Αθλητικό Αρχείο

MrRetromemories

Retro Member
Joined
31 Μάρ 2010
Μηνύματα
193
Αντιδράσεις
57
στο βιντεο βλεπουμε ιστορικους σπορτκαστερ των δυο ΕΡΤ..Γιαννης Διακογιαννης στην Αθλητικη Κυριακη τον Νοεμβριο του 1982,Βαγγελης Φουντουκιδης σε ανασκοπηση ημερας στους Πανευρωπαικους στιβου της Αθηνας τον Σεπτεμβριο του 1982,Νικος Κατσαρος στην Αθλητικη Κυριακη τον Φεβρουαριο του 1986 και Γιαννης Αργυριου στις Αθλητικες εικονες της ΕΡΤ2 τον Μαιο του 1984..ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΥΣ!!!

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

ενα ξεκαρδιστικο και σπανιο βιντεο..!!ο Μανωλης Μαυρομματης παιρνει συνεντευξη απο τον Πανο Μαρκοβιτς προπονητη του Πανιωνιου στο φιναλε του τελικου κυπελλου ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΕΚ 3-1..ξαφνικα στο πλανο παρεμβαινει ο ετερος ρεπορτερ Τερενς Κουικ και αρπαζει το μικροφωνο απο τα χερια του Μαυρομματη...ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ πως κοιταει ο Μαυρομματης τον Τερενς..τα συμπερασματα δικα σας[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MrRetromemories είπε:
Αθλητικοι Παλμοι της ΕΡΤ2,καθε σαββατο μεσημερι.τιτλοι αρχης και προλογος απο τον δημοσιογραφο Παυλο Γερακαρη..ημερομηνια εκπομπης 19/5/1985http://www.youtube.com/watch?v=x9lgAMckNtU
Γυρισαμε πολλα χρονια μe το video αυτο!!!!Θυμαμαι και μια αλλη σαββατιατικη εκπομπη .Το Αθλητικο Σαββατο με παρουσιαστη τον Κωστα Δεληγιαννη.(αν δεν κανω καποιο λαθος)
 
dim είπε:
Γυρισαμε πολλα χρονια μe το video αυτο!!!!Θυμαμαι και μια αλλη σαββατιατικη εκπομπη .Το Αθλητικο Σαββατο με παρουσιαστη τον Κωστα Δεληγιαννη.(αν δεν κανω καποιο λαθος)
ο Κωστας Δεληγιαννης παρουσιαζε τους αθλητικους παλμους την περιοδο 1984-1987 και ηταν μονιμος παρουσιαστης της εκπομπης απο την σεζον 1985/86 μεχρι τοτε πηγαινε κυκλικα με Αργυριου και Δεληγιαννη..το Αθλητικο Σαββατο προβαλλοταν απο την ΥΕΝΕΔ στα τελη της δεκαετιας του 70 με παρουσιαστη τον Σισμανη..πριν τους αθλητικους παλμους υπηρχε η εκπομπη Αθλητικο Απογευμα καθε σαββατο μεσημερι στην ΥΕΝΕΔ και ΕΡΤ2
 
MrRetromemories είπε:
ο Κωστας Δεληγιαννης παρουσιαζε τους αθλητικους παλμους την περιοδο 1984-1987 και ηταν μονιμος παρουσιαστης της εκπομπης απο την σεζον 1985/86 μεχρι τοτε πηγαινε κυκλικα με Αργυριου και Δεληγιαννη..το Αθλητικο Σαββατο προβαλλοταν απο την ΥΕΝΕΔ στα τελη της δεκαετιας του 70 με παρουσιαστη τον Σισμανη..πριν τους αθλητικους παλμους υπηρχε η εκπομπη Αθλητικο Απογευμα καθε σαββατο μεσημερι στην ΥΕΝΕΔ και ΕΡΤ2
Eυχαριστω για τη διευκρινιση.Οι Αθλητικοι Παλμοι ηταν η αγαπημενη μου εκπομπη.Στα πλαισια της οποιας βλεπαμε τα παντα...απο τελικους Τεννις και Κυπελλο Αγγλιας μεχρι Β εθνικη ελλαδος...απο εκει εμαθα και το θρυλικο Ελ Πασο (γηπεδο Καλλιθεας) :D

Οσον αφορα στο videaki με τα μουσικα σηματα των εκπομπων τι να πει κανεις...σε ευχαριστω!!!Τουλαχιστον συγκινηθηκα...

