"Αδικημένα" περιοδικά

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.098
Υπήρχαν και πολλά περιοδικά, ιδιαίτερα μικρής κυκλοφορίας,

που όμως (ορισμένες φορές) είχαν φάση.

Αναφέρω μερικά (χωρίς να μου άρεσαν όλα) :

ΤΣΙΚΟ

ΜΠΟΖΟ

ΔΙΚΑΙΟΣ

ΤΖΟΝΥ ΛΟΓΚΑΝ (αυτό ήταν τέλειο ).

Επίσης βραχύβια ήταν :

ΧΟΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΝΟΣ

ΤΟΜ ΚΑΙ ΤΖΕΡΥ.

Ένα από τα "δυνατά" περιοδικά,

που όμως δε γνώρισαν επιτυχία,

ήταν το ΚΡΟΝΟΣ !
 
Το TSIKO ισα που το θυμαμαι. Θυμησε μου τι ηταν(κατι σαν το ΖΟΡΟ?)

Το ΜΠΟΖΟ μου θυμιζει τα πρωτα γαριδακια που εφαγα, δεν υπηρχαν τοτε αλλες μαρκες...μετα αρχισαν να πλακωνουν.

Το ΧΟΝΔΡΟΣ-ΛΙΓΝΟΣ οντως ηταν βραχυβιο και...ακριβο. Ηταν μεγαλο σχημα και ολες οι σελιδες εγχρωμες. Παντως ειχε πλακα.

Το ιδιο ισχυει και για τον SPORT-BILLY που κυκλοφορουσε οταν εκανε παταγο η ομωνυμη τηλεοπτικη σειρα.

Το Tom & Jerry κυκλοφορησε αρκετα.

Το ΚΡΟΝΟΣ νομιζω ηταν ενα pocket size τευχος με διαστημικες ιστοριες?

Ελαχιστα ειχε κυκλοφορησει ενα ΠΛΟΚΑΜΙ, που ειχε ιστοριες στις οποιες ΕΣΥ διαλεγες τη συνεχεια!

Θυμαμαι και καποια περιοδικα που διαβαζα την δεκαετια του 70:

ΜΑΪΤΥ ΜΑΟΥΣ (το ιπταμενο ποντικι... οι καρακαξες κλπ)

ΤΙΜΟ

κ.ά.που δε θυμαμαι

Τελος. για τους μεγαλους υπηρχαν τα

ΚΛΑΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ

:)
 
Ο Τσίκο κυκλοφόρησε σε 5-6 τεύχη, μικρό μέγεθος, ασπρόμαυρο και ήταν οι περιπέτειες ενός μικρού παπιού.

Αρχισε να κυκλοφορεί το 1982.

TSIKO_0001.jpg

TSIKO_0002.jpg

Ο Μπόζο ήταν σχετικά με τις περιπέτειες ενός κλόουν. Και αυτό κυκλοφόρησε σε λίγα κομμάτια (γύρω στα 10). Αρχισε να κυκλοφορεί το 1976.

Mpozo_0001.jpg

Ναι, το ΚΡΟΝΟΣ ήταν μικρό μέγεθος, ασπρόμαυρο με διαστημικές ιστορίες.

Kronos_0001.jpg

Ο ΜΑΙΤΥ ΜΑΟΥΣ κυκλοφόρησε σε 65 τεύχη, μικρό μέγεθος, 2 σελίδες έγχρωμες και 2 ασπρόμαυρες, από τα τέλη του '79 μέχρι το '80 σε εβδομαδιαία βάση.

Maity_0001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Valtasar (καλωσόρισες κιόλα!) τo τεύχος αυτό του Mάιτυ Μάους που παρέθεσες εδώ το έχω! (αν δε με απατά η μνήμη μου πρέπει να είναι το 1ο) Το ίδιο και μερικά Μπόζο! Θα τα σκανάρω κάποια στιγμή και θα τα ανεβάσω εδώ...δεν νομίζω πια να τίθεται θέμα copyright για τα συγκεκριμένα (βλ. εκδοτικός οίκος κουκουρούκου). Αν μπορέσεις -κι αντέχεις- ανέβασε κι εσύ κανένα, γιατί χλωμό μέχρι στιγμής να βρεθούν από πουθενά αλλού...
 
