Αεροπλανάκια από φελιζόλ

Nassos83

RetroActive
Αντιδράσεις
24
Τι γέλιο που έριχνα κάθε φορά που τα "πέταγα" από 2ο όροφο και πάνω. :D

maxangelo32

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Επίσης κυκλοφορούσαν και κάτι αεροπλανάκια σε φακελάκια που αποτελούνταν από δύο κομμάτια φελιζόλ πολύ λεπτα με χρώματα διαφορετικών στρατιωτικών αεροπλάνων. Το ένα ήταν το σώμα του αεροπλάνου και το άλλο τα φτερά τα οποία έμπαιναν κάθετα στο σώμα σε μια γραμμή χωρίς φελιζόλ. Τέλος έμπαινε και ο ένας μικρός έλικας μπροστα και αυτό έλεγαν ότι πετάει όταν το πετάς στον αέρα με δύναμη. Εμένα πάντως δεν πέταξε ποτέ !!

nwntas

RetroMasteR
Αντιδράσεις
317
maxangelo32 είπε:
Επίσης κυκλοφορούσαν και κάτι αεροπλανάκια σε φακελάκια που αποτελούνταν από δύο κομμάτια φελιζόλ πολύ λεπτα με χρώματα διαφορετικών στρατιωτικών αεροπλάνων. Το ένα ήταν το σώμα του αεροπλάνου και το άλλο τα φτερά τα οποία έμπαιναν κάθετα στο σώμα σε μια γραμμή χωρίς φελιζόλ. Τέλος έμπαινε και ο ένας μικρός έλικας μπροστα και αυτό έλεγαν ότι πετάει όταν το πετάς στον αέρα με δύναμη. Εμένα πάντως δεν πέταξε ποτέ !!
Εννοείς αυτα; [edit]μεταφερθηκε[edit]

Και βέβαια πετούσε! Απλά έπρεπε να βάλεις ίσια τα φτερά για να μη γέρνει. Ήταν στην ουσία μια πολυτελής σαΐτα από φελιζόλ. Ήταν πολύ της μόδας γύρω στα τέλη της δεκαετίας του 90 και τα τσακίζαμε στην τάξη μου. Παίρναμε και τα πετάγαμε στο προαύλιο του σχολείου που είχαμε χώρο. Ευτυχώς ήταν σχετικά φτηνά.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

maxangelo32

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Ναι αυτά ακριβώς εννοώ nwntas απλώς με διάφορετικούς χρωματισμούς. Τεράστια η συγκίνιση !!!

Ήταν μακράν από τα πιο αγαπημένα μου στο δημοτικό που τα παίρναμε από το ψιλικατζίδικο και τα πετούσαμε στο δρόμο. Δεν περίμενα ότι θα τα έβλεπα ξανα μαζί με τα φακελάκια τους κιόλας γιατί απλά δεν τα θυμόταν κανείς άλλος στις συζητήσεις ως "αεροπλανάκια από φελιζόλ". Τελικά και στις μηχανές αναζήτησης υπάρχουν πολλές φωτογραφίες ακόμα και με το χαρτονένιο κουτί που το είχε ο ψιλικατζής που το παίρναμε και με το ίδιο χρώμα από το φακελάκι. Εγώ τα βρήκα αναζητώντας "power prop flying gliders" που μάλλον είναι το όνομά τους. Βρήκα και κάτι παραπλήσια ως super gliders.

Αντιδράσεις
3
Ξέρει ρε παιδία κανείς που πουλάνε τέτοια αεροπλανάκια και αν πουλάνε????αν είναι να πάω να πάρω κανένα....μικρός έπαιζα σαν τρελός με αυτά....

Sardanapalos

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Ναι ναι αυτά!!! Απίστευτα!!! Τα είχα σχεδόν όλα.......τα μισά χάλασαν σε ΄μαχες΄ με τον αδελφό..... Ωραία χρόνια!!