MrRetromemories είπε:
τιτλοι αρχης στις δημοφιλεστερες αθλητικες εκπομπες των 80s..Aθλητικη Κυριακη 1985/86,Αθλητικοι Παλμοι της ΕΡΤ2 1984/85,Κοντα στα σπορ της ΕΡΤ2 1984/85,Αθλητικες Συναντησεις της ΕΡΤ 1987/88,Τριτο Ημιχρονο της ΕΤ2 1987/88,Αθλητικες εικονες της ΕΡΤ2 1985/86 καθως και οι τιτλοι εναρξης της Αθλητικης Ανασκοπησης της ΕΡΤ το 1987..τα λογια ειναι περιτταhttp://www.youtube.com/watch?v=KxB1lj4l04o
To μονο ''ασχημο'' σε αυτο το video ειναι οτι ξεκιναει το σημα της Αθλητικης Κυριακης και το πρωτο πραγμα που δειχνει ειναι το γκολ που εφαγε η Εβερτον στον τελικο του 1985...Εβερτον-Μαντσεστερ Γιουναιτεντ 0-1 στην παραταση για τον τελικο του κυπελλου Αγγλιας.Το γκολ ο Γουαιτσαιντ(Whiteside).Απο τοτε (25 χρονια πριν!!!) η ομαδα που συμπαθω στην Αγγλια ειναι η Εβερτον :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dim είπε:
Eυχαριστω για τη διευκρινιση.Οι Αθλητικοι Παλμοι ηταν η αγαπημενη μου εκπομπη.Στα πλαισια της οποιας βλεπαμε τα παντα...απο τελικους Τεννις και Κυπελλο Αγγλιας μεχρι Β εθνικη ελλαδος...απο εκει εμαθα και το θρυλικο Ελ Πασο (γηπεδο Καλλιθεας) :D
Οσον αφορα στο videaki με τα μουσικα σηματα των εκπομπων τι να πει κανεις...σε ευχαριστω!!!Τουλαχιστον συγκινηθηκα...
ολες αυτες οι εκπομπες φιλε μου ειχαν μια γραφικοτητα με την καλη εννοια παντα..προπαντων ηταν ηρεμες και δεν μας κουραζαν με ακατασχετες φλυαριες και διαφημισεις ενδιαμεσα..επισης η εκπομπη "αθλημα και θεαμα" με τον γιαννη θεοδωρακοπουλο καθε κυριακη ειχε θεματα για μικρα αθληματα και ελαχιστο ποδοσφαιρο,προσεχως θα ανεβασω στο φορουμ σχετικο βιντεο..
 
vosporos είπε:
εγω περιμενω να μου αναφερει καποιος πως λεγοταν η εκομπη καθε τεταρτη απογευμα στην ερτ που παρουσιαζε ο σταυρος τσωχος και ξεκινουσε μ εεικονες απο ραλλυ ακροπολις με φοντο τα μετεωρα και με ζουμ στο τοτε σουπερ αμαξι αουντι κουατρο,τα θυμαμαι ολα εκτος απο τον τιτλο.
"Σπορ και θέαμα" δεν λεγόταν?
 
