"Αδικημένα" περιοδικά

Παιδιά τα περισσότερα απο τα περιοδικά που είπατε δεν τα γνώριζα κάν!! Αρα οντος ''αδικημένα''.

Θα πώ και γω ενα κατα τι δική μου γνώμη αδικημένο περιοδικό ,το ''Ροντέο'' με τον Τέξ το θυμάστε? Αν θυμάμε καλά προτοκυκλοφόρησε στα τέλη του 87 με αρχές 88 ,για 1 με 1,5 χρόνο το αγόραζα φανατικά. Και ενώ εκανε τρελή επιτιχία εντελώς ξαφνικά (καπου στο 90 ,τέλος του 90) έσβησε!!Μιλάμε για εντελός εφίμερο περιοδικό! Εν αντιθέση με Μπλέκ Αγόρι Περιπέτεια (μην πω και άλλα) οπου κυκλοφορουσαν για πολλές 10ετίες.
 
Τον Ιουνιο του 88 ειχε ξεκινησει το Ροντεο νομιζω :) Ηταν το μοναδικο αγοριστικο περιοδικο που διαβαζα. Παντως για καποιο λογο το βαρεθηκα προς το τελος, και παροτι το αγοραζα, δεν το διαβαζα

Ειχε ωραια αφιερωματα και χαρτοκοπτικες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Τον Ιουνιο του 88 ειχε ξεκινησει το Ροντεο νομιζω :) Ηταν το μοναδικο αγοριστικο περιοδικο που διαβαζα. Παντως για καποιο λογο το βαρεθηκα προς το τελος, και παροτι το αγοραζα, δεν το διαβαζα
Ειχε ωραια αφιερωματα και χαρτοκοπτικες
To oτι πήγε να μημηθεί το ''Μπλέκ'' ή το ''Αγόρι'' νομίζω το έφαγε. Παντος χρησιμη η πληροφορία σου σχετικά με την ακριβή ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας ,τα 15-16 πρώτα τεύχη τα αγόραζα σαν τρελός ,μέτα το ενδιαφέρον μου είχε ξεφτίσει σταδιακά(οπως και πολλών άλλων φαντάζομαι).

Θυμήθηκα και άλλο ενα εφύμερο περιοδικό ,πολλοί που είστε στην ηλικία των 30+ θα το θυμάστε. Το ''Αρτσυ''Πόσο αντεξε ,το πολύ 2 χρόνια. Είχα αγορασει 4-5 τευχη.
 
video80 είπε:
To oτι πήγε να μημηθεί το ''Μπλέκ'' ή το ''Αγόρι'' νομίζω το έφαγε. Παντος χρησιμη η πληροφορία σου σχετικά με την ακριβή ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας ,τα 15-16 πρώτα τεύχη τα αγόραζα σαν τρελός ,μέτα το ενδιαφέρον μου είχε ξεφτίσει σταδιακά(οπως και πολλών άλλων φαντάζομαι).Θυμήθηκα και άλλο ενα εφύμερο περιοδικό ,πολλοί που είστε στην ηλικία των 30+ θα το θυμάστε. Το ''Αρτσυ''Πόσο αντεξε ,το πολύ 2 χρόνια. Είχα αγορασει 4-5 τευχη.
το αρτσι στην παλιοτερη εκδοση το ειχα παρει και εγω σε τομους αν εννοεις το γνωστο αρτσι ομως κυκλοφορει ακομα απο την modern times σε πιο μοντερνα εκδοση εχω και αρκετα αρτσι αμερικανικα και εκει κυκλοφορει κανονικα
 
Ενοείτε οτι μιλάω για την παλιά εκδοσή του, οπου είμαι σύγουρος οτι ενα μεγάλο διαστημα σταμάτησε, πριν βρεί η νέα εγκδοση.