Count Rochefort

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Τι λε ρε φίλε...Hats off δηλαδή.Ειλικρινά τα είχα ξεχάσει τελείως όμως.Μεγάλο,τεράστιο κόλλημα στα σχολικά έτη,τα είχε φέρει θυμάμαι τότε ένα μαγαζί με είδη σχολικών ονόματι "Σταγόνα" απέναντι απο το δημοτικό σχολείο (και στα περίπτερα εννοείται) και γινόντουσαν ακόμα και οι πρώτες μαντραπήδες σε διαλείμματα για να τα χαζέψουμε και άλλοι για να ξοδέψουν τα λεφτά για το κουλούρι στο αεροπλανάκι.Κλασσικό φινάλε ήτανε σπασμένο φτερό ή κομμένη η εγκοπή που έμπαιναν τα φτερά.

geotsi.

RetroActive
Αντιδράσεις
125
αεροπλανακι απο φ&#94.jpg

Το αεροπλανακι μου απο φελιζολ οπου εχει αποκοπει η ουρα μετα απο πτωση...

Η φωτο ειναι απο στιγμιοτυπο απο βιντεοκαμερα γι αυτο δεν ειναι τοσο καθαρη...

Αρχες του 90' τα εβρισκες στα περιπτερα σε φακελακια και γινοταν χαμος...

Τωρα απο το γνωστο πολυμαγαζο πουλανε περιπου σαν αυτα που κυκλοφορουσαν παλια,

αλλα πρεπει να τα βαψεις με μπογιες που περιεχει το σετ...

DSC00019.jpg

Στιγμιότυπο 2.jpg

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.409
Aardvark είπε:
Οτι πιο κοντινο που μου θυμιζει αυτα που επαιρνα εγω,τελη 80ς αρχες 90ς!
Εγω τωρα τι να πω????!!!! :eek: o_Oo_O

Ardy...Respect για την φωτο.... :bow: :bow: :bow:

Τον ειχα χρυσωσει τον περιπτερα της γειτονιας μου

οταν πηρα χαμπαρι οτι τα εφερε!!! :D

Ειχα καμια 15αρια τετοια! :)

Μην ρωτησετε που ειναι Η' που πηγαν....:sad:

Ενα μονο αναρωτιεμαι...ΓΙΑΤΙ? :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

geotsi.

RetroActive
Αντιδράσεις
125
Μετα από 20 χρονια ξαναβρηκα παλι αεροπλανακι από φελιζολ.. Ξανακυκλοφορει από άλλη εταιρια κ είναι λιγο ποιο ασπρο το χρωμα του φελιζολ, σε σχεση με αυτά που υπηρχαν στα περιπτερα, αρχες 90, στο κιτρινο φακελλακι,,

IMG_0708.jpg

IMG_0709.jpg

IMG_0712.jpg

IMG_0720.jpg

ΥΓ. Αν υπαρχει διαφημηση ας επεμβει ο moderator..

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.409
Καλοριζικο και καλες πτησεις geotsi!!! :thumbup:

Μια ερωτηση μονο....σε περιπτερο το πετυχες?

geotsi.

RetroActive
Αντιδράσεις
125
Σε βιβλιοπωλειο, κ εκει που πηγα να πληρωσω στο ταμειο γραφικη υλη, βλεπω μπροστα μου κατά τυχη το κουτι με τα φακελάκια κ δεν εχασα την ευκαιρια,

Περιττο να πω, πως με κοιταγε ο βιβλιοπώλης... :eek:

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.409
geotsi. είπε:
Σε βιβλιοπωλειο, κ εκει που πηγα να πληρωσω στο ταμειο γραφικη υλη, βλεπω μπροστα μου κατά τυχη το κουτι με τα φακελάκια κ δεν εχασα την ευκαιρια,Περιττο να πω, πως με κοιταγε ο βιβλιοπώλης... :eek:
Μαλιστα,μαλλον θα παω πιο συντομα για εκεινα τα χαρτονια απ' οτι υπολογιζα. :D

Τωρα οσο για τον βιβλιοπωλη....θα γινει χρηση της κλασικης ατακας....."Ειναι δωρακι για το ανηψακι".....:biglaugh:

Ευχαριστω για την απαντηση! :thanx2:

arpacolla

RetroActive
Αντιδράσεις
148
Μίας που αναστήσατε το θέμα, εγώ αγόρασα πριν κανά 2 χρόνια από το Amazon αυτό το πακέτο με 12 μέσα που είναι τα ίδια με αυτά που αγοράζαμε παλιά.

cranky

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
15
Συγχαρητήρια Σταύρο.Πάντα τέτοια.Τι μου θύμισες... ::)

Μπλουζα