[Αθηνά] Ρετρό φιγούρες ελληνικής κατασκευής

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.774
Ανοιγω το θεμα γιατι ειδα οτι δεν υπαρχει κατι αναλογο.

Εχω στην συλλογη μου αυτες εδω τις φιγουρες,τις ειχα παρει πιτσιρικος απο ενα μικρο ψιλικατζιδικο.

Ειναι Ελληνικης κατασκευης και υποθετω οτι ειναι και δεκαετιας '70.

Γνωριζει καποιος/α κατι για τις συγκεκριμενες φιγουρες? :please:









 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ναύτες είναι εξαιρετικοί! :D

Έχουν πολύ όμορφη λεπτομέρεια (π.χ. στις άσπρες γκέτες!).

Οι φωτογραφίες μου θύμισαν κάποια διοράματα που έβλεπα σε ταινίες, όπου τοποθετούσαν τέτοιες φιγούρες, όταν σχεδίαζαν τη στρατηγική μιας επίθεσης...

Χλωμό όμως να ισχύει και για τους ποδοσφαιριστές! :)
 
D@redevil είπε:
Οι ναύτες είναι εξαιρετικοί! :D
Έχουν πολύ όμορφη λεπτομέρεια (π.χ. στις άσπρες γκέτες!).

Οι φωτογραφίες μου θύμισαν κάποια διοράματα που έβλεπα σε ταινίες, όπου τοποθετούσαν τέτοιες φιγούρες, όταν σχεδίαζαν τη στρατηγική μιας επίθεσης...

Χλωμό όμως να ισχύει και για τους ποδοσφαιριστές! :)
Το λες γιατι ειναι του Ολυμπιακου ε? :p :D Καμια πληροφορια αν εχεις για τις συγκεκριμενες...κι εγω θα σου φτιαξω οτι μπουγατσα θελεις! :p :D
 
Κάτσε να ρωτήσω έναν πάλιουρα που έχω στη δουλειά, μπας και ξέρει! Θα επανέλθω! ;)

(και αφιλοκερδώς παρακαλώ! Χωρίς μπουγάτσα :D )
 
θα συμφωνησω κι εγω οτι οι φιγουρες με τους ναυτες ειναι υπεροχες και λεπτοδουλεμενες :)

σε μια φωτογραφια παρατηρησα οτι στη βαση γραφει "ΑΘΗΝΑ" ,μηπως ετσι λεγοταν η εταιρια κατασκευης;
 
katerinak είπε:
θα συμφωνησω κι εγω οτι οι φιγουρες με τους ναυτες ειναι υπεροχες και λεπτοδουλεμενες :) σε μια φωτογραφια παρατηρησα οτι στη βαση γραφει "ΑΘΗΝΑ" ,μηπως ετσι λεγοταν η εταιρια κατασκευης;
:wait2: ...Ισως να εννοει και το μερος κατασκευης.
 
Θυμάμαι αμυδρά ότι είχε και ΛΟΚατζήδες και Αρχαίους Έλληνες.
 
Επίσης, Τσολιάδες και στρατιώτες... :)
 
Η κατασκευάστρια εταιρία είναι ελληνική και λέγετε Αθηνά(σάν σήμα έχει το άγαλμα της αρχαίας θεάς),κατασκεύαζε τέτοιες φιγούρες απο το 60α μέχρι τέλη 80α αρχές 90α. Σάν θέματα κάλυπτε ποδοσφαιρικές ομάδες,στρατιωτικά σώματα,καουμπόιδες και διάφορα άλλα με κορυφαία σέτ αυτό της μπάντας των τσολιάδων και διαφόρων φουστανελοφόρων στρατιωτών. Πουλούνταν στα ψιλικατζίδικα χύμα που λέμε,αλλά και σε συσκευασίες το 5-6 κομματιών σε διάφορα μαγαζιά φόλκ-κλόρ. Τα πρώτα της κομμάτια στήριζαν τα άνω άκρα με καρφάκια ενώ αργότερα κούμπωναν στο σώμα της φιγούρας. Η εταιρία μεταπωλήθηκε απο τους αρχικούς ιδιοκτήτες στα μέσα του 80α με σκοπό ο νέος ιδιοκτήτης να ανακτήσει την θέση της εταιρίας στη ελληνική αγορά,αλλά η φθαρμένες μήτρες και η κακή ποιότητα των φιγούρων δέν το επέτρεψαν. Οι παραπάνω πληροφορίες προέρχονται απο παλιό ιδιοκτήτη παιχνιδοπωλείου στο κέντρο της Αθήνας που συνεργαζόταν με την εν λόγο εταιρία. καλή εβδομάδα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικες πληροφοριες!
 
donkix2000 ευχαριστουμε πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σου!!