εισαι φοβερος,δεν ξερεις οειχα κολλησει τοσο καιρο να το φερω στο μυαλο μου,σε ευχαριστω πολυ
 
MrRetromemories είπε:
φιλε vospore καθε τεταρτη απογευμα ειχαμε την ωρα του αθλητισμου...με παρουσιαστη τον φουντουκιδη και αργοτερα με τσωχο και χρηστο ραπτη..μηπως αναφερεσαι για την δεκαετια του 70?
Μπάβο, έχεις δίκιο, ανακαλώ!

Μισό λεπτό, διότι τώρα έχω εγώ αμφιβολίες!!!

"Σπορ και θέαμα" ή "'Αθλημα και θέαμα" λεγόταν? Για βοηθείστε βρε παιδιά!

Και αφού δεν ήταν Τετάρτη, ποια μέρα προβαλλόταν?

Επίσης, κάτι σχετικό: Η εκπομπή "Σπορ, σκορ, ρεκόρ" σε ποιο κανάλι προβαλλόταν και πότε?
 
εσυ φιλε mr retromemories εισαι απο τους δικους μας,εχω εντυπωσιαστει και χαρει ιδιαιτερα απο τις γνωσεις σου και περιμενω και τα βιντεο σου να χαρουμε ολοι,εχεις απολυτο δικιο ειχα στην μνημη μου την εικονα με τον αειμνηστο χρηστο ραπτη και τον σταυρο τσωχο.να παραθεσω και το βιντεο των 2 δημοσιογραφων απο τον κοσμο των σπορ που τυχαια ειχαν παλι τον παναγουλια καλεσμενο σχετικα με την αναληψη καθηκοντων προπονητη στον ολυμπιακο.τα γυαλια του κωνστανταρα ειναι ολα τα λεφτα νομιζω καθως και το πλατω.http://www.youtube.com/watch?v=9sMghwmfwr4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οι αθλητικες συναντησεις του Φιλλιπα Συριγου ξεκινησαν τον Σεπτεμβριο του 1984 και σταματησαν τον Ιουνιο του 1990,χρονια που ο Συριγος πηρε μεταγραφη για το Mega..
 
επισης η ΕΡΤ εβγαζε μια εκπομπη καθε κυριακη νωρις το μεσημερι που λεγοταν "ΕΞΤΡΑΣΠΟΡ" τον Σεπτεμβριο του 1981,κρατησε μολις μια σεζον και την παρουσιαζε ο Μανωλης Μαυρομματης,και γκοοοοολ οπως ελεγε!!!!
 
vosporos είπε:
εσυ φιλε mr retromemories εισαι απο τους δικους μας...
Χεχε, καλά τα λες!

Μπράβο βρε παιδιά για τα αποσπάσματα των αθλητικών εκπομπών!

MrRetromemories είπε:
φιλε bernard το "αθλημα και θεαμα" το παρουσιαζε ο Γιαννης Θεοδωρακοπουλος στην ΕΡΤ1..αυτος με τα γυαλια και την πατρινη προφορα..μεταδιδοταν καθε κυριακη και ειχε θεματολογια μικρα αθληματα κυριως,πρεπει να ξεκινησε το 1984 αντικαθιστωντας το ΣΠΟΡ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑ που εριξε αυλαια το καλοκαιρι του 84..το σπορ και θεαμα αντικατεστησε τον κοσμο των σπορ..αρα ανακεφαλαιωνουμε.."κοσμος των σπορ 1980-1982 περιπου.."σπορ και θεαμα 1982-1984 και αθλημα και θεαμα 1984 μεχρι και την δεκαετια του 90
Με τα στοιχεία που παραθέτετε (και τις δυνατές σας μνήμες!) πρέπει κάποια στιγμή να κάνουμε μια προσπάθεια να τις καταγράψουμε όλες τις αγαπημένες αυτές αθλητικές εκπομπές της ΕΡΤ και της ΕΡΤ2 στη RetroDB, για να μην ξεχαστούν στο περασμα του χρόνου...!