...Aeon, (και όποιος άλλος δύναται) θα σου χρωστάω χάρη για τυχόν σκανάρισμα...

...βλέπεις, τα διάβαζα και τα τρία, αλλά πετάχτηκαν (όχι απο εμένα !!) εδώ και πολλά χρόνια...
 
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα φίλε μου

Φυσικά και δεν υπάρχει θέμα copyright, αυτές οι εταιρείες έχουν κλείσει πολύ καιρό τώρα...

Ευχαρίστως και να ανεβάσω όποιο θέλεις αν και δεν έχω πολλά από ΜΠΟΖΟ.

Θέλεις να ανεβούν εδώ ή στο γνωστό μέρος?

Υ.Γ. ουπς... ποστάραμε την ίδια στιγμή billy :D μην στεναχωριέσαι για σκαννάρισμα, εγώ είμαι εδώ...
 
...thanks Valtasar !! ...όπως θα έλεγε και ο Χριστόδουλος: "Σε πάω". :D
 
@Valtasar: Στο δικό σου καλύτερα για αρχή (μια που θα το δει και περισσότερος κόσμος) και θα αναλάβω έπειτα εγώ να μεταφερθεί εδώ σε καινούργιο thread αφιερωμένο ειδικά για αυτόν τον σκοπό.
 
Εγινε BOSS ότι πεις :D

1ο που θα ανέβει είναι το πρώτο ΜΑΙΤΥ ΜΑΟΥΣ και 2ο το 1ο τεύχος του ΜΠΟΖΟ.

Εχει ανέβει ένα ΣΕΡΑΦΙΝΟ και θα ανεβάσω και ένα ΤΙΡΑΜΟΛΑ για αρχή.....
 
Valtasar δεν παίζεσαι !

Αστείρευτες γνώσεις και αρχείο !

keep up the good work !
 
giorgos είπε:
Το TSIKO ισα που το θυμαμαι. Θυμησε μου τι ηταν(κατι σαν το ΖΟΡΟ?)Το ΜΠΟΖΟ μου θυμιζει τα πρωτα γαριδακια που εφαγα, δεν υπηρχαν τοτε αλλες μαρκες...μετα αρχισαν να πλακωνουν.

Το ΧΟΝΔΡΟΣ-ΛΙΓΝΟΣ οντως ηταν βραχυβιο και...ακριβο. Ηταν μεγαλο σχημα και ολες οι σελιδες εγχρωμες. Παντως ειχε πλακα.

Το ιδιο ισχυει και για τον SPORT-BILLY που κυκλοφορουσε οταν εκανε παταγο η ομωνυμη τηλεοπτικη σειρα.

Το Tom & Jerry κυκλοφορησε αρκετα.

Το ΚΡΟΝΟΣ νομιζω ηταν ενα pocket size τευχος με διαστημικες ιστοριες?

Ελαχιστα ειχε κυκλοφορησει ενα ΠΛΟΚΑΜΙ, που ειχε ιστοριες στις οποιες ΕΣΥ διαλεγες τη συνεχεια!

Θυμαμαι και καποια περιοδικα που διαβαζα την δεκαετια του 70:

ΜΑΪΤΥ ΜΑΟΥΣ (το ιπταμενο ποντικι... οι καρακαξες κλπ)

ΤΙΜΟ

κ.ά.που δε θυμαμαι

Τελος. για τους μεγαλους υπηρχαν τα

ΚΛΑΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ

:)
Tα ΠΛΟΚΑΜΙΑ τα είχα όλα.

Είχαν αρκετό ενδιαφέρον.

Πολύ πρωτότυπα.

Ήταν ιστορίες κειμένου, όχι κόμικς.
 
Ναι, σωστα. Ηταν κειμενα με μερικες εικονες.

Ποσα τευχη πηρες? Γιατι ελαχιστα κυκλοφορησαν.

Ρε Βαλτασαρ ωραια αυτα τα εξωφυλλα, αν βρεις και το ΤΙΜΟ που διαβαζα 5 χρονων θα με... εκπληξεις τα μαλα!
 
Δυστυχώς δεν μπορώ να χαλάσω χατίρι φίλου...

