Αθλοραμα (;;;)

Hlebouras

RetroWannaBe
Joined
24 Οκτ 2009
Μηνύματα
63
Αντιδράσεις
18
Κατ΄αρχήν, καλώς σας βρήκα :D Βρήκα πρόσφατα τη σελίδα αυτή και την παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον!

Θυμάμαι ένα αθλητικό τηλεπαιχνίδι, κάπου στη μέση της δεκαετίας του '70, νομίζω λεγόταν ΑΘΛΟΡΑΜΑ. Αν θυμάμαι καλά, το παρουσίαζε ο Ανδρέας Μπόμης. Ήταν δύο παίκτες και έπρεπε να απαντήσουν πρώτοι σε ερώτηση του παρουσιαστή. Αν στο τέλος είχαν ίδιο βαθμό πόντων, χτυπούσαν πέναλτι! Ο παρουσιαστής έκανε από πέντε ερωτήσεις ΠΟΛΥ δύσκολες στους παίκτες που απαντούσαν εναλλάξ. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την ερώτηση "ποιό είναι το πλήρες όνομα του Πελέ". Στους τίτλους της εκπομπής έδειχνε διάφορα αθλητικά στιγμιότυπα - μου έχει μείνει έντονα εκείνο το καταπληκτικό γκολ με ψαλίδι που είχε βάλει ο Δεληκάρης στη Δ.Γερμανία στο 2-2 στο Καραϊσκάκη - πάντα να δεν μ' απατά η μνήμη μου, παρακαλώ διορθώστε με. Η μουσική των τίτλων, ήταν μια επική μουσική, που ήταν soundtrack στην ταινία "Παύλος Μελάς" όπου πρωταγωνιστούσε ο Χρήστος Πολίτης.
 
Εκπομπη Aθλοραμα υπηρχε,αλλα μαλλον ηταν αθλητικης επικαιροτητος η τουλαχιστον ειχε και τετοια θεματα.

Εδω βλεπομε αποσπασμα απο συνεντευξi στα πλαισια του προγραμματος αυτου, με τον Ανδρεα Μπομη να λαμβανη συνεντευξι απο τους ποδοσφαιριστες της παναχαικης.

Το οπτικο χρονολογειται τον Οκτωβριο του 1973.

 
Πίσω
Μπλουζα