Μπράβο MrRetromemories, έχω εντυπωσιαστεί κι εγώ με τη δυνατή σου μνήμη και τις γνώσεις όσον αφορά τα αθλητικά και όχι μόνο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Χεχε, καλά τα λες!
Μπράβο βρε παιδιά για τα αποσπάσματα των αθλητικών εκπομπών!

Με τα στοιχεία που παραθέτετε (και τις δυνατές σας μνήμες!) πρέπει κάποια στιγμή να κάνουμε μια προσπάθεια να τις καταγράψουμε όλες τις αγαπημένες αυτές αθλητικές εκπομπές της ΕΡΤ και της ΕΡΤ2 στη RetroDB, για να μην ξεχαστούν στο περασμα του χρόνου...!

Μπράβο MrRetromemories, έχω εντυπωσιαστεί κι εγώ με τη δυνατή σου μνήμη και τις γνώσεις όσον αφορά τα αθλητικά και όχι μόνο!
ευχαριστω φιλε Bernard και vosporos..βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι εχω και εγω αξιους συνομιλητες..ολοι μαθαινουμε απο ολους!!!αλλωστε ζουμε στην εποχης της πληροφοριας...και κατι σημαντικο,ειμαστε παθιασμενοι και αγαπαμε αυτο που κανουμε,μας ενωνει κατι κοινο..το ρετρο!!!
 
MrRetromemories είπε:
ο Δημητρης Κωνστανταρας την περιοδο 1980-1983 ηταν Νο1 στο αθλητικο τμημα της ΕΡΤ..γενικος ΔΕΡΒΕΝΑΓΑΣ που λενε..!!μετα εξαφανιστηκε τελειως απο παρουσιασεις εκπομπων και μετεδιδε μικρα σπορ και φορμουλα ενα περιπου στα μεσα της δεκαετιας του 80..ομως ο Κωνστανταρας με τονν Νικητα Γαβαλα ηταν οι πρωτοι παρουσιαστες της κυριακατικης αθλητικης εκπομπης του Mega το 1990,για 6 μηνες..μεχρι και τον Σεπτεμβριο του 90 που ανελαβαν την κυριακατικη αθλητικη εκπομπη οι κατσαρος,σωτηρακοπουλος
Δεν έχω λόγια! Είσαι απίστευτος! Είσαι "εγκυκλοπαίδεια" αθλητικών! ;)

MrRetromemories είπε:
ευχαριστω φιλε Bernard και vosporos..βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι εχω και εγω αξιους συνομιλητες..ολοι μαθαινουμε απο ολους!!!αλλωστε ζουμε στην εποχης της πληροφοριας...και κατι σημαντικο,ειμαστε παθιασμενοι και αγαπαμε αυτο που κανουμε,μας ενωνει κατι κοινο..το ρετρο!!!
Αυτό είναι αλήθεια! Και το γεγονός ότι η παρέα μας ολοένα και μεγαλώνει, μόνο ευχάριστο μπορεί να είναι!
 
bernard.c είπε:
Μπάβο, έχεις δίκιο, ανακαλώ!
Μισό λεπτό, διότι τώρα έχω εγώ αμφιβολίες!!!

"Σπορ και θέαμα" ή "'Αθλημα και θέαμα" λεγόταν? Για βοηθείστε βρε παιδιά!

Και αφού δεν ήταν Τετάρτη, ποια μέρα προβαλλόταν?

