Αινίγματα του Σύμπαντος [Περιοδικό Εκλαϊκευμένης επιστήμης]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Τα συγκεκριμενα ειναι απο τα πρωτα που ασχοληθηκαν με το χωρο του Παραξενου στην Ελλαδα και τα παρακατω ειναι απο το 1979 αν και το περιοδικο με μια επιφυλαξη πρεπει να κυκλοφορησε το '75.

Καποιο απο τα περιοδικα του χωρου σχετικα προσφατως του ειχε αφιερωμα,αν το βρω θα ποσταρω ινφο.

Τα παρακατω ειναι στην συλλογη μου.

attachment.php


attachment.php
 
Παντως απο τις επικεφαλιδες μου φαινεται οτι ειναι απλα περιοδικο "Εκλαϊκευμένης Επιστημονικής Έρευνας" (οπως λεει πανω αριστερα) και οχι περιοδικο του Παραξενου. Τετοια θεματα εχει πχ σημερα το Focus
 
Οντως πιο πολυ του ταιριαζει ο δικος σου χαρακτηρισμος αν και ειχε ορισμενα μεταφυσικα.
 
Ήταν στο ίδιο στυλ με το "Περισκόπιο της Επιστήμης", το οποίο ξεκίνησε τέλη '70
 
Aλλα δυο τευχη του περιοδικου μαζι με μια διαφημιση για την συνηθη τακτικη της εποχης της βιβλιοδετησης.


.



.


3.JPG

2.JPG

Απο το αρχειο μου
 
Rakeesh είπε:
Παντως απο τις επικεφαλιδες μου φαινεται οτι ειναι απλα περιοδικο "Εκλαϊκευμένης Επιστημονικής Έρευνας" (οπως λεει πανω αριστερα) και οχι περιοδικο του Παραξενου. Τετοια θεματα εχει πχ σημερα το Focus
Πράγματι αυτή την εντύπωση έδιναν εκείνες οι επικεφαλίδες αλλά πολλοί τίτλοι που βλέπω στις σημερινές φωτογραφίες δεν είναι ακριβώς επιστημονικοί :) . Φυσικά εξαρτάται από το τι έγραφαν τα σχετικά άρθρα, αλλά επισκέψεις εξωγήινων (και μάλιστα απαγωγέων) και μυστήρια των θεών?
 
Πίσω
Μπλουζα