Ο Τίμο λοιπόν είναι για μένα το πρώτο αμιγώς ελληνικό κόμικς που κυκλοφόρησε σε συνέχειες(δεκαπενθήμερο). Παιδικό μεν αλλά καθαρά ελληνικό.

Εκδότης-διευθυντής-σεναριογράφος και σχεδιαστής ο Νίκος Καστρινάκης....

Απ'ότι ξέρω δεν κυκλοφορήσανε πολλά τεύχη και είναι πολύ σπάνιο...

TIMO_0001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπραβο ρε Βαλτασαρ, εισαι οντως μαγος οπως ο συνονοματος σου!!

Απ τα πρωτα κομικς που διαβαζα τοτε στο μεσο της δεκαετιας του '70...

Ολα αυτα τα τευχη περιοδικων τα εχεις σε προσωπικο αρχειο?
 
Ναι, ανήκουν στην προσωπική μου συλλογή
 
Tα μαζευες απο τοτε? Αν εγω μαζευα απο το '75 τα κομικς που ειχα διαβασει θα ειχα τωρα γεματη τιγκα μια αποθηκη 200 τετραγωνικων...

Τι νοσταλγικες εποχες...Να ψαχνω να βρω 5 δρχ. για να αγορασω το Τιμο ή το Πινοκιο(αυτο το εχουμε?) Σημερα τα 8χρονα δε μπορουν ουτε την αλφαβητα να πουν...Αλλα και τοτε υπηρχαν λαπαδες που δε μπορουσαν να διαβασουν κομικς(μικυ μαους, οπως τα λεγαμε συλληβην) πχ. ο αδελφος μου... Ακομα και 12-13 χρονων του τα διαβαζα εγω...
 
Οχι, τότε δεν είχα λεφτά ούτε για τσίχλα...ήμουν τυχερός που ο πατέρας μου δούλευε περιστασιακά σε ένα περίπτερο και κουλουριαζόμουνα στα πόδια του και τα διάβαζα...

Αρχισα να τα μαζεύω πολύ αργότερα που δούλευα και είχα χρήματα και χρόνο να ψάξω να τα βρώ πεταμένα ή πουλημένα από διάφορους...

Βλέπεις η αγάπη δεν έσβησε ποτέ...
 
Για λεγε ρε Βαλτ...

ησουν μεγας κομικοφαγος οπως εγω.

Ποια απ ολα σου αρεσαν περισσοτερο?

Για να δουμε αν εχουμε τα ιδια γουστα.

Βεβαια εχουμε και μια διαφορα 8 χρονων(ετσι μου ρχεται να σε λεω πατερα) αλλα ας πουμε γι αυτα της δεκαετιας του 80.

Εγω Λουκυ Λουκ και ολα τα Μικυ Μαους, κυριως τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ(Μικυ

Μαους,εννοειται, με τις 200 σελιδες καθε 3μηνο) Απο τα φτηνα εβδομαδιαια Σεραφινο, Τιραμολα, Ποπαυ, Μπλεκ.
 
giorgos είπε:
Ναι, σωστα. Ηταν κειμενα με μερικες εικονες.Ποσα τευχη πηρες? Γιατι ελαχιστα κυκλοφορησαν.

Ρε Βαλτασαρ ωραια αυτα τα εξωφυλλα, αν βρεις και το ΤΙΜΟ που διαβαζα 5 χρονων θα με... εκπληξεις τα μαλα!
Πρέπει να είχα 5-6 ?

Δυστυχώς πετάχτηκαν !
 
Μαιτυ μαους παλαιοτερα σε ορισμενες ρετρο αναζητησεις μου δεν καταφερα να βρω τευχος ουτε για δειγμα αν μπορει καποιος να ανεβασει καποια εσωτερικη σελιδα ετσι για να παρουμε μια μυρωδια θα ηταν καλα και επισης αν θυμαται καποιος απο που επαιρνε τις δυναμεις του το ποντικι. :) Τον μαιτυ τον γουσταρα γιατι μου εφερνε σε κατι αντιστοιχο με ΣΟΥΠΕΡ ΓΚΟΥΦΗ για τον μικυ μαους.Tελικα δεν εκανα κατι πολυ απλο -google- http://en.wikipedia.org/wiki/Mighty_Mouse
m1aitypn4.png
maityqu9.png
 
Πίσω
Μπλουζα