήρως. Ένα από αυτά ήταν και το saboteur (θυμάμαι που το έπαιζα στον 6128 χωρίς να πολυκαταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω)

attachment.php


Η χαρά και η ικανοποίηση όπως αντιλαμβάνεστε είναι μεγάλη :)
 
Μπράβο elefas - φοβερές οι εικόνες !! :thumbup: (το "μπράβο" είναι διπλό: Για την επιτυχή λειτουργία του μηχανήματος, καθώς και για την επιλογή του home micro που έκανες 20 χρόνια πριν :D )

Το Saboteur είναι εξαιρετική επιλογή. Εύχομαι σύντομα να καταφέρεις να φορτώσεις κι άλλα παιχνιδάκια !!
 
Μπράβο φίλε, είσαι τυχερός, σε ζηλεύω!!!
 
Ωραιος!Το saboteur ειναι ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια στο spectrum!Συγχαρητηρια για το restoration!
 
Συγχαριτήρια και απο μένα για την "ολική επαναφορά" του spectrum σου... Θυμήθηκα τα παλιά που ειχα και εγω εναν. Ο Πρώτος μου υπολογιστής!!!
 
Πίσω
Μπλουζα