Καπου αρχές 1990ς για 2-3 χρονια το πολύ.(διόρθοσε με αν κάνω λάθος)
 
ναι αυτη ηταν αλλα δεν θυμαμαι ποια εταιρια το εβγαζε και ηταν μαλιστα σε μικρο σχημα σαν το μικυ μαους νομιζω ηταν εβδομαδιαιο αν δεν κανω λαθος οριστε και ενα εξωφυλλο που βρηκα

Scan0004.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα αρκετά ξεχασμένο περιοδικό πληροφορικής είναι το monitor pc των εκδόσεων Τερζόπουλου. Είναι τόσο ξεχασμένο που δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά του στο Ελληνικό internet, παρά μόνο σε ένα βιογραφικό σημείωμα του αρχισυντάκτη.

Κυκλοφόρησε για πρώτη φορά τον Αύγουστο του 1996 και πρέπει να κράτησε 2 με 2.5 χρόνια.

Η αιτία που απέτυχε, (εικάζω) είναι πως ήταν κυρίως επικεντρωμένο σε θέματα macintosh (κυρίως multimedia), μια πλατφόρμα που δεν ήταν και τόσο δημοφιλής εκείνη τη περίοδο στους απλούς χρήστες.
 
theoritikos είπε:
Ένα αρκετά ξεχασμένο περιοδικό πληροφορικής είναι το monitor pc των εκδόσεων Τερζόπουλου. Είναι τόσο ξεχασμένο που δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά του στο Ελληνικό internet.
Μεχρι σημερα :Ρ
 
Wow ,πρωτη φορα το ακουω ....

Υ.Γ.

Btw googlαροντας με το λημμα monitor pc επεσα πανω σ αυτο

Περιοδικα στην κατηγορια ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-Computers

http://www.musicportal.gr/alpha?tb=greek_publications&alpha=title&s=1&cb=false&i=%C7%CB%C5%CA%D4%D1%CF%CD%C9%CA%C1-Computers

http://www.musicportal.gr/alpha?lang=el&tb=greek_publications&alpha=topics&r=&i=%C7%CB%C5%CA%D4%D1%CF%CD%C9%CA%C1-Computers

http://www.iema.gr/alpha?tb=greek_publications&alpha=frequency&s=1&cb=false&i=%C7%CB%C5%CA%D4%D1%CF%CD%C9%CA%C1-Computers

Οι παραπανω λιστες περιεχουν κι αλλα αγνωστα σε μενα περιοδικα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Ροντεο δεν ειχε σχεση με Αγορι/Μπλεκ γιατι ηταν ΜΟΝΟ η ιστορια του ΤΕΞ...αλλα "παλευε" ως ιστορια τον Ομπραξ...αν τα θυμαμαι καλα...

Εχω παρα πολλα Ροντεο, ειχαμε αγορασει περιπου 80 τευχη. Νομιζω εφτασε μεχρι το 115.

Δεν το θεωρω αδικημενο, ισως γιατι το αγοραζα μανιωδως, αλλα τις ανεβαζω μιας και αναφερθηκε.

Σας εχω πολλες φωτο...και απο αλλα που εχουν αναφερθει...

Και ολα τα αλλα...

Οπισθοφυλλο ΡΟΚΥ!!!?????

Και ΚΡΟΝΟΣ

P1080227.jpg

P1080229.jpg

P1080231.jpg

P1080244.jpg

P1080247.jpg

P1080248.jpg

P1070137.jpg

4 01 06 1983 1.jpg

P1080734.jpg

P1080635.jpg

P1080663.jpg

P1080712.jpg

P1080713.jpg

P1090013.jpg

P1090014.jpg

P1090016.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αγόραζα ποτέ το Ροντέο αλλά ούτε εγώ νομίζω ότι ήταν αδικημένο. Είχε αρκετά καλή πορεία, αν κα ιδε νομίζω ότι μπορούσε να συγκριθεί η δημοτικότητά του με αυτή της Περιπέτειας (την οποία αγόραζα φανατικά)
 
Πίσω
Μπλουζα