λυθηκε και η απορια μου:η εταιρια κατασκευης οντως λεγοταν Αθηνά :)
 
Είχαν φέρει δώρο στον αδελφό μου τσολιαδάκια μέσα σε κουτί χάρτινο που είχε φόντο τη Βουλή ή την Ακρόπολη. Δεν παίρνω και όρκο για το φόντο, μιλάμε για 30 χρόνια πίσω :)
 
Είναι το μνημίο του Άγνωστου Στρατιώτη στην βουλή σαν φόντο σε σκούρα μπλέ ορθ.παραλληλόγραμμα κουτιά με την πρόσθια επιφάνεια απο σελοφάν για ευνόητους λόγους,πολύ όμορφες συσκευασίες.
 
donkix2000 είπε:
Είναι το μνημίο του Άγνωστου Στρατιώτη στην βουλή σαν φόντο σε σκούρα μπλέ ορθ.παραλληλόγραμμα κουτιά με την πρόσθια επιφάνεια απο σελοφάν για ευνόητους λόγους,πολύ όμορφες συσκευασίες.
:D Κοντά έπεσα .... Δεν έχει αρχίσει το αλτσχάϊμερ. Thank you
 
donkix2000 είπε:
Η κατασκευάστρια εταιρία είναι ελληνική και λέγετε Αθηνά(σάν σήμα έχει το άγαλμα της αρχαίας θεάς),κατασκεύαζε τέτοιες φιγούρες απο το 60α μέχρι τέλη 80α αρχές 90α. Σάν θέματα κάλυπτε ποδοσφαιρικές ομάδες,στρατιωτικά σώματα,καουμπόιδες και διάφορα άλλα με κορυφαία σέτ αυτό της μπάντας των τσολιάδων και διαφόρων φουστανελοφόρων στρατιωτών. Πουλούνταν στα ψιλικατζίδικα χύμα που λέμε,αλλά και σε συσκευασίες το 5-6 κομματιών σε διάφορα μαγαζιά φόλκ-κλόρ. Τα πρώτα της κομμάτια στήριζαν τα άνω άκρα με καρφάκια ενώ αργότερα κούμπωναν στο σώμα της φιγούρας. Η εταιρία μεταπωλήθηκε απο τους αρχικούς ιδιοκτήτες στα μέσα του 80α με σκοπό ο νέος ιδιοκτήτης να ανακτήσει την θέση της εταιρίας στη ελληνική αγορά,αλλά η φθαρμένες μήτρες και η κακή ποιότητα των φιγούρων δέν το επέτρεψαν. Οι παραπάνω πληροφορίες προέρχονται απο παλιό ιδιοκτήτη παιχνιδοπωλείου στο κέντρο της Αθήνας που συνεργαζόταν με την εν λόγο εταιρία. καλή εβδομάδα
Donkix,ευχαριστω για τις πληροφοριες σου! :thanx2: :worship:
 
Πάντως σε έναν παλαιοπώλη που είχα πάει πρόσφατα για να βρω τίποτις κόμικ για τη συλλογή μου, με ρώτησε αν έχω τέτοιες φιγούρες ΑΘΗΝΑ γιατί τις έκανε συλλογή. Μου είπε επίσης ότι είναι δυσεύρετες και ακριβούτσικες, βλέπεις αυτοί που τις έχουν κοπανάνε στην πώληση αφού σαν συλλέκτες κάτι ξέρουν από τιμές αυτών που συλλέγουν (εγώ μόνο στα κόμικ ξέρω τιμές, στα στρατιωτάκια αυτά είμαι άσχετος!!!)
 
Bρηκα μερικες ενδιαφερουσες πληροφοριες

για τα συγκεκριμενα εδω

κι εδω
 
Σημερα στο Μοναστηρακι ηταν ενας τυπος (ρομα) που

ειχε αναμεσα στην υπολοιπη πραματεια του και

τις συγκεκριμενες φιγουρες.Μια 11αδα Τσολιαδακια

και 2 Τσολιαδες με το φυλακιο της σκοπιας.

Τολμησα να κανω την κλασικη ερωτηση

που θα εκανε ο καθενας:"Αυτα ποσο τα δινεις?"

Για να εισπραξω--μετα απο ταχα μου υπολογισμο--την

εξης μεγαλοπρεπη απαντηση:"Ειναι συλλεκτικα,λιγοτερο

απο(κρατηθειτε) 160 ευρω δεν μπορω να τα δωσω"... :eek: o_Oo_Oo_O:brick: :brick: :brick::animeek::animeek::animeek:

Τα συμπερασματα δικα σας...
 
stayros είπε:
Σημερα στο Μοναστηρακι ηταν ενας τυπος (ρομα) πουειχε αναμεσα στην υπολοιπη πραματεια του και

τις συγκεκριμενες φιγουρες.Μια 11αδα Τσολιαδακια

και 2 Τσολιαδες με το φυλακιο της σκοπιας.

Τολμησα να κανω την κλασικη ερωτηση

που θα εκανε ο καθενας:"Αυτα ποσο τα δινεις?"

Για να εισπραξω--μετα απο ταχα μου υπολογισμο--την

εξης μεγαλοπρεπη απαντηση:"Ειναι συλλεκτικα,λιγοτερο

απο(κρατηθειτε) 160 ευρω δεν μπορω να τα δωσω"... :eek: o_Oo_Oo_O:brick: :brick: :brick::animeek::animeek::animeek:

Τα συμπερασματα δικα σας...
Kαλα!Αν ακους τετοια στο μοναστηρακι,και μαλιστα σε περιοδο κρισης,τι να πω!
 
Εγώ στο μοναστηράκι είχα πετύχει έναν γέρο ρόμα που πουλούσε Μονόπολη του 98 και μου είπε "200 ευρώ γιατί είναι συλλεκτική με δραχμές... τις προάλλες πούλησα μια 300!". Ναι, βέβαια. Ούστ...
 
Πίσω
Μπλουζα