Επίσης, κάτι σχετικό: Η εκπομπή "Σπορ, σκορ, ρεκόρ" σε ποιο κανάλι προβαλλόταν και πότε?
μολις ειδα την απορια bernard για το "σπορ σκορ ρεκορ"..λοιπον η εκπομπη μεταδιδοταν,εχω την εντυπωση,τη σεζον 1982/83..μαλιστα υπαρχει και διαφημιστικο σποτακι με τον ιδιο τον Κωνστανταρα να μιλαει σαν να βγαινει η φωνη απο πηγαδι και με αντιλαλο λεγοντας "σποοοοορ σκοοοοορ ρεκοοοοορ" χααχχαχ!!!ετσι ακριβως!!!υπαρχει ομως περιπτωση να επαιζε το 1981..θελει ψαξιμο αυτο..ηταν βραχυβια εκπομπη σε διαρκεια παντως..δεν κρατησε πολυ
 
για να επανελθω στα αθλητικα θα ηθελα να με βοηθησει καποιος για την φωνη εκτος απο αυτη του σκουντη που ακουγεται σε αυτη την μεταδοση της ερτ απο τους κλασσικους τελικους lakers -celtics του 86 σε ποιον ανηκει.?εγω εχω κολλησει στο "γεωργιαδης",,?[ame=

[MEDIA=youtube]uAWIfRSxl3o[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=uAWIfRSxl3o
 
vosporos είπε:
για να επανελθω στα αθλητικα θα ηθελα να με βοηθησει καποιος για την φωνη εκτος απο αυτη του σκουντη που ακουγεται σε αυτη την μεταδοση της ερτ απο τους κλασσικους τελικους lakers -celtics του 86 σε ποιον ανηκει.?εγω εχω κολλησει στο "γεωργιαδης",,?http://www.youtube.com/watch?v=uAWIfRSxl3o
φιλε vospore δεν ειναι ο Γεωργιαδης αυτος,παιδευτηκα λιγο..ειδα το βιντεο 2-3 φορες..η φωνη ανηκει πιθανοτατα η σε παικτη του μπασκετ η σε εναν σπηκερ που περιεγραφε αγωνες του Λεβαδειακου και του Εθνικου στο Καραισκακη...
 
MrRetromemories είπε:
η φωνη ανηκει πιθανοτατα η σε παικτη του μπασκετ η σε εναν σπηκερ που περιεγραφε αγωνες του Λεβαδειακου και του Εθνικου στο Καραισκακη...
Παναγία μου λεπτομέρεια! Πω, πω, καλά είπα εγώ ότι είσαι "αθλητική εγκυκλοπαίδεια"! ;)

MrRetromemories είπε:
φιλε vospore δεν ειναι ο Γεωργιαδης αυτος,παιδευτηκα λιγο..ειδα το βιντεο 2-3 φορες..
Να σου πω, αν δεν το βρεις εσύ, δε νομίζω να μπορέσει να το βρει κανείς άλλος εν Ελλάδι άνθρωπος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard στο στομα μου εχω το ονομα του,αλλα δεν βγαινει...τοσην ωρα που εβαλε την απορια ο vosporos σπαω το κεφαλι μου,και προσπαθω να βρω ενα ματς του Εθνικου για να ακουσω ποιος περιγραφει...τι μου κανατε σημερα???μαλιστα θυμαμαι εναν παικτη του Εθνικου "αραπακλα"που ελεγε και η Μιτση Κωνστανταρα χαχαχααχ που τον ελεγε "Μομπατι,Μομπατι με την μπαλα,κανει ντριμπλες ο Μομπατι και αουτ..!!!πως τον λεγανε μωρε?????
 
MrRetromemories είπε:
φιλε vospore δεν ειναι ο Γεωργιαδης αυτος,παιδευτηκα λιγο..ειδα το βιντεο 2-3 φορες..η φωνη ανηκει πιθανοτατα η σε παικτη του μπασκετ η σε εναν σπηκερ που περιεγραφε αγωνες του Λεβαδειακου και του Εθνικου στο Καραισκακη...
μηπως (τωρα που ειπες παικτης μπασκετ)τωρα που το προσεξα ειναι ο μακης δενδρινος?προπονητης πανιωνιου τοτε και μετεπειτα της εθνικης?ηταν απο αυτους που καλουσε και ο συριγος τοτε συχνα πυκνα μια και ηξερε πολυ απο αμαρικανικο μπασκετ :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα